رهبری پشت بلندگو درباره احمدی‌نژاد: امر نکردم، گفتم صلاح نمی‌دانم [+صدا]

پس از چند روز از انتشار شایعاتی درباره ی نهی رهبری از کاندیداتوری احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶، سخنان صریح رهبری در ابتدای درس خارج فقه امروز ایشان در سایت «خامنه ای دات آی آر» منتشر شد که در پی می آید:


بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
الحمدلله رب العالمین والصلوة و السلام علی سیدنا محمد و آله الطاهرین
سیما بقیة الله فی الأرضین
دنباله‌ی حدیث قبل از جناب ابی‌حمزه‌ی ثمالی از حضرت سجاد (سلام الله علیه) که فقراتی از این حدیث را در روزهای قبل خواندیم. «إن زکی خاف ما یقولون»
حالا قبل از آنی که این فقره را عرض بکنم؛ این تذکر را، توجه را بدهم که از مطلبی که ما دیروز در ذیل این فقره‌ی قبلی گفتیم مثل اینکه سوءبرداشت شده، بعضی‌ها سوءتلقی کردند. خب حالا سوءبرداشت فی‌نفسه چیز مشکلی نیست. لکن وقتی که این منتهی بشود به بگو و مگو و بخصوص در این فضای مجازی و این یک چیزی بگوید، آن یک چیزی بگوید، مایه‌ی کدورت و دل‌چرکینیِ برادران مؤمن از یکدیگر بشود آنوقت این چیز بدی است. بنده‌ی حقیر که این همه اصرار دارم بر وحدتِ قلوب و حرکت در مسیر واحد و اتحاد نیروهای کشور، بخصوص نیروهای مؤمن و انقلابی، خدای نکرده یک چیزی آدم بگوید که مایه‌ی اختلاف بین نیروها بشود این را به خدا پناه می‌بریم. نباید این چیزها را مایه‌ی اختلاف قرار داد.

خب بله، یک نفری، یک آقایی آمده پیش من، من هم به ملاحظه‌ی صلاح حال خود آن شخص و صلاح حال کشور به ایشان گفتم که شما در فلان قضیه شرکت نکنید. نگفتیم هم شرکت نکنید، گفتیم صلاح نمی‌دانیم ما شما شرکت کنید. این را گفتیم. خب یک چیز عادی است. انسان بایستی آن چیزی را که می‌بیند و می‌فهمد و فکر می‌کند که به نفع برادر مؤمن‌اش است باید به او بگوید دیگر. ما هم اوضاع کشور را خب، غالباً بیشتر از اغلب افراد آشنا هستیم. آدم‌ها هم، بخصوص آدم‌هایی که صدها جلسه با ما نشستند و برخاستند بیشتر و بهتر از دیگران می‌شناسیم. با ملاحظه‌ی حال مخاطب و اوضاع کشور به یک آقایی انسان توصیه می‌کند که آقا شما اگر توی این مقوله وارد شدید این دو قطبی در کشور ایجاد می‌شود. دو قطبی در کشور مضرّ است به حال کشور. من صلاح نمی‌دانم شما وارد بشوید. بله، این چیز خیلی مهمی که نیست. این یک چیز خیلی طبیعی است، خیلی ساده است. بله، ما این توصیه را به یکی از آقایان، به یکی از برادران کردیم. خب حالا این مایه‌ی اختلاف بشود بین برادران مؤمن، یکی بگوید فلانی گفته، یکی بگوید نگفته، یکی بگوید چرا پشت بلندگو نگفته؟ خب حالا این هم پشت بلندگو. [۱]

دشمنان هم که گوش خواباندند استفاده کنند. ببینید، حواستان جمع باشد. خب به رادیوی «فردا» یا رادیو‌ی «بی‌بی‌سی» چه ارتباطی دارد این قضیه؟ می‌پردازند، بحث می‌کنند، تحلیل می‌کنند، علت چیه، چرا گفتند، این چیست معنایش؟ این معنایش این است که دشمن می‌خواهد استفاده کند. ما چه کار باید بکنیم؟ ما باید نقطه‌ی مقابل دشمن حرکت بکنیم.

یعنی مطلب خیلی عادی است، همین‌طور که بنده عرض کردم. خب شما برادر مؤمن من هستی. یک چیز را مصلحت شما می‌دانم، می‌گویم به شما. این اشکالی که ندارد ظاهراً. چیز خوبی است. لازم هم هست شرعاً. لازم هم هست خیرخواهی. «النّصیحة لِلمُؤمنین» یا «لِلإخوةِ المُؤمنین» یا «لأئمة المؤمنین» در همه‌ی صور. این یک چیزی خوبی است دیگر. انسان باید نصحیت کند. نصحیت یعنی خیرخواهی. من به جنابعالی که مثلاً آقای آشیخ عبدالعالی اسمتان است من باب مثال علاقه‌مندم. می‌دانم شما اگر وارد این مقوله شدی به ضررت است. به ضرر کشور هم هست. به شما می‌گویم وارد نشو. نمی‌گویم هم وارد نشو. امر و نهی نیست. حالا بعضی گفتند آقا دستور دادند، امر کردند، نه، گفتیم صلاح نمی‌دانیم. من صلاح نمی‌دانم. این چیز خوبی است. این چیز بدی نیست.

اینی هم که حالا بگویند که فلانی [رهبری] تحت تأثیر زید و عمرو و بکر و … است؛ نه، این حرف‌ها چیه؟ بنده از زید و عمرو و بکر و اینها هم بیشتر اطلاع دارم، هم انگیزه بیشتر دارم. آنچه که واقعاً  مصلحت باشد، آنچه که مصلحت بدانم بینی و بین‌الله، ما باید به خدا جواب بدهیم. یکی از دعاهایی که دائماً باید امثال بنده و شما بکنیم این است، «وَاسْتَعمِلْنی لِما تَسْألُنی غَداً عَنه» فردا از ما سؤال می‌کنند. چرا فلان چیز را گفتید، چرا نگفتید. از نگفتید هم سؤال می‌کنند. فقط از گفتید نیست. چرا فلان کار را کردید، چرا نکردید. از نکردید هم سؤال می‌کنند. بنابراین نه، ما این فقره‌ای که دیروز معنا کردیم ناظر به این قضیه اصلاً نبود. داشتیم حدیث را معنا می‌کردیم مثل اینکه امروز هم حدیث را معنا می‌کنیم. آن قضیه هم همینطور است که عرض کردیم. بین برادران مؤمن اختلاف سر این چیزها هیچ مصلحت نیست. شما یک چیزی بگویید، آن یک چیزی بگوید. آن یک چیزی بگوید. یک نفر سومی هم منتظر باشد، به مجردی که شما با هم دعوا کردید، او بیاید از میانه سود خودش را ببرد؛ بردارد ببرد. اینها را باید مراقب بود. امروز کشور به اتحاد نیروها احتیاج دارد. بخصوص نیروهای مؤمن. نیروهای پای کار. سعی کنند از این چیزها اختلاف بوجود نیاورند.

[۱] خنده‌ی معظم له و حضار

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/g43Ev
برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

  1. “چرا پشت بلندگو نگفته؟ خب حالا این هم پشت بلندگو” خنده‌ی حضار
    طفلک احمدینژاد، تمام رویاهاش بر باد رفت. خیلی دوست داشت دوباره رئیس بشه. چپ بره بگن رئیس راست بره بگن رئیس. عاشق توجه بود. عاشق قدرت بود. حالا که رهبر گفتند صلاح نمیدونم و دو قطبی ایجاد میشه و به صلاح این شخص و کشور نیست و بهتره که شرکت نکنه دیگه به حرف و حدیث ها پایان داده شد. حالا طرفدارانش شعاری نمیتونن بدن جز اینکه به جون هرچی مرده احمدی برنگرده.

  2. من که خیلی دوست داشتم ممودی در انتخابات شرکت میکرد و خودشو محک میزد ، در مناظرها شرکت میکرد و نامه اعمالش تا حدودی مورد بررسی قرار میگرفت و با نتیجه انتخابات ، خودش و دلواپسان ” خس و خاشاک ” میشدنند .

  3. دوستان، اولاً به قول رهبری ایشون صلاح ندیده ،نه اینکه امر کرده باشه، اگه کسی این صلاحدید رو حمل بر دستور قطعی و منتفی شدن اومدن احمدی نژاد بکنه، چه فرقی با تندروهایی داره که دنبال همین نظراتند تا اونا رو فصل الخطاب بدونند و لازم الاجرا. دوماً خوشحال نباشیم از اینکه احمدی نژاد و تفکر احمدی نژادی در انتخابات نباشه، بلکه بخواهیم و امیدوار باشیم که هم احمدی نژاد در انتخابات باشه و هم دیگرانی که براحتی آب خوردن و به بهانه اینکه بوی خاصی می دن از شرکت در رقابت های انتخاباتی محروم می شند و سوم اینکه، … (یعنی: مگه میشه، مگه داریم)!

  4. ديدى انصاف ؟ ديدى داديدى انصاف ؟ ديدى داش محموت مؤمن خطاب شده ؟ حال كردى حالا ؟ ديگه سى دى نذارى پشت سرش ! من كه خيالاتم راحت شد ، ديگه مطمئنم دكتر ناهاراشو از خونه ميبرده اداره ، نُه تا سفر نيويوركش خبرى از شيشليك و جوجه كباب نبوده، روحش از قضيه بابك خان و ميم.ر اطلاع نداشته ، غارت مس سرچشمه – سه چهار هزار ميليارد پول و شمش طلا – هم كار پوستيندوز بوده، ساخت شونزده هزار واحد مسكونى در ارمنستان و ناپديد شدن دو سه تا دكل نفتى و غيب شدن سه چهار تا نفتكش در دوره خاتمى بوده ، برداشت يواشكى شونزده ميليارد از حساب رياست جمهورى و دانشگاه ايرانيان هم كار بقائى نبوده ، وام هزار و هشتصد و هفتاد ميليارد تومنى هم ربطى به اسفنديار نداشته ، حالا ببين چه روزيه ميگم هشتصد و پنجاه ميليارد دلار پول نفت هم يا جاى مطمئنى برامون قايمش كرده يا بر محموت مؤمن خطاب شده ؟ حال كردى حالا ؟ ديگه سى دى نذارى پشت سرش ! من كه خيالاتم راحت شد ، ديگه مطمئنم دكتر ناهاراشو از خونه ميبرده اداره ، نُه تا سفر نيويوركش خبرى از شيشليك و جوجه كباب نبوده، روحش از قضيه بابك خان و ميم.ر اطلاع نداشته ، غارت مس سرچشمه – سه چهار هزار ميليارد پول و شمش طلا – هم كار پوستيندوز بوده، ساخت شونزده هزار واحد مسكونى در ارمنستان و ناپديد شدن دو سه تا دكل نفتى و غيب شدن سه چهار تا نفتكش در دوره خاتمى بوده ، برداشت يواشكى شونزده ميليارد از حساب رياست جمهورى و دانشگاه ايرانيان هم كار بقائى نبوده ، وام هزار و هشتصد و هفتاد ميليارد تومنى هم ربطى به اسفنديار نداشته ، حالا ببين چه روزيه ميگم هشتصد و پنجاه ميليارد دلار پول نفت هم يا جاى مطمئنى برامون قايمش كرده يا براى روز مبادا در بانكهاى معتبر اروپائى سپرده گذارى كرده، ايشالا زنبور زبونشو گاز بزنه هر كى بخواد پشت سرش حرف بزنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن