خرید تور تابستان

6 نکته که پیش از خرید کتاب دست دوم باید بدانیم

رپورتاژ آگهی

این روزها به دلایل مختلفی خرید کتاب دست دوم بسیار بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته. خصوصا با توجه به افزایش چشمگیر قیمت کتاب، بسیاری از افراد ترجیح می دهند کتاب هایی با قیمت های پایینتر خریداری کنند. در این مقاله قصد داریم به شما یادآوری کنیم که در هنگام خرید کتاب دست دوم باید به چه نکاتی توجه کنید تا تجربه ای خوب در این زمینه داشته باشید.

1.توجه به سال چاپ کتاب: نکته اول این است که اگر می خواهید خرید به صرفه ای انجام دهید و اساساً اگر دلیلتان برای خرید کتاب دست دوم صرفه جویی مالی است، اصلا به سراغ کتاب های قدیمی نروید. کتاب های قدیمی معمولا (نه همیشه) متوسط قیمت بالاتری نسبت به کتاب های جدید دارند. برای مثال اگر قصد خرید کتاب عزاداران بیل غلامحسین ساعدی را دارید بهتر است به دنبال نسخه های دست دوم چاپ جدید باشید. قیمت نسخه های خاص و قدیمی این کتاب ممکن است تا 1 میلیون تومان هم باشد (سری پوست ماری چاپ نیل). در هر صورت بهتر است زمانیکه به دنبال خرید کتاب قدیمی هستید، این نکته را مد نظر قرار دهید که با چه هدفی کتاب دست دوم می خرید. در اغلب موارد نسخه های چاپ قدیمی، به لحاظ محتوایی تفاوت آنچنانی با نسخه های جدید ندارند.

2. چک کردن صفحات: حتما بررسی کنید که کتاب صفحه ناقص یا پاره یا چاپ نشده ای نداشته باشد. البته کتابفروشی که کتاب را از آن تهیه کردید موظف است در صورت وجود هرگونه ایراد که باعث نقص فاحش کتاب شده باشد و مانع مطالعه آن باشد کتاب را از شما پس بگیرد. در واقع کتابفروش نمی تواند با این استدلال که باید در هنگام خرید کتاب آن را کامل بررسی کنید، از زیر بار مسئولیت نقص کتاب، شانه خالی کند. پس هنگامی که کتاب را تهیه می کنید حتما آن را از کتابفروشی ها یا وبسایت های معتبر تهیه کنید. البته پس از خرید و در اولین فرصت (نهایتا یک هفته) آن را بررسی کنید. چنانچه مثلا پس از گذشت 6 ماه متوجه ایراد شوید، مسئولیت بر عهده خودتان خواهد بود.

3. مهر کتابخانه: به طور کلی افراد یا سازمانها با چند هدف، اقدام به تهیه مهر برای کتابهای خود می کنند. استفاده از مهر کتابخانه شخصی تاثیری در قیمت کتاب ندارد و باعث افت قیمت نخواهد شد. البته در صورتیکه به شکل معقولی از آن استفاده شود. مثلا اگر به اول و آخر و لب جلوی کتاب و چند صفحه از متن کتاب مهر کتابخانه شخصی زده شود، باعث افت قیمت خواهد شد. ولی نکته مهم تر مهر کتابخانه عمومی است که باعث افت قیمت شدید کتاب می شود. برای مثال اگر قیمت یک کتاب 100 هزار تومان باشد، با مهر کتابخانه عمومی احتمالا قیمت 30-40 تومنی خواهد داشت. توجه کنید کتاب های مربوط به کتابخانه عمومی معمولا در قسمت عطف برچسب دارند و صفحه آخر هم برگه ای برای ثبت امانت دارند.

4. چاپ افست: برخی از کتابها به دلایل مختلف بصورت رسمی و از سوی ناشرین چاپ نمی شوند و افراد راسا اقدام به چاپ کتاب می کنند. اصطلاحاً به این نوع کتابها افست می گوییم که البته ارتباطی با نوع چاپ کتاب ندارد و در مقابل چاپ اصلی از اصطلاح چاپ افست استفاده می کنیم. مثلاً در هنگام خرید کتاب صد سال تنهایی ممکن است به دستفروشان خیابان انقلاب برخورد کنیم که مدعی هستند کتاب متن اصلی و بدون سانسور است. البته این ادعا که متن اصلی هست ادعای درستی است ولی باید بدانیم به لحاظ قیمتی این کتابها، با نسخه اصلی اختلاف فاحشی دارند. پس بهتر است در هنگام خرید کتاب از فروشنده سوال کنید که آیا نسخه اصل می فروشند یا افست. در صورتیکه مشکلی با چپ افست ندارید، به قیمت ارائه شده توجه کنید.

5. بررسی ایرادات کتاب: طبیعی است که کتاب دست دوم ممکن است ایراداتی داشته باشد. این ایرادات روی قیمتگذاری کتاب دست دوم تاثیر زیادی دارد. مثلا اگر یک کتاب 100 هزار تومان قیمت دارد در صورتیکه حدود 20 صفحه آن علامت گذاری شده باشد 60-70 تومن قیمت دارد. یا مثلا اگر دچار آب خوردگی مختصری شده باشد 50-60 هزار تومان ارزش دارد. مهم ترین ایرادات یک کتاب عبارتند از مهر کتابخانه عمومی، علامت گذاری یا حاشیه نویسی، آبخوردگی یا نمخوردگی، کثیفی جلد یا لب جلو یا صفحات داخلی و ….

6. قیمتگذاری کتاب دست دوم: چنانچه کتابی در بازار نایاب باشد و تجدید چاپ نشود قیمت آن را چطور برآورد کنیم؟ واقعیت این است که قیمتگذاری کتاب یک کار تخصصی است و فقط در موارد محدودی می توانید بعنوان خریدار کتاب دست دوم، قیمت کتاب را تخمین بزنید. مثلا باید بدانید قیمت یک کتاب دست دوم که در بازار با قیمت 100 هزار تومان در حال چاپ است، حدودا 25 تا 35 درصد کمتر از قیمت آخرین چاپ است. ولی معمولا نمی توانید قیمت یک کتاب قدیمی را تخمین بزنید. مثلا در مورد همان مثال قبلی کتاب عزاداران بیل نسخه 1 میلیونی هم در بازار موجود است ولی اغلب نسخه های قدیمی قیمتی در حدود 150 تا 250 دارند. پس بهتر است در این مورد به کتابفروش ها اعتماد کنید و از کتابفروش ها یا وبسایت های معتبری خرید کنید که می دانید در قیمتگذاری منصفانه و درست عمل می کنند.

7. کتاب های زبان اصلی: در مورد خرید کتاب زبان اصلی باید دقت کنید که تشخیص اصل بودن یا چاپ ایران بودن کمی سخت هست و بهتر است که به فروشنده کتاب اعتماد کنید و از فروشنده درباره اصل یا افست بودن کتاب سوال کنید.

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا