خرید تور تابستان

ماجرای فیلم منتشر شده از اظهارات احمد خمینی درباره سلمان رشدی چه بود؟

یک شبکه‌ی فارسی‌زبان خارجی با انتشار فیلمی قدیمی از اظهارات مرحوم سید احمد خمینی درباره سلمان رشدی ادعاهایی را علیه فرزند بنیانگذار جمهوری اسلامی مطرح کرد.

به گزارش انصاف نیوز، شبکه‌ی ایران اینترنشنال در گزارشی به فیلمی قدیمی از سخنرانی حجت‌الاسلام سیداحمد خمینی در نشست «تبیین حکم تاریخی امام خمینی» که از سوی عبدالله عبدی، تهیه‌کننده‌ی سابق صداوسیما در اختیار آنان قرار گرفته، پرداخته است.

در این فیلم که بنا بر ادعای مطرح‌شده برای نخستین بار منتشر می‌شود فرزند امام خمینی معتقد است که کشتن سلمان رشدی از صد سال کار فرهنگی اثرگذارتر است.

او از نیروهای وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران می‌خواهد تا درباره‌ی عملکرد خود درباره‌ی موضوع سلمان رشدی پاسخگوی امام باشند و خطاب به آنها می‌گوید: «به پیغمبرتان حمله شده، اینجا نشسته‌اید که به شما اجازه دهند به خارج بروید؟!»

با وجود گذشت سی و پنج سال از فتوای امام خمینی هیچ گزارشی مبنی بر اقدامی دولتی از سوی جمهوری اسلامی ایران برای قتل سلمان رشدی گزارش نشده است.

برخی معتقدند که آنچه از سوی امام خمینی مطرح شده‌است نه یک دستور حکومتی از سوی رهبر جمهوری اسلامی ایران بلکه در مقام فتوایی از سوی یک عالم دینی بوده است.

احمد خمینی درباره سلمان رشدی
ماجرای فیلم منتشر شده از اظهارات احمد خمینی درباره سلمان رشدی چیست؟

بخش‌های منتشر شده از سخنرانی سید احمد خمینی درباره سلمان رشدی در سیمنار تبیین حکم تاریخی امام خمینی

پرتال امام خمینی، در بهمن 92 متنی را از جلد اول کتاب «مجموعه آثار یادگار امام» منتشر کرده است که بنا بر اعلام این سایت خبری سخنرانی سیداحمد خمینی در «اجلاس پایانی سمینار «تبیین حکم تاریخی حضرت امام خمینی(س)»» در ۱۳ اسفند ۱۳۶۹ است.

متن بخش‌های منتشرشده از این سخنرانی به این شرح است:

«گاهی اوقات مشکلات به دست سرمایه داران حل نمی شود و اینجا حاکمان اجباراً رو به عناصر فرهنگی نظام می آورند و از آنان درخواست کمک می کنند، و نمونه اش را در مورد قضیه سلمان رشدی به وضوح دیدیم که چطور غربیها بعد از اینکه نتوانستند به وسیله پول، مسلمانان را از قتل سلمان رشدی باز دارند، بلافاصله پیش مفتی اعظم مصر رفتند و از او خواستند تا کاری کند که جلو هجوم مسلمانان برای مبارزه با این توطئه گرفته شود.

مفتی اعظم مصر هم در مورد حل بحران سلمان رشدی، با اعلام اینکه سلمان رشدی یک مرتد است و طبق قوانین اسلام مرتد می تواند توبه کند و حال که این مزدور توبه کرده است پس حکم قتل در موردش بی مورد است، برای حل این قضیه تلاش کرد.

بعد از صدور حکم مفتی اعظم مصر دیدیم که دنیا برای اجرای حکم حضرت امام با شوق بیشتری آن را پی گیری کرد.

انقلاب اسلامی ایران مربوط به یک نقطه خاص نمی شود و هر کسی که احساس می کرد در ایران یک جریان در حال نضج گرفتن است که می تواند به منافع کل مسلمانان کمک کند، با جان و دل حاضر بود برای این انقلاب فداکاری کند و بر این اساس بعد از انقلاب اسلامی ایران، زنان در انگلیس و فرانسه با پوشش اسلامی به سر کلاس رفتند.

استکبار وقتی دید نمی تواند انقلاب اسلامی را از جهات سیاسی و نظامی شکست بدهد، نقاط ضعف را مطرح کرد و زمانی که امام خمینی(س) حکم قتل سلمان رشدی را صادر کردند، عده زیادی در ایران به من تلفن زدند که این کار موجب قطع ارتباط بین ما و کشورهای اروپایی خواهد شد. امام(س) با تمام قوا به خواسته های این عده دست رد زدند، هر کسی قدرت دارد و می تواند سلمان رشدی را بکشد باید اقدام کند و هر کاری که در این جهت صورت گیرد مفید است»

فتوای امام خمینی درباره‌ی سلمان رشدی

احمد خمینی درباره سلمان رشدی
ماجرای فیلم منتشر شده از اظهارات احمد خمینی درباره سلمان رشدی چیست؟

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در واکنش به کتاب «آیات شیطانی» سلمان رشدی فتوایی را صادر کرده بودند.

متن فتوای امام خمینی به این شرح بوده‌است:

‏«بسمه تعالی‏

‏‏إنا لله و انا الیه راجعون ‏

‏‏ ‏‏به اطلاع مسلمانان غیور سراسر جهان می رسانم مؤلف کتاب «آیات شیطانی» که علیه‏‎ ‎‏اسلام و پیامبر و قرآن، تنظیم و چاپ و منتشر شده است، همچنین ناشرین مطلع از‏‎ ‎‏محتوای آن، محکوم به اعدام می باشند.

از مسلمانان غیور می خواهم تا در هر نقطه که‏‎ ‎‏آنان را یافتند، سریعاً آنها را اعدام نمایند تا دیگر کسی جرأت نکند به مقدسات مسلمین‏‎ ‎‏توهین نماید و هر کس در این راه کشته شود، شهید است ان شاءالله.

ضمناً اگر کسی‏‎ ‎‏دسترسی به مؤلف کتاب دارد ولی خود قدرت اعدام او را ندارد، او را به مردم معرفی‏‎ ‎‏نماید تا به جزای اعمالش برسد. والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.‏

‏‏روح الله الموسوی الخمینی‏»

چرا سلمان رشدی به جای پاسخ علمی، حکم اعدام گرفت؟

احمد خمینی درباره سلمان رشدی
ماجرای فیلم منتشر شده از اظهارات احمد خمینی درباره سلمان رشدی چیست؟

خبرگزاری فارس در متنی که در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ منتشر کرده است، به این پرسش پاسخ داده که «چرا سلمان رشدی به جای پاسخ علمی، حکم اعدام گرفت؟»

این رسانه‌ی اصولگرا می‌نویسد:

«شاید این سؤال مطرح شود که چرا به جای پاسخ علمی به سلمان رشدی، حکم اعدام او صادر شد؟

در پاسخ باید گفت: اقدام سلمان رشدی، یک اشکال و شبهه نظری نبود که بخواهیم به آن به وسیله استدلال و بحث نظری پاسخ دهیم، بلکه او با تألیف این کتاب عملاً و عمداً به ساحت نبی اسلام جسارت کرد.

و خود را از مصادیق «سابّ‌النبی» قرار داد و حکم توهین کننده به پیامبر اسلام بنا به فقه شیعه و فتوای تمامی مراجع «اعدام» است.

اگر او در تألیف کتاب خود اِن قُلت‌ها و ایراداتی را نسبت به قرآن و پیامبر بیان می‌کرد، بی‌شک با چنین واکنش سنگینی روبه‌رو نمی‌شد، کما اینکه بسیاری از منتقدان غیرمسلمان چنین روشی را اتخاذ کرده‌اند؛ اما سلمان رشدی در مقام اشکال کننده و بیان شبهه نیست، بلکه او با قصد توهین و استهزای اسلام و حضرت محمد مصطفی(ص) این اثر را پدید آورد»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. قضیه وقتی جالب می شود که رسانه؟ فارس می خواهد از علمی و عقلانی بودن آن بنویسد.

    7
    3
  2. سوالی که ممکن است دراذهان مطرح شوداین است که سلمان رشدی مطالبی راکه دال برسب النبی بودن اوست ازخودش ساخته وجعل کرده یا منقولاتی است ازمآخذ؟ اگر ازمنابع ومآخذ است چرا جرأت نمی کنیم آن مراجع را ساب النبی تلقی کنیم؟ الله العالم.

    1
    2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا