بیانیه اعتراض اصولگرایان به تفسیر سروش محلاتی از عاشورا

شش تشکل دانشجویی در تهران که به جریان سیاسی اصولگرا نزدیکند، سخنان حجت الاسلام والمسلمین سروش محلاتی درباره ی فلسفه ی قیام امام حسین ع را بی پایه خواندند.

به گزارش انصاف نیوز، متن این بیانیه که در آن نامی از سخنران نیامده، به نقل از سایت اصولگرای «خبرنامه دانشجویان ایران» که این بیانیه را به سخنان آقای محلاتی نسبت داده، در پی می آید:

روزها و شب های محرم یادآور حماسه ی ظلم ستیزان کربلاست و بدون شک آنچه امام حسین و یاران باوفای ایشان به رنگ خون خویش و برای همیشه در صفحه تاریخ نگاشتند چیزی جز ظلم ستیزی و ایستادگی در مقابل زورگویان عالم نبود.

ایام عزاداری سید الشهدا آیین پاسداشت آن حماسه ی خونین و مرام ظلم ستیزی ، عدالت طلبی و ناسازگاری با ظلم و ظالم است. یادآوری آنچه بر بزرگان دین رفته است باید به الگو برداری از ایشان در اندیشه و اعمال ختم شود. اما این روزها به نظر می رسد عده ای به جای اینکه افکار، اندیشه ها و اعمال خود را با سیره ی سیدالشهدا بسنجند ترجیح می دهند امام حسین(ع) و عاشورا را متناسب با امیال، افکار و اندیشه های خود تفسیر کنند و نه تنها حاضر نیستند ضعف فکری و عملی خود را با تکیه بر مفاهیم اساسی قیام عاشورا رفع کنند، بلکه از اینکه امام حسین(ع) و قیامش را درست در نقطه مقابل واقعیت معرفی کنند، ترسی ندارند.

خجالت زده ایم که درست در ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان اینگونه عده ای بی بهره از مفاهیم و واقعیت های تاریخی و دینی با اعتماد به نفس کامل واقعیت ها را دگرگون می کنند. عجیب تر اینکه در این روزهای عبرت که منادیان مذاکره با شیطان پاسخی برای ناکارآمدی دست آورد هایشان ندارند، چگونه می توان سیدالشهدا و قیامش را به سود این اندیشه شکست خورده و درست در نقطه مقابل واقعیت، مصادره به مطلوب کرد و از کربلا درس مذاکره گرفت؟

به تمام کسانی که تریبونی برای اظهارنظر در اختیار دارند و خصوصا آنانکه اخیرا مبارزه تاریخی سیدالشهدا با ظلم را تلاش برای مذاکره نامیده اند، توصیه می کنیم که در حوزه دانش و اطلاعات خود اظهار نظر کنند؛ چرا که معتقدیم چنین اظهار نظری از بی اطلاعی کامل از مفهوم مذاکره به معنای امروزی آن و نیز واقعیت های قیام عاشورا ناشی شده است.

در پایان ذکر این نکته را لازم می دانیم که دانشجویان بیدار دانشگاه ها با آگاهی کامل از واقعیت های تاریخی اجازه منحرف ساختن ذهن ملت ایران از مسائل اصلی را نخواهند داد، گرچه معتقدیم که لازم است حوزه های علمیه و روحانیون متعهد در مقابل اینگونه اظهارات ساده اندیشانه قاظعانه وارد میدان شوند.

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی تهران
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شاهد
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس تهران
انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبایی
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خوارزمی

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

  1. لابد مدل جديده ! از اون همه مطلب فقط به موضوع مذاكره چسبيدند ، نه دلائل طرف رو ذكر كردن و نه استدلال كرده اند كه چرا مذاكره كار يزيديه ! عجيبه والله، اگر ما به درستى راه و عقائدمون اطمينان داريم از مذاكره چرا بترسيم، آيا اين روش نوعى اعلام شكست از پيش نيست ؟!

  2. اصولگرایان که اعتراضی نسبت به تهمت فحاشی یک مداح بی سواد به ساحت امام مظلوم نداشتند حالا معترض این هستند که چرا گفتی حسین ع مذاکره میکرد؟ ایا غیر از اینه که حسین سعی کرد با گفتگو مانع جنگ بشه؟ غیر از اینه که سخن گفت و سخنان اونها رو شنید؟ اگر این مذاکره نیست پس چیست؟ اصلا بگیم حسن ع مذاکره نکرد، ایا پیامبر اهل مذاکره نبود؟ آیا صلح حدیبیه در اثر مذاکره رخ نداد؟ چرا این جریان اینقدر با جنبه مذاکره و سازش اسلام مخالفند؟ چرا فقط جنگش رو میخواهند؟

  3. بهتره خودتون تشریف ببرید تاریخ رو دوباره با دقت بخونید و عوام فریبی نکنید.
    شما کجا و این شیخ عالم کجا شما تاریکی در برابر نور هستید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا