خرید تور تابستان

مولوی عبدالحمید: پیام ما به عربستان هم همین است که از اعدام اجتناب شود

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: ملت ایران به اعدام نه می‌گوید و اعدام را برای هیچ کجای دنیا نمی‌خواهد. اعدام در کشور چین هم باشد ملت ایران به آن نه می‌گوید. بالاخره بندگان خدا هستند و خطا و اشتباهی می‌کنند. این‌ها به شیوه‌های دیگر باید مجازات شوند ولی اعدام نه. بعضی‌ها گفته‌اند چرا شما که اینجا انتقاد می‌کنید نامی از عربستان سعودی در مورد اعدام نمی‌برید. برای ما هیچ تفاوتی ندارد. پیام ما به عربستان سعودی هم همین است که از اعدام اجتناب شود. کشورها مجازات اعدام را از برنامه‌هایشان خارج کنند. قصاص حق شرعی است و دنیا هم آن را می‌پذیرد، اما همین قصاص در کنارش عفو  و دیه هم راه‌های دیگر است و اگر نه، قصاص بکنند هم درست است. برای کشورمان و مقامات قضائی هم همین است. ملت ما با اعدام موافق نیست و همه این ملت صاحبان این کشور هستند و خواسته آن‌ها از مسئولان آن است که اگر قصاص اجرا می‌شود، در بقیه اعدام‌ها احتیاط شود.

به گزارش انصاف نیوز و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولوی عبدالحمید در خصوص انسجام شکل‌گرفته در میان مردم ایران گفتند: «مردم ایران‌زمین امروز شرایطی دارند و انسجام و اتحادی در میان مردم شکل گرفته و مردم ‌طوری برای همدیگر دل می‌سوزانند  و نسبت به هم محبت پیدا کرده‌اند که ما کمتر آن را در ایران اسلامی پیش از این دیده بودیم. این محبت و همبستگی مردم ایران امروز مثال‌زدنی است. به نظر بنده بهترین مثال آن است که تمام این مردم به منزله یک خانواده هستند؛ خانوادۀ بزرگ ایران. همه این‌ها اعضای همین یک خانواده هستند. ایرانیان داخل و خارج کشور چنان به هم پیوند خورده‌اند و چنان همدرد و غمخوار یکدیگرند که به منزله اعضای یک خانواده‌اند.»

او افزود:‌ «امروز این همبستگی ملی و وحدت، کشور ما و تمامیت ارضی‌مان را تامین می‌کند. ما مطمئنیم که با این انسجام و وحدت ملی، هیچ دشمنی نمی‌تواند طمع سرزمین ما را بکند. این مردم امروز با هم انسجام پیدا کرده‌اند. اگر کسی جایی از فقر و مصیبت بنالد و به یک نفر هم ظلمی بشود، همه صدا بلند می‌کنند. همه همدرد و نگران او می‌شوند. اگر به یک نفر هم خوشحالی دست بدهد و نعمتی به او برسد، وقتی اطلاع حاصل کنند، خوشحال می‌شوند.»

امام‌جمعه زاهدان گفت: «مردم ایران که در انقلاب ۵۷ در کنار یکدیگر قرار گرفتند، برای آزادی، عدالت و رسیدن به حق و حقوق‌شان و رسیدن ایران به سربلندی مبارزه کردند و برای اینکه سرمایه‌های ایران در خود کشور خرج شود شعار دادند، این مردم مبارزه کردند و پیروز شدند. الآن هم همان ایام پیروزی انقلاب ۵۷ است. امروز هم این مردم همان را فریاد می‌زنند. ملت ایران چیز زیادی نمی‌خواهند. عدالت و آزادی متعارف و مشروع می‌خواهند. مردم ایران امروز گرفتار فقر و تنگدستی هستند.»

مولوی عبدالحمید با اشاره به کاهش شدید ارزش پول ملی ایران، اظهار داشت: «یک دلار امروز به ۴۵ هزار تومان رسیده است. ۴۵ میلیون تومان، هزار دلار است. در صورتی که دیری نگذشته از زمانی که ده میلیون تومان ده هزار دلار بود. هر میلیونی هزار دلار بود. آن زمان اگر کسی ده میلیون حقوق می‌گرفت یا درآمد می‌داشت، ده هزار دلار می‌شد و همان زمان مردم شاکی بودند که پولشان بی‌ارزش شده است. امروز کسی که ۴۵ میلیون حقوق یا درآمد داشته باشد، تازه به هزار دلار می‌رسد. مردم نامه می‌نویسند که ما چگونه زندگی کنیم؟ بعضی‌ها توانایی خرید یک شانه تخم‌مرغ یا یک مرغ را هم ندارند. خانواده‌هایی حتی قدرت خرید نان را هم ندارند. چرا باید کشور ما به اینجا برسد؟ نگرانی مردم از همین است. کشوری که دارای گنج و نعمت‌های گوناگون است و کشورها و ملت‌های دیگر می‌توانند از اینجا سیر شوند، چرا به چنین روزی گرفتار شود؟»

او با برحق‌دانستن خواسته‌های مردم، خواستار توجه به این خواسته‌ها شد و افزود: «مردم ایران حق خود می‌دانند که عدالت اجرا شود و آزادی بیان و قلم داشته باشند و بتوانند مدیران توانمندی را برای اداره کشور انتخاب کنند. مردم ایران می‌خواهند کشورشان با کشورهای توسعه‌یافته و ثروتمند رقابت کند و این کشور می‌تواند با پول کشورهای ثروتمند مثل یورو و دلار و پول کشورهای همسایه رقابت بکند و مردم زندگی راحتی داشته باشند. این حق ملت است؛ ملتی که سال ۵۷ انقلاب کردند و این احسان این ملت است که انقلاب و قیام کردند و به کشور تحول آوردند. الآن هم ملت همان خواسته‌ها را تکرار می‌کنند و انتظار دارند به این خواسته‌ها، اگر برحق هستند، برسند.»

مولوی عبدالحمید در ادامه بیان داشتند: «ملت ایران شایسته ترحم است. ملت ایران به شهادت بزرگان این نظام از ملت‌های خوب دنیاست. این ملت را باید دریافت و به خواسته‌های آنان توجه کرد. ما امیدواریم الله تعالی گشادگی بیاورد و مسئولان هم به ندای مردم توجه کنند. امروز شرایطی در کشور ماست که اگر این مردم ببیند در حق‌شان عدالت اجرا می‌شود، تمام این خانواده ایران خوشحال می‌شود و اگر اجحاف و ظلمی در حق‌شان بشود همه ملت امروز نگران می‌شوند.»

او درباره ممنوع‌المنبرشدن مولوی محمدحسین گرگیج و فشارها بر دیگر علمای اهل‌سنت، گفتند: «جناب مولانا گرگیج، استاد تفسیر از همین خانوادۀ ایرانی است که امروز برایشان مشکل پیش آمده و ممنوع‌المنبر شده‌اند. خواسته همه مردم این است که در حق علما و اندیشمندان از سعه‌صدر کار گرفته شود و تحمل شوند‌. اگر علمای کردستان یا هرجای دیگری برایشان مشکلاتی پیش می‌آید این نگرانی برای همه ملت است. ماموستا سیف‌الله حسینی، و ماموستا خضرنژاد و دیگر ماموستاها و علما برایشان مشکلاتی پیش آمده و خواسته همه این است که حرمت علما حفظ بشود و آن‌ها را تحمل کنید.»

امام‌جمعه زاهدان اظهار داشتند:‌ «ملت ایران امروز به صلح فکر می‌کند و معتقد است باید در سیاست‌های خارجی تنش‌زدایی شود و مردم می‌خواهند کشور ایران کشوری صلح‌آمیز باشد. در یمن باید صلح شود و جنگ نباید ادامه پیدا کند تا مایه نابودی مردم یمن نشود. صلح عادلانه و تشکیل حکومت‌های فراگیر تنها راه برون‌رفت از درگیری‌ها در یمن است. مردم ایران در فلسطین هم خواهان صلح هستند و معتقدند حکومت اسرائیل و مردم فلسطین باید صلح کنند و فلسطینی‌ها به یک حکومت مستقل برسند. فلسطین باید سرزمین مستقل خود را داشته باشد. مردم ایران از صلح در همه‌جا حمایت می‌کنند. در جنگ روسیه و اوکراین ملت ایران، این خانواده بزرگ ایرانی، خواهان صلح است. جنگ نقصان دارد و همۀ انسان‌ها “عیال‌الله” هستند؛ به معنای خانواده‌ای که همه رزق از خدا می‌گیرند. الله بر تمام مخلوقات ترحم دارد. همه ما باید بر همه انسانیت و حتی حیوانات رحم داشته باشیم.»

او افزود: «ما باید به انسانیت فکر کنیم و معتقدیم تمام بشریت و انسان‌ها همه هم‌جنس ما هستند و همه از یک جنس و نوعیم و باید برای این‌ها دل بسوزانیم. این جنگ، ویرانگر است و مردم بی‌گناه کشته می‌شوند و انتظار ما همین است که جنگ روسیه و اوکراین به پایان برسد و دو کشور برای مرزهای یکدیگر احترام قائل باشند.»

مولوی عبدالحمید ملت ایران را «پیام‌آور صلح و آشتی» نامید و تأکید کرد: «ملت ایران به اعدام نه می‌گوید و اعدام را برای هیچ کجای دنیا نمی‌خواهد. اعدام در کشور چین هم باشد ملت ایران به آن نه می‌گوید. بالاخره بندگان خدا هستند و خطا و اشتباهی می‌کنند. این‌ها به شیوه‌های دیگر باید مجازات شوند ولی اعدام نه. بعضی‌ها گفته‌اند چرا شما که اینجا انتقاد می‌کنید نامی از عربستان سعودی در مورد اعدام نمی‌برید. برای ما هیچ تفاوتی ندارد. پیام ما به عربستان سعودی هم همین است که از اعدام اجتناب شود. اگر به صدر اسلام و سیره خلفای راشدین برگردیم، ببینید چه تعداد انسان را اعدام کرده‌اند. اعتقاد ما بر این است که در اسلام اعدام نیست، مگر در قصاص کسی که مرتکب قتلی شده است و بعضی موارد بسیار نادر و کم. اعدام در صدر اسلام و عصر آن‌حضرت بسیار کم بوده است.»

او افزود: «ما خیرخواه همه هستیم و این پیام همین خانواده ایران است که کشورها مجازات اعدام را از برنامه‌هایشان خارج کنند. قصاص حق شرعی است و دنیا هم آن را می‌پذیرد، اما همین قصاص در کنارش عفو  و دیه هم راه‌های دیگر است و اگر نه، قصاص بکنند هم درست است. برای کشورمان و مقامات قضائی هم همین است. ملت ما با اعدام موافق نیست و همه این ملت صاحبان این کشور هستند و خواسته آن‌ها از مسئولان آن است که اگر قصاص اجرا می‌شود، در بقیه اعدام‌ها احتیاط شود.»

امام‌جمعه زاهدان یادآور شد: «خانواده‌هایی که سرپرست یا عزیزان‌شان را از دست می‌دهند برایشان خیلی سخت است. همانطور که در صدر اسلام و در زمان سیدنا علی و خلفای راشدین بوده، مسیری درست است و باید آن را پیش ببریم. ما امیدواریم که الله سبحانه‌وتعالی همه مشکلات و گرفتاری‌ها را رفع کند و خواهان آرامش و گفت‌وگو هستیم. ملت ایران خواهان گفت‌وگو است. بنشینیم با هم صحبت کنیم. اگر در خانواده‌ای اختلافی پیش بیاید، آن‌ها می‌نشینند و با هم صحبت می‌کنند. این خانواده که من عرض کردم، از هر ایل و تبار و کیش و مذهبی هستند. امروز مردم ایران به مذهب و اعتقاد نگاه نمی‌کنند بلکه به این نگاه می‌کنند که همه ایرانی هستند و اگر در حق کسی، از هر ایل، تبار و کیش و مذهبی باشد، اجحافی صورت گیرد، همه نگران می‌شوند.»

مولوی عبدالحمید در خصوص وضعیت اسف‌بار مردم افغانستان خاطرنشان کرد: «اخبار و رسانه‌ها را که بررسی می‌کردم، گزارشی که از افغانستان می‌دهند تکان‌دهنده است. مردم افغانستان با سرمایی روبه‌رو هستند که در چند دهه اخیر بی‌سابقه بوده است. تلفات دامی و کشاورزی و ضایعات انسانی در افغانستان بسیار سنگین بوده است. افغانستان به خاطر آنکه با جامعه جهانی ارتباط دیپلماتیک ندارد با سختی و تنگدستی مواجه است.»

او ادامه داد: «ملت افغانستان قابل درک و رحم است و ما از جامعه جهانی می‌خواهیم ملت افغانستان را دریابند، به آن‌ها ترحم کنند و منصفانه است که به خاطر مردم و ملت افغانستان روابط دیپلماتیک برقرار شود. مشکلاتی که جهانیان با دولت آنجا دارند، در آن صورت بهتر قابل حل خواهد بود. هم مسائل حقوق بشر و هم تحصیل زنان و به‌کارگیری آنان در مشاغل امیدواریم قابل حل باشد. همانطور که اگر این روابط دیپلماتیک برقرار شود، علمای جهان اسلام هم می‌توانند تأثیرگذار باشند. ما هم به حقوق بشر اعتقاد داریم و معتقدیم شریعت اسلام و حقوق بشر بسیار به هم نزدیک هستند. ما هم معتقدیم زنان باید تحصیل کنند و زمینه کارشان فراهم شود. علمای جهان اسلام هم ان‌شاءالله تلاش می‌کنند و اگر این رابطه برقرار شود، ملت افغانستان از این شرایط نجات پیدا می‌کند.»

مولوی عبدالحمید در ادامه به موضوع «حق‌آبه هیرمند» اشاره کرد و گفت: «درخواست ما از حکومت اسلامی افغانستان درخصوص موضوع حق‌آبه آن است که هر اندازه آب که در پشت سد کجکی و سایر سدها دارند تقسیم کنند و مقداری از این آب را به سمت ایران بفرستند. زیرا اکنون فصل کشاورزی است و مردم این منطقه در زمینۀ آب شرب هم با مشکل مواجه هستند.»

او ادامه داد: «این کار سبب خیر و رحمت می‌شود و الله تعالی برکت می‌آورد. اگر ما به فکر حل مشکل دیگران باشیم، الله تعالی خیر می‌آورد و مشکلات ما را حل می‌کند. امیدواریم مشکل حق‌آبه حل شود.»

مولوی عبدالحمید با ابراز تأسف از توهین به قرآن در هلند و سوئد، گفتند: «همانطور که در جریان هستید، در هفته گذشته فاجعه‌ای بسیار خطرناک و حادثه‌ای دلخراش در کشورهای سوئد و هلند صورت گرفته است. قرآن عظیم‌الشأن را آتش می‌زنند و می‌سوزانند. این حادثه بسیار خطرناک است. این درگیرشدن با رب‌العالمین و آزمایش‌کردن خشم خداست. این اهانت خیلی بزرگی به قریب به دومیلیارد مسلمان دنیاست و سوختن دل همه مسلمانان و تحریک آن‌هاست. نباید کشورهای سوئد و هلند و کشورهای دیگر بگویند ممانعت این‌ها بر خلاف آزادی است. این چه آزادی است؟ این آزادی قابل درک و فهم نیست که آزادی در توهین به مقدسات ملتها باشد. اگر کسی العیاذبالله به حضرت عیسی و حضرت مریم یا تورات و انجیل توهین کند، چه کسی می‌تواند این را تحمل کند؛ برای مسلمانان هم قرآن بالاترین کتاب مقدس است و پیامبران همه مقدس هستند و نباید هیچ قانون و کشوری اجازه توهین به مقدسات مسلمانان را بدهد.»

او هشدار داد:‌ «این‌ها افراطیون را تحریک می‌کنند و اگر فردا این تندروها کاری کنند می‌گویند این‌ها تروریست هستند. همۀ ما تروریسم را همیشه محکوم می‌کنیم اما باید با علت مبارزه شود. باید با چیزی که مردم را احساساتی و از کنترل خارج می‌کند مقابله شود. امروز راهپیمایی ما تا فلکه خیام به همین مسئله توهین به قرآن اختصاص دارد.»

مولوی عبدالحمید در بخش پایانی سخنانش در مراسم نماز جمعه زاهدان که به علت بارندگی در مسجد جامع مکی برگزار شد، گفت: «برای ساخت این مسجد از هیچ کشور و دولتی حتی یک ریال هم کمک گرفته نشده است. ما حتی از خزانۀ بیت‌المال کشور خودمان هم اینجا خرج نکرده‌ایم. این مسجد با کمک اقشار مختلف همین مردم، اعم از کارگران و کسبه و کارمندان و زنان و بیوه‌زنان ساخته شده و تا به اینجا رسیده است.»

او در ادامه بر تداوم کمک‌های مردمی برای تکمیل کارهای ساختمانی مسجد جامع مکی زاهدان توصیه کرد و گفت: «کارهای پایانی مسجد در حال انجام هستند. از شما مردم عزیز درخواست داریم که مسجد را مورد توجه قرار دهید.»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. جناب مولوی عبدالحمید:بنظرمیرسدباسخنرانی اخیردرصددماله‌کشی برروی‌سخنان تحریک امیزوبعضا‌مخالف نظرات رهبری بوده وبا بزرگنمایی مجددمسئله اعدام‌اغتشاشگران‌تروریست وقاتلین‌مردم‌ومامورین امنیت مسایل مهم ازجمله محکوم‌نمودن‌ تجاوزعربستان وامریکا به یمن‌وقتل عام‌یمنی هاوپیش ازچهاردهه تحریم‌وجنگ‌اقتصادی امریکاواروپا برعلیه مردم‌ایران‌ومعرفی متجاوزین به سوریه و عراق و افغانستان وتروردانشمندان ایران‌ومظلومیت فلسطین‌ومحکومیت اسراییل و..رانگفته آید.حکم‌شمابرای تروریست‌های داعشی ساخته دست امریکاواروپا که مردم‌ومسیولین‌ماوسایر کشورهای متعهدرامی کشندچیست؟خودتان را گول نزنید.

  25
  104
  1. یک چیز هستش که در تاریخ حک شده اونم کشته و مجروح شدن صدها نمازگزار جوان و کودک داخل مسجد داخل کشور اسلامی الان کسی از مولوی سکوت در هیچ زمینه نمیخواد

   19
  2. اگر شما با دنیا جنگ و جدال نداشته باشید، دنیا هم با شما کاری ندارد. وقتی چوب توی لانه زنبور کنی زنبورها هم حمله خواهند کرد. پس بهتر است با دنیا تعامل داشته باشید. آمریکا در جنگ جهانی دوم دو بمب اتمی در ژاپن انداخت ولی ژاپنیها به جای جنگ و جدال تعامل کردند نگاه کن الان ژاپنی‌ها در چه رفاه و آسایشی هستند.

   15
   6
 2. دراین وسط ، راه گم کرده گان که وسط،راه امریکا چپیده اند روی خود زیادی حساب می کنند. حقایق وارفتگی مشخص خواهد شد ، ره داراز است و قلندر بیدار.

  13
  59
  1. مولانا شخصیت جهانی هست وواقعا حرفاش خیلی پرمعنی ومفهومی هست
   واقعا دمش گرم مخصوصا دعاهاش که واسه همه مظلوم ها دعا میکنه هر موقع که دعاهاشو گوش میکنم گریم میگیره

   114
   31
   1. برادر! امیرالمومنین آقای همه ما هم مظلوم بود! حضرت فاطمه سلام الله علیها هم مظلوم بود!
    وقایع این گل های گران‌قدر عالم را مطالعه کنید تا موجب سعادت شما شود!

    15
    26
  2. من موندم،همه شدند نظر نویس و کارشناس،هر جور که مولانا صحبت کنه شما باز یک ایرادی میگیرین،معلومه شما از به هم انداختن خوشحال میشین،اتفاقا خیلی هم عالی بود جامع صحبت کردند،نمیشه که همش بر طبل انتقاد کوبید،مولانا یک عالم سیاست مدار است،به هر حال هر جور که صحبت کنه باز یک عده ناراضی ان،البته طبیعی است که عده‌ای ناراحت بشن،چون اگر کسی همه از او خوشش بیاید منافق است،

   61
   9
  3. عبدالحمید این سوال منو جواب بده .اگه پسر تورو یه نفر بکشه…اعدام برای قاتلش نمی‌خواهی یعنی؟؟؟

   7
   16
   1. دمت گرم
    عبدالحمید با این بیانیه حکم قرآن را هم به چالش کشید .
    «کُتِبَ عَلَیکُمُ القِصاص … » آیه 178 سوره بقره «وَ لَکُمْ فِی الْقِصاصِ حَیاةٌ یا أُولِی الْأَلْباب‏» بقره /۱۷۹
    منافق ها ی دو رو با جواب به این سوال حداقل ذاتشان برای خودشان معلوم می شود. خودتان را گول نزنید.
    #منطق

    3
    4
   2. سهیلا بذار من جواب بدم. البته شاید نظرم تایید نشه. مقایسه شما از اساس غلطه چون اعدام معترضین کاملا دلایل سیاسی داره و اعدام جزایی دلایل سیاسی نداره. اعدام جزایی بحث خودشو داره که توی دنیا خیلی راجبش بحث میکنن میتونی بری مطالعه کنی اما اعدام سیاسی کاملا متفاوته و ما میتونیم برخورد متفاوت با محسن شکاری و مثلا مرد اهوازی که زنشو کشت یا اون مداح معروف که چاقو کشید ولی حکم محاربه نگرفت و اون طلبه ای که زن 14 یا 16 ساله اش رو کشت و قاتلین قتل های محفلی کرمان که اعدام نشدن ببینیم. میدونم نظرم احتمالا تایید نمیشه اما خدا جای حق نشسته

    4
    1
    1. از محمد سراوانی به بیچاره
     اولا تو بیچاره هستی ، چرا به مردم ایران توهین میکنی؟ دوما 《الفتنه اشد من القطل》

 3. قابل توجه ، مولوی ابدالحمید ، گفته ی شما با عمل تان یکسان نیست ، تو امام جمعه ضرار هستی / ایران اسلامی رهبر دارد .

  28
  108
 4. جناب مولوی کلام شما مصداق “”کلمةحق یطلب به الباطل” است..
  چرا تا کنون از اعدام عربشتان انتقاد نداشتید..مگر اسرائیل هویت دارد که شما خواستار صلح هستید…

  بنظر می رسد متنی را از طریق ایمیل برایتان فرستادند تا بخوانید !!!

  27
  84
 5. لطفا ازمولوی سوال شود در زندگی شخصی چقدر به فکر فقرا هست؟ تاکنون چند همسر اختیار کرده است؟ از چه ماشین و اسکورت هایی استفاده می کند ؟براستی نسبت به قاچاقچیان و سوداگران مرگ که نه تنها ایران بلکه دنیا را به فساد و تباهی کشانده اند چه نظری دارد؟ آیا براستی به این حرفهایی که میزند خود اعتقاد دارد؟! به زنان چه حقوقی قائل است آیا امروز زنان مظلوم سرزمین بزرگ بلوچستان از ابتدائیات حقوق اجتماعی خود برخوردارند؟!

  28
  74
 6. مولوی بفرماایند این همه ماله کشی بی تاثیره.‌ این همه علمای مظلوم اهل سنت توسط منافقین و داعش و کومله و..شهید شدن، صدات درنیومد. الان داری ماله کشی می کنی؟ بر چه اساس به تو مقام مولوی دادن اصلا؟

  16
  72
 7. ما خیلی مردم خوبی هستیم کپسول قیمت مصوب 22 هزار تومان ، نرخ آزاد 150 هزار تومان
  جمهوری اسلامی از سال 97 که دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر جدا شده تا الان سه تا رییس دانشگاه عوض کرده که هر سه بلوچ بودند ، آیا دلیلش می دونی چرا عوضش کردند ، چون خودتان زیر پای همدیگر رو خالی می کنید ، دکتر موحد که داشت به درستی کار می کرد و وارد بازی سیاسی با نمایندگان نشد به یکسال نشد که زیر پایش خالی کردند ، و کسی را از خودشان آوردند مشکل از جمهوری اسلامی نیست از خودمان هست که زیر پای همدیگر رو خالی می کنیم

  25
  14
 8. آقای ذبیحی شما که از اعدام مردمی که امثال شما ها آنها را اغتشاشگر می نامید سخن می گویید بیا و مرد و مردانه به من بگو پس با کشندگان صدها نفر از آبان ۹۸ به این طرف که جز فریاد سلاحی نداشتند جه باید کرد،آنهایی که در کف خیابان‌ها به جرم بی بصیرتی به خون تپیدند ،خونشان با خون برادران بسیجی جه تفاوتی دارد که شما ها یک گروه را حق و هر جه غیر بسیجی را جاسوس و محارب می دانید.هم بسیجی ها و هم غیر آنها هموطنان ما هستند و مقصر لصلی مسئولانی هستند که با بی تدبیری شان و نا شنیده گرفتن فریاد های دادخواهی به برادر کشی ها دامن زده اند ،پس مجازات شدید را برای آنها هم بخواه.البته قاتل باید قصاص شود چه مامور دولت باشدچه مسئول عالی رتبه و چه دیگران.و البته عفو و رحمت جیز دیگریست.

  49
  7
  1. ای برادر والا مقام کمی پیاده شو با هم بریم، هر چه باشی و باشید باید این را بپزیرید که تحت جو صحبت کردن هنر نیست . اتهام زدن بی مدرک شجاعت نیست چه جانباز باشی چه روحانی چه فوتبالیست و چه بازیگر و بازیچه
   لطفا شما یکبار با دقت کامنت آقای ذبیحی را بخوانید و متناسب پاسخ بدهید .

   1
   2
 9. آقای عبذالحمیدشما امام جمعه مسجد ضرار هستی در امور کشور دخالت نکنید جمهوری اسلامی از خودش واز خودمان رهبر عالم داریم
  ماله کشی بس است

  10
  61
 10. سلام خدمت همه دوستان.

  چند پیام از دوستان را خواندم که متاسفانه از روی تعصب نظر ميدهند اینجا کشور ایران هست و همه دوستان ایرانی هستند کشور ایران واقعا در باتلاق قرار داره تا یکی صحبت می‌کند یا حق خواهی میکنه محکوم به جاسوس یا وابسته به اجنبی میکنیم کی میشه که مسئولان قبول کنند که کشور از نظر بین‌المللی به انزوا رفته وحدت ملی هم از بین رفته باید چاره‌ای بکنند برای این کشور مشکلات اینقدر زیاد هستند که از نوشتن ان قاصرم

  49
  4
 11. اینهمه مسئولین بی سواد و بی تخصص و زاهد نما و بی خبر از قانون و عرف و شرع،سالهاست که دارند،در امور مملکتی که برای اداره اش هیچ تدبیری ندارند،دخالت می کنند و ایران عزیز ما را به این روزهای نابسامان انداخته اند ،حالا گیر داده ای به آقای عبدالحمید،تو اصلا می دانی که مسجد ضرار یعنی چه،تو و امثال تو هر محل و کوی و برزن و هر مسجدی که در آن از حق و حقیقت گفته می شود هراس دارید و آنجا را مسجد و مکان ضرار می دانید.توا بگو ببینم،ایران یعنی چه و کجاست و تو اهل کدام وطنی؟ایران سرای ایرانیان موحد و خداپرست و اصیل و اصالت دار است،شما ها کجای این دین و وطن هستید؟جامه ریا و زاهد نمایی خوب به تو و بزرگان تو می آید.

  42
  2
  1. علیرضا اکبری هم جانباز و رزمنده و ایثارگر بود
   اینقدر منم منم نکن
   تابع امر رهبرت باش

   8
   36
   1. تو کی هستی که برای یک مجروح جنگی که جونش رو پای این مملکت گذاشته تعیین تکلیف می‌کنی؟
    کی گفته اونایی که شهید شدن بخاطر اون چیزی که تو فک میکنی رفتن؟
    جونشون رو برای وطن و خاک و ناموسشون دادن
    احتمالا شهید داشتیم که اصلا این نظام رو اصلا قبول نداشته کسی رو داشتیم که یکی از مهم ترین عملیات های دریایی ایران تو جنگ رو رهبری کرد ولی بهش انگ توده ای بودن زدن و کشتنش شاید یکی عرق میخورده، مجید سوزوکی رو که «برادر» مسعود فیلمش رو ساخته

    8
    1
   2. تو و امثال تو شهدا و جانبازان رو نمی شناسید،هیچ جانباز و خانواده شهیدی منم منم نمی کنه،اون لحظاتی که خون و وقت جانبازی بی ریا بود تو وامثال تو کجا بودند؟ که حالا میراث خوار شهدا و جانبازان شده اید.حقیقت تلخ است و زهر مار برایتان.پ
    من و امثال من تابع ولایت مولی علی ع و اهل بیت رسول خدا ص و منتظر و تابع آقای دو عالم امام زمان ارواحنا فدا هستیم.افکار داعشی شماها بلایی بر سر این مرز و بوم اسلامی آورده که تاریخ همه را ثبت و ضبط می کند.ان ابری راهم که گفتی اتفاقا افکار تو زاهد نماهای کنونی مملکت ما رو داشت که تعدادشان کم نیست،حالا تو مسئولین مملکت ما را خیرخواه میدانی این عقیده توست نه آحاد ملت بزرگوار ما.

    10
    1
 12. والا حرف زدن خیلی راحته. ببینید این آقا چطور زندگی کرده و میکنه. یزید هم خیلی خوب صحبت میکرد و اشعاری می سرود که در بلاغت و فصاحت کم نظیر بود.
  خیلی ها از مردم حرف زدند و آنان را نردبانی برای اهداف خود کردند.
  تا این افراد دو رو در کشور هستند دنبال آبادانی و آزادی نگردید.

  13
  25
 13. جناب انصاف نیوز تو چرا انقد در حال ماله کشیدن هستی؟؟؟این رو هم اضافه که کن جناب عبدالحمید از اسرائیل که دشمن ایرانه حمایت کرده چرا این چیزا رونمینویسی

  5
  37
  1. وایضا از تروریست‌های طالبان که هر روز از دامن اونها یک گروه تروریستی دیگری زاییده میشه

  1. این بشر تا بلوچستان را به ورطه سقوط نکشاند راحت نمی شود باعث تا امنی وعقب ماندگی منطقه شده از سپاه انتقاد می کنند اگر سپاه نباشد کدام شرکت حاضر است آنجا کار کند این از طرف عربستان مأموریت دارد اگر مردم بلوچ می خواهند آنجا آباد وارام بشود خوشان باید این اقارا سر جای نداشته اش بنشانند

   1
   8
 14. مولانا جان؟؟؟؟شما که اهل سیستان و بلوچستان هستی و با مثل نوش دارو بعد از مرگ سهراب آشنا….ازت بعید بود.آخه قربون جنابتون بشن حامیان کم فهمتون!!!یعنی خودتون یا یک نفر از این اقتدا کنندگان به حضرتتون،قبل ازین که در مورد اعدام‌های دسته جمعی توسط آل سعود)بخوانید یهود( اظهار نظر و اعلام مخالفت کنید،نباید بهتون یادآور می‌شدند این اعدام‌های فجیع ،گردن زدن با شمشیر عربی،سالهاست که توسط آل سعود بر علیه مخالفین انجام میشه و سکوت معنا دارتون طی این سالها و یهویی اعلام مخالفت حضرتتون در این برهه زمانی که روی احکام اعدامی که قوه قضائیه کشور برای محاربین و قاتلین صادر کرده….چیزی جز ضایع شدن خودتون بهمراه نخواهد داشت؟؟؟برای نمونه، از زمان دستگیری و محکوم کردن و بریدن حکم اعدام،برای شیخ محمد باقر النمر ،که یک عالم شیعه و پرآوازه در جهان اسلام بودند ،تا زمانی که عمال آل یهود با قساوت گردن ایشون رو با شمشیر زدند و به شهادت رسوندن،و حتی بعد از شهادت ایشون توسط وهابیون نا مسلمان،نه به دستگیری ،نه به دادگاهی کردن،نه به صدور حکم اعدام و نه به اجرای حکم اعدام ،به هیچ یک کوچکترین اعتراضی نکردید،حتی بعد از شهادت ایشون برای حفظ وجهه ی خودتون و ایجاد همدلی بین شیعه و سنی ،حاضر نشدید یه تسلیت خشک و خالی بگید و صد البته این نمونه ای بود از ده ها هزار حکم اعدامی که توسط آل یهود اجرا شد و جوابتون با … مثال زدنی و با سکوتت ازش حمایت کردی،به نظر خودت وقتی یه آدمی بارها و بارها در برابر ظلم های اینچنینی و ظالمینی مثل وهابیون سعودی ،سکوت میکنه،و همون موضوع رو در کشور خودش به پیراهن عثمان تبدیل میکنه جز اینکه دستش با ظالمین در یک کاسه باشه و منافق و فریبکار باشه،معنی دیگه ای هم داره؟؟؟؟از اعتماد بالایی که مردم ساده دل سیستان و بلوچستان بهت داشتند،سوء استفاده کردی و در خطبه های خائنانه نماز جمعه بجای دعوت مردم به آرامش،تحریکشون کردی و مردم بی گناه رو به خیابان‌ها کشوندی و با کمک عوامل پشت صحنه ی خودت مردم رو با نیروی انتظامی درگیر کردید و باعث مرگ و صد البته شهادت ده ها هم وطن بی گناه شدید،حالا هم سعی دارید با فرا فکنی و منحرف کردن ذهن مردم ،روی خیانت های خودتون سرپوش بگذارید،اتفاقا اولین کسانی که باید بابت این خون های ریخته شده محاکمه میشدند تو و دار و دسته ی وهابیت هستید که از مردم بی اطلاع برای پیاده سازی سیاست‌های تفرقه افکنانه آل سعود در ایران سوء استفاده میکنید.از برادر ها و خواهرهای اهل سنت هم عاجزانه خواهش دارم با چشمان باز مسائل رو تحلیل کنند،و هوشیار باشند از کسانی که حرفها ونظرات و تفکرات اونها با صحبت‌ها و اهداف سران سعودی و اسرائیلی و آمریکایی و اروپایی شباهت زیادی دارند دوری کنند،خطبه های عبدالحمید رو با صحبت‌های بن سلمان ملعون،و ترامپ و بایدن و مکرون و نتانیاهو و…..مقایسه کنید و ببینید چه اشتراکاتی دارند.این آدمهایی که عبد الحمید به موازات سیاستها و اهداف اونها صحبت میکنه،کجای تاریخ و کجای دنیا با ملتی دست دوستی دادند و در جنایت‌هایی که بر علیه بشریت انجام دادند ،کجا ردی از اینها وجود نداره.برید و تحقیق کنید مولانا عبدالواحد رو چه کسانی و چرا دزدیدند و به شهادت رسوندند؟؟؟زنده ایشون برای چه کسانی ضرر داشت و به منفعتی کشتن ایشون براشون داشت پی خواهید برد.اصلا مگر مولوی عبدالواحد از اهل تسنن نبودند؟؟چرا عبدالحمید از شهادت ایشون ذره ای ابراز ناراحتی نکرد و چرا بجای اینکه پیگیر بشه عاملین شهادت ایشون شناسایی بشند ،رفته داره از الوات و غداره کشهایی که در اغتشاشات مرتکب قتل شدند حمایت میکنه و با سران جبهه دشمن هم کلام شده و کمپین نه به اعدام برای قاتلین راه انداخته؟؟؟ اول تحقیق کنید و بعد تصمیم بگیرید.و قضاوت با خودتون

  2
  8
  1. از شاه کارهای عبدالحمید ۱ محکوم نکردن حادثه منی ۲ محکوم نکردن داعش ۳جلسه محرمانه با داعش ۴جلسه با سران حزب عدالت و توسعه (مولود چاووش‌اوغلو) و… ۵ مشاوره با حزب آذربایجان نوین(علی احمداوف) و دها اقدام ضد امنیتی دیگر

 15. برخی مشکلات کشور بخاطر نداشتن تخصص وتجربه است،،متخصص گوارش مسئولیت استانداری وفرمانداری می‌گیرد.
  خب این آدم اگر چه انسان خوبی هست ولی به کشور خیانت میکند.بی تقواست.

  3
  1
 16. کسی که میگه من. میدانم طالبان. خوب ش ند. و قبل یا نیستند. و کسی که تا این لحظه. از هزاران. سطعه. عربستانی که اعدام. شدند و میشوند. هیچ. انتقادی. نمیکند و کسی که. چهل سال. تحریم کشور خودش رو. ن توسط. قدرتهای. غربی. نمی بیند و هیچ. انتقادی. نمیکند. و فقط. مسئولین. کشور رو مورد حمله قرار میدهد کسی که اسرائیلیهای غاصب رو. قبول دارو. و فلسطینیان رو. نه و کسی که….. صدها مورد دیگر مثل. زنان‌نباید. درس بخوانند. مبادا. از او جلو. بزنند. و به جمهوری اسلامی میگویید به زنان. ظلم کردی. بهتر از این. نمی تواند. باشد. مسجد و مردم شاید. خوب باشند. ولی. گرداننده آنان. خیر. او حتی از رهبر هم. اطاعت. نمیکند. چه رسد از. …!!

  2
  5
 17. ‌♥️ پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود:

  زمانی خواهد آمد که خدای مردم شکم آنهاست!
  و قبله آنان زنان آنهاست!
  و دین آنان پول آنهاست و
  دارایی آنان نشان شرافت آنهاست.

  باقی نمی‌ ماند از ایمان مگر اسمش و از اسلام مگر رسمش و از قرآن مگر درسش!

  مساجدشان بناهای آباد دارد ولی دل های آنان خالی از هدایت است.

  علمای آنها شرترین و شرورترین مخلوقاتی هستند که زمین به خود دیده است.

  بحار الانوار ج ۲۲ ص ۴۵۳

 18. اگه قرار بود همه از حق دفاع میکردن پس منافق نداشتیم کسانی که سخن حق رو نمیشنوند منافق دین اسلام هستن

 19. سلام. واقعا مسولین بفکرمردم نیستن .من دچار مشکلات نخاعی ورشکستگی مهره های کمروهمچنین بیماری تشنج همسرم هستم وبا۵سرعائله ومستا جدی با یه مستمری جزئی ۸۰۰تومن گذاران می‌کنم هرجارفتم و نامه دادم دراین مملکت اسلامی یکی بداد مان نرسید. دخترم خودکشی کرد ووضع روحی خوبی ندارد. جهت کمک مالی جهت خریدداروباوصعیت جسمانی بد به دفتر امام جمعه بیرجند مراجعه نمودم ولی متاسفانه بابی شرمی بیرون انداختن ویکی بداد مان نرسید. به دفتر ریاست جمهوری یکساله نامه ومدارک فرستادم ولی هیچ خبری نشد اینست مملکت اسلامی.

  7
  1
  1. بله جانم،آنهایی که گرسنگی و فقر و بیکاری و ..مردم را از بد حجابی و بی حجابی می دانند و مسئولین را مبرا از بدبخت کردن مردم جلوه می دهند چرا باید به فکر جنابعالی و هزاران هزار افراد فقیر و اما با شرفی مثل شما باشند آنها خودشان را مثل داعشی ها در بهشت می بینند و من و شما و دیگران را حواله به جهنم می دهند حتما چون گناهکاریم و بی بصیرت.اینان دشمنان خارجی ر که ذاتشان همین است را بهانه می کنند که خودشان را پاک و مظلوم و بی تقصیر جلوه دهند.

   3
   1
 20. شما که قراربود بایک موشک عربستان رو نابود کنید پس چیشد بایک سخرانی مولوی به هم ریختیدخخخخخخخخخخخخ

  9
  2
 21. خدا ایشان را حفظ کند و دشمنان ایشان را خار و بی آبرو کند . حرف دل مردم را میزنید مردم نیاید تا کمر داخل سطل زباله باشند بعد عدهای ۴۰ هزار میلیارد پول جابجا کنند هیچ کس هم نگوید اینها کی هستن و به دم کی وصل هستن

  2
  1
 22. وقتی در شهر کوچک زاهدان پشت سر مولوی ۱۰۰ هزار نفر نماز میخوانند اما در تهران ۱۳ میلیونی پشت سر امام جمعه ۵ هزار نفر حقیقت مشخص هست . حرفی که از دل بر آید بر دل نشیند . بجای تخریب و بی آبرویی دیگران کلام حق آنان را گوش کنید قبل از آنکه از این دیر تر شود .

  6
  1
  1. اولا خودت رو تمام مردم معرفی نکن
   دوما کی کثرت دلیل برحق بودن است؟ سوما آمار رو از کجا آوردی ؟

 23. بله جانم،آنهایی که گرسنگی و فقر و بیکاری و ..مردم را از بد حجابی و بی حجابی می دانند و مسئولین را مبرا از بدبخت کردن مردم جلوه می دهند چرا باید به فکر جنابعالی و هزاران هزار افراد فقیر و اما با شرفی مثل شما باشند آنها خودشان را مثل داعشی ها در بهشت می بینند و من و شما و دیگران را حواله به جهنم می دهند حتما چون گناهکاریم و بی بصیرت.اینان دشمنان خارجی ر که ذاتشان همین است را بهانه می کنند که خودشان را پاک و مظلوم و بی تقصیر جلوه دهند.

 24. باسلام واحترام
  فعلا که بهتر از تمام بزرگان صحبت می کند ونظر ایشان به حق نزدیک است خودتان را اصلاح کنید تا خراب نشده اید

  3
  1
 25. ولا تتخذوا عدوی و عدوکم اولیا……..آیه ی قرآن است که دشمن من و دینتان را به دوستی انتخاب نکنید و اگر راه راست هم به شما نشان دادند خلاف آن بپیمایید چون نقشه ای برای آن خواهند داشت.برادران اصلی شما همان برادران دینی شماست آن ها را یاری کرده و با حبل المتین از چنگ دشمن نجات یابید .کمک کشورمان به لبنان و فلسطین تنها به سفارش قرآن کریم است ولا غیر .متاسفانه عده ای که خودشان را علامه ی دهر می دانند ولی از این بدیهیات خبر ندارند آن را سیاسی قلمداد می کنند. افلا تعقلون؟ افلا تتفکرون؟ هل یستوی الذین یلمون والذین لا یعلمون؟

  1. کمک و یاری کردن مردم و رفع بیکاری ها و بهبود وضعیت نا بسامان اقتصادی ما و در مان گرانی های فاجعه بار و ایجاد انگیزه و شوق زندگی برای جوانان و رفع بی عدالتی ها و خاموش نکردن صدای معترضان با طناب دار و بازداشت نکردن و حبس نکردن کسانی که فقط فکرشان با شما یکی نیست و …و…چطور؟آیا برآورده کردن این همه مطالبات به حق مردمی که به جایش خون و مال داده اند،از سفارشات قرآن کریم و دین مبین اسلام نیست؟کمک به ملت های دیگر بد نیست که لازم است اما دولت و مسئولین کشور ما که همه ملت بزرگوار ما را به خاطر مصلحت اندیشی های سیاسی در فشارهای مداوم قرار داده اند و آنها را بیگانه و فریب خورده تصور می کنند و هر روز در هول و هراس ضدیت با ممالک دیگر قرار می دهندنباید از خواب غفلتبیدار شوند؟و یک بار هم که شده به قصو رات وحشتناک خود در اداره این مملکت شهید داده اعتراف کنندو خاطیان را در هر رتبه و مقامی به شدت مجازات کنند؟چطور می شود ،که عملکرد های ناصواب را دید و به مسئولین به به و چهه چهه گفت،؟چطور می توان این افراد را منزه و پاک و خدوم تصور کرد؟اینانی که تنها مجازاتشان تغیر پست و مقام هایشان است..و…..و…..و هرگز گردن هایشان طناب دار را لمس نخواهد کرد و هرگز شب و شبانه به بازداشتگاه برده نخواهند شد که نکند اصل اسلام خدشه دار شود.و اکنون اسلام مظلوم تر از همیشه نظاره گر فشار به معتقدین واقعی خود است…..

   2
   1
 26. کمک و یاری کردن مردم و رفع بیکاری ها و بهبود وضعیت نا بسامان اقتصادی ما و در مان گرانی های فاجعه بار و ایجاد انگیزه و شوق زندگی برای جوانان و رفع بی عدالتی ها و خاموش نکردن صدای معترضان با طناب دار و بازداشت نکردن و حبس نکردن کسانی که فقط فکرشان با شما یکی نیست و …و…چطور؟آیا برآورده کردن این همه مطالبات به حق مردمی که به جایش خون و مال داده اند،از سفارشات قرآن کریم و دین مبین اسلام نیست؟کمک به ملت های دیگر بد نیست که لازم است اما دولت و مسئولین کشور ما که همه ملت بزرگوار ما را به خاطر مصلحت اندیشی های سیاسی در فشارهای مداوم قرار داده اند و آنها را بیگانه و فریب خورده تصور می کنند و هر روز در هول و هراس ضدیت با ممالک دیگر قرار می دهندنباید از خواب غفلتبیدار شوند؟و یک بار هم که شده به قصو رات وحشتناک خود در اداره این مملکت شهید داده اعتراف کنندو خاطیان را در هر رتبه و مقامی به شدت مجازات کنند؟چطور می شود ،که عملکرد های ناصواب را دید و به مسئولین به به و چهه چهه گفت،؟چطور می توان این افراد را منزه و پاک و خدوم تصور کرد؟اینانی که تنها مجازاتشان تغیر پست و مقام هایشان است..و…..و…..و هرگز گردن هایشان طناب دار را لمس نخواهد کرد و هرگز شب و شبانه به بازداشتگاه برده نخواهند شد که نکند اصل اسلام خدشه دار شود.و اکنون اسلام مظلوم تر از همیشه نظاره گر فشار به معتقدین واقعی خود است…..

 27. حالا تو جواب بده،اگر پسر تو یا برادر تو توی خیابون داد بزنه و راه رو ببنده و اعدام بشه،اعتراض نمی کنی که آخه مگه سزای بستن خیابان اعدامه. وبازم جواب بده از سال ۸۸ به این طرف آن همه جوان و غیر جوان در کف خیابا ها به دست مامورین و لباس شخصی ها گلوله خوردند و زخمی و کشته شدند،قاتلینشان نباید اعدام بشن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا