خرید تور تابستان

نتیجه‌ی مداخله دولت در قیمت گذاری خودروهای مونتاژی‌: تقاضا کاذب و توزیع رانت

یک عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر عدم مداخلات شورای رقابت و دولت بر قیمت خودروهای مونتاژی عنوان کرد: قیمت خودرو باید در فضای رقابت آزاد تعیین شود چراکه تعیین قیمت های دستوری برای خودروهای مونتاژی، خودروسازان بخش خصوصی را همچون خودروسازان دولتی زمین گیر خواهد کرد.

جبار کوچکی‌نژاد درباره دستور رییس جمهور مبنی بر لغو افزایش قیمت خودروهای مونتاژی توسط شورای رقابت اظهار داشت: مداخلات دولت در قیمت گذاری خودرو همواره موجب ایجاد تقاضا کاذب و توزیع رانت در بازار خودرو بوده در حالی که وظیفه دولت در قبال خودروسازان بخش خصوصی نظارت است.

وی افزود: با توجه به حجم تولید خودروهای داخلی و مونتاژی و همچنین صدور مجوز واردات خودرو از سوی مجلس بازار خودرو اشباع شده و دیگر نیازی به تعیین قیمت دستوری خودروهای مونتاژی از سوی شورای رقابت نخواهد بود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر عدم مداخلات شورای رقابت و دولت بر قیمت خودروهای مونتاژی بیان کرد: قیمت خودرو باید در فضای رقابت آزاد تعیین شود چرا که تعیین قیمت های دستوری برای خودروهای مونتاژی می تواند خودروسازان بخش خصوصی را همچون خودروسازان دولتی زمین گیر کند.

کوچکی نژاد با اشاره به اینکه قیمت گذاری دستوری خودروهای مونتاژی موجب افت تولید و فروش این خودروها شده و علاوه بر تولیدکننده، مصرف کننده نیز متضرر می شود، یادآور شد: کشف قیمت خودرو در بورس کالا مطمئن ترین راه برای قیمت گذاری خودرو است چراکه بورس موجب شفافیت و کشف قیمت واقعی خودرو است و این هم به نفع مصرف کننده و هم تولیدکننده خواهد بود.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا