خرید تور تابستان

عادی‌سازی همزمان روابط با ایران و اسرائیل در دستور کار بن سلمان

به رغم احیای روابط دیپلماتیک عربستان سعودی و ایران، یک رسانه اسرائیلی مدعی شده چشم‌انداز عادی‌سازی بین اسرائیل و عربستان سعودی در حال پیشرفت است.چرخش غیرمنتظره بن‌سلمان؛ عادی‌سازی همزمان روابط با ایران و اسرائیل

علی‌رغم نزدیکی غیرمنتظره اخیر بین رقبای منطقه‌ای دیرینه -عربستان سعودی و ایران- یک رسانه اسرائیلی مدعی شده چشم‌انداز عادی‌سازی بین اسرائیل و عربستان سعودی در حال پیشرفت است.

به گزارش اکو ایران، اسرائیل هیوم در گزارشی از قول یک مقام آمریکایی مدعی شده، که واشنگتن در حال بررسی خواسته‌های مطرح شده از سوی ریاض برای شرایط عادی‌سازی با تل‌آویو است.

ران دسنتیس، نامزد بالقوه جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ و فرماندار کنونی فلوریدا که هفته گذشته از سرزمین‌های اشغالی دیدار کرد، گفت که «فرصتی عالی برای ایجاد اتحاد آمریکا، اسرائیل و کشورهای عربی در مقابل نفوذ ایرانی‌ها وجود دارد. من فکر می‌کنم این مسئله‌ای قابل تحقق باشد. من فکر می‌کنم با یک سیاست حساب‌شده و روابط مناسب می‌توان انتظار داشت که عربستان وجود اسرائیل را به رسمیت بشناسد».

بر اساس گزارش اسرائیل هیوم، اکنون مقامات سیاسی اسرائیل امیدوارند که ریاض در تلاش برای حفظ روابط خود با ابرقدرت‌ها، به دنبال تقویت روابط با واشنگتن باشد. گفته می‌شود که عربستان سعودی خواسته‌های زیر را برای تحقق این مسئله در برابر واشنگتن ارائه کرده است: اتحاد دفاعی، برنامه هسته‌ای غیرنظامی، افزایش مبادلات تجاری و پایان دادن به انتقاد از عربستان سعودی به خاطر قتل جمال خاشقجی.

این رسانه گزارش داده این تلاش‌ها توسط سناتور آمریکایی لیندسی گراهام، که دو هفته پیش از ریاض و بعداً از بیت‌المقدس بازدید کرد، رهبری می‌شود. گراهام تاکید کرد که اگرچه او یک جمهوری‌خواه است، اما اگر دولت خواسته‌های عربستان را بپذیرد، از جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا حمایت خواهد کرد و این در نهایت منجر به عادی‌سازی روابط میان تل‌آویو و ریاض خواهد شد. با این حال، او هشدار داد که یک چارچوب زمانی «محدود» برای این فرصت وجود دارد. او گفته: «اگر ما این کار را در سال ۲۰۲۳ یا اوایل سال ۲۰۲۴ انجام ندهیم، ممکن است پنجره بسته شود».

منبع آمریکایی مذکور به این رسانه اسرائیلی گفته روند بررسی این خواسته‌ها چندین ماه طول خواهد کشید. این منبع گفت که برای اسرائیل نگران‌کننده‌ترین این شروط، تقاضای انرژی هسته‌ای غیرنظامی است، با این حال، در این مرحله، موضع نهایی تل‌آویو در این مورد مشخص نیست.

انعقاد توافقنامه عادی سازی روابط با عربستان سعودی یکی از اهداف اصلی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم در دوره کنونی است. ران درمر، مشاور نزدیک نتانیاهو و وزیر امور استراتژیک چندین بار ادعا کرده که تغییر سیاست دولت بایدن در قبال عربستان سعودی می‌تواند به صلح بین ریاض و تل‌آویو و دریافت جایزه نوبل برای بایدن منجر شود.

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا