خرید تور نوروزی

در سفر یک‌روزه‌ی رئیسی به کردستان چه گذشت؟

گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری از سفر رئیس دولت سیزدهم به کردستان را در ادامه می‌خوانید:

«آیت‌الله دکتر سید ‌ابراهیم رئیسی که به منظور افتتاح طرح آبرسانی و دیدار با علما و اقشار مختلف مردم به سنندج سفر کرده است، در بدو ورود مورد استقبال نماینده ولی فقیه در استان، امام جمعه اهل تسنن و استاندار قرار گرفت.

در سفر رئیس جمهور به استان کردستان طرح آبرسانی از سامانه انتقال آب سد آزاد به تصفیه‌خانه سنندج افتتاح خواهد شد.

همچنین دکتر رئیسی دیدارهای جداگانه‌ای با جمعی از علمای استان و نیز با اقشار مختلف مردم خواهد داشت.

طرح انتقال آب سد آزاد کردستان به تصفیه‌خانه سنندج با حضور رئیس جمهور به شکل رسمی افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

پروژه آبرسانی از سامانه انتقال آب سد آزاد کردستان به تصفیه‌خانه سنندج یکی از پروژه‌های نیمه‌تمام استان بود که اجرای آن از ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۹ آغاز شده بود و تا پایان دولت دوازدهم فقط ۱۵ درصد پیشرفت داشت، اما در دولت سیزدهم اجرای آن در اولویت‌ قرار گرفت و با اقدام جهادی دولت مردمی ۸۵ درصد باقیمانده طرح اجرا و این پروژه تکمیل شد.

برای اجرای این پروژه که به لحاظ توپوگرافی در یکی از ناهموارترین و صعب‌العبورترین مناطق کشور اجرا شده، ۸۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است. به دلیل ناهمواری مسیر انتقال آب، چند ایستگاه پمپاژ در مسیر احداث شده که آب را تا ارتفاع ۴۸۰ متری پمپاژ خواهند کرد.

با بهره‌برداری از این طرح علاوه بر ارتقای قابل توجه کیفیت آب شرب و انتقال سالانه حداقل ۵۷ میلیون مترمکعب آب سالم به شهر سنندج، پایداری آب شرب نیز تا افق سال ۱۴۲۵ تامین خواهد شد.

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی در جریان سفر به استان کردستان، در دیدار جمعی از خانواده‌های شهدای امنیت این استان و تعدادی از جانبازان اغتشاشات اخیر، وحشی‌گری و بی‌رحمی‌های بانیان و عاملان اصلی اغتشاشات اخیر را یادآور رفتارهای داعشی دانست و تاکید کرد: امنیت خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است و همه کسانی که در قضایای اخیر مرتکب قتل و ایجاد جراحت برای مردم و نیروهای حافظ امنیت شده‌اند، باید به دست عدالت سپرده شوند.

رئیس جمهور خانواده‌های شهدا را مایه آبرو، افتخار و عزت جمهوری اسلامی ایران معرفی کرد و گفت: شهدا و جانبازان ارزشمندترین و مهمترین دارایی‌های خود، یعنی جانشان را در مسیر امتحان الهی به میدان آوردند و لذا در ابتلا و امتحان خود نمره قبولی گرفتند.

دکتر رئیسی با اشاره به اینکه مسئولین نیز امتحان و ابتلای خود را در این مسیر دارند، اظهار داشت: خدمت‌رسانی مضاعف به مردم قدردان و زمان‌شناس امتحان مسئولان است که امیدوارم در آن نمره قبولی بگیریم.

آیت‌الله رئیسی افزود: همه باید قدردان خون شهدا و ایثار جانبازانی باشیم که اگر از خودگذشتگی، رشادت و شهامت آنها نبود، کسی نمی‌دانست وحشی‌گری‌های اغتشاشگران چه بر سر مردم و کشور می‌آورد.

رئیس جمهور تاکید کرد که امنیت خط قرمز و مهم‌ترین و محوری‌ترین مسئله برای هر جامعه و کشوری است و هیچ مردم و کشوری اجازه نمی‌دهند کسی امنیت آنها را به مخاطره بیاندازد.

دکتر رئیسی همچنین در ادامه با خانواده‌های تعدادی از قربانیان اغتشاشات اخیر در استان کردستان نیز دیدار کرد و ضمن شنیدن سخنان آنان تاکید کرد که مطمئن باشید همه اقدامات لازم برای شناسایی عوامل جانباختن و قاتلان عزیزان آنها انجام خواهد شد.

رئیس جمهور همچنین بر رسیدگی به وضعیت خانواده‌ها و بازماندگان قربانیان اغتشاشات تاکید کرد و گفت: جریانی که همواره با جمهوری اسلامی دشمنی داشت و در سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی نیز تلاش می‌کرد کردستان را ناامن کند، سعی کرد از موج هیجانات اخیر سواستفاده کند تا بار دیگر امنیت کردستان را که با ریختن خون‌های بسیار گرانبها به دست آمده است، مخدوش کند، اما مردم با ایستادگی خود باعث ناکامی او شدند.

آیت‌الله رئیسی با تاکید بر اهمیت برقراری کامل امنیت در استان اظهار داشت: مطمئن باشید در شناسایی کسانی که باعث جانباختن عزیزان شما شده‌اند، هیچ مماشاتی نمی‌شود.

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی در جریان سفر به استان کردستان، در آیین مردمی آغاز بهره‌برداری از پروژه آبرسانی به شهر سنندج، با قدردانی از همه دست‌اندرکاران اجرای این پروژه گفت: دولت مردمی از ابتدا اعلام کرد که به دنبال آغاز پروژه جدید نیست و تمرکز خود را بر تکمیل کارهای عقب‌مانده قرار می‌دهد که ناتمام ماندن آنها مردم را رنج می‌دهد.

رئیس جمهور افزود: دولت مردمی تحقق دیگر خواسته‌های مردم استان کردستان از جمله اتصال خط‌آهن را نیز با جدیت دنبال می‌کند تا هر چه سریع‌تر به نتیجه برسد و بنده شخصا تا زمان برطرف شدن همه مشکلات سفرهای استانی و نظارت‌های میدانی را ادامه خواهم داد.

دکتر رئیسی کوتاه کردن زمان تکمیل طرح آبرسانی به سنندج را از مصادیق کار مجاهدانه و انقلابی برشمرد و اظهار داشت:‌ معتقدیم همین مدل و روش را می‌شود در دیگر نقاط کشور هم دنبال کرد تا کارها سریع‌تر به نتیجه برسد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش کردستان را دیار مجاهدت‌های خاموش توصیف کرد که شاهد ایثار و فداکاری‌های مردم و دلدادگان انقلاب اسلامی بوده است و تصریح کرد:‌ وجب به وجب کردستان شاهد ایستادگی و مقاومت مردمی در برابر گروه‌های ضد انقلاب و بدخواهان انقلاب اسلامی است. دشمنان از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به خیال اینکه می‌توانند در اینجا برای خود جای پایی ایجاد کنند، در کردستان فتنه‌انگیزی کردند، اما مردم آگاه و بصیر کردستان آنها را ناکام گذاشتند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه در قضایا و اغتشاشات اخیر نیز دشمنان مثل همیشه، یکبار دیگر اشتباه محاسباتی مفتضحی داشتند، خاطرنشان کرد: دشمنان تصور کردند که با تحریک برخی نارضایتی‌ها می‌توانند کردستان را ناامن کنند، اما از این نکته غافل بودند که نهال انقلاب اسلامی در کردستان و دیگر نقاط کشور امروز به درخت تنومند و تناوری تبدیل شده که با این بادها و ناملایمات حتی به لرزه هم نمی‌افتد.

رئیس جمهور با تمجید از وحدت و انسجام حاکم بر کشور به ویژه در استان‌هایی مثل کردستان که سنی و شیعه به شکل مسالمت‌آمیز در کنار هم زندگی می‌کنند و به دشمن مجال جولان نمی‌دهند، گفت: کردستان دیار مردمان مجاهد و سلحشور است. دشمن بداند نسل امروز نیز مانند پدران و مادران خود در برابر توطئه‌ها مقاومت کرده و آنها را خنثی می‌کند.

دکتر رئیسی افزود: در مقابل دشمنان و کسانی که به عزت این کشور فکر نمی‌کنند و نگاه و توجه‌شان به خواست آمریکا و دشمنان انقلاب اسلامی است، بدانند که در این کشور و در دل مردم جایگاهی نداشته و نخواهند داشت.

رئیس جمهور مهمترین مسئله امروز کشور را به ویژه برای مسئولان و کارگزاران خدمت‌گزاری صادقانه به مردم دانست و اظهار داشت: آنچه باعث عصبانیت دشمن شده همین است که امروز پروژه‌ای که باید در طول چند سال اجرا می‌شد، در مدت چند ماه اجرا شده است. ملت ایران از مسیر پیشرفت باز نمی‌گردد و دشمن از این بابت از کشور کینه به دل دارد و بگذارید از این حقد و کینه بمیرد.

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: اغتشاش و بلوای اخیر برای این بود که دشمن می‌خواهد قطار پرشتاب پیشرفت کشور در عرصه‌های مختلف را از حرکت باز دارد، اما مسئولان کشور با کمک و همراهی مردم نباید اجازه دهند که این قطار از حرکت باز بماند.

رئیس جمهور با اشاره به پیشرفت‌های کشور در عرصه‌های مختلف علمی و تکنولوژیک، افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی، احیای سهم ایران در تجارت منطقه، گسترش ارتباطات کشور با همسایگان و دنیا و راه افتادن چرخ‌های تولید در کشور تصریح کرد: باید همه این پیشرفت‌ها را در مسیر رفع مشکلات کشور، گره‌گشایی از زندگی مردم، ایجاد اشتغال و رفع بیکاری به کار بگیریم تا در عمل توطئه‌های دشمن را خنثی کنیم.

دکتر رئیسی به ظرفیت‌های چشمگیر استان در عرصه‌های مختلف به ویژه نیروی انسانی جوان، تحصیل‌کرده و کارآمد اشاره کرد و گفت: استفاده از نیروی انسانی بومی در استان در شرایط برابر قطعا بر نیروی غیربومی تقدم دارد. ظرفیت‌های استان برای اینکه کردستان بیکار نداشته باشد و حتی از خارج استان نیروی کار جذب کند کاملا کافی است و نیاز به همت مضاعف مسئولان دارد.

رئیس جمهور تاکید کرد: مسئولان توجه داشته باشند که متن و اصل کار آنها خدمت‌رسانی خالصانه به مردم است و هرگز نباید اجازه دهند این متن به حاشیه رانده شود.

پیش از سخنان رئیس جمهور استاندار و وزیر نیرو نیز در سخنانی به تشریح اقدامات انجام شده برای رفع مشکلات استان و برنامه‌های پیش‌رو در این زمینه پرداختند.

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی در جریان سفر به استان کردستان، در دیدار با جمعی از علما، روحانیون، ائمه جمعه و جماعت استان، حضور در جمع و گفتگو با افرادی که از یک سو با مردم ارتباط بلاواسطه دارند و از سوی دیگر مورد وثوق و اعتماد مردم هستند، برای خود مغتنم دانست و گفت: دولت مردمی همه تلاش خود را برای رفع عقب‌ماندگی‌ها و مشکلات به کار گرفته است.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب به دلیل اهداف بلندی که برای خود تعریف کرده، مورد خشم و غضب دشمنان قرار داشته است، افزود: دشمن برای متوقف کردن ملت ایران توطئه‌های زیادی علیه این ملت طراحی و اجرا کرد که جنگ تحمیلی ۸ ساله و تحریکات تجزیه‌طلبانه از جمله در کردستان از جمله آنها بودند، اما مردم آگاه و بصیر کرد دشمن را ناکام گذاشتند.

رئیس جمهور با اشاره به شهدا و جانبازان پرشمار استان کردستان و نیز از خودگذشتگی پیشمرگه‌های کرد در برابر تجزیه‌طلبان، قوم کرد را از اقوام نامدار و اصیل معرفی کرد که روح آنان با آموزه‌های اسلام عجین شده و می‌خواهند مسلمان زندگی کنند.

دکتر رئیسی با بیان اینکه ایران کشور هدفمندی است و در مسیر پیشرفت حرکت می‌کند، افزود: دشمن پس از آنکه از جنگ و توطئه‌های تجزیه‌طلبانه نتیجه نگرفت، تحریم‌های گسترده‌ای علیه ملت ایران وضع کرد تا این مردم را متوقف کند، اما در نهایت ناچار به اعتراف رسمی شد که در اعمال این تحریم‌ها در قالب سیاست فشار حداکثری شکست خورده و لذا از فشار و تحریم، به فتنه و اغتشاش روی آورده است.

آیت‌الله رئیسی در ادامه تاکید کرد: ما دشمن انقلاب اسلامی را کسانی نمی‌دانیم که در رخدادهای اخیر تحت تاثیر هیجانات و احساسات به خیابان آمدند و از سر غفلت حرفی هم زدند، دشمن واقعی جمهوری اسلامی آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند. البته واکنش نظام جمهوری اسلامی به کسانی که در این مدت مرتکب قتل و ایجاد ناامنی شدند قاطعانه و سخت است.

رئیس جمهور با اشاره به وجود برخی مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در کشور خاطرنشان کرد: دولت مردمی همه تمرکز خود را بر حل مشکلات قرار داده است و در عین حال باید توجه داشته باشیم که در برابر تلاش دشمن برای بزرگنمایی مشکلات و مشوه جلوه دادن اوضاع نباید از جهاد تبیین غافل شویم، چرا که دشمن به دنبال فریب جوانان ماست.

آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به دستاوردهای دولت در مهار روند افزایشی تورم و کاهشی شدن نرخ آن با وجود اثرات ناشی از اجرای قانون مردمی کردن یارانه‌ها، خاطرنشان کرد: دولت کار خود را با تورم حدود ۶۰ درصدی آغاز کرد اما نرخ تورم در اسفند سال ۱۴۰۰ به ۳۵ درصد کاهش یافت. پس از اجرای قانون مردمی کردن یارانه‌ها و متاثر از برخی تحولات جهانی و از جمله افزایش جهانی نرخ تورم، تورم در ایران نیز مجددا افزایش یافت که این روند افزایشی نیز در حال حاضر کنترل شده است.

رئیس جمهور همچنین به رسیدن نرخ رشد اقتصادی از ۴ دهم درصد در شهریور ۱۴۰۰ به ۵ درصد در اسفند همان سال اشاره کرد و گفت: امسال نیز نرخ رشد اقتصادی حدود ۴ تا ۵ درصد خواهد بود. دغدغه اصلی دولت کاهش نرخ تورم و قیمت‌ها است و همزمان افزایش نرخ رشد را نیز در لایحه بودجه سال آینده لحاظ خواهد کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه خداوند از علما میثاق گرفته است که با جهل و ظلم مبارزه کنند، اظهار داشت: علما وظیفه دارند که با روشنگری در برابر ظلم و جهل مبارزه کنند و بزرگترین مصداق و منشا اعمال ظلم و اشاعه جهل نیز آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند.

دکتر رئیسی تصریح کرد: دولت همه تلاش خود را برای اجرای عدالت بر پایه سند آمایش سرزمینی به کار گرفته تا زمینه‌های سوءاستفاده دشمن را هر چه بیشتر از بین ببرد»

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا