فائزه هاشمی: ورزشکاران خارجی برای توانمدسازی زنان با حجاب به ایران بیایند

مرتضی سیمیاری در مقدمه ی گفتگوی روزنامه ی نوآوران با فائزه هاشمی رفسنجانی نوشت: تنها دختری از خاندان هاشمی که وارد سیاست شده است بر عکس فاطمه خواهرش او دوست دارد در متن وقایع سیاسی باشد ،می گوید هر گاه تندرو ها به خانواده ام و من حمله کردند چند سال بعد به حرف های ما رسیدند مگر پدرم اولین کسی نبود که به انتقاد از تندروی ها در کشور پرداخت حالا همه به آنچه هاشمی می گفت رسیده اند خود را سخنگوی پدر نمی داند و بیشتر مایل است خودش باشد که حرف می زند نماینده مجلس پنجم با رای بالا کسی که تابوی حضور زنان در جامعه را در دهه هفتاد شکست و اصلاح طلبی که می گوید از روحانی انتظار دارد درباره زنان بیشتر عمل کند رییس فدراسیون اسلامی زنان و مدیر مسئول رزونامه زن که بارها زیر تیغ هجوم قرار گرفته و پر حاشیه ترین هاشمی در سیاست از زنان ،روحانی ،انتخابات سال ۹۶ به نوآوران می گوید.او معتقد است اگر زنان ورزشکار با حجاب به ایران بیایند با هر انگیزه ای کمک به توانمند سازی زنان ایرانی است

شما سابقا مدیریت در عرصه ورزش در کشور را دارید و اخیرا قرار است مسابقات جهانی شطرنج زنان درکشور برگزار شود،این یک گام بزرگ برای زنان کشور است اما اخبار نگران کننده ای هم به گوش می رسد مهمترین آنها نیامدن برخی ورزشکاران به تهران به جهت بحث حجاب است تجربه و نگاه شما به این رویداد چیست؟

ببینید به هر حال هر کشوری قوانینی برای خود دارد من شاید مخالف حجاب اجباری باشم شاید هر بحث عقیدتی از سوی هر کسی مطرح شود میزان افرار با حجاب یا بدون حجاب امری متغییر است اما نباید فضا به گونه ای شود که کار برای فعالیت زنان سخت شود در کشور مسابقات ورزشی زیادی انجام می شود توریست های زیادی به کشور می آیند بدون مشکلی از کشور بازدید می کنند نباید ورزشکاران درگیر مسایل سیاسی شوند و به این بیاندیشند که برگزاری چنین مسابقاتی در کشور به سود زنان ایرانی است زیرا فضای فعالیتی آنها را بیشتر می کند.

ممکن است مساله حقوق بشری شود و برخی صحبت هایی جهت دار داشته باشند هر چه زنان مسلمان مشارکت بیشتری داشته باشند به سود آنها است ضمن اینکه قانون و روایات اسلامی به اجبار الزامی ندارد و هر چه زنان در عرصه اجتماع بیشتر حاضر باشند به سود آنها است این باعث افزایش خود باوری و توانمد سازی زنان ایرانی می شود.

داشتن حجاب عرف دیپلماتیک را برای آمدن خارجی ها به کشور بر هم نمی زند؟

خیر عرف دیپلماسی را بر هم نمی زند ما کنوانسیون رفع تبییض علیه زنان را داریم نباید تبعیض باشد و الا همین حالا مثلا خانم موگرینی و اشتون به ایران سفر می کنند چند روز پیش رییس مجلس سوریه به تهران آمد و همه اینها روسری سر کرده اند این قوانین کشور ما است و به هر حال در دیپلماسی پذیرفته شده است یک مثال دیگر بزنم در فرانسه در میهمانی های شام حتما شراب سرو می شود ما خوب مخالف این موضوع هستیم یا شرکت می کنیم و یا اینکه اصلا نمی رویم یک امر انتخابی است اما در کل باید تعامل باشد این ورزشکاران تعامل انجام دهند آمدن آنها کمک به رشد ورزش زنان است و باید تعامل در نظر گرفته شود.

کمی وارد بحث دولت شوم، چقدر روحانی را در برآورده کردن مطالبات زنان جامعه موفق می دانید؟

شمن اینکه قدم هایی برداشته شده است اما انتظارات برآورده نشده است.

خانم ملاوردی اما تلاش های زیادی کرده اند.

بله خانم ملاوردی هزینه می دهداما کافی نیست  من خبری دارم که استاندار خراسان جنوبی معاون خانم منصوب کرده است ولی وزارت کشور حکم او را امضا نمی کند این یعنی چه؟ خوب آقای روحانی شخصا باید اینجا وارد شود و رسیدگی کند!

البته در سیستان و بلوچستان ما فرماندار زن داریم.

اتفاقا در همان جا هم مخالفت شد فشار زیادی به آقای علی اوسط هاشمی وارد شد و ایشان را محافظه کار کرد ما با چنین جوی روبرو هستیم .روحانی باید این فضا را بشکند

کمی وارد بحث انتخابات شویم، بعد از کنار رفتن احمدی نژاد به نظر روحانی شانس بالایی دارد ان باعث می شود روحانی بیشتر به سمت اصول گرایان گرایش یابد زیرا خیالش از اصلاح طلبان راحت است

طبیعی است که ما به دنبال روحانی باشیم اما گزینه ناچاری ما نیست اصلاح طلبان استراتژیک از روحانی دفاع می کنند و منطقی دارند در پشت این دفاع الاح طلبان از روحانی انتظاراتی دارند پایگاه رای روحانی اصلاح طلبان است و روحانی باید به نگاه ،انتظار و تقاضای اصلاح طلبان در امور مختلف در آزادی ها در امور زنان و غیره توجه کند.

این حمایت بی دریغ اصلاح طلبان با درج یک سری مطالبات کلی باعث گردش روحانی به سمت راست و محافظه کاران نمی شود؟

دولت به سمت محافظه کاران گردش نمی کند اما محافظه کار می شود شما به دو انتخابات آخر توجه کنید این بدنه اصلاح طلب است که باعث خلق این پیروزی شده است ،اصلاح طلبان نیابد با طرح مطالبات زیاد و خارج عرف اتحاد خود را از دست بدهند دلیل پیروزی های اخیر اصلاح طلبان هماهنگی و وحدت آنها است شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان باید حرکت واحد انجام دهد

مهمترین مشکل اصول گرایان ان است که نمی تواند متحد شود این مشکل بین اصلاح طلبان وجود ندارد.باید توجه کنیم که  مردم انتظار بسیاری از حسن روحانی دارند. امروز ایرانیان به طور کامل نا امید نشده اند، ولی امیدشان نسبت به قبل کمتر شده. با این حال، رییس جمهور روحانی برنامه‌ای ارائه کرده که مسایل را، به ویژه در حوزه اقتصادی، پیش ببرد و البته نتایجی نیز در این حوزه‌ها به دست آورده. به عنوان مثال، تورم تا ۹ درصد کاهش یافته، درحالی که قبلاً ۴۰ درصد بود. مشکل، ما  محافظه کاران هستند که چوب لای چرخ او می‌کنند. هدف آنها روشن است: آنها نمی خواهند که او موفق شود. بدین ترتیب، مردم ایران باز هم نا امیدتر از قبل خواهند شد اصلاح طلبان این موضوع را درک می کنند و برای همین از روحانی حمایت می کنند.

به خانواده هاشمی حملات زیادی می شود از شخص پدر شما تا آن جنجال بزرگ در شهر ری و شما امیدوارانه به اینده نگاه می کنید

من باز می گویم برخی از هاشمی ها می ترسند، من حتی از آن فرد شکایت هم نکردم، دادستانی شکایت کرد و آن فرد به زندان رفت. شنیدم اظهار ندامت کرد و روز بعد ازاد شد، اما سه دهه است به هاشمی و خانواده اش حمله می شود گذر زمان مشخص کرد حرف های خانواده هاشمی درست بوده است و برخی تنها بغض دارند. هاشمی اولین کسی بود که یک تنه در برابر تندروی ها ایستاد و حالا همه به حرف او رسیده اند.

انتخابات شورای شهر هم برای اصلاح طلبان استراتژیک است من یک ایراداتی در بستن لیست های شورای شهر می بینم که اخیرا محمود صادقی هم به آنها اشاره کرد مثلا تاکید بر حضور ورزشکاران و هنرمندان در لیست های انتخاباتی.

شورای شهر جای اداره ی شهرداری ها است، پس اشکالی ندارد که آنها در لیست ها حاضر باشند علاوه بر بالا بردن ضریب پیروزی نگاه هنرمندان یا ورزشکاران می تواند جلوه شهر را تغییر دهد مثلا ورزشکاران تلاش کنند فضای ورزشی شهر را بیشتر کنند یا هنرمندان در بخش خودشان.

برای آمدن زنان به شورای شهر با اصلاح طلبان لابی می کنید، مثلا گفتگوی مشخص با غلامحسین کرباسچی یا عارف و خاتمی؟

من لابی نمی کنم؛ اما برای حضور زنان در اداره کشور تلاش می کنم با هر مرجعی که لازم باشد، باید سهم ۳۰ درصدی زنان در مجلس که تقریبا محقق شد در شورای شهر با درصد بالاتر تکرار شود الان ما زنان متخصص زیاد داریم اتفاقا زنان متخصص در بحث شهر سازی و شهر داری کمتر از مردان نیستند. بایستی از این پتانسیل استفاده شود و حقوق زنان به انها بازگردانده شود.

شما در فدراسیون زنان نقش داشتید، به تعبیری من شما را یک چهره سیاسی – ورزشی هم می بینم. اخیرا آقای گودرزی وزیر ورزش بعد از نتایج المپیک جمله ای را مطرح کرد که شبهه دار بود ایشان ظرفیت ورزشکاران ما را همین مقدار می داند!

آقای گودرزی شجاعت ندارد بگوید ظرفیت مدیران ما همین مقدار بود که در المپیک دیددیم من خودم تجربه مدیریت ورزشی دارم به ورزشکاران ما هر جا توجه شده کارهای بزرگ کرده اند چطور همین ورزشکاران ما به کشور جمهوری آذربایجان می روند و مدال المپیک می آورند همین مربی تکواندو ما برای کشور دیگر افتخار می آورد ظرفیت مدیران ما نتوانسته است ورزشکاران را جذب کند آنها مدیران با کفایتی نبوده اند و نتوانسته اند افراد با استعداد و شاخص را جذب ورزش کنند که هیچ بسیاری را هم از دست داده ایم. و الا ظرفیت ورزشکاران بالاست. ما در کشور مشکل مدیریت داریم اکثر مدیران سابقه مدیریتی کمی دارند بیشتر مدیران بیش از مدیریت سابقه نظامی دارند باید استاندارد های مدیریت را تغییر دهیم نگاه ها ،اغلب کارشنای نیست مهمترین مشکل ما نداشتن استانداردهای و شاخص های مدیریتی است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا