خرید تور تابستان

انتقاد سایت چپگرا: هدف حجاریان گرفتن ماهی از آب گل آلود است

ابوالفضل محققی، از مخالفان جمهوری اسلامی که مقیم خارج کشور است، در سایت چپگرای «اخبار روز»، متنی با تیتر «آقای حجاریان و تجربه موفق کار با جوانان» در نقد مصاحبه‌ی اخیر سعید حجاریان با انصاف نیوز [لینک] نوشته است که با تغییر کوچکی در پی می‌آید:

بنظرمی رسد که مشام تیز اصلاح طلبان حکومتی در میان دود حاصل از آتش و خون! بوی مستاصل شدن حکومت، وخامت اوضاع را دیده هم وحشت کرده و هم بوی کباب را حس نموده است. اوضاعی که شاید بتواند از این نمد خونین کلاهی برای خود بدوزد.

این بار با همان کاسبکاری خاص اصلاح طلبان در بده بستان‌های سیاسی! آقای ”سعید حجاریان” در لباس هم مشفق؛ هم آدم منطقی، هم نظریه پرداز و هم کار بلد وارد میدان گردیده، با سایت  خبری انصاف نیوز که آن هم دکانی است سر نبش که یک سویش به راهروهای حکومتی و سوی دیگرش از طریق آقای “علی اصغر شفیعیان” به ویلاهای اصلاح طلبان باز می‌شود به تحلیل اوضاع، دادن رهنمود و اینکه هنوز فرصت برای جمع کردن این جنبش از خیابان‌ها وجود دارد پرداخته. اینکه اصلاح طلبان قادر به این کار می‌باشند پیامی دوگانه را هم بگوش حکومتیان و هم معترضان خیابان رسانده است.

جان کلام آقای حجاریان این است که دولت نتوانست خوب عمل کند. (البته تلویحا خیلی کم رنگ پای حکومت را هم بمیان می‌کشد.) لذا جنبشی که شروع آن نخست بر اساس خواست تعدادی جوان که خواهان زندگی بسبک غربی بودند، جوانانی که زندگیشان از ساعت نه ببعد شب شروع می‌شود و ماهیتا با تظاهرات آبان که ریشه در نان شب داشت متفاوت است و می‌شد با در پیش گرفتن یک برخورد منطقی مانع از فرا روئی آن به جنبش سیاسی فعلی گشت. وارد میدان می‌شود و از همه چیز سخن می‌گوید جز برخورد آشکار با [مقامات] که چنین [برخورد تندی] را بر پیکر کودکان و نوجوانان تحمیل کرده است. او مرزها را خوب می‌شناسد و از واقعیت ماجرا بخوبی واقف است. اما هدف پایبندی به حقیقت نیست، هدف گرفتن ماهی از آبی است که گل آلوده شده..

آقای حجاریان با بیان این که «اصلاح‌طلبان در زمینه فهم جوانان تجارب موفقی دارند و هنوز هم جای امید هست، به‌ شرط آن‌که در مسیر و گفتمان و شیوه بیان تجدیدنظر اساسی صورت بگیرد. ما باید به فکر روزی باشیم که جنبش‌هایی مانند جنبش “مهسا” و “اعتراضات آبان” با اعتصاب همزمان شود. آن وقت باید از چین نیروی نظامی وارد کنند! نیرویی که حقیقتاً لطمه بزرگی به جوانان میزند.» [حجاریان مصاحبه با انصاف نیوز سیزده آبان هزار چهار صد یک]

او نسبت به شیوه بر خورد حکومت ایراد می‌گیرد و زیرکانه یاد آوری می‌کند: ”در این‌که همه قشرهای جامعه مطالبه‌گر هستند، تردیدی نیست. بازنشسته، معلم، کارگر، مطالبه‌گران آب، سبک زندگی، حضور آزادانه در استادیوم و… . همه این مطالبه‌ها انباشته می‌شوند اما لزوماً با یکدیگر تجمیع نمی‌شوند و چنانکه می‌بینیم در زمان‌های خاص خود بروز می‌کنند. اصطلاحاً دچار «همزمانی» نیستند چون منشاء آن‌ها تفاوت دارد و بعضاً تاریخی، اقلیمی، خارجی و داخلی هستند جامعه مترصد آن است در هر مقطعی سخن اعتراضی‌اش را با صدای بلند فریاد بزند.” [همان جا]

هدف ازاین بیان زیرکانه ترسی است که در دل حاکمیت می‌افکند! که اگر دامنه این اعتراضات گسترده شود چنین اتفاقی صورت گیرد و خواسته‌های این معترضین مقطعی با اعتصابات یک جا شده، نیروی تو قادر به کنترل آن نیست. باید که از چین وارد کنی! (اشاره تلویحی به افتادن شکاف در نیروی [برخورد] و دست بدامن شدن “بشار اسدیِ” زمانی که متحد اصلی روسیه سخت درگیر است و چاره‌ای جز چین نمی‌ماند. مزاح معنی‌دار با حکومت و اصول گرایان چهار چنگولی مانده در مبارزه با جوانان.

چوب دو سر مهمیز که یکی به حکومت می‌زند و خبرداری می‌دهد! که هنوز این اتحاد صورت نگرفته جای پیشگیری هست، پیشگیرنده هم کسی نیست جز اصلاح طلبان که در “زمینه فهم جوانان تجارب موفقی دارند.” مهمیز دیگر به جوانان که بترسید از سوریه‌ای شدن و این که ما راه صحبت با شمار را بلدیم و خواسته‌های شما را که مطالبه “سبک زندگی” است درک می‌کنیم! برعکس حکومت که زبانی جز زور نمی‌شناسد. ما داوران خوب و منصفی هستیم.

در عین زمان به حکومتیان گرفتار! توانائی اصلاح طلبان را در رتق و فتق اوضاع به رخ می‌کشد و رندانه طعنه می‌زند که شما حتی توانائی حقیقت سازی هم ندارید!”….. روایتی که از آتش‌سوزی زندان اوین ارائه شد. به این‌ها علت جان باختن برخی دیگر را هم اضافه کنید. یعنی حتی در حقیقت‌سازی هم بی‌کفایتی وجود دارد! مگر می‌شود همه قرص بخورند و بمیرند؟ مگر می‌شود همه بچه طلاق باشند؟ مگر می‌شود همه از بلندی سقوط کنند؟ مشکل ما این است که اطلاعات زیاد است اما قدرت پردازش کم است” [همان جا]

یاد آوری می‌کند، ”ماجرای کشته شدن مهسا امینی، کشته‌ شدن مردم زاهدان و… بحثی است که از جمیع جهات به دولت مربوط است؛ یعنی دولت هم مقصر و هم قاصر و هم مسئول است رویه معطوف به حل مسئله نیست. یعنی تفاوتی با نطق‌ها و گعده‌ها ندارد. اگر نگاهی به آمارها و روندها بیندازیم، می‌بینیم که از الان تصویر اقتصاد کشور در آستانه نوروز مشخص است، وضعیت بین‌المللی ایران هم مشخص است، کیفیت دولت و مجلس هم اظهر من الشمس است. همه این‌ها به ما می‌گوید اعتراضات می‌آیند و می‌روند؛ یکی قوی‌تر، یکی خفیف‌تر؛ به شکل سینونسی منتهی با فرکانس بیشتر. اگر حاکمیت پله‌پله مشکلات را حل کند آن‌گاه می‌تواند اعتراضات را هضم کند و اگر نتواند تغییر و بهبودی متصور نیست ” [همان جا]

همین جاست که نیروی عافیت طلب به انتظار نشسته اصلاح طلبان که تجربه موفق کار با جوانان دارد، خواهان از بین رفتن نظام جمهوری اسلامی هم نیست و هنوز تغییر رفتار [مسئولان] را انتظار می‌کشد. ضمن نشان دادن بی عرضگی دولت می‌گوید: ”وظیفه ما این است بیشتر گفت‌و‌گو کنیم و بیشتر بشنویم. سپس اطلاعات را تحلیل کنیم و بعد سراغ تئوری و تجویز بریم. تجویزی که منتهی به گشودگی و همکاری بین نسلی باشد و از مرزکشی بیهوده جلوگیری کند.” [همان جا]

این تئوری پرداز و نسخه تجویز کن هم کسی نیست جز تئوری پردازان اصلاح طلب مثل خود ایشان که “در زمینه فهم جوانان تجارب موفقی دارند و هنوز هم جای امید هست”، که از سایه درآمده دولت بی عرضه رئیسی را کنار بگذارند، غائله را ختم بخیر کنند.

“تغاری بشکند ماستی بریزد  جهان گردد بکام کاسه لیسان.”

کاسه لیسانی فهم کننده! جوانان که نافشان به ناف حکومت بسته است! برعکس تسلیت‌های پی در پی که به خانواده کشته شدگان شاه چراغ دادند!

تاکنون هیچکدام نه تسلیتی به خانواده‌های دغدار جنبش اعتراضی گفته‌اند و نه قدم رنجه‌ای فرموده‌اند!

“تجربه موفقی با جوانان دارند!”


[ توضیح انصاف نیوز: انعکاس دیدگاه‌های منتشر شده در دیگر رسانه‌ها به معنای تایید و یا رد آنها نیست ]

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. حالا مگه تو که نشستی کنج عافیت خارج از این کشور و از بیرون خیز ورداشتی واسه این داخل، صاحب عله این اعتراض-شورشی که پریدی وسط کسی مصادرش نکنه؟! یه اکثریت نزدیک به مطلق از ملت ناراضی وجود دارن که نه هر روز وسط خیابونن نه امثال توی به اصطلاح اپوزیسیون فرصت طلبت تر از کس و گروه و دسته و رسته داخلی رو میشناسن و نه اگه بشناسن وقعی بهتون میذارن! تو شکمت رو واسه کی و کِی صابون زدی؟! تمام دردتون اینه که با جماعت وحشی داخل حکومت تنها بشید تا خوب پدر این ملت و مملکت رو با توحش و خشونت دربیارید. دو روی یک سکه ! و هر انسان دلسوز وطن دوست رو که دنبال یه راه حل مدنی برای این وضع اسفناک مملکت باشه لجن مال و بی حیثیت می کنید (دو طرف (شما و همزادهای خشونت گر و خشونت طلبتون داخل حکومت ) کاملا هماهنگ! تا از میدان بدرش کنید و کل این میدان بمونه برای خودتون دوتا و این پتانسیل هم دارید که تمامیت خواهی و انحصار طلبیتون رو تا مرز کشتن تک تک افراد ملت اگه تیول شما نشن و پاره پاره کردن کل کشور اگه تحت انقیاد کاملتون در نیاد، هم پیش ببرید ! از جنس شما تو خاورمیانه فراوون سراغ داریم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا