امیرعبداللهیان: در صورت واقع‌بینی آمریکا، توافق دست‌یافتنی است

وزیر امور خارجه دولت سیزدهم ابراز امیدواری کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وظیفه خود را در قالب فنی و به دور از سیاسی کاری دنبال کند و گفت: توافق در صورت واقع بینی طرف آمریکایی دست یافتنی است.

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان با «جفری اونیاما» وزیر خارجه نیجریه تلفنی گفت‌وگو کرد.

آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه ایران و نیجریه و همچنین تحولات بین‌المللی از جمله موضوعاتی بود که دو‌ وزیر خارجه درباره آن به بحث و تبادل نظر پرداختند..

وزیر امور خارجه کشورمان نیم قرن سابقه تاریخی مناسبات ایران و نیجریه را سرمایه‌ای بزرگ و محکم برای توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور بر مبنای منافع مشترک خواند.

امیرعبداللهیان در این گفت‌وگوی تلفنی برگزاری ششمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و نیجریه در تهران را موفق ارزیابی و اجرایی شدن اسناد به امضا رسیده در این نشست را مهم قلمداد کرد.

وزیر امور خارجه ۲۱ خرداد ماه سالجاری و در دیدار وزیر مشاور در امور خارجی نیجریه گفت که جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط و مناسبات با نیجریه هیچ محدودیتی قائل نیست.

  • پرهیز آژانس از سیاسی کاری

رئیس دستگاه دیپلماسی در بخش دیگری از گفت‌وگویش با همتای نیجریه‌ای به آخرین وضعیت مذاکرات برای رفع تحریم‌ها اشاره و بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تداوم گفت‌وگوها با طرف‌های مقابل و اراده ایران برای رسیدن به یک توافق، خوب، قوی و پایدار تأکید کرد.

امیرعبداللهیان همچنین ابراز امیدواری کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وظیفه خود را در قالب فنی و به دور از سیاسی کاری دنبال کند و گفت: توافق در صورت واقع بینی طرف آمریکایی دست یافتنی است.

  • دعوت از وزیر خارجه نیجریه برای سفر به تهران

امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با وزیر خارجه نیجریه همچنین از همتای نیجریه‌ای خود برای سفر به تهران دعوت به عمل آورد.

وزیر امور خارجه نیجریه هم در این گفت‌وگوی تلفنی با ثمربخش خواندن سفر اخیر هیأت نیجریه‌ای به تهران، سابقه روابط دوستانه بین دو کشور و همبستگی دو ملت در چالش‌های مختلف را زمینه مناسبی برای توسعه روابط در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی خواند.

  • امیدواری نسبت به انجام سفر امیرعبداللهیان به نیجریه

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که نیجریه هم جزو مقاصد سفر آتی وزیر امور خارجه ایران به آفریقا قرار گیرد، سلام گرم رئیس جمهور نیجریه به آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور ایران را ابلاغ کرد.

وزیر خارجه نیجریه همچنین بر حسن نیت ایران در جریان مذاکرات رفع تحریم‌ها تأکید کرده و با اشاره به خروج آمریکا از برجام، نسبت به بازگشت این کشور به توافق و حل و فصل موضوعات ابراز امیدواری کرد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا