خرید تور نوروزی

حزب راه ملت: اصلاح‌طلبی ارتدکس با محور «خط امامی‌ها» اثرگذاری ندارد | به اپوزسیون خارج‌نشین تذکر می‌دهیم

نمی‌توان با طناب پوسیده روش‌های گذشته به جنگ ابربحران‌های کشور رفت

حزب راه ملت با صدور بیانیه‌ای، ضمن انتقاد صریح به روش‌های جاری حکم‌رانی و به ویژه نوع مواجهه با اعتراضات اجتماعی اخیر، نقدهایی جداگانه‌ای را به روش و منش اصلاح‌طلبان و همچنین اپوزیسیون خارج از کشور وارد دانسته و راه‌حل‌های پیشنهادی خود را هم ارائه کرده است.

متن کامل این بیانیه که نسخه‌ای از آن در اختیار انصاف‌ نیوز قرار گرفته، به این شرح است:

«به نام خداوند رحمن، خدای رنگین کمان؛

ملت عزیز، زنان و مردان شریف و شجاع،

جوانان، دانشجویان، دختران و پسران آگاه و روشن‌بین مام وطن!

اکنون که در آستانه سومین ماه از اعتراضات مسالمت‌آمیز و خشونت‌پرهیز جمع کثیری از ایرانیان به سر می‌بریم، با نهایت تأسف و قلبی سرشار از غم و اندوه از وقایع اخیر و وضعیت کنونی، اما پر از امید به آینده اعلام می‌داریم که به عنوان بخش کوچکی از دریای بی‌کران ملت ایران، در مقابل جوانان و نوجوانان، زنان و‌ مردان این سرزمین سر تعظیم فرود می‌آوریم.

اکنون که شعار «زن، زندگی و آزادی» به عنوان نماد دادخواهی و عدالت‌طلبی و آزادی‌خواهی معترضین وضع موجود، خصوصا نسل جوان و دختران و زنان ایران زمین طنین‌انداز شده و بسیاری از هنرمندان، اندیش‌مندان، ورزش‌کاران و شخصیت‌های سیاسی اجتماعی و فرهنگی و مذهبی مستقل در میادین علمی، هنری و ورزشی و فضای رسانه‌ای آن را فریاد می‌زنند‌، اعلام می‌داریم که بی‌تردید شما موفقید! چرا که عدالت را در برابر بی‌عدالتی، عشق را در مقابل نفرت و زندگی را در مقابل مرگ فریاد زدید.

موفقیت و آینده از آن شما زنان شایسته‌ ایران است که زندگی را شجاعانه فریاد زدید و زن بودن و زنانگی را بعد از ۱۵۰ سال مبارزه برای آزادی در جامعه‌ی مردسالار ایران بر صدر نشاندید. آن‌چه در ایران امروز رخ داده است در تاریخ سیاسی این کشور‌، منطقه و حتی جهان بی‌سابقه است!

اینک مردان و پسران این سرزمین دوشادوش زنان و دختران برای رها شدن از یوغ تبعیض و بی‌عدالتی و رسیدن به آزادی و عدالت و رفاه و توسعه در تلاشند و بر جلوداری و میدان‌داری شیر زنان شایسته و توانمند ایران‌زمین در این جنبش تاریخی صحه می‌گذارند.

اکنون باید شفاف با حاکمان و سیاست‌ورزان سخن گفت!

سیاسیون و احزاب و تشکل‌های صنفی و مدنی در کنار دانشجویان‌، دانشگاهیان و ذخایر دانایی کشور، باید راهکار حکم‌رانی مطلوب و مورد قبول اکثریت ایرانیان را بر اساس ایده‌ «ایران برای همه ایرانیان» بنیان نهند.

امروز دیگر نمی‌توان با طناب پوسیده روش‌های گذشته به جنگ ابربحران‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، زیست‌محیطی و حتی امنیتی کشور رفت.

پرداختن به روش‌های پوسیده‌ی گذشته، همچون بیانیه‌ غیر فنی و سیاسی دو نهاد امنیتی درباره‌ وقایع تلخ دو ماه گذشته و رفتارهای دون شأن مجلس یک‌دست، همچون درخواست وقیحانه‌ اعدام سریع معترضان به نام اغتشاش‌گر، رفتارهای دور از شأن و توهین‌آمیز رئیس دولت و برخی فرماندهان نظامی در «مگس» خواندن معترضان، و سخنان بی‌خردانه سخن‌گوی دولت در منت گذاشتن برای عدم استفاده از گلوله‌ جنگی و باز کردن زخم عمیق آبان ۹۸؛ همه و همه نشان‌گر کارنابلدی دستگاه حکم‌رانی از چگونگی مواجهه با مردم معترض و به بیان صاحب‌نظران و حتی بازجویان وقایع اخیر، نفهمیدن زبان معترضین است که می‌خواهند زندگی خود را همراه با عدالت و آزادی زندگی کنند!

حزب راه ملت اعلام می‌دارد علی‌رغم تمام محدودیت‌های مشهود و غیرمشهود، کمافی‌السابق، و بر اساس آن‌چه در مرام‌نامه خود به‌صورت شفاف بیان کرده است، همچنان ثابت و استوار در کنار ملت شریف و بزرگ ایران خواهد بود و از خواسته‌های به حق و مشروع معترضان دفاع می‌کند و حق آزادی اعتراض مسالمت‌آمیز را بر اساس حقوق اولیه انسانی و قانون اساسی، برای همه انسان‌ها خصوصا تک‌تک شهروندان ایرانی به رسمیت می‌شناسد!

از خود شروع کرده و اعلام می‌کنیم اگرچه در تصمیم‌سازی‌های غلط حکم‌رانی حاکمیت نقشی نداشته‌ایم اما به جهت عدم امکان تاثیرگذاری مثبت در تصمیم‌سازی برای حکم‌رانی شایسته که وظیفه احزاب سیاسی است، صراحتا و با کمال خضوع از پیشگاه ملت ایران پوزش می‌طلبیم، و معتقدیم قصور خدمت حتی به جهت وجود محدودیت‌ها، زمانی قابل پذیرش است که با عذر تقصیر همراه باشد.

به عنوان یک حزب سیاسی با اعتقاد به اصلاح‌گری، دوستانه و خیرخواهانه به جبهه‌ اصلاحات ایران تذکر می‌دهیم برای رفع شبهه احتمالی در زمانه‌ای که بسیاری از مردم «وسط بازی‌» را بی‌شرفی ‌تلقی می‌کنند، «شرافت سیاسی» در گرو گفت‌وگوی صریح و بی‌واسطه، نه در پشت پرده بلکه در انظار عمومی با حاکمان و حاکمیت است. ماحصل این گفت‌وگوها که می‌تواند به صورت بیانیه‌های متوالی و یا نامه‌های سرگشاده و یا مصاحبه‌های پیوسته و گزارش به مردم باشد؛ سندی تاریخی است که به آیندگان می‌گوید ادامه‌دهندگان راه و مرام اصلاح‌گری، که از انقلاب مشروطه در این کشور شروع شده است، در این دوران سخت تاریخی از زیر بار مسئولیت شانه خالی نکرده‌اند!

اصلاح‌طلبان واقعی ایران باید انذار دهند‌؛ هم مراجع تقلید و عالمان مذهبی را، و هم رهبران سیاسی و مذهبی حاکم بر ایران را، و هم تمام دغدغه‌مندان مستقل حوزه‌ دین و مذهب تشیع را، که تا دیر نشده خودشان عنان اسب سرکش قدرت را کشیده و دست به انجام تغییرات اساسی گسترده در جهت تامین خواست اکثریت ملت بزنند.

به رسمیت شناختن و آزادی سبک زندگی متفاوت؛ حذف گزینش‌های سلیقه‌ای و خودی و ناخودی کردن‌ها در همه سطوح؛ حذف برخوردهای نامناسب با دانشجویان و دانشگاه و حفظ تامین آزادی و امنیت و حرمت آنان؛ آزادی همه زندانیان سیاسی و محصورین؛ عذرخواهی و دل‌جویی از خانواده‌های جان‌باختگان و آسیب‌دیدگان در اعتراضات اخیر؛ محاکمه علنی و عادلانه عوامل خاطی؛ و تلاش برای بهبود زندگی ایرانیان خصوصا همه اقوام غیرتمند اعم از کرد و بلوچ و ترک و لر و عرب و… حداقل خواسته‌هایی است که حکومت باید آن‌ها را محترم شمرده و به اجرا گذارد.

از سویی دیگر انجام تغییرات بنیادین در ساختار قانون و سیاست و همگون‌نمودن حکومت با خواست اکثریت ایرانیان از هر قوم و قبیله و مذهب، در کنار همراه شدن با جهان پیرامون و دنیای پیچیده‌ کنونی لازمه‌ ساختن ایرانی آزاد، آباد و توسعه‌یافته است.

راه و روش اصلاح‌طلبی ارتدکس با محور «خط‌امامی‌ها» به سبک و سیاق گذشته در ایران دیگر فاقد هرگونه اثرگذاری است؛ نه حنایش پیش حکومت رنگی دارد و نه اکثریت ملت و حتی بخشی از بدنه اصلاح‌طلبی به آن امیدی دارند!

اگر بناست اصلاحات درون‌زا در ایران مورد قبول واقع شود‌، ابتدا باید صریح و روشن سهم‌مان را از اشتباهات گذشته بپذیریم و نسبت به آن عذرخواهی کنیم، و با نقد دهه‌ ۶۰ جمهوری اسلامی شروع کنیم و شفاف و مشخص از حکومت بخواهیم که روند اصلاح قانون اساسی را در یک فرآیند دموکراتیک با حضور همه ایرانیان و ذیل نظر نهادهای بی‌طرف و تحت نظارت همه ذی‌نفعان در دستور کار خود قرار دهد.

همچنین به اپوزیسیون خارج‌نشین اعلام کنیم که ایران امروز و خاورمیانه‌ فعلی، انبار باروت و خشم و طغیان است و لذا اعتراضات به وضع موجود نیاز به رفتارها و روش‌های مسالمت‌آمیز برای کنش‌های سیاسی در تغییر مثبت اوضاع دارد.

تحریم و بستن گلوگاه اقتصادی ایرانیان، چاره‌ کار آن‌ها برای پاسخ‌گو کردن حکومت نیست. عقلای اپوزیسیون به‌جای حمایت از تحریم و روش‌های خشونت‌آمیز اعتراض، که باب‌میل تندروهای داخلی برای سرکوب و اعمال خشونت بیشتر است، به دنبال راه‌ها و روش‌های اعتراضی میانه و خشونت‌پرهیز مرسوم در جهان باشند که نیاز مبرم امروز جامعه‌ ایران است.

همچنین باید با برداشتن تحریم‌ها اجازه‌ دستیابی مردم‌، نهادهای مستقل مدنی و نیز بخش خصوصی واقعی به بازارهای جهانی و تجهیزات روز دنیا خصوصا در بخش سلامت و بهداشت و مواد غذایی فراهم آید.

لازم است به تندروهای دو طرف منازعه‌ فعلی انذار دهیم که ملت ایران و اساسا تمدن ایران‌زمین زیر فشار ناکارآمدی، فساد و ناتوانی دستگاه حاکمه از یک‌سو و تحریم و تعارض‌های ساختگی و غیرساختگی با همسایگان از سوی دیگر، در معرض خطر با اهداف فروپاشی قراردارند.

اقتصاد از هم پاشیده، تورم لجام‌گسیخته، کسری بودجه نهادهای بی‌در و پیکر دولتی و حکومتی که همچون اژدهایی سهمگین تمامی منابع مملکت را می‌بلعد و همچنان ولعِ بلع دارد، وضعیت ناپایدار و خطرناک محیط‌زیست؛ بحران آب و کاهش درآمد ارزی کشور؛ یک‌دهه رشد اقتصادی منفی یا نزدیک به صفر و افزایش شکاف طبقاتی و نابودی کامل طبقه‌ متوسط، تنها بخشی از سیاهه‌ای است که در اثر سیاست‌های غلط حکم‌رانی و تحریم خارجی بر ایران رفته است.

آن‌چه اکنون ایران نیاز دارد به‌جای سرنگونی‌طلبی، تغییر و دگرگونی‌طلبی ساختاری است. چه موافق روش حکومت باشیم و چه مخالف آن، باید روی موضوع ورود کمترین آسیب به سرزمین مادری و حفظ یک‌پارچگی آن با هم توافق کنیم!

این حداقل ویژگی سیاستمداران با شرف است. شرافت سیاسی حکم می‌کند که اگر مخالف حکومتیم، با هرگونه شرارت و بی‌اخلاقی و خشونت در اعتراض و مبارزه مخالف باشیم و اگر موافق حکومتیم، برای ماندگار شدنش به هر خشونت و حیلتی متوسل نشویم!

آن‌چه اصل است و برایش می‌توان از جان هم گذشت، دفاع از تمامیت ارضی ایران، حمایت از حقوق تک‌تک شهروندان ایرانی و توسعه پایدار و همه جانبه کشور و تامین آزادی و عدالت است.

امید که حکومت صدای رُنسانس معترضین، خصوصا نسل جوان را شنیده باشد و خود پیش‌گام تغییرات بنیادین در ایران زمین شود!

ایران با  ملت غیور، نجیب و با فرهنگش تعریف می‌شود که اعراب بادیه‌نشین را تمدن، و مغولان فاتح را آداب حکم‌رانی آموخت!

این سرزمین اهورایی، بارها مورد تاخت‌وتاز حرامیان، و سال‌های متمادی تحت حکومت نااهلان و جاهلان قرار داشته است و حتی بارها تلی از خاکستر از آن بر جای مانده است، اما این تمدن کهن، بارها و بارها ققنوس‌وار از خاکستر خود برخواسته و استوار مانده است چون دماوند…

در پایان خداوند رحمان را می‌خوانیم که درهای رحمت و مودتش را بر روی این کشور و ملت شجاع و آزاده‌اش بگشاید و مردم این سرزمین را عاقبت به خیر گرداند.

حزب راه ملت، آبان‌ماه ۱۴۰۱»

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا