هشت رکورد عجیب در بسکتبال NBA

در بسکتبال NBA رکوردهای عجیب و دست‌نیافتنی به ثبت رسیده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از آس، هر روز صبح که از خواب برمی‌خیزیم اخبار جدیدی را می‌شنویم. برخی از آن‌ها عجیب و غیر قابل باورهستند. ۲۰ سال پیش مایکل جردن به همراه شیکاگو بولز توانست در یک فصل رکورد ۷۲ پیروزی و ۹ شکست را کسب کند. کمتر کسی فکر می‌کرد تیمی بتواند این رکورد را بشکند، اما در فصل گذشته NBA این اتفاق افتاد. گلدن استیت وریزر با هدایت استیو کر توانست ۷۳ پیروزی و ۹ شکست را به ثبت برساند. مشخص نیست  چقدر طول خواهد کشید تا دوباره این رکورد شکسته شود یا این اتفاق نیفتد و رکورد دست نیافتنی بماند. در ادامه به هشت رکورد عجیب که در NBA به ثبت رسیده است اشاره می‌شود.

جری اسلوان و رویارویی با  ۴۴۶ مربی

اسطوره و یکی از بهترین سرمربیان تاریخ یوتا جاز علاوه بر شهرت و شخصیتی که دارد بیشترین رویارویی را با سرمربیان داشته است. جری اسلوان در دوران ورزشی‌اش به عنوان بازیکن و سرمربی در مجموع با ۴۴۶ سرمربی روبه‌رو شد. اسلوان پنج سال پیش از آغاز NBA به صورت رسمی، بازی می‌کرد. تنها کسی که می‌تواند رکورداسلوان را بشکند راشید والاس است. بسکتبالیست آمریکایی در دوران بازیگری‌اش ۳۱۷ بار با سرمربیان مختلف روبه‌رو شد و تنها در صورتی که سرمربی شود می‌تواند این رکورد را بشکند چون اکنون بازنشسته شده است. این در حالی است که شرایط برای اسلوان چندان مناسب نیست، سرمربی ۷۴ ساله از بیماری پارکینسون رنج می‌برد.

 

A.C گرین: ۱۱۹۲ بازی پیاپی

تا به امروز تنها ۳۹ بسکتبالیست می‌توانند اعلام کنند دست کم ۱۱۹۲ بازی در NBA انجام داده‌اند. A.C گرین یکی از آن‌ها است. او در مجموع ۱۲۷۸ بازی را به ثبت رسانده، اما در ۱۱۹۲ بازی به صورت پیاپی به میدان رفته است. او در میان هزار دیدار حتی یک بازی را از دست نداده است. لقب مرد آهنی گویای این ویژگی‌اش است. با این آمار می‌توان متوجه شد که چرا او را از دنیای دیگری می‌دانند.

 

بابا ولز: اخراج به خاطر خطا در عرض ۳ دقیقه

بابا ولز یکی از اعضای تیم‌ هارلم گلوبتروترز به طور غم‌انگیزی در NBA بازنشسته شد. او تنها بازیکنی است که به کمترین زمان ممکن نیاز داشت تا از بازی اخراج شود. در ۲۹ دسامبر سال ۱۹۹۷ در جریان دیدار دالاس موریکس و شیکاگو بولز با انجام ۵ خطا در عرض ۳ دقیقه مجبور به ترک بازی شد و بر نیکمت نشست. این بازی در نهایت با پیروزی ۱۱۱ بر ۱۰۵ شیکاگو به پایان رسید.

 

آندره بینوم؛ جوان‌ترین بازیکن

آندره بینوم با ۲۸ سال سن به نظر می‌رسد باید یکی از بازیکنان قدرتمند NBA باشد، اما واقعیت چیز دیگری است. ۲۹ ماه است که حتی یک دقیقه هم به عنوان یک بازیکن حرفه‌ای بازی نکرده است. با این حال یک رکورد را در لیگ به خود اختصاص داده است. او توانست با ۱۸ سال و ۶ روز سن جوان‌ترین بازیکن NBA لقب بگیرد. لس آنجلس لیکرز او را در اکتبر سال ۲۰۰۵ به طور مستقیم و بدون وساطت تیمهای دانشگاهی به خدمت گرفت. مدتی بعد قوانین تغییر یافت. اکنون تصور این موضوع سخت است که یک بازیکن بدون گذراندن کالج بتواند در NBAبازی کند.

 

دارکو میلیچ؛ جوان‌ترین قهرمان

این رکورد شباهت زیادی به رکورد قبلی دارد. در حالی که NBA اجازه نمی‌دهد بازیکن جدیدی بدون رفتن به دانشگاه و یا اتمام ۱۸ سالگی به این لیگ راه پیدا کند، میلیچیچ توانست عنوان جوان‌ترین قهرمان را به خود اختصاص دهد. بسکتبالیست صربستانی به همراه دیترویت پیستونز در سال ۲۰۰۴ با ۱۸ سال و ۲۵۶ روز قهرمان شد.

 

فیل جکسون؛ پرافتخارترین مربی

رد ایرباخ با هدایت بوستون سلتیک در دهه ۵۰ تا ۶۰ توانست ۹ عنوان قهرمانی را کسب کند. افتخاری که بعید به نظر می‌رسید کسی به آن برسد، اما سال‌ها بعد فیل جکسون به همراه شیکاگو بولز بسکتبال جهان را متحول کرد و توانست ۶ جام را با این تیم بالای سر ببرد. سپس توانست این افتخارات را با لس‌آنجلس لیکرز تکرار کند و ۵ قهرمانی را به دست آورد تا به پرافتخارترین سرمربی جهان تبدیل شود.

 

بوستون سلتیک؛ بیشترین جام‌های پیاپی

بوستون تحت هدایت ایرباخ تبدیل به یک غول در NBA شد. در بین فصل‌های ۵۹-۱۹۵۸ تا ۶۶-۶۵ هشت قهرمانی پیاپی را کسب کرد. افتخاری که بعید به نظر می‌رسد دوباره تکرار شود. از آن تاریخ به بعد هیچ تیمی بیشتر از سه قهرمانی پیاپی را به دست نیاورد.

اسکات اسلیکز؛ بیشترین پاس گل

اسکات اسلیکز آن شب رویایی را این چنین توصیف کرد: یک طوفان کامل بود. در طول ۷۰ فصلی که از NBAمی‌گذرد تنها یک بازیکن توانست در یک بازی ۳۰ پاس گل بدهد که آن اسلیکز نام دارد. نه، جان استوکتن (۲۸ پاس)، نه مجیک جانسون (۲۴ پاس) و نه استیو نش (۳۳ پاس) بهترین پاس دهندگان تاریخ این لیگ توانستند این رکورد را بشکنند. اسکات اسلیکز بسکتبالیست آمریکایی با پیراهن اورلاندو مجیک در ۳۰ دسامبر سال ۱۹۹۵ ، ۳۰ پاس گل داد. بیشترین پاس گل‌هایی که در قرن ۲۱ داده شده ۲۴ پاس است که توسط رامون سیمون (۲۰۰۸ – ۲۰۰۷) و راجان روند (۲۰۱۱ – ۲۰۱۰) به ثبت رسید.

 

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن