خرید تور تابستان

نامه رضا کیانیان به رئیسی: مسئولیت تورم را گردن دیگران نیاندازید!

رضا کیانیان بازیگر مطرح سینما نامه‌ای به ابراهیم رئیسی رئیس دولت نوشت و از وعده‌ّها و شعارهای دوران انتخابات او گفت.

به گزارش دریافتی انصاف نیوز، متن این نامه شرح زیر است:

آقای رئیسی!

همان اوایل آمدنتان می‌خواستم خطاب به شما مطلبی بنویسم که آمدن شما هم با تمام وعده‌های‌تان چیزی را تغییر نخواهد داد. اما طرفداران شما به من گفتند بی‌انصافی نکن! حداقل بگذار یک سال از دولت این سید بگذرد.

بعد از یک سال هم از صرافت‌اش افتادم چون آن چیز که عیان است چه حاجت به بیان است.

ولی شما دست‌بردار نیستید. چند باری گفتید: وعده‌هایم یادم نرفته!

در مجلس هم زمان ارائه بودجه سال آتی از وجود تورم اظهار «ناراحتی» کردید. تعجب اینجاست که نمی‌دانید مسئول کنترل تورم بیش از همه دولت است و معمولاً سیاست‌های دولت است که تورم را افزایش می‌دهد. همان طور که قبلاً خودتان خطاب به دولت‌های قبل گفتید!

غیر از سیاست‌گذاری‌های دولت، چه دستگاهی می‌تواند تورم ایجاد کند؟ تورم یک پدیده ماورایی هم نیست. وقتی پول بدون پشتوانه چاپ می‌شود تورم هم بالا می‌رود. وقتی ارزش پول ملی کاهش می‌یابد تورم زیاد می‌شود. بخش عمده تأمین دلار که دست دولت است چون درآمد دلاریِ نفت و فراورده‌های آن در اختیار دولت است.

مسئولیت مستقیم کاهش یا افزایش تورم با خود شماست. قبل از انتخاب شدن مسئولیت تورم را به گردن دولت‌های قبل می‌انداختید ولی پس از انتخاب شدن، مسئولیت کنترل تورم را قبول ندارید؟ مسئولیت تورم را گردن دیگران نیاندازید و در برابر نمایندگان از وجود تورم اظهار «ناراحتی» نکنید!

آقای رئیسی! مدت‌هاست تورم کمر مردم از تولید کننده تا مصرف کننده را شکسته است. با ورود شما هم بیشتر و بیشتر شد.

تمام اصناف ایران، هر چه کار می‌کنند و درمی‌آورند، با یک جهش تورمی به باد می‌رود. درآمدمان هر روز کمتر و کمتر می‌شود. باز جان می‌کنیم، پولی درمی‌آوریم، هنوز فردا نشده بی‌ارزش‌تر می‌شود!

شما وعده دادید اگر انتخاب شوم، اول تورم را به نصف و بعد به صفر می‌رسانم. یعنی خودتان قبول دارید افسار تورم دست دولت است! این پولی که از درآمد ما کم می‌شود کجا می‌رود؟

تورم، مالیات پنهان است. با آن، حقوق کارمندان را می‌دهید و با این کار، تورم را بیشتر می‌کنید و باز از جیب ملت بیشتر برداشته می‌شود. می‌بینید! این است سرانجام وعده‌های شما! شما همان راهی را می‌روید که از آن انتقاد کردید.

حالا می‌خواهم چند نکته در مورد «شعار-وعده»های دیگرتان تذکر بدهم!

 • شعارهای شما از خیلی قبل آغاز شد. با تمسخرِ رقیب‌تان از دلار پنج هزار تومانی صحبت کردید. این قیمت دلار که فرمودید به یاد همه ماند. می‌دانید چرا؟ چون مردم عادی هم می‌دانند که شما و دوستان‌تان نمی‌توانید با این شرایط و این روند اقتصادی، دلار را به پنج هزار تومان برسانید که هیچ، حتا نمی‌توانید جلوی رشدش را هم بگیرید.

شما دلار ۲۳ هزار تومان تحویل گرفتید و [تا به حال] به ۴۴۴۵۰ تومان رساندید. راستی یادتان هست قرار بود اقتصاددانان را به خط کنید؟ فراموش کرده بودید که اقتصاددانان برای مهار تورم قبلاً خطاب به شما و دوستان‌تان، گلوی خود را پاره کرده بودند و شما نشنیدید!

 • گفتید گشت ارشاد مدیران راه می‌اندازید. کو؟ کجاست این گشت خیالی؟ برای کدام مدیران؟ همان مدیرانی که سردسته‌شان معجزه‌ی هزاره سوم بود و با لیستی از دزدان مال ملت، در جیب بغل آمد و قرار بود این لیست بلند بالا را معرفی و منتشر کند؟ همان رئیس جمهوری که در دوران او از اختلاس سه هزار میلیاری پرده برداری شد؟ همان رئیس جمهوری که در زمان او بانک‌های عجیب و غریب سر برآوردند و اختلاس‌ها به اوج رسید، دکل نفتی گم شد، مطبوعات قلع و قمع شدند، کسی که اصلاً گشت ارشاد در زمان او و مدیرانش بنا نهاده شد و شما هم برای کابینه‌تان همان مدیران را به کار دعوت کردید.
 • وعده‌ی یک میلیون مسکن دادید! کجا؟ چه گونه؟ با چه امکاناتی؟ یادتان هست که مسکن مهر به مسکن عذاب تبدیل شد؟ می‌خواستید دوباره همان پروژه شکست خورده را راه اندازی کنید؟ متوجه نبودید اگر می‌شد، قبلاً حتماً شده بود؟ مشاوران‌تان چرا چنین توهماتی را برایتان ردیف کردند؟ نکند شما مملکت را شبیه پادگان می‌بینید؟! فکر می‌کردید تا حالا کسی دستور نداده مسکن بسازند. یا اگر دستور داده تحویلش نگرفتند.

البته بعد از آمدنتان چند دستور سریع، فوری و انقلابی دادید، مثل ریشه‌کن کردن فقر قبل از عید نوروز. الان متوجه شدید مملکت با دستور جلو نمی‌رود؟ مملکت برنامه ریزی می‌خواهد. نه چهار ساله، نه هشت ساله بلکه خیلی بلندتر.

 • قائم‌مقام‌تان در حضور شما گفتند چند نوع واکسن کرونا ساختند، شما هم برایشان کف زدید. البته ایشان و مدعیان دیگر چند میلیارد دریافت کردند. ایشان گفتند که دنیای غرب به علم ما محتاج شده است؛ که شبیه همان درب قابلمه‌ای بود که با افتخار از آن پرده برداری شد. درب قابلمه‌ای که مثلاً کرونا‌یاب بود و در تاریخ جهان ثبت شد.
 • یادتان هست تا موج کرونا فرو نشست پرستاران را با آن خستگی فراموش کردید، و همه‌ی نمره‌های «بیست آفرین» را به چند طلبه جوان دادید که به بیمارستان‌ها سر می‌زدند؟ موج بعدی که آغاز شد، دوباره پرستاران نور چشم شما شدند؟
 • پدر همسرتان را یاد آوری کنم. کسی که آرزوی دکتر محسن رضایی را برآورده کرد و یک ایالت را توانست فدراتیو کند و قوانین خاص خودش را داشته باشد.
 • به یاد دارید گفتید اگر بیایید روابط ایران را با کشورهای دیگر را تغییر می‌دهید؟

یعنی هنوز فکر می‌کنید آن وعده‌ها و شعارها قابل اجراست؟ یا به قول روزنامه جمهوری اسلامی، در جهان دیگری سیر می‌کنید؟

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. مقصر ،دولت نیست .هست،!!مقصر اصلی نیست . مقصر اصلی ،ترسیم کننده………

  1
  1
 2. سلام – ممنون از آقای کیانیان که با این انشاء روان و گویا باعث وجد شدند. این روزها مواضعی را می بینیم و میشنویم که چون شربتی خنک در چله تابستان گوارا است – از محصل 16 ساله گرفته تا کارگرِ بازنشسته 70 ساله – از ورزشکار حرفه ای تا بازیگر و هنرمند – از بقال و تعویض روغنی محل تا پرستار درمانگاه و آموزگارِ محل – از پیر و جوان و دختر و پسر در اقصی نقاط کشور و … این مواضع و نظرات همانند یک موسیقی گوش نواز, ریتمی دارد بنام رنسانس – که بسی فراتر و عقلانی تر از رنسانس 400 سال پیشِ اروپا میباشد – آن رنسانس با بعضی ها تعارف داشت و این یکی, سوای فرهنگ درونی و با قدمت خودش, از همو آموخته که با هیچ احدی تعارف نکند و با هر چیزی که محترم است با احترام برخورد کند و هر آن چیزی که حرمتی ذاتی ندارد را به کنار نهد – از میان ذرات سرب هوا و آلودگی جامعه, رایحه خوشِ رنسانس را استشمام میکنم . چنین باد –

  4
  1
 3. جان سخن این جمله بود: «مملکت با دستور جلو نمی‌رود؛ برنامه ریزی می‌خواهد»! این نکته ای است که شش کلاس سواد داشته باشی یا شصت کلاس، به خوبی معنایش را می فهمی.

  1
  1
 4. من که دیگه تصمیم گرفتم برای انصاف نیوز به عنوان سانسورچی اعظم که نه تنها به شعور مخاطبانش احترام نمیگذاره بلکه با چاپ نکردن نظرات و پاسخ ندادن به گلایه ها به آنها توهین هم میکنه ، مطلبی نزارم ولی این هنرمند عزیز و مردمی اینقدر زیبا حرف دل مردم رو زده بود که دلم نیومد براش ننویسم ((دم شما گرم . درود به شرفت ، کاش یک جو از غیرت و انسان دوستی تو در تن بعضی جیره خورای دشمن مردم بود))

  3
  2
 5. آیا در پس از 22 بهمن 57-99 دارای مهندسی و نیازشناختی ارزشمند و مکانیابی ارزشمندی برای ساختن مراکز آموزشی مدارس در استانان 1401 بودیم؟!!این نیز یک سوال خیلی بااهمیت برای مدیریت سازمان وزارتی تهران موجود مراکز آموزشی مدرسه سازی است!!تا گفته بشود که استان گیلان 1401 پس از 22 بهمن 57-99 چند مرکز آموزشی و مدرسه پس از نیازشناختی و تفکر محاسباتی ارزشمند مکانی ساخته است؟و در پس از 22 بهمن 57-99 دارای چند پیرایشگاه آرایشگاه بزرگ اندازه ای دارای نوبت دو جنسیتی زنان مردان دختران پسران در استانان 1401 دارا بودیم؟!!

  1
  1
 6. رضا کیانیان ؛ اگه اینقد میفهمی سال 13936 که فاجعه آمیزترین رییس جمهور تاریخ ایران یعنی حسن روحانی رو با کمپین های سلبریتی ها به مردم ایران تحمیل کردید باید می فهمیدید …. یادتون هست ؟!!! رییس جمهوری که هنگام رفتن صدها هزار میلیارد تومن بدهی برای دولت بعد گذاشت ….. خزانه خالی که پیش کش … رییس جمهوری که سرمایه اجتماعی نظام رو به حداقل ممکن بعد انقلاب رسوند…. رییس جمهوری که دولت جدید باید تا سال 1403 ماهیانه حداقل ده تا 12 هزار میلیارد تومن بدهی هاشون بپر دازه ….رییس جمهوری که فجایعی مثل آبان 98 و بعد هم خندیدن به خشم و غضب مردم رو داشت ….رییس جمهوری که برای رای آوردن در سال 96 تمام سابقه جمهوری اسلامی رو برای اینکه رای قشر خاکستری و ضد انقلاب رو به دست بیاره به لجن و آتش کشید نظامی که خودش 12 سال نماینده مجلس و نایب رییس مجلس و 12 سال در محرمانه ترین و امنیتی ترین مقامش یعنی دبیری شورای عالی امنیت ملی حضور داشت !!!! تحمیل کردن چنین انسان وقیحی بر مردم جای عذرخواهی و خفه شدن داره و حداقل سکوت و نه طلبکاری و مدعی بودن ….. آقای کیانیان شما فقط و فقط و فقط یک بازیگر خوب مقابل دوربین هستید و نه هیچ چیز دیگه …. لطفا بفهمید که جای بازی کردن روبروی دوربین سینما و تلویزیونه و نه در مقابل دوربین و میکروفون خبرگزاری ها …اگر البته بفهمید….

  5
  4
 7. رضا کیانیان در مقابل هشت سال جنایت روحانی سکوت کرد..گرانی هایه سر به فلک کشیده و گرانی هایه لحظه به لحظه ای از زمان روحانی شروع شد ..ای آقا سکوت کرد و هیچ نگفت ..چون یکی از طرفداران سرسخت روحانی بود و دو دوره بهش رای داد ….در ضمن آقای کیانیان شما به پروژه مسکن مهر که میلیون ها ایرانی با حداقل هزینه خانه دار شدند و از بی خانمانی درآمدند و میگی پروژه عذاب آور ؟؟؟تف بر شما ..شما مثلا بع فکر مردمی که این حرف و میزنی …کدام رییس جمهور اومد برای مردم خانه ساخت جز آقای احمدی نژاد ..روحانی نه تنها خانه‌ای برای مردم نساخت بلکه ساخت خونه های مسکن مهر و متوقف کرد و پول مردم و هم بهشون برنگردوند..شما در قبال این فاجعه سکوت کردید ….واقعا نمیدونم چی بگم

 8. راست میگه/ چرا چند میلیون مسکن می سازید که مردم سرپناه داشته باشن؟ چرا واکسن می سازید؟ چرا کاری کردید که آمار کرونای ایران به مراتب از آمریکا کمتر باشه؟ چرا ماهواره به فضا می فرستید؟ چرا از توی ماشین نظرسنجی نمی کنید؟ چرا صبح های جمعه توی دفترتون نمی نشینید؟ آخه چرا؟

  1
  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا