بزرگترین مبادله‌ی زندانیان میان روسیه و اوکراین

ایسنا نوشت: «روسیه و اوکراین در اقدامی “غیرمنتظره” بزرگترین مبادله زندانیان را از زمان آغاز جنگ انجام دادند؛ اقدامی که شامل مبادله ۳۰۰ تن از جمله ۱۰ خارجی و فرماندهانی بود که دفاع طولانی اوکراین از ماریوپل را رهبری می‌کردند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، از جمله افراد خارجی که آزاد شدند، می‌توان به دو تبعه انگلیسی و یک مراکشی که در ماه ژوئن به دلیل جنگیدن برای اوکراین به اعدام محکوم شده بودند، اشاره کرد. همچنین سه انگلیسی دیگر، دو آمریکایی، یک کروات و یک سوئدی در میان افراد آزاد شده بودند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین گفت، در این مبادله کمک ترکیه و عربستان سعودی دخیل بود و برای چنین اقدامی مدت‌ها در حال آماده‌سازی، گفت‌وگو و رایزنی بودند. براساس قرارداد منعقد شده، ۲۱۵ اوکراینی – که بیشتر آن‌ها پس از سقوط ماریوپل اسیر شدند – آزاد شدند.

در ازای آن، اوکراین ۵۵ روس، اوکراینی‌های حامی مسکو و ویکتور مدودچوک، سیاستمدار اوکراینی متحد کرملین که با اتهام “خیانت به کشور” مواجه شده بود را به روسیه بازگرداند.

زلنسکی در پیامی ویدئویی گفت: واضح است که این یک پیروزی برای کشور ما و برای کل جامعه ما است. و قسمت اصلی ماجرا این است که ۲۱۵ خانواده می‌توانند عزیزان خود را امن در خانه ببینند.

وی افزود: ما همه مردم خودمان را به خاطر می‌سپاریم و سعی می‌کنیم تا تک تک اوکراینی‌ها را نجات دهیم. این معنای اوکراین و ذات ما است؛ چیزی که ما را از دشمن متمایز می‌سازد.

رئیس‌جمهوری اوکراین از رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه به خاطر کمکش تشکر کرد و گفت که پنج فرمانده اوکراینی تا پایان جنگ در ترکیه خواهند ماند.

زلنسکی تاکید کرد، کی‌یف برای آزادی این پنج فرمانده، جنگ طولانی و دشواری داشت. از جمله این افراد می‌توان به دنیس پروکوپنکو، فرمانده گردان ملی آزوف و معاونش “سواتوسلاو پالامار” و همچنین سرهی ولینسکی، فرمانده تیپ ۳۶ تفنگداران دریایی اوکراین اشاره کرد.

مسکو هنوز در مورد این توافق و اینکه چرا این توافق باعث آزاد شدن این افراد شد، هیچ اظهارنظری نکرده است؛ افرادی که قرار بود در اواخر سال جاری میلادی محاکمه شوند.

عربستان سعودی قراردادی را ترتیب داد که به موجب آن ۱۰ خارجی به این کشور منتقل شدند. این میانجیگری با کمک محمد بن سلمان، ولیعهد سعدی انجام شد – فردی که روابط نزدیکی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه دارد.

از جمله زندانیان آزاد شده می‌توان به شهروندان آمریکایی الکساندر دروئک ۳۹ ساله و اندی هوین ۲۷ ساله که هر دو از آلاباما بودند و در ماه ژوئن هنگام جنگ در شرق اوکراین دستگیر شدند، اشاره کرد.

همچنین آیدن آسلین و شائون پینر، شهروندان انگلیسی به همراه براهیم سعدون، شهروند مراکشی که توسط دادگاهی در جمهوری خودخوانده دونتسک، یکی از دولتهای مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین دستگیر شده بودند، در بین افراد آزاد شده هستند.

این مبادله پس از آن صورت می‌گیرد که ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه طی یک سخنرانی از “بسیج نسبی” نیروها در روسیه خبر داد، و به همین خاطر “اقدامی غیرمنتظره” تلقی می‌شود»

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا