خرید تور نوروزی

حقوق بازنشستگان و تصمیم جدید دولت؛ راه‌گشا یا راه‌بندان جدید؟

غلامرضا بنی‌اسدی، روزنامه‌نگار، در یادداشتی که در اختیار انصاف نیوز قرار داده است، نوشت:

خبر اول امروز در جامعه بازنشستگان این است که سخنگوی دولت اعلام کرد: «پیرو دستور رئیس‌جمهور برای پیگیری بهبود وضعیت معیشتی بازنشستگان و پس از برگزاری نشست‌های مکرر معاون اول با نمایندگان بازنشستگان، هیات دولت برای تعیین تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان، اختیارات خود را به وزرای عضو  هیات امنای سازمان بازنشستگی تامین اجتماعی تفویض کرد».

در نگاه اول، حکایت از رفع یک گره دارد اما اخبار بعدی که می‌آید، غبار در نگاه می‌نشیند. انگار باز یک «ویرگولِ» جدید ایجاد شده است. این را می‌شود از سخنانِ حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) فهمید. او با بیان اینکه «این اقدام دولت که توسط سخنگوی قوه مجریه اعلام شد به نوعی دور زدن و پاس‌کاری قانون است» می‌گوید: دولت مسیر گِرد کردن قانون را درحال پیش گرفتن است. نظر ما این است که دولت عمدا به سمت بی‌قانونی نمی‌رود بلکه مسئله این است که واقعا مقامات در دولت روندهای قانونی اقدامات خود را نمی‌دانند. در این مورد عدم اشراف به قانون باعث شده تا این اقدام را انجام دهند. توصیه‌ی ما به مقامات دولت این است که پیرامون هر تصمیمی اول قوانین مربوطه به آن را مطالعه و سپس کار را انجام دهید.  او دلیل خلاف قانون دانستن تصمییم جدید دولت را هم چنین توضیح می‌دهد: «تصویب نهایی حقوق بازنشستگان اصلا ربطی به هیات امنای سازمان تامین اجتماعی ندارد و تصمیم کارشناسی درباره‌ی آن برعهده هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی است و نه هیات امنای آن!» اما دولت کار را به هیئت امنا واگذاشته است.

با این توضیح صادقی، می توان خاطره آن ویرگول پرحرف و حدیث را به یاد آورد که میانِ «سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح» یک ویرگول گذاشت در بودجه 1401 تا تصمیم در «سازمان تامین اجتماعی» را غیر ممکن کند. کلی درگیر این ویرگول بودیم که به قول حضرات جناب تایپیست کار گذاشته بود اما گره در کار میلیون‌ها نفر افتاد. تا مجلس آن را رفع کرد، دولت با تصمیم غیرقانونی و غیر شرعی خود، یک راه‌بندان دیگر ایجاد کرد با کوچه باریکه 10 درصد افزایش. این را که مجلس غیرقانونی دانست و ابطال کرد باز دارد بازی را این گونه پیش می‌برد که گرهی دیگر ایجاد کند. آنقدر ناهمراهی دیده‌ایم از این دولت که اگر واقعا هم بخواهد همه گره‌ها و درها را با این تصمییم باز کند باورمان نمی‌شود. کاش آقایان که خود را مردمی می‌دانند، به سرعت، به قانون برگردند و با اجرایی کردن مصوبه هیئت مدیره تامین اجتماعی که ناظر به مصوبه شورای عالی کار بود، قضیه را به خیر ختم کنند. به هر حال محرم است و مردم در عزای سید الشهدا، دست‌شان بیشتر به آسمان می‌رسد برای دعا. با اصلاح امر، برای خود سهمی در دعای مردم داشته باشند. امیدواریم چنین شود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا