روسیه: حمله به سوریه از پایگاه هوایی ایران نقض قطعنامه شورای امنیت نیست

وزیر خارجه روسیه گفته است که “هیچ دلیلی برای این گمان که روسیه با استفاده از پایگاه هوایی ایران قطعنامه شورای امنیت را زیرپا خواهد گذاشت، وجود ندارد”. آمریکا اعلام کرده در مورد نقض قطعنامه توسط روسیه تحقیق می‌کند.

به گزارش دویچه وله، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در یک نشست خبری در مسکو تأکید کرد که پرواز جت‌های جنگی روسیه از پایگاه هوایی “نوژه” در همدان به معنای فروش جت‌های جنگی به ایران، انتقال یا عرضه آنان به این کشور نیست. او گفت: «این هواپیماهای جنگی با رضایت ایران توسط نیروهای هوایی روسیه و به درخواست مراجع قانونی سوریه برای شرکت در یک عملیات ضدتروریستی در سوریه استفاده می‌شوند.»

به گفته وزیر خارجه روسیه “اصلا جای بحثی بر سر این موضوع وجود ندارد”.

این سخنان لاوروف پاسخی به واکنش وزارت خارجه آمریکا بوده است که در نظر دارد نقض احتمالی قطعنامه سازمان ملل توسط مسکو را بررسی کند.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است بخش حقوقی این وزارتخانه دست‌به کار ارزیابی این موضوع شده که آیا پرواز جت‌های جنگنده روسیه از خاک ایران برای انجام عملیات نظامی در سوریه به معنای نقض قطعنامه شورای امنیت بوده است یا خیر.

تونر روز چهارشنبه (۱۷ اوت/ ۲۷ مرداد) گفت که بررسی این موضوع نیازمند “یک تجزیه و تحلیل بسیار موشکافانه” است.

آمریکا پیش‌تر در مورد پرواز جت‌های جنگی روسیه از پایگاه همدان اعلام کرده بود که این کشور از تصمیم روسیه مطلع بوده، اما با این حال این اقدام را “تأسف‌بار” توصیف کرد.

مارک تونر روز سه‌شنبه گفته بود که استفاده روسیه از پایگاه هوایی ایران “می‌تواند به خوبی نقض قطعنامه شورای امنیت” باشد که به موجب آن هر گونه فروش یا انتقال هواپیماهای جنگی به ایران متسلزم تأیید قبلی شورای امنیت است.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه نیز در پاسخ به واشنگتن گفت که آمریکا نیاز به یک تجدیدنظر نسبت به این قطعنامه دارد زیرا حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا علیه گروه‌های تروریستی در سوریه هم که از پایگاه هوایی “اینجرلیک” ترکیه انجام می‌شوند، طبق منشور سازمان ملل متحد مجاز نیست.

ولایتی: حمایت ایران به درخواست سوریه است

روسیه صبح روز چهارشنبه جت‌های سوخو سو− ۳۴ خود را از پایگاه هوایی نوژه در همدان برای پیشبرد دور دوم حملات هوایی علیه مواضع گروه “دولت اسلامی” در استان دیرالزور سوریه به پرواز درآورد. وزارت دفاع روسیه ضمن اعلام این مطلب گفت که این عملیات موفقیت‌آمیز بوده است.

در بیانیه این وزارت‌خانه ذکر شده، بمب‌های خوشه‌ای “دو مرکز فرماندهی و کمپ‌های آموزشی تروریست‌ها در محدوده دیرالزور را منهدم کرده و موجب مرگ بیش از ۱۵۰ پیکارجو از جمله مزدوران خارجی شده‌اند”.

علی اکبر ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز چهارشنبه همکاری‌های دفاعی میان ایران و روسیه “برای مبارزه با تروریسم” را امر غیرمنتظره‌ای ندانست.

او گفت: «نگاه ایران به رابطه با روسیه یک نگاه راهبردی است و همکاریهای سیاسی، اقتصادی و دفاعی طبیعی است. ایران از سوریه حمایت می‌کند و این کمک براساس درخواست دولت سوریه است.»

علا‌‌ءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز اظهار داشت پرواز جت‌های جنگی روسیه از پایگاه “نوژه” طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی بوده است. او گفت: «تنها اقدامی که صورت می‌گیرد این است که هنگام پرواز اجازه داده می‌شود جنگنده‌های روسی برای دریافت سوخت از این پایگاه استفاده کنند.»

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا