خرید تور نوروزی

سخنگو: پاسخ ایران به آمریکا «با هدف نهایی کردن مذاکرات» ارسال شد

فارس نوشت: «نظرات جمهوری اسلامی ایران‌ برای جمع‌بندی مذاکرات رفع تحریم‌ها به «انریکه مورا» هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا ارسال شد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه بامداد امروز (جمعه) ۱۱ شهریور ماه از ارسال نظرات جمهوری اسلامی ایران در مورد پاسخ آمریکا درباره متن پیش‌نویس توافق احتمالی رفع تحریم‌ها خبر داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره توضیح داذ: پس از دریافت پاسخ آمریکا، تیم کارشناسی جمهوری اسلامی ایران آن را به دقت مورد بررسی قرار داده و پاسخ‌های ایران، پس از ارزیابی در سطوح مختلف، تدوین و جمعه شب به هماهنگ‌کننده تحویل داده شد.

کنعانی گفت: متن ارسالی دارای رویکردی سازنده با هدف نهایی کردن مذاکرات است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه پنجشنبه دهم شهریور ماه در رایزنی تلفنی با همتای اماراتی گفت:‌ جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافق قوی و پایدار، حسن نیت و جدیت خود را نشان داده و همکارانم با دقت و سرعت در حال بررسی متن و آماده سازی پاسخ هستند.

روز چهارشنبه دوم شهریور ماه ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه از دریافت پاسخ دولت آمریکا به نظرات جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل موضوعات باقیمانده در مذاکرات رفع تحریم از طریق هماهنگ کننده اروپایی گفت‌وگوها خبر داد و افزود: بررسی دقیق نظرات طرف آمریکایی آغاز شده و ایران پس از تکمیل بررسی‌ها، نظرات خود در این رابطه را به هماهنگ کننده اعلام خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ششم شهریور ماه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای عمانی نیز با بیان این‌که پاسخ طرف آمریکایی با دقت در حال بررسی است، گفت: جمهوری اسلامی ایران با پایان یافتن بررسی و جمع بندی نظرات خود را اعلام خواهد کرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران سوم شهریور ماه و در جمع ایرانیان مقیم تانزانیا در دارالسلام با بیان این‌که در حال بررسی و آنالیز دقیق آخرین متن روی میز و پاسخ طرف آمریکایی هستیم و به هیچ وجه حاضر نیستیم در شرایطی که همه طرف‌ها به برجام برمی‌گردند برخی اتهامات سیاسی و بی اساس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران باقی مانده باشد و آنها بخواهند مثل استخوان لای زخم هر زمان که خواستند این ادعاهای برخاسته از محیط ناامن کننده رژیم صهیونیستی را تکرار کنند.

جوزپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیروز چهارشنبه ابراز امیدواری کرد «طی چند روز آینده» توافقی در وین حاصل شود و گفت: «می‌دانید بیش از سه هفته است که من به عنوان تسهیل‌کننده اتحادیه اروپا یک متن پیش‌نویس را برای جمع‌بندی گفت‌وگوهای وین پیشنهاد داده‌ام. از همه هیأت‌ها بازخورد گرفته‌ام. از ایران و آمریکا نظراتشان را دریافت کرده‌ام که هر دو را معقول دانستم.»

وی اضافه کرد: «برای من روشن است که زمینه‌های مشترک بین طرف‌ها وجود دارد و ما می‌توانیم به توافقی برسیم که نگرانی‌های همه را در نظر می‌گیرد و امیدوار هستم که طی روزهای آینده با توجه به این نظرات منطقی که هر دو طرف -هم ایران و هم آمریکا- به من ارائه کرده‌اند ما این وضعیت مثبت را از دست نخواهیم داد و توافق را جمع‌بندی خواهیم کرد.»

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا