خرید تور نوروزی

کنفرانس مطبوعاتی مهدی تاج | گزیده‌ای از صحبت‌های رییس فدراسیون

کنفرانس مطبوعاتی مهدی تاج به عنوان اولین نشست مطبوعاتی رییس جدید فدراسیون فوتبال با رسانه ها انجام شد و تاج در این نشست نکات بسیار مهمی را بیان کرد.

به گزارش انصاف ورزشی، 17 شهریور 1401 مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال ایران پس از انتخاب کارلوس کیروش به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال، پذیرای رسانه ها بود و نکات مهمی را در خصوص مسائل مختلف مطرح کرد که گزیده‌ای از آن را باهم مرور خواهیم کرد.

پرونده‌های قضایی

از سال 1368 تاکنون در فدراسیون فوتبال با عناوین مختلفی فعالیت داشتم. کار مدیریتی کار امر و نهی کردن و تصمیم گیری است که باید تصمیمات لازم برای اداره سازمان ها انجام داد.در معرض تصمیم گیری جدی قرار گرفته بودیم. اخیرا در پرونده های قضایی که همه می‌گویند مایلم مفصل صحبت کنم. در این مدت 3 پرونده دارم که در طول مدیریتی قابل قبول است. هر سه پرونده فوتبالی است. هیچ چیز غیر فوتبالی وجود ندارد و مالی و… نیست.

بخشی از این پرونده‌ها بر اساس اساسنامه فدراسیون فوتبال که به فیفا و AFC دادیم تصمیم بوده که تخلفات و گزارشات فوتبالی در ارکان قضایی فوتبال رسیدگی شود، منتها بعضی از دوستان این نوع پرونده‌ها را که بازرسی کل کشور که تعریفی که ما داریم، آنها چنین تعریفی از فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ ندارند. به همین دلیل پرونده‌ای که تشکیل دادند به دستگاه قضا بردند. یکی از سه پرونده مربوط به به‌کارگیری دو نفر بازنشسته است که ما متهمیم به اینکه عدم استفاده قوانین را انجام دادیم. یکی بهاروند و دیگری ساکت است.

البته ما دلایل متقنی را برای قاضی داشتیم که قاضی بدوی منع تعقیب داده و پرونده را مختومه کرده، بازرسی اعتراض کرده و این پرونده در شعب تجدیدنظر در حال بررسی است. موضوع دوم در خصوص فعالیت‌های من و همکارانم در سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال است که این پرونده 14 نفر را متهم کرده؛ من، کفاشیان و بهاروند، عابدینی، حسن‌پور، جعفری که قبلا عضو هیات رئیسه سازمان لیگ بود و فوت شده که خدا رحمتش کند و تعداد دیگری هستند. اینها به بازپرسی رفته، بازپرسی منع تعقیب داده و شرایط را کاملا عادی دانسته، ولی باز هم شکایت شده و برگشته. ما متهمیم به اعمال نفوذ و اینکه منافع کشور را ندیدیم، تخفیف غیرعادی دادیم، مثلا گفتند به کسی که تبلیغات محیطی را برعهده داشته تخفیف دادیم. استدلال ما برای بازپرسی که پذیرفته و منع تعقیب داده این بود که لیگ ما 18 تیمی بوده و بعد آن را 16 تیمی کردیم. 36 بازی حذف شده، سه دور تبلیغات دور زمین در ورزشگاه آزادی بوده، با اختلافی که با خود ورزشگاه داشتیم به دو دور تبدیل شد. بعلاوه اینکه باید بازی‌ها را در زمانی برگزار می‌کردیم که نه خیلی تاریک باشد و نه خیلی پیدا باشد.شورای تامین تشخیص داده که جلسات و بازی‌ها در ساعتی باشد که بتواند ترافیک را کنترل کند و مواردی از این دست که جنبه مدیریتی و ترک فعل دارد.

پرونده سوم، پرونده ویلموتس است که تحت عنوان فساد ویلموتس مطرح است؛ یعنی همه جا می‌گویند ویلموتس و نمی‌گویند پرونده ویلموتس! کاملا با فساد عجین شده، شما ورزشی هستید و می‌دانید اگر هر سرمربی را دو ماه پولش را ندهند، می‌تواند بلافاصله برود فسخ قرارداد کند و از این قاعده افرادی مثل برانکو، استراماچونی، کارلو و… استفاده کردند. همین هفته لیگ انگلیس مربی چلسی را اخراج کردند، تمام پولش را هم دادند، هیچ کس به دنبال فساد نیست که چه فسادی صورت گرفته که او اخراج شده، ولی در پرونده طوری رفتار شد که ذهن مردم به این سمت رفته که چه فسادی داشته است.

و میلیون یورو پول از شرکت شستا گرفته شده با مجوز معاون رئیس جمهور و شورای امنیت داخلی کشور، تمامی مصوباتش را هم داده‌ایم. تمام مربیانی که فسخ یکطرفه کردند تمام پولشان را گرفتند. تنها قراردادی که شکسته شد، قرارداد ویلموتس بوده که به نصف و بعد یک‌سوم تقلیل پیدا کرده، 6 میلیون یورو جریمه شدیم، حدود سه میلیون یورو هم جریمه و 5 درصد و… بوده و چون شکسته شد جریمه‌ها کاملا منتفی شد. 

کنفرانس مطبوعاتی مهدی تاج | گزیده‌ای از صحبت‌های رییس فدراسیون
کنفرانس مطبوعاتی مهدی تاج | گزیده‌ای از صحبت‌های رییس فدراسیون

اتهامات قضایی منتشر شده در رسانه‌ها

در ادامه کنفرانس مطبوعاتی مهدی تاج افزود:

این سه پرونده و یک پرونده باز فولاد مبارکه هست، اگر هر کسی هر پرونده دیگری از من دارد، منتشر کند. من گله‌هایی دارم از افرادی که در یک هفته گذشته به یکباره کار سازمان‌یافته‌ای را انجام دادند. معلوم است که نمی‌تواند کار یک نفر باشد. یک مجموعه‌ای که می‌دانم کانونش در چه شبکه‌ای و کجا هست. به یکباره همه رسانه‌ها نوشتند که مرکز اطلاع‌رسانی قوه قضائیه کل جرائم تاج را اعلام کرد که در آن فقط آدم‌ربایی و قتل نبود! اگر آنها را هم اضافه می‌کردند تقریبا همه جرایم وجود داشت. در مورد همین سه پرونده هم هست و هیچ چیز دیگری نیست. من پیگیری کردم، قوه قضائیه محبت کرد، از سخنگوی قوه قضائیه تشکر می‌کنم که اعلام کرد چنین چیزی توسط قوه قضائیه اعلام نشده و تاکید کردند تنها نامه‌ای که از قوه قضائیه چون همه پرونده‌های بدوی و صلاحیت‌ها را خوانده‌ام و کپی گرفته‌ام روزی آنها را منتشر خواهم کرد تا معلوم شود خیلی‌ها چه کار کرده‌اند. تنها نامه‌ای که از قوه قضائیه برای فدراسیون فوتبال آمده استعلام دبیرکل فدراسیون بوده از دادستان تهران، گفته؛ این سه کاندید چند پرونده باز دارند؟ دادستان تهران هم به درستی همین سه پرونده را ذکر کرده و شرح داده و اعلام کرده نسبت به آن اعتراض شده و در حال بررسی است.

نامه‌ای از دادستانی تهران راجع به کاندیداها آمد و پرونده‌هایی را مطرح کرده و چیزهایی است که من نمی‌خواهم به آن اشاره کنم. به یکباره همه اینها منتشر شد. البته در خصوص پرونده ویلموتس رسیدگی شروع نشده، آن دوتا شروع شده و منع تعقیب خورده و جلب بازرسی شده ولی در خصوص پرونده ویلموتس ما به صورت کافی، وافی، محکم به بازپرس محترم توضیح دادیم، 3 – 4 بار هم رفتیم، توضیحات کافی دادیم ولی آنچه که فیفا گفته بود این بود که همه این مسائل باید در ارکان فوتبالی رسیدگی شود. یکبار کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال، کمیته اخلاق کنفدراسیون فوتبال آسیا رسیدگی کردند و منع تعقیب هم ارائه شده است. ولی می‌گذاریم که ببینیم که قوه قضاییه که بسیار قابل احترام هم است رسیدگی کند و حتما پاسخگو خواهیم بود.

موضع گیری علیه دو نماینده مجلس و دفاع از حق پخش تلویزیونی باشگاه‌ها

من رعایت اخلاق و ادب را خواهم کرد. من تاکنون هیچ چیزی نگفتم. 2 سال سکوت کردم چون فکر کردم این مسئله باید مسیر خودش را برود. آقای قاضی زاده هاشمی چندین بار اسم بنده را آورده‌اند و اعلام کردند فساد ویلتموس. قوه قضاییه رکن رکین کشور ماست که حقوق‌دان‌های بسیار معتبر دارد و توسط یک مجتهد دارد اداره می‌شود. بنده به عنوان یک فرد کاملا مطیع آن هستم ولی یک نماینده‌ نباید تمام دغدغه‌‌اش فقط فوتبال باشد. صد بار ، دویست بار ایشان در خصوص پرونده ویلموتس در همه شبکه‌ها صحبت کرد. ما باید وقت بگیریم ولی ایشان هر موقعی بخواهند در خصوص این موضوع صحبت می‌کنند. من فکر می‌کنم که ایشان نباید به جای قوه قضاییه تصمیم بگیرند. بگذارند قوه قضاییه تصمیم بگیرد و آنها نظر بدهند اگر ایشان انقدر علاقه به فوتبال دارند که صدها بار در خصوص فوتبال در تلویزیون صحبت می‌کنند، به حوزه خودشان و تیم فوتبال خراسان و همچنین آقای راستینه که در شهرکرد هستند، یه مقداری به فوتبال خودشان بپردازند. نمایندگاه مجلس همه آنها این 2 نفر نیستند. جای همه آنها روی چشم ماست، حق دارند از ما سوال بپرسند و ما موظفیم پاسخ‌گو باشیم. هر موقعی، هر نماینده از اعضای جدید فدراسیون فوتبال سوال کرد، همه موظفند بدون استثنا و بدون فوت وقت پاسخ بدهند. سوالم این است که شما 2 عزیز که یکی از آنها عضو اصلی کمیته رسیدگی و نظارت بر صدا و سیما است، یکبار شد که در خصوص حق پخش صحبت کنید؟ یک بار آمدید گفتید که هزاران میلیارد تومانی که از فوتبال الان نمی‌آید صحبت کنید؟ ما الان مثل تاکسی شدیم که 70 درصد مسافران خودش را دارد مفتی سوار می‌کند.

کنفرانس مطبوعاتی مهدی تاج | گزیده‌ای از صحبت‌های رییس فدراسیون
کنفرانس مطبوعاتی مهدی تاج | گزیده‌ای از صحبت‌های رییس فدراسیون

ماندن اسکوچیچ به نفعم بود ولی برای وطن کیروش را آوردم

به هرجهت برای من ساده تر بود که اسکوچیچ بماند. هیچ مسئولیتی هم به عهده نمی گرفتم. مثل خیلی ها می گفتم من که این مربی را نیاوردم. اگر تیم ملی نتیجه گرفت که چه بهتر، اگر هم نتیجه نگرفت می گوییم ان شاالله بعدا تصمیم می گیریم. ولی این ریسک را کردم فقط به خاطر کشور، میهن و سرزمین عزیزمان. می دانم عده ای از پیشکسوتان و بزرگان به هر دلیلی با آمدن کی روش مخالف هستند. یا اصلا با آمدن من مخالف هستند. واقعا به احترام تیم ملی، کشور و پرچم عزیزمان، دست همه ان ها را می بوسم و همه حرف هایشان را هم قبول دارم اما به خاطر کشور از تیم ملی و شرایط موجود حمایت کنند.

کنفرانس مطبوعاتی مهدی تاج | گزیده‌ای از صحبت‌های رییس فدراسیون
کنفرانس مطبوعاتی مهدی تاج | گزیده‌ای از صحبت‌های رییس فدراسیون

احتمال سرمربیگری نکونام در جام ملتهای آسیا 2023

صحبت ما در خصوص جام ملت ها این بوده است که کی روش مدیر فنی تیم ملی باشد و نکونام به عنوان سرمربی روی نیمکت تیم ملی در جام ملت ها حضور داشته باشد. جواد نکونام را هم باید بگویم که ما با باشگاه فولاد در حال مذاکره هستیم تا بتوانیم نکونام را به تیم ملی اضافه کنیم اما اگر فردا شنیدید این اتفاق منتفی است تعجب نکند چرا که هنوز قطعی نشده است.

کنفرانس مطبوعاتی مهدی تاج | گزیده‌ای از صحبت‌های رییس فدراسیون
کنفرانس مطبوعاتی مهدی تاج | گزیده‌ای از صحبت‌های رییس فدراسیون

نامه fifa در خصوص اتفاقات تلخ مشهد

دلم نمی خواهد در این جلسه بحث نگران کننده کنم. سوابق نامه را می دانم. از این جهت نگران کننده است که 6 روز وقت دادند و گفتند اگر ما قانع نشدیم این اتفاق می افتد. امیدوارم بتوانیم قانع کنیم. اخبار خیلی بدی منتشر شده است. این ماجرا را تایید نمی کنیم. اتفاق خیلی بدی بود. اصلا بردن بازی به مشهد اتفاق خیلی بدی بود. باز هم ردپای برخی از این عزیزان که خیلی صحبت می کنند وجود دارد.

آن هم در بازی با لبنانی که ما هیچ گونه امتیازی نیاز نداشتیم. می توانستیم 8-7 هزار خانم را به ورزشگاه بیاوریم. هیچ کس هم به لبنان فحش نمی داد. بازی آرامی می شد. نتیجه خوبی هم می گرفتیم و ما را هم از این ورطه خارج می کرد. بازی را به آنجا بردند و آن اتفاق افتاد. در نامه فیفا به نوع جرایم اشاره کرده که چه اتفاقاتی افتاده ولی این طرف را هم داشته باشید. رئیس جمهورما وزیر کشور را مامور کرد که با خاطیان برخورد کند. این معلوم می کند که ما در آن دست نداریم.

کنفرانس مطبوعاتی مهدی تاج | گزیده‌ای از صحبت‌های رییس فدراسیون
کنفرانس مطبوعاتی مهدی تاج | گزیده‌ای از صحبت‌های رییس فدراسیون

حضور قطعی استقلال و نساجی در آسیا و حذف پرسپولیس

یکی از دلایل آمدن من همین بود. یک عده می‌گفتند شما که رفتی چرا آمدی؟ می‌دانید که حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا یعنی اینکه از گردونه بین‌المللی حذف شده‌اند. این دو تیم چقدر طرفدار دارند؟ از مدیران که بپرسید می‌گویند ۱۰۰ میلیون.

متاسفانه تعلیق فوتبال ایران هم از بخش مجوز حرفه‌ای قبل از این به مدت یک سال تمدید شد. در دوره خودمان به شیخ سلمان گفتم خیلی بد است که ما نمی‌توانیم خودمان مجوز دهیم و گروه ژاپنی و مالزیایی باید تایید کنند. او پاسخ داد حرفت درست است و صدور مجوز را به خودمان واگذار کرد. ما هم یک تیم گذاشتیم. متاسفانه پارسال با اتفاقاتی که رخ داد مجوز را از ما گرفتند و هر دو تیم را محروم کردند. ما نگران هستیم و در حال حاضر هم نگران نساجی هستیم. پرسپولیس که فعلا سهمیه ندارد و من از شیخ سلمان خواستم وقت بدهد که با او جلسه بگذارم. قول نمی‌دهم اما شاید بتوانم صدور مجوز حرفه‌ای را به ایران برگردانم.

تاج افزود، استقلال و نساجی به عنوان قهرمانان فصل پیش قطعا سهمیه آسیا خواهند داشت ولی پرسپولیس سهمیه ندارد و این تیم را تیم حذف شده قلمداد کرد که این سخنان با واکنش پرسپولیس مواجه شد و این باشگاه این موضوع را غلط تلقی کرد.

کنفرانس مطبوعاتی مهدی تاج | گزیده‌ای از صحبت‌های رییس فدراسیون
کنفرانس مطبوعاتی مهدی تاج | گزیده‌ای از صحبت‌های رییس فدراسیون

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا