خرید تور تابستان

در سایپا چه خبر است؟ | «آقای رئیسی! گشت ارشاد بفرستید»

نامه‌ای با ادعاهای تکان‌دهنده درباره دومین خودروساز کشور

گروه اقتصادی، انصاف نیوز: جمعی از کارگران و مهندسان سایپا در نامه‌ای بلندبالا خطاب به رئیس‌جمهور و سایر مسئولان کشور، از وضعیت گروه خودروسازی سایپا به شدت ابراز نگرانی و اعلام کرده‌اند در صورت تداوم این روند، دومین خودروساز کشور متلاشی می‌شود. اعتراض به انتصاب ناشایستگان در مهم‌ترین پست‌های سایپا را می‌توان محوری‌ترین موضوع این نامه دانست. انتشار متن کامل این نامه که نسخه‌ای از آن به انصاف نیوز ارسال شده، به دلیل ادبیات خاص و تندش و همچنین نام آوردن از تعداد زیادی از افراد، ممکن نشد اما بخش‌هایی از دردنامه اهالی سایپا مرور می‌شود.

در بخش نخست این نامه، نویسندگان وزیر صمت را «فرزندخوانده» رئیس‌جمهور خوانده‌اند و با اشاره به اعمال نفوذ برخی از نمایندگان مجلس و معاونان وزیر صمت، نیروهای جدیدی که با توصیه این افراد به مناصب مدیریتی در سایپا رسیده‌اند را «اصحاب شمال» و «اصحاب شاهرود» نامیده‌اند. نویسندگان همچنین با اشاره به وعده رئیس‌جمهور مبنی بر راه‌اندازی گشت ارشاد مدیران، نوشته‌اند: «درین روزها هم نگران کشوریم، هم مبهوت و متحیر مبتذل‌ترین انتصاب قرن صنعت خودروی ایران در شرکت پارس‌خودرو! تمام امیدهایمان بر باد رفته است و انگار که اغتشاشگران صنعت خودروی ما را ویران کرده‌اند.»

نویسندگان نامه، به دستورات خودرویی ابراهیم رئیسی و وعده‌های دولت درباره افزایش تولید، ارتقای کیفیت، کاهش قیمت، حذف قرعه‌کشی و تولید خودروهای جدید اشاره کرده و دلیل تحقق نیافتن این وعده‌ها را استفاده از «افرادی کم‌مایه و بی‌صلاحیت» و «منزوی و افسرده» شدن شایستگان دانسته‌اند: «طالبان هم اگر نماینده‌ای در صنعت خودرو می‌فرستاد نمی‌توانست تا این حجم ساختارها و نخبگان سایپایی را متلاشی نماید.»

در بخش دیگری از نامه با عنوان مقدمه دوم، وزیر صمت به دلیل انتخاب «هیات مدیره بی‌اختیار و در اختیار» ملامت شده است. تغییر نکردن مدیر دفتر سایپا در آلمان که ادعا شده «بدون هیچ سابقه‌ای و عدم آشنایی با هیچ زبان خارجی» به این سمت منصوب شده است، از دیگر فرازهای این نامه است.

در ادامه، نویسندگان، انتصاب سیدمحمدحسین ادیانی به مدیرعاملی شرکت پارس‌خودرو را «اتفاق شوم» تعبیر کرده‌اند چون فاقد تجربه کافی بوده است. آنها می‌گویند که آقای ادیانی به‌اصطلاح آقازاده است و همین در انتصاب او تاثیر داشته است.

در بخش دیگر، چنین ادعا شده است: «تولید لباس کار کارگری نیز در صدر برنامه‌های سایپا قرار گرفته است و ۲ مدیر پروژه نیز تاکنون در این خصوص منصوب شده است و جناب مدیرعامل سخت در تلاش است تا در محل زادگاه جناب وزیر کارخانه تولید لباس کار افتتاح نماید.»

نویسندگان نامه با برشمردن برخی از تغییر و تحولات در سایپا، از رئیس‌جمهور پرسیده‌اند «براستی این حجم از تغییرات در یک بنگاه غیر سیاسی ناشی از چه چیزی می‌باشد؟!»

امضاکنندگان این نامه در فرازی دیگر، به برخی رفت‌وآمدها در «مگاموتور» و «ساپکو»، همچنین انتصاب افرادی با سوابق امنیتی اعتراض کرده‌اند و با ادبیاتی عجیب پرسیده‌اند: «آیا شما رئیس جمهور شدید که باز «بانیان وضع موجود»، «افراد با سوابق مشکوک» بر سرکار باشند؟ چگونه است که افرادی همچون […] هم در دولت افتضاح و امید عضو هیئت مدیره بوده‌اند و هم در دولت انقلابی شما؟! آیا معیارهای انقلاب آن‌قدر تغییر کرده که فردی کراواتی می‌تواند مدیرعامل بزرگ‌ترین هولدینگ خودروسازی شود؟!»


در بخش دیگری از نامه، همراه با برخی ادعاها، پرسش‌هایی از رئیس‌جمهور به میان آمده است:

«آیا می‌دانید که جناب فاطمی امین در صدد است همان خودروهای قبل از برجام را وارد کند و منت آن را برسر مردم بگذارد؟! بیچاره ملت! مگر جناب وزیر نگفته بود که واردات برای همه آزاد است. چرا نهایتاً به هفت شرکت مجوز واردات داده شد. به ویژه که برخی از شرکت‌ها کاغذی هستند.»

– «آقای وزیر در مجلس گفته است که یک میلیون صادرات خودرو در سال ۱۴۰۱ خواهیم داشت. آیا می‌دانید در سال‌جاری، دو خودروساز حداکثر یک میلیون تولید خواهند داشت که کمتر از میزان تقاضای داخل است! صادرات پیشکش شما و آقای وزیر.»

– «چرا برخلاف ماده 4 قانون حاکمیت شرکت‌های بورسی، پنج عضو موظف هیئت‌مدیره در سایپا مستقر شده است؟! در شرکت‌های گروه سایپا حضور ۳ تا ۵ عضو موظف بی‌سابقه می‌باشد.»

– «آیا می‌دانید که هزینه‌های یک عضو هیئت‌مدیره به غیر از پاداش ۲۰۰ میلیون تومانی شب عید، حداقل ۲۰۰ میلیون تومان در ماه برای کارگران شرکت آب می‌خورد؟!»

– «مدیرعامل در حال حاضر دارای پنج قائم‌مقام با عناوین کاملاً «من درآوردی» است. این‌همه شغل الکی ایجاد کردن، تضییع حقوق کارگران و از موجبات عصبانی شدن این قشر شریف نیست؟!»


در فراز دیگر نامه، نویسندگان مدعی‌شده‌اند انتصاب‌های درون گروه خودروسازی سایپا، هدفمند صورت گرفته و هر کس به دلیلی خاص، در یک پست مدیریتی به کار گمارده شده است. در این بخش، باز هم روی سابقه کم مدیرعامل جدید پارس‌خودرو تاکید و دلایل انتصاب او به این سمت تحلیل شده است.

در ادامه، معاون اداری سایپا مورد نقدهای شدید نویسندگان قرار گرفته و ادعا شده دریافتی این فرد بالاست، «برخی از مدیران اداری تعویض و غیرسایپایی جایگزین شده‌اند.»

اخراج برخی از مدیران قدیمی سایپا، انحلال کمیته انتصابات، به‌کارگیری مجدد برخی چهره‌های بازنشسته، به‌کارگیری چندین مشاور در حوزه‌های گوناگون و هزینه‌های تبلیغاتی از دیگر موارد مورد اشاره و اعتراض نویسندگان نامه مذکور بوده است.

در فراز دیگر، نویسندگان به موضوع شرکت «گروه سرمایه‌گذاری کارکنان سایپا» موسوم به «سمیکو» پرداخته‌اند و با برشمردن برخی رویه‌ها در این شرکت، چنین ادعایی را مطرح کرده‌اند: «آقای تیموری [مدیرعامل سایپا] در یک‌ساله اخیر تاکنون ۳ بار مدیرعامل سمیکو را تغییر داده است و در آخرین مرحله، بهیار واحد ایمنی بهداشت شرکت پارس خودرو را به‌عنوان مدیرعامل سمیکو منصوب کرده است!»

در بخش دیگری از نامه آمده است: «تاکید می‌کنیم تمام آمارهای ارائه شده توسط وزیر صمت در جلسه استیضاح، آمارسازی محض است. این‌که قرعه‌کشی سایپا حذف شده است، ارتباطی به برنامه‌ریزی وزارت صمت ندارد بلکه به‌دلیل عدم استقبال مردم از کیفیت خودروهای سایپا و نداشتن حاشیه سود بازار، مجبور به حذف قرعه‌کشی شده است وگرنه چرا قرعه‌کشی ایران‌خودرو برقرار است؟! ضمناً تمام رونمایی از خودروهای جدید، نمایشی بیش نیست.»

تهیه‌کنندگان این نامه همچنین مدعی شده‌اند که توسعه محصول در گروه سایپا عملا متوقف شده است. در این فراز، ادعای تکان‌دهنده‌ای مبنی بر تغییر ورق‌های بدنه خودروی شاهین هم مطرح شده و در ادامه آمده است: «مطابق تاپ‌چارت طراحی‌شده توسط آقای تیموری، همچنین برای اولین بار در تاریخ ۵۰ ساله شرکت سایپا، مدیرعامل سایپا پنج قائم‌مقام دارد! ولی بعد از ۸ سال گروه سایپا فاقد قائم‌مقام در امور توسعه محصول است که این واضح‌ترین دلیل برای از دستور کار خارج شدن پروژه‌های محصول است و خودروسازی که محصول جدید ندارد، محکوم به نابودی است» و «توقف شش ماهه پروژه‌های توسعه محصول، عملاً ادامه پروژه‌های نیمه رها شده را از توجیه اقتصادی انداخته است.»

در ادامه این نامه، توقف پروژه تولید خودرو برقی با همکاری شرکت مپنا و همچنین مشاور خارجی و در مقابل امضای قرارداد ساخت خودرو برقی با دانشگاه بابل در راستای تامین نظر یکی از نمایندگان مجلس تفسیر شده است.

اعتراض به رخ‌دادهایی مانند حذف معاونت صادرات، لغو قرارداد تامین گیربکس اتوماتیک برای خودروی شاهین، افت 30 درصدی فروش و افت 20 درصدی کیفیت محصول و افزایش نیرو در دفتر چین از دیگر مفاد نامه سرگشاده جمعی از کارکنان سایپا خطاب به رئیس‌جمهور است.

نویسندگان همچنین مدعی شده‌اند در مدت تصدی 9 ماهه مدیرعامل گروه سایپا، برای 11 پست مدیریتی، 35 مدیر انتخاب شده‌اند. یعنی هر یک از این مدیریت‌ها در 9 ماه گذشته حداقل سه مرتبه تغییر مدیر را تجربه کرده است! در ادامه نیز فهرستی شصت‌وچهار نفره از انتصاب‌های این دوره آمده است که به گفته نویسندگان نامه، «مساله‌دار» بوده است.

امضاکنندگان دردنامه جمعی از کارکنان سایپا، در فراز پایانی نوشته خود خواهان دستور صریح رئیس‌جمهور برای رسیدگی به وضعیت دومین خودروساز بزرگ کشور شده‌اند.

لزوم پاسخ‌گویی وزارت صمت، سازمان گسترش و سایپا

آن‌چه آمد، گزیده‌ای از نامه جمعی از کارگران و مهندسان سایپا در خصوص شرایط حاکم بر این مجموعه صنعتی بود. نویسندگان این نامه، ادعاهای گوناگونی را مطرح کرده‌اند که اگر فقط بخشی از آن صحت داشته باشد، قابل توجه به‌نظر می‌رسد. آیا وزارت صمت، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و شرکت سایپا، نسبت به شفاف‌سازی در صنعت خودرو به طور کلی و فضای حاکم بر شرکت سایپا به صورت ویژه اقدامی خواهند کرد؟

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. خدا پدر و مادرت رو بیامرزه . من سایپایی هستم این مدیرعامل جدید داره ریشه میزنه از شرکت به جای اینکه دنبال تولید و کیفیت باشه، داره [کارهای حاشیه‌ای میکنه] . سایپا شده محل زد و بند . من کلی مطلب دارم برای شما می‌فرستم

  26
  7
 2. منظورخودتان را درست مطرح کنید..دولت افتضاح یا تغیبرمبانی انقلاب چه ربطی به کراواتی بودن مدیران دارد؟

  1
  6
 3. من به عنوان مصرف کننده میگم کاش ریشه سایپا زده بشه ولی زود و بدون هزینه
  ولی واقعا مدیران بی علم و بی تجربه زیاده خواه کلا دارن همه چیز رو از بین میبرن

  14
  3
 4. سلام امروز آذر شده چرا قرعه کشی مداران داری فرزند رو اعلام نمیکنن همش میرم تو سایت زده درحال بررسی ای بابا تکلیف مردم رو روشن کنید

  3
  1
 5. سلام امروز آذر شده چرا قرعه کشی مداران داری فرزند رو اعلام نمیکنن همش میرم تو سایت زده درحال بررسی ای بابا تکلیف مردم رو روشن کنید

  1
  1
 6. سلام
  پس ما چی بگیم که جزء گروه هستیم با گرید پائین
  سایپا اسمش گروه وقتی به قضیه پرداخت و پول میرسه خط قرمز داره
  و شرکت ها را به درجه های مختلف درجه بندی کرده که سایپاآذین از ضعیف ترین آنهاست
  واقعا همه جا تبعیض بیداد می کنه

  15
  2
 7. شماها که انقد مطالبه دارین بقول خودتون و ناراضی هستین موندم چرا اعتصاب نمیکنید میخواین خدا از آسمون معجزه بفرسته واستون یا بیان ببرنتون شرکت بنز استخدامتون کنن ؟؟؟!!! این وضعیت هیچوقت بهتر نمیشه رییسی ام تهش بیاد یه پرس ناهار بهتون بده و بره یه خبر صدا سیمام پر کنن که بهتون رسیدن پس با شرف باشین و با مردم همراه بشین برای حق خودتون و فرزندانتون

  9
  3
 8. من پرسنل رینگ سایپا هستم و بعلت اینکه از اینگونه موارد انتقاد کردم و به مدیر عامل سایپا با کمک آقای فروتن از بی نظمی ها و فسادها گفتم الان تو خونه هستم

  18
  7
  1. درود بر مردونگیت با شرف
   معلومه عرضه داری و قطعا یه کار مناسب و شایسته برای خودت راه میندازی

   3
   1
 9. سلام
  متاسفانه در هفته گذشته حکم مدیرعامل جدید برای شرکت رینگ توسط آقای تیموری زده شد اما لابی گری مدیرعامل فعلی آقای مظفر فروتن با نماینده های مجلس باعث شد که این حکم لغو بشه و ایشان همچنان مدیرعامل باقی بماند که عملکرد ایشان منفی و داره باعث ورشکستگی این شرکت بزرگ میشود

  16
  3
 10. من پرسنل سایپا هستم و میگم مدیرعامل فعلی سایپا شدیدا ناکارآمد و ناتوانه و باعث نارضایتی زیادی شده …

  14
  3
 11. مدیرعامل سایپا یکی یکی در حال اخراج و بیکار کردن مدیرای قدیمی و کاربلد و جایگزینی اونها با آدمای سفارشی از بیرون هست بچه های سایپایی خانه‌نشین شدن

  18
  2
  1. حداقل برای روشن شدن وضعیت نام مدیران ناکارآمد و کارآمد قبلی رو بگذارید که راحت تر بشه پیگیری کرد

 12. متاسفم برای مدیرعاملی که نمیدونه اگر میخوای هزینه ی پرسنلی رو کاهش بدی مثل صدا و سیما کسانیکه حائز شرایط بازنشستگی عادی هستند رو مجبور کن درخواست بازنشستگی بدن. اگر نمیرن طرح طبقه بندی مشاغل سایپا به شما این اجازه رو میده یک شبه پستش رو بگیری و کارشناسش کنی. گوشه ی سنواتشون ساییده بشه درخواست بازنشستگی میدن. این همه معاون و مدیر و رییس با حقوقهای بالای 40-50 میلیون چه ارزش افزوده ای ایجاد میکنن بغیر از کند کردن سیستم. بعد ساختار رو کوچک کن.

  از زمان مدیر عاملی سلیمانی به عبارتی طی 5 سال گذشته هیچ کسی توی سایپا سمت نگرفته مگه اینکه “چیزی” خرج کرده یا توصیه ای شده. از اون موقع هر بی کفایتی رو مدیرعامل آورد رسمی کرد این دیگه جالبه. انتصابات توصیه ای و سفارشی بغیر از رانت و چالش کارکنان چه دستاورد دیگه ای داره!

  اوضاع پرسنلی بسیار خرابه. معاون اداری فعلی و قبلی و قبلیش و قبلیش، بغیر از خاله بازی و صفحه گذاشتن پشت دیگران و بی کفایتی، ویژگی دیگه ای ندارن. منتظر یک طوفان پرسنلی باشید.

  تیموری جان زندگی 40 هزارنفر دستته. میدونی که مدیونی. آدمهای شایسته ای که با توصیه نمیتونن برسن به دفترت، اونها هستن که صنعت و کارکنان رو نجات میدن.

  4
  1
 13. من با ۲۰ سال سابقه کاری توی سایپا خانه نشین شدم و چند ماهه حقوق نگرفتم و بیمه خودم و زن و بچه کوچیکم رو قطع کردن بدون هیچ دلیلی از روزی که تیموری اومده در سایپا این بلا را سر خیلیها آورده

 14. تقریبا خرداد ماه 1401 بود که شرکت سایپا قیمت محصولات زامیاد مثلا نیسان وانت و پادرا رو حداقل 90 میلیون افزایش داد و الآن که 2 آذر 1401 هست ، اینا دوباره 30 ام آبان افزایش قیمت دادن و مثلا نیسان دیزل رو نیسانی که هیچ آپشن و هیچ مزیت و فناوری ای توش بکار نرفته رو 60 میلیون تومن افزایش دادن
  و من بیکار که کلی با وام و قرض و پول پیش خونه میخواسم یه نیسان بخرم که باهاش کار کنم ، خرج خونوادمو بدم و کرایه منزل بدم و کلی قسط پرداخت کنم ، دوباره اینهمه افزایش قیمت دادن ، و این واقعا جفاست و ظلمه ،ظلم ظلم ظلم

  3
  1
 15. سلام من زنگ زدم اپراتور سایپا گفت ثبت احوال لیست مادران رو ب سایپا نمیده …حالا راست یا دروغ …..بخدا منم مادرم منتظرم اسمم در بیاد .کوییک معمولی نوشتم از ۱۱ ابان چند روزه گذاشته اعلام کنید دیگه

 16. با سلام
  فساد در گروه خودروسازی سایپا بیداد می‌کنه از جمله شرکت … که با روی کار آمدن تیموری و انتصاب …. به عنوان مدیر عامل … محلی شده برای زد و بندهای و انتصابات اشخاص خاص که با نگاهی به رزومه آنها واقعا باید تاسف خورد ،انتصاب بازنشستگان اسبق در بالاترین پست های مدیریتی با پوشش مشاور و اما همه کاره ،انتصاب معاون اداری دهه هفتادی که نه تخصص دارد و نه …،انتصاب عضو هیات مدیره ژن خوب بدون تخصص خودرویی با مدرک مهندسی عمران و با رابطه سببی به آقایان بالانشین و سن 34 سال ،انتصاب مدیر میانی ضعیف اسبق شرکت بعنوان عضو موظف هیات مدیره و انجام تسویه حساب های شخصی توسط ایشان ،تولید خودروهای بظاهر جدید تحت عنوان توسعه محصول که تمام در راستای منافع افراد خاص صورت میپذیرد با هزاران ایراد فنی ،قراردادهای خاص برای منافع افراد خاص و واگذاری قراردادهای تامین و ساخت کاربری و … به آشنایان ،انتصاب مشاور فضای سبز! ،انتصاب مدیر حوزه مدیریت با مدرک ادبیات و دریافت حقوق چند ده میلیونی و دهه هفتادی و هزاران مورد از این دست که موجبات زوال شرکت را فراهم کرده است ..‌‌

 17. سلام
  من درباره یکی از کوچیکترین شرکتهای زیر مجموعه گروه سایپا بنام … صحبت دارم
  مدیرعاملی بنام …!!!
  کوتاه،مختصر،مفید اگر حمایت اشخاص ذی نفوذ در سطوح کشوری در تهران و محلی استان … نبود ایشان تا بحال می بایست صد بار تغییر می نمود
  ایشان قریب به ۷۰ میلیون تومن حقوق میگیرد و…
  وقتی ایشان در سال ۹۹ مدیر عامل شرکت شد شرکت مذکور دارای تولید ۱۱ محصول متنوع در … بود ولی با گذشت دو سال تنوع محصول از ۱۱ عدد به ۲ تنوع محصول رسیده است
  ایشان در اوایل آبان ۱۴۰۱ به دلیل عدم توانمندی در مدیریت و چند ده علت دیگه از سمت خود عزل شد
  ولیکن با لابی گری زیاد و تجمع ساختگی در ۱۷ و ۱۸ آبان در سایت تهران و خرمشهر و هزینه برای بعضی از نمایندگان مجلس و مسئولین در وزارت صمت مجددا در سمت خود ابقاء شد
  یقینا اینگونه مسایل از مدیریت نا کارآمد سیستم نظارتی و مدیریتی کلان شرکت سایپاست
  بهرحال مردم شریف ایران این مسایل را می بینند و می فهمند و متاسفانه این نا کارآمدی اشخاص را به پای انقلاب عزیز اسلامی می نویسند
  ان شاءالله یه روز خوب میاد…
  اللهم عجل لولیک الفرج

  5
  1
 18. با سلام
  بعضی از مدیران قبلی باید تغییر میکردند که انجام شد و بعضی ها هم که ناکارآمد و دچار اختلالات عصبی و روانی و هوس باز مثل … که ۳بار اخراج شده است همچنان بر سر کار خود حضور دارد
  بواسطه گزارش نویسی بر علیه مدیران سایپا و آدم فروشی و حتی باعث شده که ۳۲نفر از نیروهای باسواد و کارآمد بازرگانی در چند سال اخیر از مدیریت این آدم روانی فرار کنند
  ..‌‌. با توجه به اینکه سابقه … رو رویت میکرد میتوانست او را برکنار کند ولی بقیه مدیران را جابجا نمود و این … را عوض نکرد

 19. با سلام .شرکت رینگ شده گاراژ چند نفر از مدیرن نالایق شرکت سایپا پرس را که اخراجی آن شرکت هستند با لاویگری آوردند شرکت رینگ اگر این افراد
  لایق وشایسته بودند چرا از شرکت سایپا پرس اخراج شدند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 20. مدیر عامل سایپا با توجه به انتصابش توسط برخی نمایندگان مجلس و سایر افراد ذی نفوذ فقط دنبال اجرای فرامین آنهاست و لا غیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا