خرید تور تابستان

«دین مُرد» یا …

حجت‌الاسلام احمد حیدری در یادداشتی که در اختیار انصاف نیوز قرار داده است، نوشت:

به روایت زیر توجه کنید:

امیرمؤمنان روزی هنگام ورود به مسجد با جوانی گریان مواجه شد که جماعت او را دلداری می‌دادند. از علت جویا شد و شنید پدرش با مالی فراوان به همراه فلانی و فلانی و … به سفر رفته، آنان بازگشته‌ و مدعی‌اند پدرش مرده و اموالی به جای نگذارده حال آن که به یقین اموال داشته؛ به محکمه شکایت برده ولی شریح دعوایش را به جهت نداشتن شاهد و قسم خوردن متهمان مختومه کرده است. امام به محکمه آمد و جویای ماوقع شد و شریح تایید کرد به جهت شاهد نداشتن جوان و قسم خوردن طرف‌های دعوا، پرونده مختومه شده.

امام شریح را توبیخ کرد که چرا برای احقاق حق تلاش کافی نکرده است و فرمود امروز به مانند داود پیامبر حکم خواهم کرد. بعد دستور داد طرف‌های دعوا را بیاورند و به تندی به آنان گفت: گمان می‌کنید نمی‌دانم و نمی‌توانم بدانم با پدر این فرد چه کار کرده‌اید؟ دستور داد هر کدام را به گوشه‌ای ببرند و چشم‌هایشان را ببندند و بالای سرشان بایستند تا احضارشان کند و به مردم هم فرمود: هر وقت تکبیر گفتم، به صدای بلند تکبیر بگویید. نفر اول را احضار کرد و جزئیات جریان را پرسید و او آن طور که مدعی بود، جواب داد. بعد از آن امام تکبیر گفت و مردم هم به تبع امام، فریاد به تکبیر بلند کردند. بقیه طرف‌های دعوا با شنیدن تکبیر، گمان کردند رفیقشان اقرار کرده، خود را باختند و همگی به واقع اقرار کردند و به قتل و ردّ مال محکوم شدند.

شریح از امام جریان قضاوت داود(ع) را پرسید و امام فرمود روزی داود در سرکشی مردمی، با پسربچه‌ای در حالی بازی مواجه شد که او را «دین مُرد» صدا می‌زدند! پرسید: چه کسی تو را این نام داده؟ گفت: مادرم. حضرت به نزد مادرش رفت و علت این نامگذاری را پرسید و از زن شنید: پدر طفل این نام را برایش برگزیده؛ در زمان حاملگی‌ام، پدر این طفل به همراه چند نفر به سفر رفتند. همراهانش بعد از بازگشت گفتند او در بین راه مرد و چیزی هم از خود به جای نگذاشت. پرسیدم قبل از مرگ وصیتی برای ما نداشت؟ گفتند: وصیت کرد فرزندی که به دنیا می‌آوری-دختر باشد یا پسر- «دین مُرد» نام بگذار. حضرت همراهان آن مرد را به محکمه آورد و همین گونه به اعتراف واداشت و خون و مال را بر گردنشان ثابت کرد و به زن گفت: از امروز فرزندت را «دین زنده است» نام بگذار. (کافی، 7/371، ح7؛ فقیه، ج3، ص24، ح3255؛ تهذیب 6/318-316، ح82)

امروز که هیچ کس به فکر مظلومان احتمالی وقایع اخیر نیست و در باره آنان هیچ توصیه‌‌ی جدی‌ای از مسئولان شنیده نشده ولی همه یکدیگر را به شدت برخورد با اغتشاشگران توصیه می‌کنند! امید که رئیس محترم قوه قضایی در این ایام  که جوانان زیادی به جرم اغتشاش و … دستگیر می‌شوند و ممکن است در معرض مظلومیت از جانب قدرتمندان واقع شده و صدایشان به گوشی نرسد؛  ثابت کند که «در جامعه ما “دین هنوز زنده است”».

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. اقای حیدری من واقعا هدف شما رااز نقل چنین روایاتی منسوب به امامان شیعه نمی فهمم. اگر هدف معرفی این بزرگان به مردم است که نیازی به زحمت جنابعالی نیست چه مردم خود به خوبی با سیره این بزرگان اشنایند. اگر هدف معرفی این بزرگان به هم لباسان خود و مسؤلان مملکت است که ان نیز غیر ضروی است چه این عالجنابان باور به این روایات ندارند وگرنه در طول این ۴۳ سال حد اقل یکبار بدان عمل می کردند. شاید فکر می کنی من غلو میکنم، بسم الله، یکی دو مورد مثال بزن که روحانیون و مسؤلین علی وار رفتار کرده اند تا من حرفم را پس بگیرم.

  21
  1. جناب شما و اقای حیدری از یک قماشید و هدفتان نیش و کنایه به اسلام و ام القرای آن. به مثابه قیچی عمل می کنید البته در دستان رسانه ای که خود خوانده موصوف به انصاف است.

 2. بعضی تا وقتی معترضین به مال و ناموس خودشون ضرر نزدند دم از رحم و مروت و شفقت و مدارا می زنند میگن اینا جوان هستند، مطالبه دارند برخورد نکنید. ولی تا یک تعرضی به خودشون یا مال شون یا ناموس شون بشه، مدارا و شفقت یادشون میره.

  3
  3
 3. با سلام و عرض ادب.ازین روایات واقعأ استفاده کردیم خیلی ممنون.این جماعت اغتشاشگر نه بدنبال آزادی اند و نه حق خواهی.مسئله این افراد متأسفانه برهنگی وفحشاست.بنده در اين مملکت نه از مسئولینم و نه مرفه بی درد.بلکه از قشر متوسط به پايينم. باید گفت در این نظام تخلفاتی صورت میگیرد اما به درستی ریشه و اساس آن ایمان کامل دارم این تخلفات هم هزینه ایست که باید از جیب مردم بشود تا بااستفاده از تعالیم این نظام مقدس به سعادت برسیم.نکته بعدی باید گفت انقلاب اندازه دهان این اغتشاشگران نیست فکرکردن مسخره بازيه ياجامعه ، فضای مجازی داخل گوشيهاست که هر غلطی بخوان بکنن .انقلاب کلمه مقدسيه که شایسته هر بی سروپایی نیست.اين اغتشاشگران انسانهاي سبک مغزن اما متأسفانه بزدلها اونايي هستن که جرأت هیچ چیزی رو جز چرت و پرت گفتن در فضای مجازی ندارند.

  4
  8
 4. خوب است دغدغه آقای حیدری مظلومیت احتمالی این جوانان است اما از مظلمیت قطعی نظام،امام نظام و حتی روح خدا خکینی که ایشان و هم پیالکی هایشان مدعی پیروی از ایشان هستند دم نمی زند.آیا ایشان می دادنند که مدعیان زن زندگی آزادی دراین ایام چقدر به امام توهین روا داشتند؟یا خودشان را به نشنیدن و ندیدن می زندد.آقای حیدری عاقبت به خیری را در چهره ات نمی بینم.بد راهی را انتخاب کرده ای.با این یادداشت ها فقط پرونده ات را سیاه می کنی و موجب خواهی شد دیگرانی نیز به فکر پاسخ برآیند و اینکه در آن پاسخ ها چه مطالبی گفته شود دیگر در اختیار شما نخواهد بود.

 5. خوب است دغدغه آقای حیدری مظلومیت احتمالی این جوانان است اما از مظلومیت قطعی نظام،امام نظام و حتی روح خدا خمینی که ایشان و هم پیالکی هایشان مدعی پیروی از ایشان هستند دم نمی زند.آیا ایشان می دانند که مدعیان زن زندگی آزادی دراین ایام چقدر به امام توهین روا داشتند؟یا خودشان را به نشنیدن و ندیدن می زند.آقای حیدری عاقبت به خیری را در چهره ات نمی بینم.بد راهی را انتخاب کرده ای.با این یادداشت ها فقط پرونده ات را سیاه می کنی و موجب خواهی شد دیگرانی نیز به فکر پاسخ برآیند و اینکه در آن پاسخ ها چه مطالبی گفته شود دیگر در اختیار شما نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا