خرید تور نوروزی

چهار مدیرعامل در یک‌سال؛ ثمسکن کی به ثبات می‌رسد؟

گروه اقتصادی، انصاف نیوز: بی‌ثباتی مدیریتی در یکی از بزرگ‌ترین انبوه‌سازان مسکن ادامه دارد و با رفتن مهدی طحافچی، شرکت سرمایه‌گذاری مسکن منتظر چهارمین مدیرعامل خود در یک سال اخیر است.

گروه سرمایه‌گذاری مسکن که با نماد ثمسکن برای فعالان بازار سرمایه شناخته‌شده است از زیرمجموعه‌های گروه مالی مسکن و متعلق به بانک مسکن است. از این شرکت به عنوان یکی از بزرگ‌ترین انبوه‌سازان مسکن یاد می‌شود اما این شرکت در یک سال اخیر شاهد حضور 3 مدیرعامل بوده است و از هفته گذشته به سرپرستی مدیرعامل گروه مالی مسکن اداره می‌شود تا بانک مسکن به عنوان سهام‌دار اصلی، گزینه خود برای مدیرعاملی را معرفی کند.

یاسر امامی، مجتبی عزیزیان و مهدی طحافچی، سه مدیرعامل ثمسکن در یک‌سال اخیر بوده‌اند. غیر از آقای امامی که یک‌سال و چند ماه مدیرعامل ثمسکن بود، عمر مدیریتی دو نفر دیگر از چند ماه فراتر نرفت. این بی‌ثباتی در شرایط عادی هم عجیب به نظر می‌رسد اما وقتی عجیب‌تر و پیچیده‌تر می‌شود که به یاد بیاوریم دولت سیزدهم ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی را وعده داده است.

انصاف نیوز پیش‌تر در گزارشی از نارضایتی شدید سهام‌داران ثمسکن از این بلبشوی مدیریتی خبر داده بود.

چه کسانی مانع ثبات ثمسکن می‌شوند

گروه سرمایه‌گذاری مسکن در کل یکی از جذاب‌ترین شرکت‌های بورسی است چون با دارا بودن زیرمجموعه‌های استانی و پروژه‌های ساخت و ساز در سراسر کشور، امکان گسترده‌ای برای تاثیرگذاری بر بازار ملک، به کارگیری نیروی انسانی و تاثیرگذاری اقتصادی و اجتماعی بر جوامع محلی را دارد.

این جذابیت‌ها سبب شده است که هم بانک مرکزی، هم سازمان بورس، هم وزارت اقتصاد و دارایی، هم وزارت مسکن و شهرسازی و هم بانک مسکن نسبت به گزینه‌های مدیریت در شرکت سرمایه‌گذاری مسکن حساسیت داشته باشند و بکوشند افراد هم‌سو با خود را در ساختار مدیریتی شرکت به کار گمارند. به نظر می‌رسد این کش‌مکش‌ها به‌خصوص در شرایطی که وزارت مسکن هم دچار حاشیه‌های فراوانی‌ شده، حادتر شده است.

به عنوان نمونه، پیش‌تر برخی منابع از قطعی‌شدن مدیرعاملی محمدرضا جواهری‌تفتی در ثمسکن خبر داده بودند و چنین به نظر می‌رسید که او جایگزین قطعی آقای طحافچی خواهد بود اما انتخاب سرپرست برای اداره موقت شرکت، نشان می‌دهد اجماع لازم برای امضای حکم او به وجود نیامده است. جواهری‌تفتی از معدود گزینه‌های مدیرعاملی گروه سرمایه‌گذاری مسکن بوده که علاوه بر تحصیلات مرتبط، سابقه کار در حوزه مسکن را هم دارد. او اکنون رئیس هیات مدیره گروه مالی مسکن است. غیر از جواهری، چند نام دیگر به عنوان گزینه‌های محتمل تصدی مدیرعاملی سرمایه‌گذاری مسکن مطرح شده‌اند، از جمله از چند عضو هیات مدیره دوره فعلی و قبلی نام برده می‌شود. به هر حال به نظر می‌رسد شرایط حاکم بر بازارهای مالی و بازار مستغلات کشور، هدف‌گذاری دولت برای ساخت واحدهای مسکونی پرشمار، رقابت‌های درون‌سازمانی و کش‌مکش بین قطب‌های قدرت در درون دولت سیزدهم، همگی در بی‌ثباتی مدیریتی گروه سرمایه‌گذاری مسکن نقش دارند اما پرسش اصلی این است که چه کسی مسئولیت هدررفت منابع و تضییع حقوق عمومی را برعهده خواهد گرفت؟

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا