خرید تور نوروزی

نگاهی به سربازی در دور دنیا

محمدرضا ستاری؛ رئیس شورای سازمان جوانان حزب کارگزاران سازندگی ایران در ساژندگی نوشت:

♦️در بسیاری از کشورهای دنیا نوعی خدمت وظیفه عمومی یا به تعبیری عامیانه‌تر خدمت ســربازی وجود دارد اما اکنون معدود کشورهایی در جهان هسـتند که خدمت سربازی در آنها به‌صورت اجباری صورت می‌گیرد. غیر از ایران که مدت خدمت سربازی در آن ۲۴ ماه یا ۲ سال به‌صورت رسمی طول می‌کشد، تقریباً حدود 24 کشور هستند که دارای قانون خدمت وظیفه عمومی غیرداوطلبانه بوده و جز ایران در ۶ کشور نظیر ارمنستان، ترکیه، کره‌جنوبی و کره‌شمالی مقررات سفت و ســختی به‌منظور فراخواندن مشــمولان به خدمت وظیفه عمومی وجود دارد.

♦️در اوکراین خدمـت سربازی از ۱۸ تــا ۲۵ سالگی است با این تفاوت که اولاً افراد بالای ۲۵ سال به خدمت فراخوانده نمی‌شـوند و افسران احتیاط نیز به مدت دو سال در دانشــگاه‌ها و بدون حضور در ارتش دوران سربازی خود را سپری می‌کنند. در برزیل نیز افراد بالای ۱۸ سال موظف به‌ خدمت سربازی هستند با این تفاوت که خدمت سربازی در نزدیکترین محل زندگی افــراد صورت گرفتــه و برای کسانی که شــغل ثابت دارند معمولاً دولت سختگیری برای الزام به خدمت ندارد.

♦️در ترکیه اما خدمت سربازی به‌ صورت سفت‌ و سخت‌تری نسـبت به کشورهایی که اشاره شد، وجود دارد. تمامی مردان ۲۰ تا ۴۱ سال به غیر از موارد انگشت‌شمار و اســتثنا باید به خدمت سربازی اعزام شـده و بسته به نوع تحصیلات و توانمندی‌هایشان به‌طور متوسط یک سال در ارتش خدمت کنند. در دانمارک هم خدمت سربازی برای تمامی افراد ۱۸ تا ۲۷ سال به مدت ۴ ماه اجباری است. البته افراد به‌جای این ۴ ماه می‌توانند به مدت ۶ ماه در طرح‌هایی نظیر امداد در آتش‌سوزی بلایای طبیعی کار کنند.

♦️در روسیه نیز خدمت سربازی برای مردان 18 تا 27 سال وجود دارد. با این تفاوت که افراد بالای ۲۷ سال به خدمت فراخوانده نشده و طول مدت سربازی نیز از سال ۲۰۰۸ به این‌سو یکسال تعیین شده است. علاوه‌بر پزشکان، معلمان‌ روستایی و افرادی که فرزند زیر ۳ سال دارند از خدمت سربازی در این کشور معاف هستند…

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. به هر کشوری بگی اینجا به سخت ترین کار دنیا کمترین حقوق حتی کمتر از اداره کار میدن بهت پناهندگی میدن.

  2. سربازی اجباری خیلی سخته اگه برمیگشتم به هیچ وجه دفترچه پست نمیکردم و قید استخدام و … رو هم میزدم واقعا ارزش نداره . خودتون رو الکی درگیر خدمت نکنید عمرتون تلف میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا