خرید تور تابستان

چطور کتابخانه شخصیمان را بفروشیم؟

رپورتاژ آگهی

در این مقاله سعی داریم راهکارهایی ارائه دهیم که بتوانید به راحتی کتابخانه شخصی خودتان را به قیمتی مناسب بفروشید. همچنین در مورد نحوه قیمت گذاری و اطلاع از قیمت فروش کتابخانه شخصی مباحثی را مطرح خواهیم کرد.

اول از همه باید پاسخ این سوال را بدهیم که کتابخانه شخصی چیست. مثلا اگر شما کتابهای درسیتان را از سال اول مدرسه تا سال آخر دانشگاه جمع کرده باشید یعنی کتابخانه شخصی دارید؟

پاسخ منفی است. عرفاً به کتابهای درسی در هر تعدادی که باشد نمی توان عنوان کتابخانه شخصی را اطلاق کرد. منظور ما هم در این مقاله فقط کتابهای غیر درسی و غیر دانشگاهی است. اساسا خریداران و فروشندگان کتابهای درسی و غیر درسی هم یکسان نیستند. معمولا کتابفروش هایی که در زمینه کتب غیر درسی فعالیت دارند، تخصصی در زمینه کتاب های درسی ندارند و بالعکس.

سوال بعدی این است که چه تعداد کتاب باید داشته باشیم که بتوانیم بگوئیم یک کتابخانه شخصی داریم.

البته پاسخ به چنین پرسشی کاملاً سلیقه ای است و پاسخ قطعی ندارد. ولی بصورت عرفی حداقل 100 تا 150 جلد کتاب لازم داریم تا بتوانیم بگوئیم یک کتابخانه شخصی جمع و جور داریم. به لحاظ حداکثری هم هیچ حدی وجود ندارد و ممکن است شخصی بیش از 20 هزار جلد کتاب در منزل خود داشته باشد.

حالا که میدانیم یک کتابخانه شخصی داریم چطور باید آن را قیمتگذاری کنیم؟

معمولا قیمتگذاری کتابخانه شخصی یک کار تخصصی است و شما بعنوان یک کتابخوان قادر نخواهید بود قیمت یک کتابخانه شخصی را تخمین بزنید. چرا محاسبه قیمت کتابخانه شخصی یک کار تخصصی است؟ فرض کنید یک کتابخانه شخصی با 2 هزار جلد را می خواهید بفروشید. اگر خریدار بخواهد قیمت تک تک عناوین را محاسبه کند و مثلا یک سوم آن را به شما بعنوان قیمت کتابخانه شخصیتان پیشنهاد دهد حداقل یک هفته زمان نیاز دارد. در حالیکه یک کتابفروش دست دوم نهایتا در عرض 10 دقیقه می تواند قیمت حدودی کتابخانه را تخمین بزند. شاید فکر کنید که این کار به معنای نادیده گرفتن حقوق فروشنده است و قیمت کتابها را بصورت کلی و با بی دقتی تخمین می زنند. من بعنوان یک کتابفروش اما این نظر را قبول ندارم و معمولا در اغلب موارد تخمین اغلب کتابفروش ها نزدیک به هم و با اختلاف کمتر از ده درصد هست.

اما اگر می خواهید بدانید یک کتابفروش چطور در مدت زمانی بسیار کوتاه چنین تخمینی را انجام می دهد باید بگویم که راه های متفاوتی وجود دارد. مثلا ممکن است یک کتابفروش قیمت هر قفسه را بصورت میانگین حساب کنید و آن را ضربدر تعداد کل قفسه های شما بکند. یا ممکن است هر ردیف را بصورت مجزا حساب کند. چشم کتابفروش های دست دوم خیلی سریع کتاب های نایاب را شکار می کند. هر چقدر بتوانید در زمان فروش کتابها عکس های بهتری از کتابخانه برایشان ارسال کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت.

شاید بخواهید بدانید که بعنوان یک فروشنده چطور می توانید قیمت کتابخانه خودتان را تخمین بزنید؟

به نظرم بهترین راه این است که عکس کتابهایتان را بطور صحیح به چند کتابفروش مورد اطمینان ارسال کنید. در این صورت خواهید دید که قیمت پیشنهادی آنها تقریبا مشابه هم خواهد بود. به سادگی و با چند تماس تلفنی یا ارتباط در تلگرام یا واتساپ و اینستاگرام میتوانید برآورد قیمت را انجام دهید.

کتابفروش های دست دوم را از کجا پیدا کنیم؟

بطور کلی به دو صورت می توانید با کتابفروش های دست دوم ارتباط برقرار کنید. اول بصورت حضوری و دوم بصورت اینترنتی

چنانچه می خواهید بصورت حضوری کتابخانه خود را بفروشید باید به کتابفروشی های شهرتان سری بزنید. معمولا اغلب کتابخانه های شخصی که در ایران خرید و فروش می شوند در تهران یا شهرهای بزرگ هستند.

روش دوم بصورت اینترنتی است. در حال حاضر بسیاری از کتابفروش ها در فضای وب و اینستاگرام فعالیت دارند. ما در کتاب رومی هم یکی از فعالیت های اصلیمان خرید و فروش کتاب دست دوم است. شما می توانید با یک تماس تلفنی و ارسال تصاویر کتاب ها از قیمت کتابخانه شخصیتان مطلع شوید و در صورت توافق، کتابهایتان را در اختیار کتاب رومی قرار دهید تا مجددا به چرخه فروش بازگردند. برای این منظور فقط کافیست با شماره 05144226404 یا 09108295823 تماس بگیرید.

کدام روش بهتر است؟ فروش بصورت اینترنتی یا حضوری؟

بعنوان یک اصل کلی، اگر واقعا قصد فروش کتابهایتان را دارید باید در هر صورت عکسهای خوب و مناسبی از کتابخانه شخصیتان بگیرید. هیچ کتابفروشی احتمالا با یک تماس قانع نمی شود که بصورت حضوری برای قیمتگذاری کتابخانه شما به منزلتان بیاید. شاید چند سال قبل این اتفاق می افتاد ولی در این دوران با پیشرفت ها و امکانات موجود عقل سلیم حکم می کند که خریدار کتاب دست دوم ابتدا تصاویری از کتابها را ببیند و سپس اقدام به قیمت گذاری یا احیانا مراجعه حضوری کند. البته مراجعه حضوری در صورتیکه عکسها به درستی گرفته شود فایده خاصی نخواهد داشت.

عکس کتابها را چطور بگیریم و ارسال کنیم؟

مهم ترین نکته فروش کتابخانه شخصی از نظر من گرفتن عکسهای مناسب است و بسیار کار ساده ای است. در هر صورت دو حالت وجود دارد.

  1. کتابها داخل قفسه چیده شدند: در این صورت از داخل هر قفسه یا دو قفسه یا نهایتا 3 قفسه یک عکس بگیرید.مثل نمونه زیر

2. کتابها روی زمین چیده شدند: در اینصورت کتابها را روی هم بچینید (دقت کنید فقط روی هم بچینید. کنار هم چیدن کتابها اصلا کار درستی نیست چون معمولا کتابفروشها عادت دارند بصورت چیده شده روی هم قیمتگذاری کنند) و از هر 10 یا 20 یا نهایتا 30 عنوان یک عکس ارسال کنید. مثل نمونه زیر:

عکس ها را در شبکه های اجتماعی مثل تلگرام یا واتساپ ارسال کنید و منتظر باشید نتیجه از طرف خریدار اعلام شود.

آیا موضوع کتابها در حوزه خاصی باید باشد؟

در ابتدای مقاله گفتم که کتب تخصصی و درسی و دانشگاهی جزو موضوعاتی نیستند که عنوان کتابخانه شخصی را به آنها اطلاق کنیم. بعنوان مثال کتب حقوقی یا پزشکی توسط کتابفروش های غیر درسی خریداری نمی شود. اما از بین کتابهای غیر تخصصی هم برخی موضوعات خاص کمتر خریداری می شود. مثل کتب مذهبی. کتب مذهبی معمولا خریداران خاصی دارند. اگر اغلب کتب کتابخانه شخصیتان مذهبی است، باید بدنبال خریدارانی باشید که در این زمینه فعال هستند. عمدتا خریداران کتاب دست دوم این موضوعات را خریداری می کنند: ادبیات، تاریخ، فلسفه، هنر، علوم سیاسی و جامعه شناسی و …

کتاب های زبان اصلی را چطور بفروشیم؟

اگر کتاب زبان اصلی اورجینال دارید (غیر درسی و غیر آموزشی) می توانید با بخش کتاب های زبان کتاب رومی تماس بگیرید. البته ما در کتاب رومی فقط کتب اورجینال و عمومی را خریداری میکنیم.

خریدار کتاب در محل اقدام به جمع آوری می کند یا باید کتابها را خودمان تحویل دهیم؟

البته در این مورد کتابفروش ها سیاست یکسانی ندارند و پس از توافق بر روی قیمت کتابخانه باید روی این مسئله هم توافق انجام گیرد. ولی بصورت عرفی اگر تعداد کتابهای کتابخانه تان کم تر از 200 جلد باشد اغلب از شما می خواهند که برای تحویل خودتان کتاب ها را به کتابفروشی تحویل دهید. ولی برای تعداد بالاتر از این مقدار معمولا همه کتابفروش ها خودشان کتابها را جمع آوری میکنند. همیشه در این موارد بسته بندی کتاب ها هم بر عهده خریدار است و نیازی نیست شما اقدامی انجام دهید.

سخن آخر: در نهایت باید بدانید فروش کتابخانه شخصی یک امردو طرفه هست و باید توافقی بین خریدار و فروشنده انجام گیرد. مهم این است که خریدار بعنوان فردی که احتمالا بیشتر از فروشنده از ارزش کتابها مطلع است، جانب انصاف را رعایت کنید و فروشنده نیز بداند که کتابفروش می بایست از طریق خرید و فروش کتاب درآمدی کسب کند. در نهایت ذکر این نکته ضروری است که فروش کتابخانه شخصی از این جهت که کتابهای ساکن را به چرخه مجدد فروش بازمیگرداند و به دست علاقمندان کتاب می رساند یک امر مهم است.

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا