خرید تور تابستان

روایتی از ماجرای انتشار خبری درباره‌ی اجرای حکم اعدام بروغنی و قبادلو

میزان، خبرگزاری قوه قضاییه، نوشت:

«شب گذشته، شایعاتی در رسانه‌های ضد انقلاب و فضای مجازی منتشر شد با این ادعا که حکم اعدام محمد قبادلو و محمد بروغنی از محکومان اغتشاشات اخیر در آستانه اجرا است.

این خبرسازی رسانه‌های ضد انقلاب باعث شد تعداد قلیلی از جمله خانواده محمد قبادلو در مقابل زندان رجایی‌شهر تجمع کنند.

پس از انتشار این خبر و فضاسازی که شب گذشته صورت گرفت، مشخص شد شایعه اجرای حکم اعدام این محکومان صحت نداشته است، اما رسانه‌های ضد انقلاب، تلاش کردند از دروغی که خودشان منبع انتشارش بودند، دست‌آوردسازی کنند و عدم اجرای حکم را عقب‌نشینی از سوی دستگاه قضایی معرفی کردند.

این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که اساسا اجرای احکام این محکومان در این مقطع زمانی به دلیل پایان نیافتن تشریفات قانونی در دستور کار نبوده و انتشار خبر مورد اشاره صرفا یک عملیات فریب علیه خانواده محکومان بوده است.

ادعاهای کذب مادر قبادلو مبنی بر شهادت شهید کرم پور

در فیلمی که شب گذشته از مادر محمد قبادلو منتشر شد وی ادعای نادرست و عجیبی که پیش تر هم از سوی وکیل این فرد مطرح شده بود را تکرار کرد.

مادر محکوم علیه قبادلو مدعی شد که شهید کرم‌پور در مکان دیگری به شهادت رسیده و فرزندش در شهادت وی دخیل نبوده است.

این ادعای عجیب در حالی مطرح می‌شود که بررسی های دقیق قضایی و شواهد و مدارک موجود در پرونده و اعترافات صریح محکوم علیه، وارد نمودن هرگونه خدشه‌ای بر این موضوع را بی اساس می کند.

محمد قبادلو خود به صورت صریح اعتراف کرده، سوار بر خودروی پیکان پدرش به سمت یگان موتوری نیروی انتظامی در شهر پرند هجوم برده و ماموران را زیر گرفته است.

شهادت شهود و بررسی تصاویر و فیلم‌های صحنه حادثه نیز همگی به طور شفاف همین مسئله را تایید می کنند.

همچنین محمد قبادلو درهمان صحنه جرم و پس از توقف خودرو در حالی که موتور ماموران نیروی انتظامی زیر آن گیر کرده بود بازداشت شده است.

برنامه­‌ی مفصل رسانه‌ای برای محمد قبادلو

اوایل آذرماه سال جاری مدیرعامل خبرگزاری میزان در توئیتی اعلام کرده بود که «برای محمد قبادلو برنامه­‌ی مفصل دارند.»

در این توئیت آمده بود: «با توجه به محتوایی که تاکنون منتشر کرده بودند برنامه بعدی این بود که بگویند شهید کرم پور اصلا آن شب در آن منطقه نبوده و قبادلو عامل شهادت وی نبوده است. اما فیلمی که یکی از پلیس‌‎ها همان شب از صحنه می‎گیرد همه برنامه‌ها را بهم زده است.»

متهم نسبت به انجام اقدامات مجرمانه خود آگاهی داشته است

یکی دیگر از ابهاماتی که در رابطه با این پرونده مطرح می‌شود و شب گذشته نیز از زبان مادر وی مجددا عنوان شد، مسئله بیماری محمد قبادلو است.

۱۹ آذرماه سال جاری بعد از بررسی‌های انجام شده در دادگاه انقلاب، جلسه رسیدگی به پرونده متهم در دادگاه کیفری یک استان تهران نیز با حضور متهم، شکات، تعدادی از شاهدان عینی حادثه، کارشناسان پزشکی قانونی، وکیل تعیینی قبادلو و همچنین والدین متهم برگزار شد.

در این جلسه موارد مختلفی مورد بررسی قضایی قرار گرفت. یکی از موضوعات بررسی شده بحث بیماری متهم بود که نمایندگان سازمان پزشکی قانونی کشور با حضور در جایگاه در این رابطه توضیحات کاملی را ارائه کردند.

روانپزشک سازمان پزشکی قانونی در دادگاه با بیان اینکه روال فعالیت روانپزشکی پزشکی قانونی به این ترتیب است که معمولا زمانی که مراجعه کننده یا پرونده‌ای به آن ارجاع داده می‎شود در ابتدا از متهم یک شرح حال روانپزشکی اخذ می‌شود، اظهار کرد: در این شرح حال، اطلاعات اولیه، حادثه و سوابق درمانی را از طریق روانشناس، کسب می‌کنیم و در ادامه معاینات روانپزشکی بر روی مراجعه کننده انجام می‎شود.

وی افزود: معاینه روانپزشکی و شرح حال نکته اصلی در اظهار نظر کارشناسی روانپزشک است که در پرونده‎ها تشریح می‎شود. از آن جایی که روانپزشکی هیچگونه معاینه خاص و تستی ندارد، باید با معاینه‌‎ای که از شخص می‎گیریم در مورد رفتاری که انجام داده، اینکه آیا ماهیت آن رفتار را از قبل می‌دانسته است و نسبت به عواقب آن رفتار و همچنین حرکت بعد از آن جرم آگاهی داشته است، نشانه‎هایی را دریافت‌کنیم که این نشانه‌‎ها به ما کمک می‎کند تا در خصوص وضعیت روانی شخص در زمان وقوع جرم، اظهار نظر کنیم.

روانپزشک سازمان پزشکی قانونی حاضر در جلسه دادگاه ادامه داد: متهم قبادلو به صورت کامل توضیح داد که واقعه به چه صورتی بوده است، اظهارات این شخص عنوان می‌کند که انگیزه مشخصی داشته است و ماهیت جرم را می‌دانسته است.

وی افزود: متهم در شرح حال خود سوابقی از اختلال دو قطبی را ذکر می‌‎کند اما واقعیت امر این است که متهم در شرح حال خود فقط دو نوبت ویزیت ذکر کرده است و آن‌ها را نیز اختلال دو قطبی عنوان می کند. همگان مستحضر هستیم و می‌دانیم که در واقعیت بیماری اختلال دو قطبی با یک بار و یا دو مرتبه انجام ویزیت برای فرد بیمار و پزشک مشخص نمی‌شود و احتمالا در آن نیاز به بستری‌های مکرری دارد.

روانپزشک سازمان پزشکی قانونی حاضر در جلسه دادگاه تصریح کرد: اگر متهم قبادلو بستری‌های مکرر و یا تشخیص بیماری نیز داشت، صرف تشخیص یک اختلال به این معنا نیست که شخص در تمام اوقات فاقد مسئولیت است.

وی افزود: در خصوص مسئولیت کیفری در مورد شیوه رفتار باید اطلاعات کسب کنیم و براساس آن نظر دهیم، در گزارشی که اعلام کردیم عنوان شد که متهم سوابقی از اختلالات خلقی را ذکر می‌کند، اما تشخیص ما بیشتر اختلالات شخصیتی بوده که باعث بروز رفتارهای تکانشی شده و اقدام صورت گرفته را به صورت ناگهانی انجام داده است، اما از طرفی برای انجام آن اقدام انگیزه داشته و رفتار وی در خصوص عمل مجرمانه، هدف دار و قابل توجیح بوده است.

گفتنی است، بامداد ۳۱ شهریور ماه سال جاری با توجه به برخی التهابات در شهرستان پرند، ماموران یگان ویژه با حضور و استقرار در محل عملیاتی خود اقدام به ایجاد امنیت و جلوگیری از اقدامات خرابکارانه اغتشاشگران کردند.

پس از پایان ماموریت ماموران انتظامی یگان ویژه و در زمان بازگشت به مقر خود، محمد قبادلو همانطور که خودش عنوان کرده است، با نقشه قبلی، با خودرو پیکان و با سرعت حدود ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به سمت یگان موتور سوار حمله ور می‌شود.

خودروی متهم پس از برخورد با موتورهای یگان امداد متوقف می‌شود. در این حادثه فریدکرم پور افسر یگان ویژه به دلیل برخورد شدید با خودروی متهم به درجه رفیع شهادت نایل می‎شود و تعدادی از نیروهای یگان ویژه نیز آسیب جدی می بینند

قبادلو پس از ارتکاب جرم قصد فرار داشته اما به دلیل قرار گرفتن یک دستگاه موتورسیکلت یگان امداد در زیر خودرو، موفق به این کار نمی شود.

متهم قبادلو براساس حکم اولیه دادگاه انقلاب به افساد فی‌الارض از طریق جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، تخریب و اقدام علیه امنیت ملی ‌کشور که منجر به اخلال در نظم عمومی و ناامنی در کشور و وارد کردن خسارت به افراد و اموال عمومی شده متهم و به اعدام محکوم شد و حکم اعدام او نیز پس از بررسی های مجدد در دیوان عالی کشور مورد تایید قرار گرفته است»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. خدا لعنت کنه اغتشاشگرانی که جوان های بی گناه را کشتند
    و یه سری بی وجدان که از اون ها حمایت می کنند

    مرگ بر منافق

  2. هر دو اگه کسی را کشتند باید اعدام شوند. سن و سال ملاک نیست. اعتراض با جنایت متفاوت است. من نمیدونم چرا انقدر مردم کوته فکر شدند!
    اگه آقای قبادلو ماموران امنیتی را با اتومبیل زیر گرفته دیگه جای شبهه نمی ماند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا