خرید تور نوروزی

دیپلمات روس: داستان‌هایی که درباره پهپادهای ایرانی مطرح می‌شود، برای نابودی برجام است

خبرگزاری فارس نوشت: «با تداوم ادعاها و گزافه‌گویی مقامات کی‌یف و متحدان غربی آن درباره استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ با اوکراین، مسکو هدف اصلی مطرح‌شدن چنین ادعایی را تشریح کرد.

«کنستانتین ورونتسوف» معاون بخش منع اشاعه و کنترل تسلیحات در وزارت امور خارجه روسیه گفت، داستان‌هایی که درباره فروش ادعایی پهپادهای ایرانی به روسیه مطرح می‌شود، برای نابودی نهایی برنامه اقدام جامع مشترک (برجام) است.

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، ورونتسوف طی سخنرانی در جلسه کمیته نخست هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، توضیح داد: «ما بار دیگر به طور قاطعانه ادعاهای جعلی و کاملاً غیرمستند کشورهای غربی در خصوص ارسال ادعایی پهپادهای ایرانی به روسیه را که نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است، رد می‌کنیم».

وی ادامه داد: «دلایل چنین پروپاگاندا و تبلیغات مداومی برای ما کاملاً واضح است؛ واشنگتن – که تصمیم شورای امنیت سازمان ملل را با خروج یکجانبه از برجام در سال ۲۰۱۸ آشکارا نقض کرد – بهانه دیگری برای برچیده شدن نهایی این توافق ابداع کرد».

طبق این گزارش، این دیپلمات ارشد روس همچنین افزود: «نتیجه اینگونه اقدامات غیرمسئولانه به طور حتم افزایش تنش در منطقه خلیج فارس خواهد بود. چنین فعالیت‌های کوته‌فکرانه‌ای به هیچ چیز ختم نمی‌شود، زیرا، همانطور که گذشتگان گفته‌اند، کسی که باد می‌کارد، توفان درو می‌کند».

چند روز قبل «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «رابرت مالی» نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، مدعی شدند که روسیه از پهپادهای انتحاری ایرانی برای حملات اخیر به کی‌یف و زیرساخت‌های انرژی اوکراین استفاده کرده است.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اما در واکنش به این ادعاها گفت که موضوع خرید پهپاد از ایران به طور جعلی و ساختگی در رسانه‌های آمریکایی مطرح شده است.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین نیز با رد ادعای مقامات غربی درباره خرید پهپاد از ایران، گفت در جریان عملیات نظامی در اوکراین از تسلیحات تماماً روسی با نام‌های روسی استفاده می‌کنند.

«کارن دانفرید» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور اروپا و اوراسیا اما مدعی شد واشنگتن تحریم‌هایی را علیه کسانی که به ایران در ارسال تسلیحات به روسیه کمک می‌کنند، اعمال خواهد کرد»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا