آیا تاکنون از خدمات نئوبانک‌ها استفاده کرده‌اید؟

  • خیر (78%, 109 رای)
  • بله (22%, 31 رای)

جمع آرا: 140

Loading ... Loading ...

بازخوانی «افشاگری بی‌سابقه درباره تیم کشتی فرنگی»

هفتم مهرماه سال گذشته (1394) بود که ایسنا خبرد اد: مربی باسابقه تیم ملی کشتی فرنگی از دلایل ناکامی ایران در مسابقات جهانی لاس وگاس پرده برداشت و مدعی شد به عملکرد بد برخی کشتی‌گیران در این رقابتها مشکوک است!

انصاف نیوز متن کامل گفتگوی ناصر نوربخش با ایسنا را برای بازخوانی مشکلاتی در این حوزه بازنشر می کند. او در این گفتگو از بی‌نظمی برخی چهره‌های شاخص در اردوهای تیم ملی پرده برداشت. او ادعا کرد به عملکرد برخی کشتی‌گیران در رقابت‌های جهانی آمریکا مشکوک است و مدعی است برخی شکست‌ها یک سناریوی از پیش تعیین شده بوده است.

نوربخش حرفهایی را به زبان آورده که با این که تلخ است اما می‌تواند به محمد بنا و کادر فنی کشتی فرنگی کمک کند تا از وضعیت موجود این تیم اطلاع پیدا کرده و با تدبیر مانع از تکرار این اتفاقات ناخوشایند شوند.

او که سابقه چندین سال کار در کنار محمد بنا از تیم ملی جوانان تا بزرگسالان را در کارنامه خود دارد در مورد حضور بنا در تیم ملی نیز صحبت کرد که در ادامه این مصاحبه را می‌خوانید:

* درباره سوریان نمی‌توانستیم همه چیز را بگوییم

درباره حمید سوریان یکسری از مسایلی وجود داشت که نمی توانستیم آنها را پیش از مسابقات جهانی اعلام کنیم، چرا که ممکن بود روی روح و روان او اثر بد بگذارد و ما را مقصر ناکامی او قلمداد کنند. سوریان در مسابقات جهانی سال‌ گذشته نیز چهار مسابقه خود را به صورت مشکوک با پیروزی پشت سر گذاشت و خیلی از داوران نسبت به عملکرد او و این که او با خطاهای بسیار کشتی‌های خود را پیروز می‌شد اعتراض داشتند. حتی پیش از مسابقات جهانی امسال کمیته‌ داوران اتحادیه جهانی تشکیل جلسه داد که در آن جلسه فیلم کشتی‌های سوریان در مسابقات جهانی ازبکستان مورد بررسی قرار گرفته بود‌ و آنها نسبت به این موضوع که این کشتی‌گیر‌ در مبارزات خود خطاهای متعددی انجام می‌دهد هشدار داده بودند.

* اردوان صاحب درباره سوریان هشدار داد ولی جرات نداشتیم به او تذکر بدهیم!

اردوان صاحب، داور بین‌المللی ایران نیز در جلسه کمیته داوران اتحادیه جهانی کشتی حضور داشته و پیش از اعزاممان به مسابقات جهانی به خانه کشتی آمد و به مربیان گفت که در آن جلسه کمیته‌ داوران اتحادیه جهانی نسبت به این موضوع که سوریان به حریفان خود کله می‌زند، انگشت می‌گیرد و یا از پا استفاده می‌کند اعتراض داشتند و اعلام کردند که بر عملکرد او در مسابقات جهانی لاس وگاس نظارت ویژه‌ای خواهند داشت تا اگر این حرکات را مجددا انجام دهد دیسکالیفه شود. این هشداری بود که صاحب به مربیان تیم ‌ملی داد، اما سوریان نسبت به این موارد بی توجه بود چرا که کسی جرات نداشت به او ضعف‌هایش را بگوید.

* سوریان در تمرین هم سر همه را شکسته است!

متاسفانه سوریان در اردوها نیز همواره عادت دارد حتی به حریفان تمرینی خود کله بزند و همیشه سر آنها را شکسته است که همین موضوع باعث شده هیچ کس علاقه‌ای نداشته باشد با او سرشاخ شود، حتی قبل از مسابقات جهانی مسکو که بنا، سرمربی تیم ‌ملی بود سوریان به همین شکل سر حاجی پور را شکست که باعث شد یک درگیری فیزیکی شدید میان او و حاجی پور شکل بگیرد که پس از آن هر دوی این کشتی‌گیر‌ان قهر کردند، اما بعد از یک هفته‌ به دنبال سوریان رفتند و او بازگشت، ولی کسی حاجی پور را به حساب نیاورد.

سوریان در کشتی های دشوار به حریف کله می‌زند تا مسیر کشتی را به نفع خود تغییر دهد. آنقدر این کارها را کرد که کسی حاضر به کشتی گرفتن با او نمی‌شد. من از شهریار با خودم کشتی‌گیر می‌آوردم و به آنها می گفتم که مقابل سوریان سفت و سخت کشتی نگیرید تا او بتواند مرور فن کند.

* به سوریان گفتم آه دیگر کشتی‌گیران دامنت را گرفت

وقتی سوریان برای اولین بار به حریف خود کله زد و باعث شد از داور اخطار بگیرد، به او تاکید کردیم که دیگر کله نزند اما او باز هم این کار را انجام داد و حتی در کشتی مقابل حریف کره شمالی هم این کار را انجام داد تا اینکه از دور رقابت‌ها حذف شد. پس از این کار سوریان، یک کلام به او گفتم این آه کشتی‌گیرانی بود که در اردوی تیم ملی به آن‌ها کله زدی و دامنت را گرفت که او هم به خاطر همین حرف با من قهر کرد و دیگر با من هیچ صحبتی انجام نداد.

حمید سوریان

* نمی‌خواستند بهانه دستش بدهند مبادا اردو را به هم بریزد

از سوی دیگر سوریان در وزن 55 کیلوگرم مدال طلای المپیک را به دست آورد، اما الان وزن او به 59 کیلوگرم تغییر کرده است و شرایط مانند سابق برای او مهیا نیست. من مسئول مستقیم او نبودم و حمید باوفا مربی او بود. آنها می ترسیدند با او برخورد کنند، چرا که ممکن بود بهانه به دستش بیاید و اردو را برهم بریزد. مثل الان که زیدوند در مصاحبه با شما اعلام کرد که باوفا پیش از مسابقات جهانی با او درگیر شده و به همین علت روحیه خود را از دست داده و در همان دور اول حذف شده است. مگر باوفا در حد و اندازه‌ای بود که بخواهد با سوریان برخورد کند و بگوید که این رفتار خود را کنار بگذار.

* بیابانگرد با یک مدال برنز جهان از این رو به آن رو شد

هر کسی جای سوریان بود مغرور می‌شد. همین افشین بیابانگرد بعد از سه سال ناکامی سال گذشته در مسابقات جهانی یک مدال برنز به دست آورد و از این رو به آن رو شد و حالا کسی نمی‌تواند او را کنترل کند. حال حمید سوریان با هفت طلا مشخص است که خیلی ناز دارد. هر مربی که وارد سالن می‌شود می‌رود بالای سر او که مثلا بگوید که من مربی اختصاصی سوریان هستم.

* بنا چند بار با سوریان درگیر شد و نمی‌خواست او را به المپیک ببرد

من به عنوان مربی نیز نباید همه چیز را توجیه کنم و فقط کشتی‌گیر‌ را مقصر بدانم، چرا که خودم هم در این ناکامی‌ها مقصر هستم. حتی قبل از المپیک لندن همین حمید سوریان با محمد بنا چندین بار درگیر شد و یکی از دلایلی که من را از جوانان به بز‌ر‌گسالان آوردند همین مشکل میان بنا و سوریان بود. حتی بنا نظرش این بود که سامان عبدولی به المپیک برود. آن موقع بنا معتقد بود که سوریان نمی‌تواند در المپیک نتیجه‌ بگیرد، چرا که او نتایج ضعیفی را به دست آورده بود، اما من اعلام کردم که سوریان قابلیت‌های خوبی دارد و اگر از لحاظ روحی آماده شود می‌تواند به مدال برسد.

* اضافه وزن سوریان در انتخابی تیم ملی را نادیده گرفتند

سوریان در مسابقات انتخابی تیم ملی، چهار – پنج کیلوگرم اضافه وزن داشت که بر روی باسکول رفت اما همه این موضوع را نادیده گرفتند. این مشکل مربوط به مدیر تیم ‌ملی و فدراسیون کشتی بود. من همیشه به مسئولان فدراسیون گفته‌ام که قانون شما مشکل دارد، چرا که برای قهرمانان جایگاه معتبری را تعریف نکرده‌اید و باید آنها را حفظ کنید. نباید یک کشتی‌گیر‌ ستاره 10 بار وزن کم کند و در مسابقات مختلفی شرکت کند.

من پیشنهاد دادم شما مسابقات انتخابی را برگزار کنید و در نهایت نفر اول انتخابی تیم ملی بیاید و با سوریان در سه مبارزه و با داوری عادلانه و شرایط استاندارد کشتی بگیرد تا در نهایت نفر برتر برای حضور در تیم ‌ملی انتخاب شود، اما متاسفانه مشاوران فدراسیون نفوذشان از من کارشناس بسیار بیشتر است و آنها هستند که تصمیم گیرنده هستند. در نهایت خودشان می آیند قانونی که خودشان وضع کرده‌اند را دور می‌زنند.

* سوریان کار خوبی کرد در انتخابی کشتی نگرفت

برای این که وجهه کار را حفظ کنند به سوریان گفتند الکی بیا وزن‌کشی کن و حتی نمی‌خواهد وزنی کم کنی و در دور اول استراحت می‌کنی و بعد تو را در آخر جدول می گذاریم تا در دور دوم هم استراحت کنی. بعد قرعه را طوری چیدند که نوربخش و حاجی پور که دو رقیب اصلی سوریان در انتخابی بودند با هم مبارزه کنند و یکی از آنها حذف شود تا سوریان فقط با یکی از آنها روبه رو شود که در نهایت وقتی سوریان دید که آبروریزی شده زرنگی کرد و کشتی نگرفت، چون اگر در آن شرایط نابرابر می‌آمد و اول می‌شد آبروی خودش را از بین می‌برد که به اعتقاد من کار بسیار خوبی کرد که مبارزه نکرد.

* تصمیمات را خودشان پشت پرده می‌گیرند و ما را حساب نمی کنند

بعد گفتند سوریان و حاجی پور که در رقابت های انتخابی اول شد به مسابقات لهستان بروند که هیچ ارزشی نداشت چرا که کشتی‌گیر‌ان در آنجا با دو کیلو ارفاق وزن مبارزه می‌کنند و هیچ تستی از آنها گرفته نمی‌شود. باز هم در آنجا سوریان باخت و حاجی پور هفتم شد. پس به نظر شما حق که بود که به مسابقات جهانی برود؟ اگر قصد اول و آخرشان سوریان بود پس دیگر چه نیازی بود که آنها را به تورنمنت لهستان فرستادند؟

احد پازاج

آنها می‌گویند من فقط مربیگری کنم و در کارها دخالتی نکنم و خودشان تصمیمات را پشت پرده می‌گیرند و اجرایی می‌کنند. یک بار هم به دکتر محبوبی، رییس کمیته‌ پزشکی فدراسیون گفتم چگونه است که مسئولیت فنی بر عهده من است، اما افراد دیگری در این باره تصمیم گیرنده هستند که او هم این موضوع را به مسئولان فدراسیون کشتی انتقال داد، اما آنها گفتند که نوربخش فقط بلد است انتقاد کند. به خاطر همین من را سه بار به کمیته‌ انضباطی فرستادند و در آنجا گفتند که چرا مدام اعتراض می کنی. من هم تصمیم گرفتم که دیگر حرفی نزنم تا هر کاری که دلشان خواست انجام دهند.

* سوریان به جای تشکر از ما به خانه بنا رفت!

یکی دیگر از مسائلی که باید یادآور شوم این است که مثلا سوریان سال گذشته وقتی در مسابقات جهانی 2014 ازبکستان قهرمان شد به جای این که از ما که برای او زحمت زیادی کشیده بودیم تشکر کند به خانه محمد بنا رفت و از کسی که رابطه خوبی با ما نداشت قدردانی کرد. خب این مورد هم تاثیر بسیار بدی بر روی انگیزه و علاقه ما برای کار کردن و کسب موفقیت سوریان گذاشت.

* همه می‌خواهند ناکامی را گردن دیگران بیندازند

پس از این ناکامی‌ها، حسن بابک گفت کادر فنی تیم ‌ملی مقصر است، پازاج هم گفت که کمک هایش مقصر هستند. یا رسول خادم می‌گوید حسن بابک مقصر است و وزیر ورزش و جوانان بر گردن رییس فدراسیون می‌اندازد. این موارد خیلی بد است و نباید سعی کنیم همه چیز را بر گردن زیر دستان خود بیاندازیم. وقتی تیم بد نتیجه‌ می‌گیرد همه مسئول هستند و نباید شانه خود را از زیر بار مسئولیت‌ها خالی کنند.

* کشتی‌گیران 66 کیلوگرم بسیار ضعیف هستند

کشتی‌گیر‌ان