خرید تور نوروزی

سخنرانی اخیر رهبری از نگاهی دیگر

حجت‌الاسلام احمد حیدری در یادداشتی که در اختیار انصاف نیوز قرار داده است، درباره‌ی سخنان اخیر رهبری انقلاب نوشت:

رهبری در سالگرد 19 دی در سخنان خود گفتند: «در اغتشاش‌های اخیر دست دشمن خارجی عیان بود، بله ما مشکل اقتصادی و معیشتی داریم ولی آیا با آتش زدن سطل آشغال، حل می‌شود؟ با اغتشاش کردن در خیابان حل می‌شود؟ این‌ها نمی‌خواستند نقاط ضعف را از بین ببرند بلکه می‌خواستند نقاط قوّت را از بین ببرند که “خیانت” بود و دستگاه‌های مسئول هم برخورد جدّی و عادلانه با “خیانت” می‌کنند و باید هم بکنند» و در ادامه گفتند: «وسوسه‌ای را که روی آن جوان و نوجوان اثر می‌گذارد، چه چیزی می‌تواند برطرف کند؟ باتوم که نمی‌تواند برطرف کند، آن وسوسه را تبیین می‌تواند برطرف کند».

احمد حیدری

گر چه در سخنان رهبری فقط اغتشاشات دیده شده است، ولی نکته مهمی که در این سخنان وجود دارد، چنانچه مورد تأمل و عمل قرار گیرد، امید است موج اخیر اعدام افراد بازداشتی که قطعا عواقب وخیمی برای نظام خواهد داشت، متوقف گردد. ایشان در سخنانشان به دو دسته بازداشتی از معترضان یا اغتشاشگران تصریح دارد:

گروهی که عامل دشمن خارجی بوده و نه اصلاح مشکلات معیشتی و اقتصادی، بلکه از بین بردن نقاط قوت نظام مدّ نظرشان بوده است. طبیعی است که این گروه بعد از اثبات «عامل خارجی بودنشان» در محکمه علنی بعد از شنیدن دفاع آنان و وکیل تعیینی‌شان، “خیانتشان” ثابت شده و سزاوار شدیدترین مجازاتند و رأی محکمه در رساندن آنان به اشدّ مجازات، عادلانه خواهد بود.

گروه دوم جوانانی که در اثر یأس و ناامیدی از آینده و … و یا حتی اغوای غیر مستقیم و ناآگاهانه دشمنان به خیابان آمده و در اعتراضات خیابانی که بدان مجوز داده نشده و نمی‌شود! شرکت جسته و احیانا سنگی پرتاب و یا شیشه‌ای شکسته یا با توجه به برخوردها با تظاهر کنندگان، شعار تندی داده است.

طبیعی است که این جوانان و نوجوانان که در اعتراض به خیابان می‌آیند و به سرعت به عنوان حضور در یک تجمع غیر قانونی مورد اصابت گاز اشک‌آور و هجوم نیروها قرار می‌گیرند و برای نجات از فشار آن گاز، مجبور می‌شوند آشغال‎های سطل زباله را که تنها امکان دم دستشان است را به آتش بکشند تا با دود حاصله، خود را از فشار گاز اشک‌آور برهانند و یا در اثر گاز اشک‌آور و باتومی که خورده و …، عصبانی شده و دشنامی می‌دهند یا سنگی پرتاب می‌کنند و شیشه‌‎ای می‌شکنند، مستحق زندان طولانی مدت و … و اعدام نیستند و همان گونه که رهبری گفتند: «باتوم که نمی‌تواند وسوسه‌ای که این جوان را به میدان اعتراض و اغتشاش آورده، را برطرف کند، آن وسوسه را “تبیین” می‌تواند برطرف کند».

امید که این سخن رهبری مورد امعان محاکم قضایی و نهادهای امنیتی واقع شده و جوانان و نوجوانان بازداشتی در محکمه علنی با حضور وکیل تعیینی محاکمه شده و در صورت اثبات «خیانت و عامل خارجی بودن آنها» یا «ارتکاب قتل و جنایت»، به کیفر متناسب محکوم گردند و در غیر این صورت، عفو شامل حالشان شده و با «جهاد تبیین»، آنان را قانع کرده و به نظام و آینده امیدوار سازند و دیگر شاهد احکام اعدام خدشه‌دار و غیر قابل دفاع نباشیم.

نکته مهم دیگر وظیفه صدا و سیما و دیگر تریبون‌ها و نهادهای تبلیغی در «جهاد تبیین» مورد نظر رهبری برای قانع کردن جوانان و نوجوانان وسوسه شده و منصرف کردن آنان از حضور معترضانه یا اغتشاشگرانه در خیابان است و آن هم با برگزاری میزگردهای واقعی با حضور افراد مختلف از نحله‎‌های مختلف فکری و پخش صریح انتقادها و جواب‌ها در این میزگردها از طرف منتقدان و مدافعان است تا هم نقطه‌ضعف‌های نظام به خوبی برای همه بخصوص برای «مسئولان نظام» که منکر ضعف‌ها یا غافل از آنها هستند، آشکار شود شاید همتی در رفع آنها کنند و هم دفاع مدافعان شنیده گردد شاید اقناعی حاصل شود. در صورتی که میزگردهای واقعی با حضور منتقدان صریح و مدافعان دلداده [نه میزگردهای یک طرفه از مدافعان یا با شرکت منتقدان مجامله‌گر و محافظه‌کار] برگزار شود، نقدها و دفاع‌ها محک خورده و حق بودن یا سست بودنشان در سطح عمومی آشکار شده و با توجه به فشار افکار عمومی، می‌تواند منشأ اصلاح در نظام گردد. بدان امید.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. نمي دانيم چرا و براي چه كسي سخنان را تفسير مي كنيد. جاي تفسير و توضيحي نيست. همه چيز شفاف است مي گوييد نه، آينده مي بينيم.

  14
  2
  1. همه جوانان وطن در شو تلویزیون شبکه های 1، 2، 3 و … تبیین خواهند شد اما اگر جوانی بماند برای شوها

   11
   2
   1. وقتی قدرت قضاتی که رای را از پیش صادر کرده اند در کار است، چه نیازی به اقناع جوانان؟!

    1
    1
  2. به جهت تحمیق هر چه بیشتر و عمیق تر ما مردم، در تلاشند ما رو توجیه کنند که ماست سیاه است!

   1
   1
 2. بگید این خارجیا چقدر پول میدن و چجوری پول میدن
  منم برم بگیرم بیام تو خیابون والا اوضاع اقتصادیم به شدت داغونه
  همه چیزو الکی میبندن به خارج و آمریکا اسرائیل
  واقعا هنوزم هستن افرادی که این دشمن خارجی و پول دادنشونو باور کنن

  3
  2
 3. بله جناب احمد حیدری … قلم دارند و خرده ای بر او نیست. قیامت خیلی دور نیست و قطعا پاسخ گوی این تنویر سازی افکار خواهند بود!!
  واقعا شرم اور است که در مظلومیت شهید سخنی نگویند ولی با وقاحت از قاتل شهدا حمایت تبلیغاتی نمایند. زیبنده یک اخوند نیست. قطعا رفتار ایشون دفاع از مظلوم نیست. در پیشگاه خدا و صف شهدا ایا همینگونه رفتار خواهند نمود؟

  2
  2
 4. لطفا توضیح دهید چرا پست ارسالی را حذف و منتشر نکردین؟ ایا ازادی بیان فقط برای شماست؟ ولی خودتان مثل اربابان سلطه گر جهانی شما حق بیان فقط برای تعریف است نه انتقاد؟
  برای این دوگانه اندیشی و رفتار متناقض فردای قیامت باید پاسخگو باشید. امثال بنده معیاری برای راست ازمائی امثال شماست.

 5. نظر خوبی که جوانان با طرز فکر های متفاوت بنشینند و در تلویزیون صحبت کنند البته تا حدودی ابن اتفاق در دانشگاهها افتاد تا حدودی اما باید برای همه مردم در تلویزیون باشه البته این هم بگم بخشی از کسانی که وارد این اعتراض اغتشاش یا هر چی میشند اساسا بخشهای بزه کار و خلافکارند حالا تبیین یا غیر تبیین یا هر چی تاثیر خاصی ندارد روی این دوستان اصلا مشکل اصلی اینه که بدنه اصلی این اعتراض یا هر چیزی ذاتا سیاسی مدنی نیست که بشه باهاش سیاسی مدنی صحبت کرد ……. درک سیاسی مدنی قوی از فرآیند سیاسی هم به اون شکل نداره فقط با شعار و اعتراض و یک رادیکالیسم تند بی منطق طرف هستیم حتی در قامت مخالفت صد در صد و ایدولوژیک با جمهوری اسلامی هم درک اینکه الان امکان پذیر نیست بعضی کارها و باید اجازه بده و حتی برای عبور از جمهوری اسلامی هم اول از همه نیاز به اصلاحات ساختاری در دولت مجلس شهرداری نحوه انتخابات و اقتصاد هست را هم درک نمی کنه یا منافع بعضی هست که درک نکننند منافع مشخصا منافع خارج از ایرانه بیشتر تا منفعت داخلی از این منظر قرار گرفتن بخشی از مردم کنار منفعت خارجی تاسف آوره بعضی هم کلا از ایران عبور کردند دیگه مسئلشون جمهوری اسلامی نیست به هر حال باید دید .راستی موردی داشتیم به اعدام محکوم شده باشه بدون درگیر بودن در مسئله قتل و….. اگر کسی قتل نکرده همکاری به قتل هم نکرده و عامل خارجی هم نبوده البته حکم اعدام اصلا معنی نداره امیدوارم قوه قضائیه تا جایی که می تونه کمتر حکم اعدام بده..برای همه بهتره مگر کسی که واقعا رفتار های خشن حمله به نیروی پلیس یا قتل هم کاری در به شهادت رسوندن این بچه ها داشته به هر حال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا