درباره ی کمپین دوچرخه که برگزار نشد

«محمد درویش» مدیرکل امور آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان محیط زیست در روزنامه ی اعتماد نوشت:

رویداد سه‌شنبه‌های بدون خودرو، کمپینی مردمی است که از آذرماه سال گذشته توسط گروهی از دوستداران محیط زیست در شهر اراک برای نخستین‌بار مطرح شد. جوانی به نام محمد بختیاری، ایده‌پرداز این رویداد بود. بعد از اینکه این کمپین در فضای مجازی منتشر شد، گروه، گروه مردم دوستدار محیط زیست به این پویش پیوستند. سازمان حفاظت محیط زیست هم با توجه به اینکه اهداف این پویش بسیار در راستای وظایف سازمانی‌اش بود، از این پویش حمایت کرد. از سوی دیگر وزارت ورزش و جوانان هم ستادی به نام «ستاد سه‌شنبه‌های بدون خودرو» ایجاد کرد که در راستای وظایف تامین ورزش همگانی محسوب می‌شد. خوشبختانه در طول ۴٠ هفته‌ای که از این پویش می‌گذرد، کمتر شهری در ایران است که در آن شاهد رونق بخشیدن به این پویش نباشیم، ‌حتی در شهرهای گرم و مرطوب چون ماهشهر و بهبهان هم این پویش راه افتاد و مردم از آن حمایت کردند. اتفاق مهمی که در این پویش افتاد، ‌این بود که علاوه بر اینکه بسیاری از مردم و مسوولان از جنبه شعاری از آن حمایت کردند، ما شاهد تغییر رفتار برخی رهبران شهری و شهرداری‌ها بودیم که سرآمد آنها شهرداری اصفهان، نیشابور، یزد و قزوین بودند که اقدام به فراهم کردن زیرساخت‌های ایمن برای دوچرخه‌سواری کردند. در اصفهان بیش از ١٠٠ کیلومتر مسیر ایمن دوچرخه‌سواری تصویب شد، ‌در نیشابور برای نخستین بار روی اتوبوس‌های شرکت واحد، جک‌هایی تعبیه کردند که دوچرخه‌سواران بتوانند دوچرخه‌های‌شان را در مسیر‌های شرکت واحد حمل کنند. در قزوین ۵٠ کیلومتر مسیر دوچرخه‌سواری ایجاد شد. بقیه شهرها هم آرام‌آرام به این پویش پیوستند، بسیاری از مقامات، ‌فرمانداران، مدیران کل، معاونین وزرا و حتی خود وزیر بهداشت از دوچرخه استفاده کردند. باتوجه به ابعاد رسانه‌ای خوبی که پیدا کرد، ما تصمیم گرفتیم به کمک وزارت ورزش و جوانان و شهرداری تهران در سه‌شنبه ١۶ شهریور ماه، یک همرکابی بزرگ داشته باشیم. این همرکابی به پیشنهاد «بهزاد خداویسی» یکی از اعضای جامعه هنری کشور اتفاق افتاد تا از ظرفیت جامعه هنری و ورزشی برای رساندن این پیام به مردم و مسوولان استفاده کنیم.

هماهنگی‌های لازم هم از طریق شهرداری تهران، ستاد محیط زیست شهرداری تهران، دفتر دکتر گلمکانی، فدراسیون ورزش‌های همگانی، پلیس راهور و سردار ساجدی‌نیا، فرمانده نیروی انتظامی انجام شد. بعد از اینکه مجوز‌های لازم صادر شد، ما فراخوان دادیم، مردم از مسوولان دعوت کردند. ما به همراه شهردار اصفهان، شهردار همدان، رییس شورای شهر همدان، معاون ترافیک شهرداری اصفهان، برخی اساتید دانشگاه از لاهیجان، کارشناسانی از UN، معاون وزیر ورزش، مدیرکل دفتر محیط زیست و توسعه پایدار، حاج‌آقا مهدی افتخاری مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی در معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه، خیلی از هنرمندان، سینماگران و ورزشکارانی که حتی مدال المپیک گرفته بودند در ضلع شرقی پارک لاله جمع شده بودیم تا در یک همرکابی بی‌نظیر و جمعیت غیرقابل پیش‌بینی‌ای که در ٩ صبح آمده بودند شرکت کنیم. این جمعیت برای ما امیدبخش بود، اما متاسفانه یکی از پرسنل نیروی انتظامی که فرمانده میدان بود گفت که دستور دادند مراسم اجرا نشود، مراسمی که اگر اجرا می‌شد می‌توانست این پیام سازنده را به دیگران بدهد که تهران و بقیه کلانشهرها می‌توانند همچنان جای خوبی برای زیستن باشند. ما می‌توانیم با کاهش استفاده از خودروهای شخصی، با افزایش مسیرهای ایمن دوچرخه سواری، با ورود دوچرخه‌های برقی، مشکل تردد با دوچرخه را حل کنیم، مشکل آلودگی صوتی و هوا را حل کنیم و شهری با کیفیت که سزاوار مردم تهران، اصفهان، مشهد، تبریز، اراک، اهواز و بقیه شهرهای‌مان است فراهم کنیم.

امیدوارم ماجرای سه شنبه با پیگیری‌هایی که از طریق حاج آقا افتخاری در قوه قضاییه، همچنین وزارت ورزش و سازمان حفاظت محیط زیست انجام می‌شود دیگر تکرار نشود. ما باید قدردان مردمی باشیم که حاضرند خودروهای مرفه شخصی‌شان را کنار بگذارند و با دوچرخه تردد کنند. این بیش از همه به نفع نیروی انتظامی و پلیس راهور است. نیروی انتظامی باید در خط مقدم حمایت از این کمپین باشد. برای این برخورد متاسفم و امیدوارم برخورد سلیقه‌ای بوده و از سوی فرماندهان کلان نیروی انتظامی دیکته نشده باشد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا