خرید تور تابستان

معرفی راه کارهایی برای افزایش فروش از طریق نرم افزار CRM

سی آر ام چیست؟

CRM در یک کلام، به معنی سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان است که به سازمان‌ها، شرکت‌ها و کسب و کارها کمک می‌کند ارتباطاتشان را با مشتریان فعلی و بالقوه مدیریت و تقویت کنند. بهترین نرم‌افزار سی ار ام سیستمی‌ست که سازماندهی، بهره‌وری، مدیریت زمان و مدیریت مشتری را در مجموعه‌ها بهبود می‌دهد. در واقع راز افزایش سوددهی یک کسب و کار چیزی جز مدیریت هزینه‌ها و مهم‌تر از آن افزایش فروش نیست. کلید افزایش فروش نیز تنها در دو کلمه خلاصه می‌شود: رضایت مشتری.

بیشتر بخوانید: در این مقاله با عبارت ارزش دهی به مشتریان و نحوه انجام آن آشنا شوید.

 یک مشتری راضی می‌تواند بی‌نهایت خرید از شما انجام دهد و مثل یک سفیر تبلیغاتی، بلندگوی شما در بین اطرافیانش باشد. اما رضایت مشتری تنها در کیفیت محصول یا خدمات شما خلاصه نمی‌شود. این طور نیست که با فروش یک محصول کار شما با یک مشتری تمام شود و منتظر باشید مشتری بعدی از روی شانس با شما آشنا شود. تحقیقات زیادی نشان داده که نگهداری مشتریان فعلی از پیداکردن مشتریان جدید هزینه‌ی بسیار کمتری برای کسب و کار خواهد داشت.

پس در کنار کمپین‌های تبلیغاتی، بیلبوردها و همه‌ی برنامه‌های بازاریابی برای جذب مشتری باید به نگهداشت این مشتریان توجه زیادی کرد. به این ترتیب مهم‌ترین ماموریت شما افزایش رضایت مشتری و مهم‌ترین عامل رضایت مشتری کیفیت ارتباط و احساسی است که او نسبت به برند شما پیدا می‌کند.

شما احتیاج دارید برای مشتریان خود وقت بگذارید، آن‌ها را بشناسید، سوابقشان را در نظر بگیرید و به آنچه می‌گویند توجه کنید تا بتوانید فروشتان را افزایش دهید. از این طریق، مشتری در ذهن خود شما را از رقبایتان متمایز می‌کند و احتمالا در آینده خرید از شما را تکرار می‌کند. اگر به دنبال راهی برای افزایش رضایت و وفاداری مشتری هستید تا بتوانید افزایش فروش را تجربه کنید، نیاز به یک راه‌حل با کارایی بالا مثل استقرار یک سیستم سی ار ام برای مدیریت تمام تعاملاتتان با مشتری دارید. این سیستم نه تنها فروش شما را به‌طرز چشمگیری متحول می‌کند بلکه در صرفه‌جویی در منابع نیز به کمک کسب و کار شما می‌آید.

CRM به بسیاری از مشاغل کمک می‌کند راحت‌تر، سریع‌تر و بیشتر بفروشند و مشتریان بالقوه خود را به مشتریان وفادار تبدیل کنند. این نرم‌افزار کار تیم فروش را با به‌اشتراک‌گذاری داده‌های مشتری آسان می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند بهتر با مشتری ارتباط برقرار کنند.

در ادامه چند مورد از راهکارهای نرم‌افزار سی ار ام برای افزایش فروش توضیح داده شده است:

سرنخ‌های قوی و داده‌محور

درک و شناخت عمیق سرنخ‌هایی که دنبال می‌کنید بسیار مهم است. فروش یک کسب و کار زمانی افزایش پیدا می‌کند که به عنوان فروشنده تمام اطلاعات لازم مربوط به آن را در اختیار داشته و به‌درستی از آن‌ها استفاده کنید. سرنخ‌هایی که حاوی اطلاعات یا داده‌هایی است که می‌تواند برای تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری استفاده شود، سرنخ داده‌محور نامیده می‌شود. داده‌هایی مثل مشخصات مشتری، اطلاعات تماس، علاقه‌مندی‌ها و تاریخچه‌ی خرید به کارشناسان فروش کمک می‌کند هر فرصتی را بهتر درک کنند و ارتباط مناسب و شخصی‌سازی‌شده بسازند و به این ترتیب فروش محصول یا خدمات خود را افزایش دهند.

ایجاد سرنخ با کیفیت بالا

سازماندهی سرنخ‌ها یکی از مهم‌ترین وظایفی است که موجب افزایش فروش می‌شود. سی ار ام به شناسایی و هدایت سرنخ هایی که پتانسیل بالایی برای فروش دارند کمک می‌کند. نرم‌افزار CRM می‌تواند با جمع‌آوری داده‌های دقیق، سرنخ‌های واجد شرایط را تشخیص دهد و از تکنیک امتیازدهی برای آن‌ها استفاده کند. به این ترتیب که تیم‌های بازاریابی و فروش بر اساس پارامترهای مخصوص به خود، به هر سرنخ امتیازی اختصاص می‌دهند.

مدیریت گردش کار

بدون استفاده از سی ار ام پیگیری اطلاعات کار دشواری خواهد بود. CRM به فروشندگان شما اجازه می‌دهد سابقه پیگیری‌ها را ثبت کنند، به آن‌ها یادآوری می‌کند که تماس‌های لازم را برقرار کنند، داده‌ها را پس از تماس‌ به‌روزرسانی می‌کند، و به اعضای تیم این امکان را می‌دهد که نتیجه‌ی تماس‌ها را یادداشت کنند. به این ترتیب تیم فروش می‌تواند ارتباطات ساختارمند و به‌موقعی داشته باشد. برای مدیریت وظایف و صرفه‌جویی در زمان، تسک‌های مختلف توسط سی ار ام تعریف می‌شود.

نظارت بر سرنخ‌ها

وقتی پروسه‌ی فروش بسته می‌شود، کسب و کار باید همچنان خود را در یک ارتباط دائمی با مشتری قرار دهد. این کار می‌تواند به‌وسیله‌ی تحلیل رفتار مشتری و ارسال ایمیل یا پیامک مناسب انجام گیرد. یک سی ار ام صحیح به شما امکان ارسال پیام‌های آماده و از قبل برنامه‌ریزی‌شده را در فواصل مختلف می‌دهد. همچنین هشدارهای به‌موقعی برای نمایندگان فروش ارسال می‌شود تا در جریان پیگیری سرنخ‌ها باقی بمانند. به این ترتیب، نرخ تبدیل مشتری افزایش پیدا می‌کند.

همکاری بدون مرز

تیم‌های مختلف یک سازمان اقدامات و وظایف زیادی برای تبدیل سرنخ انجام می‌دهند. سی ار ام ابری می‌تواند انعطاف لازم در انجام امور را به تیم‌های مختلف ارائه دهد چون به راحتی از تلفن‌های هوشمند قابل دسترسی است. این قابلیت به نمایندگان فروش اجازه می‌دهد در هر مکان و زمانی سرنخ‌ها را دنبال کنند و به نتیجه برسانند.

ارتباطات مستمر تیم فروش

CRM به اعضای تیم فروش اجازه می‌دهد با یکدیگر هماهنگ شوند تا در یک خط حرکت کنند و همه از آخرین اطلاعات سریعا مطلع شوند. به این ترتیب به طور قابل توجهی اشتباهات ممکن کاهش پیدا می‌کند. سیستم‌های CRM تمام اطلاعات مربوطه را ذخیره می‌کنند و آن‌ها را در تیم به اشتراک می‌گذارند تا همه از پیشرفت فروش مطلع شوند و هیچ کار غیر ضروری انجام نشود. مثلا دو بار توسط افراد مختلف با یک مشتری تماس گرفته نشود

نظارت بر بازار

هر کسب‌وکاری به دنبال آن است که بداند محصول یا خدماتش در بازار چه عملکردی داشته و کسب و کار رشد پیدا کرده است یا خیر. CRM بهره‌وری تیم را افزایش می‌دهد و همچنین به مدیران کمک می‌کند عملکرد اعضای تیم و فروش شرکت را ردیابی کنند. CRM چرخه فروش را به دقت زیر نظر می‌گیرد و به شما کمک می‌کند تا ایرادات موجود در کسب و کار را شناسایی و برطرف کنید تا به افزایش فروش برسید. CRM می‌تواند بر هر مرحله از فرآیند نظارت داشته باشد و به شما بگوید چه چیزی کار می‌کند، چه چیزی کار نمی‌کند و برای رفع آن چه باید کرد.

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا