خرید تور نوروزی

در عراق چه خبر است؟ | تازه‌ترین خبرها از تحولات امروز عراق

شفقنا نوشت: «هواداران منسوب به جریان صدر در بغداد و بصره دست به اعتراض زدند.

بر اساس تصاویر و فیلم های منتشرشده در رسانه هایی عراقی، گروهی از هواداران منسوب به مقتدی صدر به خیابان های العماره ریخته و با آتش زدن لاستیک خودروها در پی بستن برخی خیابان ها برآمده اند.

همچنین بر اساس برخی اخبار برخی نیروهای سرایا السلام، شاخه نظامی جریان صدر، به ساختمان دادگاه مرکزی استان میسان حمله کرده اند.

ساعاتی پیش مقتدی صدر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که دیگر در امور سیاسی دخالت نخواهد کرد و همه دفاتر وابسته به خود جز مرقد و موزه و مؤسسه میراث خاندان صدر را مسدود می‌کند.

دفتر مقتدی صدر نیز با انتشار بیانیه ای از هواداران خواست به هیچ وجه در امور سیاسی دخالت نکرده و هیچ شعار یا سخنی را به نام جریان صدر به زبان نیاورند.

تعلیق فعالیت کمیته نظارت بر تظاهرات و تحصن جریان صدر

در پی صدور این بیانیه، منطقه سبز« خضراء» عراق شاهد افزایش تنش و تحرکات هواداران منسوب به مقتدی صدر و تشدید تدابیر امنیتی شده است.

به دنبال این تنش ها، ستاد عملیات مشترک عراق در بغداد منع آمد و شد اعمال کرده و نیروهای امنیتی برای اجرای آن وارد عمل شده اند.

اعلام منع رفت و آمد سراسری در بغداد

دفتر نخست وزیر عراق از تعلیق جلسات هیئت دولت به علت ورود گروهی از معترضان به کاخ حکومتی خبر داد.

بر اساس بیانیه رسمی دفتر مصطفی الکاظمی، در پی ورود گروهی از معترضان به مقر هیئت دولت در کاخ حکومتی، جلسات هیئت دولت به دستور وی تا اطلاع ثانوی به تعلیق درآمده است.

العبادی خواستار خودداری از کشیده شدن به «فتنه» شد

رئیس ائتلاف نصر با انتشار بیانیه‌ای از مردم عراق خواست که با خویشتنداری به «فتنه» کشیده نشوند.

حیدر العبادی با انتشار توئیتی نوشت که از همه می‌خواهد خویشتنداری کنند و به فتنه‌هایی که چون شب تاریک یکی در پی دیگری پدیدار می‌شوند کشیده نشوند.

العبادی از مردم عراق خواست که ضمن هم‌بستگی با یکدیگر مانع از تعرض به حقوق عمومی و خصوصی شوند و از نیروهای امنیتی بابت نقش آنان در حفاظت از امنیت شهروندان و حفظ کشور در برابر آشوبگران قدردانی کرد.

الکاظمی از صدر برای خروج معترضان درخواست کمک کرد

فرمانده کل نیروهای مسلح عراق ضمن محکوم کردن تعرض به ساختمان های حکومتی از مقتدی صدر خواست که برای دعوت تظاهرات کنندگان به خروج از این ساختمان ها وارد عمل شود.

در بیانیه رسمی مصطفی الکاظمی، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، آمده که تحولات اخیر در عراق از جمله حمله به منطقه خضراء و ورد غیر قانونی به نهادهای دولتی نشان‌دهنده مخاطرات پیامدهای ناشی از ادامه اختلافات سیاسی است.

وی افزود: تعرض معترضان به نهادهای حکومتی اقدامی محکوم و خارج از چارچوب‌های قانونی است و از مقتدی صدر «که همواره حامی حکومت و مدافع اقتدار آن و احترام به نیروهای امنیتی بوده» خواسته که «برای دعوت تظاهرات‌کنندگان به خروج از ساختمان‌های حکومتی» کمک کند.

الکاظمی تأکید کرد: کشیده شدن اختلافات سیاسی به حد آسیب زدن به نهادهای حکومت به نفع ملت عراق و آینده و وحدت کشور نیست.

او همچنین خواستار خویشتنداری همگان و خروج فوری معترضان از منطقه سبز و همکاری با نیروهای امنیتی مسئول حفاظت از نهادهای رسمی و جان شهروندان شده است.

دبیرکل گردان‌های امام علی: رخدادهای جاری عراق ارتباطی با دموکراسی و آزادی بیان ندارد

شفقنا-«شبل الزیدی»، دبیرکل گردان‌های امام علی (ع) تاکید کرد دولت در انجام وظایف و مسئولیت‌های خود کوتاهی می‌کند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از السومریه نیوز، الزیدی در توئیتی نوشت: عراق امانتی به گردن انسان‌های شریف است و کسی به رتق و فتق وضعیت عمومی جامعه اقدام می‌کند باید به مسئولیت خود عمل کند و قاطعیت در کنار عدالت باشد.

وی گفت: آنچه اکنون شاهد آن هستیم، ویران کردن حکومت است و هیچ ارتباطی به دموکراسی و آزادی بیان ندارد زیرا در دموکراسی شیوه‌های خاصی برای ابراز عقیده وجود دارد.

نمایندگی سازمان ملل در عراق خواهان خویشتنداری و خروج معترضان از منطقه سبز شد

نمایندگی سازمان ملل در عراق خواهان بیشترین خویشتنداری شده و از معترضان نیز درخواست کرد تا منطقه سبز پایتخت این کشور را ترک کنند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا