خرید تور تابستان

این روزهای ما رسانه‌های داخلی [+عذرخواهی]

علی اصغر شفیعیان، سردبیر انصاف نیوز:

نمی‌دانم طنز «ممیزی» را دیده‌اید یا نه. اگر دیده‌اید قاعدتا می‌خندید. ما رسانه‌ها این وضعیت را زندگی کرده‌ایم. با این دست فرمان، تقریبا صد درصد مرجعیت خبری به آن سوی آب‌ها یعنی امثال ایران اینترنشنال می‌رسد که با سیاست‌های اشتباه داخلی برای رسانه‌ها، فاتح میدان رسانه شدند!

مردادماه در دیدار مدیران رسانه‌ها با آقای اژه‌ای گفتم که خودتان را از ابزارهای تبلیغی خلع سلاح کنید، ازجمله خبرگزاری قوه قضاییه، میزان، تعطیل شود. میزان فقط یک جمله‌ی ناقص از سخنانم در آن جلسه را منعکس کرد که گویی برای تملق خدمت ایشان رسیده‌ایم! شاهدی بر ناکارآمدی رسانه‌های دولتی.

یا این را ببینید: دو سه ماه است که دبیر شورای اطلاع رسانی دولت را به‌عنوان مدیرعامل ایسنا منصوب کرده‌اند. ایشان هم چند نفر را از خبرگزاری فارس و امثالهم به آنجا برده تا شخم بزنند و همه‌ی رسانه‌ها کاملا مشابه بشوند. خب چرا؟ اگر جواب می‌دهد پس چرا دولت‌های موفق دنیا چنین نمی‌کنند؟

فکرش را بکنید که همین خبرگزاری‌های فارس و تسنیم در ماجرای هواپیمای اوکراینی مانند من و شما روز شنبه خبردار شدند یا زودتر؟ شنیدم شنبه. یعنی نهادهایی که رسانه‌ها را با پول نفت راه می‌اندازند حتی آنها را هم غریبه می‌دانند و حتی با آنها مشورت نمی‌کنند که مثلا در مورد هواپیما چه کنیم؟

این روزها با حجمی از محدودیت‌ها از چند جا و حتی تهدید و تذکر مواجهیم؛ متاسفانه سال‌هاست روال شده. مگر رسانه‌ها کودک‌اند؟ طبق قانون تنها «مصوبه‌ی شعام» قابل ابلاغ به رسانه‌هاست نه نظرات شفاهی افراد یا دبیرخانه. نتیجه‌ی این مسیر، بی اعتمادی به رسانه‌های داخلی شده؛ آیا جوابگویند؟

داخل پرانتز این را بگویم که سیاست‌های دبیرخانه‌ی شعام در این سال‌ها را اشتباه می‌دانم. بارها هم گفته‌ام. دوستان رسانه‌ای در جریان هستند. متاسفانه آن طور که از شواهد برمی‌آید، تا برجام حل نشود هیچ تغییری هم در آنجا رخ نخواهد داد. پس آنجا با ثبات است تا وقتی برجام محقق نشود!

ما به نوبه‌ی خودمان از مردم عذرخواهی می‌کنیم. کسانی باور دارند که تنها راه آرام کردن یا به‌اصطلاح جمع کردن خیابان، همین اردوکشی خیابانی رسمی توسط یک جریان و اغتشاشگر خواندن دیگران است. حرف مردم معترض را باید شنید وگرنه بدیهی است که فضا رادیکال می‌شود و بستر سوءاستفاده خواهد شد.

عذر می‌خواهیم بابت آنچه به عنوان خبر نتوانستیم منتشر کنیم، عذر می‌خواهیم که در همین چند روز یک گزارش، دو پست تلگرامی و حتی یک پست نوحه خوانی را از اینستاگرام انصاف حذف کردیم. این کارها کاملا غیرحرفه‌ای است، ضمن این که غیراخلاقی و حتی خلاف قانون است ولی شد. ببخشید.

اگر شمای مخاطب از ما می‌رنجید خودمان هم در رنجیم. تلاش می‌کنیم روزی بتوان ایران را به روایت رسانه‌های داخلی تصویر کرد، نه رسانه‌های خارج کشور. تا آن روز: ۱. اگر یک سوی ماجرا را نتوان منتشر کرد طرف دیگر را هم منتشر نخواهیم کرد. ۲. دروغ نمی‌گوییم حتی اگر نتوان همه‌ی واقعیت را گفت.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. سلام ماهم واقعيت ها را از نزديك نظاره گر بوديم هم رفتار معترضانه جوانان دهه هشتادي را كه با نام اغتشاشگر معرفي شدند وهم … را كه همراه … به همان اغتشاشگران حمله مي كردند و هم محدوديت رسانه ها را و هم محكوميت سياست امريكا در مقابله با حوادث مشابه را وهم برخورد بي طرفانه قوه قضاييه را و هم رعايت حقوق شهروندي را . واقعا اين حكمراني چگونه است؟ كدام رنگي است؟ ( پر شده ايم از ظاهر سازي و فريبكاري )

  26
  5
  1. آقای عباس باقری شما از همه مواهب جمهوری اسلامی بهرمند شده و هستید کسی می تواند از ظاهر سازی و فریبکاری سخن بگوید که خود بری از این تهمت باشد من شما را از زمانی که در قلعه مرغی در خانه محقری زندگی می کردید می شناسم بلطف رانت های پیدا و پنهان در حال حاضر دو زندگی در بهترین مناطق شمال شهر دارید .بخاطر آموزه های اسلامی حق ندارم اسرار را فاش کنم ولی اگر کسی آمد و با شرمی ادعاهائی را مطرح کرد مجبور خواهم شد تا ماهیت واقعی شما را بهر وسیله ای برملا کنم تا دیگران هم بدانند مدعی خود کیست؟

   1
   1
 2. با الهام از شجاعت دهه هشتادی ها که عرق شرم را بر پیشانی ما جوانان انقلابی 57 و بسیجی های دهه 60 می نشاند به وظیفه و رسالت رسانه آزاد عمل کنید نه اینکه بجای پایگاه خبری تبدیل به پایگاه تبلیغ کلاس کنکور و بنگاه مقاله نویسی و امثالهم شوید! توجیه و عذرخواهی مشکلی را حل نمی کند آقای شفیعیان!زمان ریسک کردن است برای آزادی رسانه. شما پیشقدم شوید تا ملت 24 ساعت کانال ها رافقط روی ایران اینترنشنال و بی بی سی و من و تو و ….پایین و بالا نکنند!

  24
  7
 3. آقا حالا که صادقانه به مخاطب توجه دارین، سر جدتون یه سرور پرسرعت‌تر بگیرین که سایت این‌قدر کند بالا نیاد.

  22
  1. درود جناب محمودیان! این انصاف و جناب شفیعیان پدر من یکی رو که درآورده اند! هر وقت می‌خوام یه بازدیدی از سایت بی انصاف نیوز داشته باشم دهها بار بخودم بد و بیراه میگم! جونمون رو بالا میاره این شفیعیان تا سایتش بالا بیاد؛ یعنی جونمون و سایتش با هم بالا میان!

   10
 4. سلام- اصل و اساس اشکال در این است که حکومت همیشه خود را موقت فرض میکند و وزیر و وکیل و غیره فکر میکنند چند صباحی که ( چند صباحی ! ) پست و مقامی دارند، بزنند و بخورند و بخرند و ببرند – و دلیلی برای دل بکار بستن نمی بینند ! ولی مردم در این ۴۰ سال هیچوقت فکر نکرده که حکومت موقت است و عجیب است که چرا متصدیان امور این چنین فکر میکنند !؟ همیشه نگران هستند که مبادا فردایی در کار نباشد . واقعآ که عجیب است ! مرتب در این فکر هستند که هرچه سریعتر جیب یکی را بزنند یا بودجه مربوطه را شخصی کنند و همه از همین قبیل . ما مردم چگونه باید به این زعما بگوییم که آقا جان بودن یا نبودن شما مربوط به خواست مردم است و ربطی به لندن و نیویورک ( دشمن ! ) ندارد. اما باور نمیکنند. حیرت آور است…

  12
  1. جناب معلم متاسف برات که حتی مثل یک دانش آموز دبیرستانی هم فهم شعور نداری بد ختی ملت ما بخاطر همین معلمهائی است از سر بیکاری نه بخاطر علاقه به این شغل شریف هجوم آورد و افکار کودکان و نوجوانان را از بیخ و بن آلوده می کنند این جناب معلم این اینجا ادعاهائی کرده که حتی نمی توان به آن نمره شعار داد و همان حرفهای همیشکی شبکه منو تو و غیره است البته ایشان می توانست بر اساس همین شعارها تعدادی از تهمت های بی اساس به وزرای روحانی بیاورد تا کمی به حرفشان رنگ و لعاب مستند بدهند ولی حتی عقل و توان اینرا هم نداشتند بنظر من هر دولتی که سرکار آمده قصد خدمت داشته و تنها سلیقه ها در خدمت رسانی فرق می کرده و اکثرا هم قصد پر کردن جیب نداشتند که برای این کار راههای فراوانی است که از جمله می شود به وزیر بهداشت اول آقای روحانی اشاره کرد که آمده بود با سلیقه خاصی این وزارت خانه را بچرخاند و زمانی که با آن سلیقه نمی تواند به ملت خدمت کند استعفا داد و با زدن کلینک بین الملی در عمان شاید در آینده یکی از ثروتمند ترین افراد در خاور میانه باشد پس برای پر کردن جیب نیازی نیست که از پست و مقام سوئ استفاده کرد که اندک افرادی از راه شاید به علوفه ای رسیده باشند ولی اکثریت اینطور نیست جناب انصاف نیوز بی انصاف

   11
   1. خودت فهمیدی چی نشخوار کردی صبا!!!؟ وزرای روحانی!! شبکه منوتو!! از همه خنده دارتر بلکه چرندتر اونجای نظرته که هر دولتی که سر کار آمده قصد خدمت داشته!! آخه اسکل، ۴۴ سال مدت زمان کمیه برای خدمت که وضعیت مملکت اینقدر اسفبار و اسفناکه!!؟ چقدر دیگه زمان میخوای!!؟ تا سال ۱۴۴۴ کافیه!؟ اگه زنده بودی، اون زمان رو هم خواهی دید! اما اینو بدون که وقتی بعد از ۴۴ سال مملکت اینقدر به قهقرا رفته، با ۴۴۰ سال هم درست نخواهد شد، گرچه شک دارم که بتونی بدونی.

    11
 5. بیانیه خوبی بود. البته هم چنان منتظر شفاف سازی شما سر پرونده مژگان ن. هستم وگرنه این اشک تمساح را هم نمی شود باور کرد.

 6. سلام آقای شفیعیان – به هر حال شما از احترام من برخوردار هستید ، اما چرا کامنت مرا درج نمی کنید ؟ آیا به کسی بی حرمتی کرده ام ؟ افترایی زده ام ؟ یکی دو خط نظرگاه اجتماعی خودم را بیان کرده ام- از شما بیش از این توقع میرود- ارادت…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا