خرید تور تابستان

مطرح نشدن جملات طعن‌آمیز نسبت به معاویه از طرف امام خمینی بعد اطلاع از دیدگاه برخی مسلمانان

پایگاه خبری تحلیلی انصاف نیوز: آیت الله خامنه‌ای در سال ۱۳۷۰ در بیان خاطره‌ای گفت که بعد از اطلاع امام خمینی از دیدگاه بخشی از مسلمانان، جملات طعن‌آمیز نسبت به معاویه از طرف ایشان مطرح نشد.

در روزهای اخیر جمله‌ای از سخنان حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در میان اهل سنت بازتابی منفی پیدا کرده است ولی در پی این واکنش‌ها تاکنون توضیحی داده نشده است.

متن بخشی از سخنان رهبری در دیدار اعضای گروه ویژه و گروه معارف اسلامی صدای جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۱۳۷۰/۱۲/۱۳ [لینک] در پی می‌آید:

«بعضی‌ها خیال می‌کنند که اگر بخواهند راجع به دورهٔ خلفا تحلیل کنند، حتماً باید با طعن به آن‌ها همراه باشد؛ نه، طعن به خلفا در رادیو جایز نیست. اگر تاکنون این نکته را در جلسات قبل نگفته‌ام، الآن عرض می‌کنم که طعن به خلفا در رادیو مطلقاً جایز نیست؛ الآن حرام شرعی است. داعیهٔ ما این است که می‌خواهیم انقلابمان را به دنیا صادر کنیم؛ کدام دنیا؟ در درجهٔ اول، دنیای اسلام است. آن‌وقت دنیای اسلام که یک میلیارد و دویست میلیون نفر جمعیت دارد و حدود چهارپنجمشان کسانی هستند که به چیزهایی به شکل مقدسات اعتقاد دارند، شما بیایید به این مقدسات اهانت بکنید؟! آیا این انقلاب صادر می‌شود؟! خوب است بدانید و لا بد بعضی می‌دانند که در الجزائر وقتی‌که بوادر و نشانه‌های این نهضت فعلی ظاهر شد، یکی از کارهایی که کردند، این بود که یک رساله در باب عقاید شیعه نسبت به خلفا منتشر کردند، تا خوب رابطهٔ آن‌ها را با انقلاب قطع کنند! حالا اگر یک‌وقت کسی عقیده‌اش چیزی بوده و در جایی آن را گفته است، این به من و شما ارتباطی ندارد؛ ما باید مواظب باشیم که در رادیو چنین چیزهایی منعکس نشود. ما الآن در حال ادارهٔ جامعهٔ اسلامی هستیم؛ نباید به مقدسات سایر مسلمین اهانت بشود.

بد نیست من خاطره‌ای را برای شما نقل کنم؛ هرچند که به خیلی از دوستان هم این را گفته‌ام. امام یک‌وقت در اوایل انقلاب در سخنرانیهایشان از معاویه به صورت طعن‌آمیزی اسم می‌آورند. شما می‌دانید که من مدتی را در بلوچستان بودم و با خیلی از علمای آنجا دوست نزدیک هستم. مردم و علمای سنی آن منطقه، معاویه را مقدس می‌دانند. به امام عرض کردم که در طرف شرق کشورمان، چند صد میلیون نفر معاویه را محترم می‌شمارند و او را خال المؤمنین می‌دانند البته بحق یا به‌ناحق آن، مربوط به جلسهٔ بحث است یعنی مسلمانان هند، پاکستان، بنگلادش و افغانستان اغلب سنی حنفی‌اند؛ این‌ها معاویه را محترم می‌شمارند. امام گفتند عجب، من نمی‌دانستم! من بعد از آن در طول این ده، یازده سال یک جملهٔ طعن‌آمیز از امام راجع به معاویه نشنیدم. من خودم در نماز جمعه راجع به جنگ صفین و سایر جنگهای امیر المؤمنین صحبت می‌کنم؛ اما اهانت نمی‌کنم. تاریخ‌گویی، یک حرف است؛ اهانت، حرف دیگری است. تاریخ بیست و سه‌سالهٔ بعد از رحلت پیامبر تا خلافت امیر المؤمنین، یک تاریخِ قابل بررسی است؛ باید بررسی شود؛ اما در آن اهانت و جسارت به خلفا به‌هیچ‌وجه نباید باشد».

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. دین خودتون رو هم خرج چهارتا رای نکنید
  در منابع اهل سنت به تواتر این روایت نقل شده

  پیغمبر اکرم:
  تقتله العمار الفئة الباغیه یدعون الی النار
  قران هم ائمه گروهی رو که دعوت به جهنم میکنن رو لعنت کرده

 2. انصاف، دیگه سایتت داره رو اعصابمون میره!! بسیار بسختی میاد بالا! چک کن خب، اگه مشکل فنی داره رفع کنید.

 3. معاویه لعنت الله علیه دشمن اسلام و قران و دین رو کدوم اهل سنت یا مذهب محترم میشمرد؟ یزید بن معاویه بانی واقعه کربلا فرزند نحس همین لعین است انوقت شما خبرگزاری میایید شبه افکنی میکنید که امام رحمت الله فلان سال گفتند که طعنه نزنید به خلفا؟ ما کاری با خلفای سه گانه نداریم و هیچ بی احترامی نمی کنیم اما معاویه لعن شده ی حق تعالی در زیارت عاشوا هستند حرف من و تو نیست پس لعنت خدا بر معاویه و فرزندانش…

  9
  2
 4. لعنت خدا و اهل بیت پیامبر بر معاویه ی ملعون و معاویه دوستان. اهل سنت معاویه ی ملعون رو دوست ندارن و لعنتش میکنن این وهابیونه ملعون هستند که عاشق دشمنان پیامبر و اهل بیت هستند لعنت خداوند بر همه ی وهابیون

  9
  1
 5. انصاف نیوز تو در مورد کشور و اسلام واقعا بی انصاف و منافقانه داری عمل میکنی راهت رو عوض کن

  4
  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا