خرید تور تابستان

واکنش یک امام جمعه به سفر رضا پهلوی به اسرائیل

نماینده‌ی ولی فقیه در استان مرکزی با اشاره به سفر رضا پهلوی به اسرائیل و دیدار او با نتاتیاهو گفت: دیدید اسرائیلی‌ها با رضای ربع پهلوی چه رفتاری در اسرائیل کردند، یک کلاهی بزرگتر از نتانیاهوی ملعون سر او گذاشتند و او را به عنوان یک برده‌ای که دنبال مثلاً شغالی دارد حرکت می‌کند راه انداختند و نکته طنز ماجرا این است که اینها مدعی آن هستند که می خواهند سرنوشت ما و منطقه را رقم بزنند

گفت‌وگوی تسنیم با آیت‌الله دری نجف‌آبادی را در ادامه می‌خوانید:

تسنیم: فکر می‌کنید مهمترین دستاور انقلاب اسلامی در حوزه دفاعی و بازدارندگی چیست؟

یکی از دستاوردهای بزرگ و ارزشمند و نقش آفرین انقلاب اسلامی شکل‌گیری نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به صورت نیروهای انقلابی مردمی ولایی، اسلامی، مکتبی، آرمان گرا، فداکار، مسئولیت شناس و مسئولیت‌پذیر بود. این دستاورد بسیار بزرگ و با عظمتی است که به برکت انقلاب اسلامی در ایران اسلامی در منطقه و در جهان اسلام به وجود آمده و راه را برای دیگر ملت ها هم هموار کرده است.

تسنیم: باتوجه به اینکه قوای مسلح را دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی می‌دانید، چه تفاوت‌هایی با قوای مسلح امروز کشور با سال‌های پیش از انقلاب وجود دارد؟

ملت ما از اواسط قرن 11 هجری تا پیروزی انقلاب اسلامی قریب به 300 سال از نظر نیروهای مسلح، نیروهای کارآمد و کیفی نیروهای آموزش دیده، تربیت یافته و مسئولیت‌پذیر متأسفانه شرایط لازم را نداشت و زمامداران این دوره های مختلف به جز موارد محدودی شایستگی لازم برای هدایت و مدیریت و سازماندهی نیروهای کارآمد و کیفی را نداشتند.

بعد هم که بحث ارتش رضاخانی و ارتش جدید با سازماندهی نوین پیش آمد، آن هم نتوانست تحول عظیم و عمیق دینی و معنوی، اخلاقی و تربیتی به وجود آورد و از افراد کارآمد و کیفی استفاده کنند بنابراین ارتشی هم که در زمان رضاخان و بعد از وی برای آن هزینه سنگینی شد سران و فرماندهانشان آن کفایت لازم و لیاقت لازم را نداشتند که در جنگ اول جهانی کارآیی نداشتند.

این درحالی بود که در جنگ دوم جهانی تمام مرزهای کشور را رها کردند و اشغالگران تمام ایران را اشغال کردند بدون اینکه گلوله‌ای شلیک شود، اما با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و ارتش که بدنه آن مردمی، اسلامی و از این مردم بود در خدمت امام خمینی(ره)، نهضت اسلامی،آرمان‌های ایشان و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بودند و به ملت پیوستند و می‌دانستند که آن بنیان ستم شاهی بنیادی برباد رفته، باطل وابسته به بیگانگان، آمریکا، اسرائیل، انگلیس و دیگران است و شایستگی ندارند.

دیدند که آرمان ها و ارزش های متعالی و مردمی در آرمان های امام راحل و قانون اساسی خلاصه می شود، بنابراین به ملت پیوستند و بعد هم جنگ تحمیلی به ما تحمیل شد و همان ارتشی که دیروز احیانا صحبت بود از نظام ستم شاهی دفاع کند یا نه، امروز پای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ایستاد.

امام خمینی(ره) در 29 فروردین سال 1358 حکم تثبیت و عظمت ارتش استقلال ارتش و شرایط دیگر را صادر فرمودند، چراکه معظم له اعتماد کاملی به ارتش و فرزندان دلیر این ملت داشتند و بعد هم دوم اردیبهشت ماه همان سال حکم تأسیس سپاه پاسداران را صادر کردند که در 44سال گذشته شاهدیم هم ارتش و هم سپاه چقدر تا امروز پای عزت، افتخار و شرف ایران اسلامی ایستاده‌اند.

هم از نظر نیروی انسانی هم از نظر استراتژیست بودن هم از نظر کارآمدی و شایستگی های مختلف نظامی و غیر نظامی عزم و اراده ملی، استقلال، مردمی بودن، ولایی بودن، آرمان گرا بودن، ضد ظلم بودن، ضد استکبار و صهیونیسم بودن و هم از نظر تجهیزات قوای مسلح اعم از ارتش، سپاه، فراجا و بسیج دستاوردهای بزرگی داشته است.

تسنیم: در حوزه تجهیزات چه تفاوت‌هایی امروز با دوره گذشته قبل از انقلاب می‌توان دید؟

ما قبل از انقلاب تجهیزاتمان صفر و حتی می‌توان گفت زیر صفر بود، تجهیزات لازم را چه در زمین چه در دریا چه در آسمان به جز موارد استثنایی در نیروی هوایی نداشتیم، نیروی هوایی امکانات محدودی داشت که البته آمریکایی و بدون پشتیبانی لازم بود.

رادارها همین طور پشتیبانی لازم را نداشتند، هلی کوپترها هم همین طور بود وسایل و تجهیزات زمینی مثل تانک و غیره هم همین مشکلات را داشتند ولی به برکت انقلاب و به برکت همت بزرگ عزیرانمان در صنایع دفاع و صنایع دیگر، مدیران و فرماندهان لایق و باکفایت امروز در دریا هوا و زمین در ساخت پهپادها، در تعمیر هلی کوپتر و هواپیماهای نظامی، حضور در دریا، ناوها و ناوشکن ها، زیر دریایی، قایق های تندرو، تجهیزات مورد نیاز رادارهای حساس و ارزشمند و تجهیزات انفرادی و غیر انفرادی تولید موشک های دور برد و نقطه زن قدرت برتر منطقه هستیم.

امروز باید بگویم با توکل به خدای متعال، جمهوری اسلامی در همه زمینه ها به دستاوردهای بزرگی رسیده و الحمدلله ملت و نیروهای مسلح ما از شایستگی و اقتدار و بزرگی لازم برخوردار است.

مسئله مهم این است که نباید به این حد قناعت کنیم باید گام های بلندتری را برداریم چون تا دشمن هست ما باید آمادگی خودمان را صددرصد حفظ کنیم و آن و آن بر آمادگی خودمان بیفزاییم همان طور که قرآن کریم می فرماید وَ اَعِدّوا لَهُم مَااستَطَعتُم مِن قُوَّة هر چه استطاعت دارید آمادگی خودتان از نظر نیروی انسانی، تیر، تفنگ، فشنگ، هواپیما، غیرهواپیما، موشک دوربرد و غیر دور برد، نقطه زن و غیر نقطه زن و هوایی، زمینی، دریایی و زیر دریایی در همه عرصه ها باید قوی و نیرومند شدزیرا دشمن نه اینکه فقط در زمان جنگ، بلکه دشمن در مقام مقایسه وقتی بخواهد اقدامی کند می‌داند که با جمهوری اسلامی با قدرت روبه‌رو خواهد شد که با قدرت عکس العمل مناسب هر اقدامی را انجام می‌دهد.

تسنیم: یکی از مهمترین مسائل که در دوران پس از انقلاب مورد توجه قرار گرفت و در ابتدای مصاحبه شما نیز به آن اشاره داشتید تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد در قوای مسلح بوده است، تحلیل شما از این مسئله چیست؟

مسئله مهم دیگر، موضوع تربیت نیروهای روزآمدی، کارآمدی، تربیت با انگیزه‌های عمیق دینی، انقلابی مردمی‌، استقلال‌گرایانه و عزت‌آفرین است، نیروهای کارآمدی با آینده‌نگری، امروز را ببینند صد سال بعد را هم ببینند به طوری که هر اقدامشان صد سال بعد هم جواب می دهد، بنابراین این نیروها می‌دانند، روز به روز شرایط زمان، شرایط روزگار، شرایط دشمن و شرایط مقابله با دشمن چگونه است و دشمن کیست؟ ابعاد توطئه ها و نقشه های شیطانی دشمن چیست؟

تسنیم: در این میان اهمیت ارتقای آمادگی قوای مسلح چگونه است و این آمادگی چه تاثیری در قدرت بازدارندگی قوای مسلح دارد؟

طبق آیات الهی خدا می‌فرماید “خُذُوا حِذْرَكُمْ…” آن آمادگی لازم و صد درصد را باید داشته باشیم و در خودمان ایجاد کنیم که اگر دشمن از هر اقدامی بخواهد استفاده کند و هر اقدامی را به کارگیرد ما باید آن آمادگی لازم برای عکس العمل مناسب را داشته باشیم.

تجهیزات هم به همین نسبت، ساخت و تولید تجهیزات استفاده از تجارب دنیا هم همینطور و از همه مهمتر تربیت انسان های نخبه، مدیر، مدبر، شایسته، لایق و مخصوصا شجاع و نترس مثل شهید سلیمانی ها، شهید صیادها، شهید قرنی ها، چمران ها، ابومهدی ها، حججی ها، نامجو ها، فکوری ها، بابایی ها، ستاری ها، اردستانی ها، فلاح ها، زهیر نژادها، کلاهدوزها، حجازی ها، کاظمی ها، همت ها، زین الدین ها، طهرانی مقدم ها و …. در همه عرصه ها باید تربیت کنیم.

باید دشمنان خودمان را بشناسیم آن هایی که در بیرون از ایران علیه نظام در شبکه های دشمن تبلیغات سوء می کنند، چه کسانی هستند؟ ماهیتشان چیست؟ مزدور چه کسی هستند؟ آب در آسیاب چه کسی می ریزند؟ چه هدفی را دنبال می کنند؟ اینها را بشناسیم و با آمادگی بیشتر و همه جانبه حتی آمادگی مهمتر آمادگی فکری، فرهنگی، اعتقادی، سیاسی و اجتماعی داشته باشیم و در مجامع بین المللی بتوانیم این ها را رسوا کنیم….

300 هزار شهید گلگون کفن و نام آور و مردان بزرگی را تقدیم انقلاب اسلامی کردیم که واقعا سرنوشت کشور را متحول کردند و امروز هم هستند و فردا هم همینطور و همواره باید این انسان های نخبه، فرهیخته، گوش به فرمان و آماده خدمت در همه عرصه های زمینی هوایی دریایی ارتش و سپاه و بسیج سپاه قدس و … تربیت شود.

مخصوصا نسبت به اسرائیلی ها باید هوشیاری لازم را داشته باشند چون بسیار خبیث و نقشه کش هستند و خیلی جنایت می کنند، ابزار و ادوات و توطئه ها و نقشه های شیطانی شان بسیار گسترده است و به صورت مختلف فریب، دغل کاری، حقه بازی دارند چراکه ذاتشان ذات حقه بازی است و شگردهای شان شگردهای شیطنت آمیز است و به همین دلیل هوشیاری ما نسبت به آن ها باید ده برابر بیشتر باشد.

تا این غده سرطانی در منطقه هست ملت های منطقه نمی توانند رنگ سعادت را ببینند، بنابراین باید همه دنیای اسلام را بسیج و یکپارچه کنیم که در مقابل این جریان غاصب، اشغالگر، جنایتکار، صهیونیسم و کودک‌کش با قدرت مقابله کنیم تا شر آن از منطقه کوتاه شود و سرزمین و مردم فلسطین از چنگال این جنایتکاران آزاد شود.

البته این رژیم جنایتکار و غده چرکین صهیونیستی دست بردار نیستند، در آمریکا هم که باشند نقشه‌های شیطانی می کشند، در روسیه هم که باشند همین کار را می کنند، در انگلیس و هلند و آلمان هم که باشند همین کار را می کنند. امیرالمومنین فرمودند “و انّ اخا الحرب الأرق و من نام لم ینم عنه” آن کسی که در میدان و عرصه های جهاد و مبارزه است همواره بیدار و هوشیار و آماده است، خوابش نمی‌برد و آماده است مبادا دشمن دغل کار و شیاد سر او کلاه بگذارد و فریب بدهد و او را دور بزند، مثل حادثه جنگ اکتبر که اسرائیلی ها، مصری ها را در صحرای سینا دور زدند و آن همه زحمت فرماندهان ارتش مصر مخصوصا رئیس ستاد ارتش مصر سعد شاذلی با آن همه فداکاری ها و شکستن دیوار بارلو، منتهی با دور خوردن سادات و غیره ناچار شدند در کمپ دیوید ذلت بپذیرند.

غفلت مساوی با ذلت و نکبت است، ما باید هوشیار باشیم، پس باید در منطقه و جهان اسلام، وحدت جهان اسلام و کشورهای اسلامی را تقویت کنیم، رابطه مان با عربستان، مصر و … را هر چه می‌توانیم تقویت کنیم و بعد همه متمرکز در مقابله با صهیونیست‌ها و اربابشان و عمله‌شان باشیم، البته ارباب ندارند خودشان ارباب آمریکایی‌ها و غیر آمریکایی هم هستند.

تسنیم: اسرائیلی‌ها تلاش زیاد تبلیغاتی علیه ملت و انقلاب اسلامی دارند تحلیل شما از این رفتارها چیست؟

دیدید اسرائیلی‌ها با رضای ربع پهلوی چه رفتاری در اسرائیل کردند، یک کلاهی بزرگتر از نتانیاهوی ملعون سر او گذاشتند و او را به عنوان یک برده‌ای که دنبال مثلاً شغالی دارد حرکت می‌کند راه انداختند و نکته طنز ماجرا این است که اینها مدعی آن هستند که می خواهند سرنوشت ما و منطقه را رقم بزنند.

ما باید دشمنان خودمان را به خوبی بشناسیم حتی افرادی که رفتند آن جا و مزدور رژیم طاغوت بودند، مزدور CIA بودند، مزدور Intelligence Service بودند، مزدور شبکه زیتون اسرائیل در ایران در دوره ننگین و سیاه طاغوتی بودند، مثل پرویز ثابتی بهایی خبیث و مقام امنیتی زمان شاه و ساواک که حالا چهره شان را به خاطر جنایاتشان دارند نشان می‌دهند.

باید دشمنان خودمان را بشناسیم آن هایی که در بیرون از ایران علیه نظام در شبکه‌های دشمن تبلیغات سوء می کنند، چه کسانی هستند؟ ماهیتشان چیست؟ مزدور چه کسی هستند؟ آب در آسیاب چه کسی می‌ریزند؟ چه هدفی را دنبال می‌کنند؟ اینها را بشناسیم و با آمادگی بیشتر و همه جانبه حتی آمادگی مهم‌تر آمادگی فکری، فرهنگی، اعتقادی، سیاسی و اجتماعی داشته باشیم و در مجامع بین‌المللی بتوانیم این‌ها را رسوا کنیم.

تسنیم: در این بین نقش اقشار مختلف کشورمان چیست؟

هنرمندان، ورزشکاران، مبلغین، دانشمندان و سیاستمداران ما، همه و همه باید ماهیت پلید دشمن و مزدوران اجانب و اسرائیل، آمریکا، انگلیس و دیگران را به هرشکلی که بتوانند به طور واقعی افشا کنند.

ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فراجا و دیگر نیروهای مومن و فداکار ما راهی که امام(ره) ترسیم کردند و رهبری معظم انقلاب اسلامی آنها را تایید و تقویت کردند همچنان با قدرت، همت و مجاهدت همه جانبه مسیر پرافتخار انقلاب اسلامی را پیش خواهند برد و پاسدار خون شهدا و رهبران و زمامداران عزیزانی باشند که اسم آنها برده شد و یادشان در دل ها زنده است و امروز ما متعهد هستیم که راه آنها، راه امام و رهبری را با قدرت و با توکل به خدا پیش ببریم و انشالله خداوند کمک کند “و من یتوکل علی الله فهو حسبه”.

از طرفی خود مردم شریف ما هم بعنوان پشتیبان نیرومند نیروهای مسلح و سپاه پاسداران هستند چراکه باید در همه عرصه ها از نیروهای مسلح با همه وجود حمایت کنیم و آنها را تنها نگذاریم، به آنها کمک کنیم و از خدا هم بخواهیم که خداوند هم آنها را تأیید و یاری کند.

شرط حفظ استقلال و عظمت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران همین است، ارتش و سپاه قدرتمند در همه عرصه ها حضوری سازنده و فعال و مثبت و الهی داشته باشند البته خداوند کمک می کند.

تسنیم: از اینکه وقت خود را در اختیار این خبرگزاری قرار دادید سپاسگزاریم، اگر سخن پایانی دارید بفرمایید؟

سفارش نهایی من به همه نیروهای مسلح و ملت شریف این است که دعا و توسل و انابه و توجه به خدا را فراموش نکنیم چراکه انقلاب ما انقلابی الهی و با توکل برخداست.

یکی از عوامل بسیار مهمی که دشمن را وادار به عقب نشینی می کند رعب است، دشمن همیشه باید مرعوب باشد و در مقابل اراده فولادین نیروهای مسلح ما، رزمندگان اسلام، ارتش ما و سپاه ما و دیگران بنابراین از خدا باید کمک بخواهیم که خدا وعده دادند: إِذْ تَقُولُ لِلْمُؤْمِنِینَ أَلَن یَکْفِیکُمْ أَن یُمِدَّکُمْ رَبُّکُم بِثَلاَثَةِ آلاَفٍ مِّنَ الْمَلآئِکَةِ مُنزَلِینَ* بَلَى إِن تَصْبِرُواْ وَتَتَّقُواْ وَیَأْتُوکُم مِّن فَوْرِهِمْ هَـذَا یُمْدِدْکُمْ رَبُّکُم بِخَمْسَةِ آلافٍ مِّنَ الْمَلآئِکَةِ مُسَوِّمِینَ”.

خود قرآن می فرماید: اسْتَعِینُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ إِنَّ اللّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ. صبر و نماز دو سرمایه ارزشمندی است که نیروهای مسلح ما و همه عزیزان ما، بسیجیان ما غیر بسیجیان ما نباید از سرمایه معنوی واراده الهی و توکل بر خدا غافل باشند.

امیدواریم خداوند به همه ما کمک کند که این مسئولیت سنگین نظام اسلامی را با قدرت پیش ببریم و به دست آیندگان بسپاریم . انشالله شاد و پیروز و موفق باشید والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا