خرید تور نوروزی

هک شدن خبرگزاری فارس

جمعه شب گروهی هکری به نام بلک‌ریوارد سایت خبرگزاری فارس را هک کرد و در پیامی ادعا کرد که بخش زیادی از اطلاعات این خبرگزاری را حذف کرده است.

اکانت توییتری خبرگزاری فارس هم ساعت ۹ شب نوشت: «یک گروه هکری دقایقی پیش همزمان با شادی مردم ایران برای لحظاتی سایت خبرگزاری فارس را از دسترس خارج کرد. خبرگزاری فارس تقریبا همه روزه از سوی چند کشور خارجی از جمله رژیم صهیونیستی مورد حملات گسترده و پیچیده سایبری قرار می‌گیرد. گروه فنی فارس در حال بررسی موضوع و اصلاح آن است».

به گزارش انصاف نیوز، هکرها توییتر یکی از مدیران خبرگزاری فارس به نام حبیب ترکاشوند را هم هک کرده‌اند و توییت‌هایی که نشان‌دهنده‌ی هک آن بود در آن منتشر کردند، از جمله تصویری از دایرکت‌های او را به اشتراک گذاشتند.

گروه هکری این خبرگزاری با نام «بلک‌ریوارد» و شعارهای «برای زن، زندگی، آزادی / برای #مهسا_امینی‏»، نوشته است که اطلاعات بسیاری درباره‌ی کارهای تک‌تک کارکنان رسمی و همکاران غیررسمی فارس را «با جزئیات تمام» در اختیار دارد. آنها همچنین کارکنان سپاه و روحانیون را تهدید کرده‌اند که «روزهای تاریک و سختی در انتظارشان است».

در بخشی دیگر از نوشته‌ی هکرها ادعا شده است: «تمام اطلاعات» این خبرگزاری، «شامل بولتن‌های محرمانه خبری» که به نهادهای مختلف ارسال می‌شده «به همراه فکس‌ها، تماس‌های رکورد شده، اطلاعات پورتال‌های داخلی مربوط به مکالمات اداری و کارتابل‌‌های خبری، آرشیو تصاویر، همچنین اسناد مالی، همگی دانلود شده است و همچنین نزدیک به ۲۵۰ ترابایت دیتا» خبرگزاری فارس از ابتدا تاکنون، از تمامی سرورها و کامپیوترهای متعلق به این مجموعه حذف شده است.

این در حالی است که خبرگزاری فارس در توییت خود در این باره، این ادعاها را تایید نکرده است.

سایت خبرگزاری فارس تا ساعت انتشار این خبر در ساعت یک بامداد شنبه، به حالت طبیعی برنگشته است.


اطلاعیه‌ی صبح شنبه

کانال تلگرامی خبرگزاری فارس، صبح شنبه در اطلاعیه شماره یک گروه فنی این خبرگزاری نوشت:

به دنبال عملیات پیچیده هک و حمله سایبری از شامگاه جمعه، دسترسی برخی کاربران به وب سایت خبرگزاری فارس مختل شد.

گروه فنی از همان دقایق اولیه منشا و شیوه نفوذ هکرها را شناسایی کرد و عملیات خنثی‌سازی این حملات را آغاز نمود.

حملات سایبری به خبرگزاری فارس تقریبا بدون وقفه و همه روزه از کشورهای مختلف از جمله سرزمین‌های اشغالی انجام می‌شود.

در حال حاضر وب‌سایت خبرگزاری فارس و سایت‌های زیرمجموعه توسط ۵۰۰ ماشین و سرور در ۳ دیتاسنتر از جمله دیتاسنتر مرکزی خبرگزاری پشتیبانی می‌شود.

بررسی تمام این ماشین‌ها و سرورها و رفع آلودگی‌های احتمالی زمان‌بر است و ممکن است برخی سرویس‌های خبرگزاری را چند روزی با مشکل مواجه کند.

در حمله اخیر هکرها فقط توانسته‌اند اطلاعات و اخبار روز جمعه را از بین ببرند و سایر اطلاعات و دیتابیس‌های خبرگزاری در دسترس است.

همچنین ادعاهای مربوط به حذف ۲۵۰ ترابایت اطلاعات یا پخش فیلمی به نام دوربین مدار بسته، صحت نداشته و مربوط به خبرگزاری فارس نیست.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا