کاندیداهای انتخابات الکترونیکی نماینده مدیران مسوول مطبوعات

انتخاب نماینده مدیران مسئول به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود. دبیر هیات نظارت بر مطبوعات با این اعلام این خبر، افزود: تاریخ برگزاری شانزدهمین دوره انتخاب نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات، یکشنبه 25 مهرماه از ساعت 10 تا 16 خواهد بود.

به گزارش انصاف نیوز، به نظر می رسد که در این انتخابات مانند انتخابات گذشته، «حسین انتظامی» و «نظام الدین موسوی» دو گزینه ی اصلی این انتخابات باشند؛ در انتخابات گذشته، اولی مورد حمایت اصلاح طلبان و اعتدالگرایان و دومی مورد حمایت اصولگرایان بوده اند.

سید علاءالدین ظهوریان، دبیر هیات نظارت درباره ی خبر برگزاری انتخابات، با اشاره به آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات و تعریف هیات نظارت بر مطبوعات از نظم در انتشار، تاکید کرد: مدیران مسئول نشریاتی که در یک سال اخیر، حداقل 50 درصد شماره های مورد انتظار بر اساس ترتیب انتشار مصوب را منتشر کرده باشند، می توانند در انتخابات مدیران مسئول شرکت کنند.

دبیر هیات نظارت بر مطبوعات افزود: مدیران مسئول می توانند با مراجعه به حساب کاربری نشریه خود در سامانه جامع رسانه‌های کشور، از تعداد شماره های اعلام وصول شده مطلع شوند و چنانچه اعلام وصول برخی شماره های نشریات آنها هنوز تأیید نشده، موضوع را پیگیری کنند.

ظهوریان در عین حال با بیان اینکه مدیران مسئول رسانه های الکترونیک برخط یعنی خبرگزاری‌ ها و پایگاه های خبری هم می‌توانند در این انتخابات شرکت کنند، تصریح کرد: بدیهی است پایگاه های خبری که با وجود اخذ مجوز هنوز فعال نیستند یعنی صفحه اصلی آنان قابل مشاهده نیست، امکان شرکت در انتخابات را ندارند.

دبیر هیات نظارت بر مطبوعات گفت: به زودی روی حساب کاربری همه مدیران مسئول در سامانه جامع رسانه‌های کشور، مجاز بودن یا نبودن آنها برای شرکت در انتخابات اعلام می شود که تا 24 ساعت مانده به انتخابات، امکان اصلاح اعلام وصول ها و به تبع آن، تغییر پیغام به «واجد رأی دهی» وجود دارد.

ظهوریان درباره تعداد نامزدهای انتخابات نیز تصریح کرد: از 262 مدیرمسئولی که اعلام نامزدی کرده بودند چند نفر انصراف دادند، بخشی از آنها هم به دلیل عدم انتشار یا انتشار نامنظم، اساساًٌ حائز شرایط نامزدی نبودند. مطابق قانون مطبوعات و آیین نامه اجرایی آن، هیأت نظارت بر انتخابات، نمایندگان سه قوه در هیأت نظارت بر مطبوعات هستند که فهرست نهایی نامزدها توسط این شورای نظارتی امروز اعلام خواهد شد.

ظهوریان با اشاره به مشارکت پایین مدیران مسئول در دوره های قبلی انتخابات، علت این مساله را اینگونه تشریح کرد: نقطه ضعف دوره های قبلی انتخابات مدیران مسئول این بود که حداکثر 15 درصد از مدیران مسئول نشریات کشور در انتخابات صنفی مربوط به خود شرکت می کردند که یکی از دلایلی اصلی مشارکت پایین، سختی سفر به تهران برای مدیران نشریات محلی یا کار یا جلسه همزمان بوده است.

دبیر هیات نظارت بر مطبوعات به آیین نامه جدید اجرایی قانون مطبوعات نیز اشاره کرد و گفت: بر مبنای آیین نامه جدید اجرایی قانون مطبوعات، انتخابات مدیران مسئول باید به صورت الکترونیکی برگزار شود. از این جهت می توان گفت که در راستای دولت الکترونیک و با توجه به الزامات برنامه پنجم توسعه، این انتخابات، نخستین انتخابات الکترونیکی صنفی در کشور است.

وی توضیح داد: اصولاً روش الکترونیک به دلیل کم زحمت بودن و در دسترس بودن، مشارکت را افزایش می دهد چنانکه در مرحله اول یعنی ثبت نام از نامزدها، یکی از دلایل استقبال و تعدد نامزدها، ثبت نام الکترونیکی بود.

دبیر هیات نظارت بر مطبوعات در تشریح برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک نیز گفت: مطابق این روش، در بازه زمانی اعلام شده، همه مدیران مسئول واجد شرایط با مراجعه به سامانه جامع رسانه های کشور به یکی از نامزدهایی که نام و تصویر و سوابقشان موجود است، رأی می دهند.

ظهوریان با بیان اینکه از ابتدای دولت یازدهم و به همت اعضای هیأت نظارت بر مطبوعات و همراهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استقلال دبیرخانه هیأت، شکل واقعی به خود گرفت، اضافه کرد: مجری این انتخابات نیز دبیرخانه هیأت است و با توجه به الزام قانونی مبنی بر مخفی بودن آرا، خوشبختانه با کار فشرده تیم برنامه نویس، این مسأله هم لحاظ شده است.

وی در عین حال به مدیران مسئول رسانه ها توصیه کرد: همانطور که معمولاً بنا به دلایل متنوعی از جمله به روز کردن اطلاعات شخصی خود، کنترل وضعیت اعلام وصول و … به سامانه جامع رسانه های کشور مراجعه دارند، روزهای قبل از انتخابات نیز به سامانه ورود کنند تا اگر مشکلی وجود دارد توسط تیم خدمات رایانه ای مرتفع شود.

یادآور می شود مطابق تبصره یک ماده 35 آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات، چنانچه در مرحله اول، حداقل نیمی از واجدان شرایط در انتخابات شرکت نکنند، مرحله بعدی رای گیری 14 روز بعد برگزار می شود.

اسامی نامزدها

هیات نظارت بر انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات، صبح امروز تشکیل جلسه داد.

به گزارش دبیرخانه هیات نظارت بر مطبوعات، در این جلسه، نامزدهای شانزدهمین دوره انتخابات تعیین نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات، بررسی و صلاحیت 30 نفر از آنان به شرح زیر تایید شد:

ردیف

نام خانوادگی

نام

نام رسانه

دوره انتشار

1

ابراهیمی ساعتی

نسرین

جهان گستر

ماهنامه

2

اسعدی

محمود

چهره های ماندگار

ماهنامه

3

افشاری

ابراهیم

آستان خبر

پایگاه خبری

4

انتظامی

حسین

فارغ التحصیلان

هفته نامه

5

آذری مهر

محمد

گلستان نو

هفته نامه

6

بهبهانی

علی اکبر

سایه

روزنامه

7

پروازی

سهیل

مشهد عمران

پایگاه خبری

8

تقی پور

اخگر

خاتون

ماهنامه

9

تقی زاده

اسماعیل

منشات

ماهنامه

10

خاکزاد شاهاندشتی

حسین

خزر بر خط

پایگاه خبری

11

خرازی

سید محمد صادق

وقایع اتفاقیه

روزنامه

12

ربانی مهر

اسد اله

همدلی همدان

ماهنامه

13

روح نواز

علی اکبر

چشم انداز اردبیل

دوهفته نامه

14

روشن

علی

شمیم فارس

دوهفته نامه

15

صاحب الزمانی

محمد

آزمایشگاه و تشخیص

فصلنامه

16

ضرغامی

محسن

دیار ممسنی

پایگاه خبری

17

عسگری

محمد جواد

جام نیوز

پایگاه خبری

18

فاتحی نیا

فریاد

نوای آبیدار

پایگاه خبری

19

فاضلی مصلح آبادی

محمد

ایران

روزنامه

20

فرهادیان

محمد حسین

همدان ستان

پایگاه خبری

21

کریمی

عباس

عصر اردبیل

ماهنامه

22

کلانی

رضا

مدیریت زیست

ماهنامه

23

محمدی ابرده

سید محمد

صبح مشهد

پایگاه خبری

24

مفتخری مظاهری

علیرضا

نسل انقلاب

دوهفته نامه

25

موسوی

سید نظام الدین

فارس

خبرگزاری

26

مهدوی کرنق

مهدی

پیک دانشجوی گیلان

پایگاه خبری

27

مهدی زاده

علیرضا

راوی امروز

پایگاه خبری

28

مهدیان

رضا

اخبار جامع شهرستان میامی

پایگاه خبری

29

ناصر آزاد

سجاد

آسمان اردبیل

دوهفته نامه

30

یوسفی

علی

آوای مغان

پایگاه خبری

 

همچنین در این جلسه و در اجرای تبصره 3 ماده 35 آیین نامه اجریی قانون مطبوعات مبنی بر برگزاری الکترونیکی این انتخابات، زمان برگزاری انتخابات، 25 مهر ماه جاری از ساعت 10 تا 16 تعیین شد. یادآور می شود مطابق تبصره یک ماده 35 آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات، چنانچه نصاب واجدان شرایط (نصف بعلاوه یک) در اولین مرحله انتخابات حاصل نشود، مرحله دوم انتخابات دو هفته بعد برگزار می شود.

مطابق تبصره 4 ماده 10 قانون مطبوعات، هیات 3 نفره متشکل از نمایندگان سه قوه در هیات نظارت بر مطبوعات، مسئولیت نظارت بر انتخابات را برعهده خواهند داشت.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا