خرید تور تابستان

واکنش بورس به اوراق بدهی دولت

میزان نوشت: نخستین هفته معاملاتی فرابورس ایران در آبان ماه جاری با افزایش شاخص کل، حجم، تعداد دفعات و ارزش معاملات همراه بود به نحوی که شاخص کل آن (آیفکس) در ارتفاع 828 واحدی قرار گرفت.

فرابورس در هفته ای که گذشت با انجام عرضه عمده 7.3 درصد از سهام غیرمدیریتی «میدکو» و نیز عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی مرحله نهم را سپری کرد.

در هفته معاملاتی منتهی به هفتم آبان ماه تعداد 3 هزار و 263 میلیون ورقه بهادار در 155 هزار دفعه در بازارها مورد مبادله قرار گرفت که ارزش آن بالغ بر 20 هزار و 319 میلیارد ریال بود؛ این ارقام در مقایسه با هفته قبل از آن (هفته پایانی مهرماه) به ترتیب رشد 107، 16 و 108 درصدی را تجربه کردند.

در همین حال شاخص کل فرابورس نیز با افزایش 4 واحدی به نزدیکی ارتفاع 829 واحدی رسید، ضمن آنکه ارزش بازار نیز با افزایشی 21 هزار و 906 میلیارد ریالی، رقم 988 هزار و 508 میلیارد ریال را روز چهارشنبه پنجم آبان ماه ثبت کرد.

براساس گزارش فرابورس ، بررسی معامله های انجام شده در بازارهای فرابورس ایران نیز نشان می‌دهد در بازار اول، دوم و پایه به ترتیب تعداد 1994، 771 و 429 میلیون سهم به ارزش 6548، 2746 و 704 میلیارد ریال مورد مبادله قرار گرفت که در بازارهای اول و دوم افزایش 274 و 24درصدی حجم و 528 و 25 درصدی ارزش معاملات به ثبت رسیده است.

در این میان بازار پایه رشد 9 درصدی حجم معاملات را در مقابل افت یک درصدی ارزش آن تجربه کرده است.
در بازار ابزارهای نوین مالی سرمایه‌گذاران در هفته‌ای که گذشت، معامله 6 میلیون ورقه بدهی به ارزش پنج هزار و 515 میلیارد ریال را تجربه کردند؛ در صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله نیز تعداد 19 میلیون ورقه به ارزش 218 میلیارد ریال داد و ستد شد و اوراق تسهیلات مسکن معامله 0.24 میلیون ورقه تسه به ارزش 192 میلیارد ریال را شاهد بود.

معاملات اوراق بدهی و تسهیلات مسکن در حالی نسبت به هفته ماقبل با رشد مواجه شد که در خصوص ETF ها (صندوق های سرمایه گذاری مختلط) شاهد افت حجم و ارزش معاملاتی بودیم.
در مجموع، در بازار ابزارهای نوین مالی که چهارشنبه هفته گذشته نیز شاهد انجام عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی مرحله نهم بود و تعداد 25 میلیون ورقه به ارزش پنج هزار و 924 میلیارد ریال دادوستد شد.

* سهم 20 درصدی پالایشی‌ها از ارزش معاملات فرابورس

پالایشی‌ها در هفته نخست آبان ماه در میان صنایع پیشرو بازار سهام فرابورس (شامل بازارهای اول، دوم و پایه) قرار گرفتند. این گروه بورسی سهم 20 درصدی از ارزش معاملات بازار سهام فرابورس را با دادوستد 622 میلیارد ریال تجربه کردند؛ از این گروه نماد معاملاتی شرکت پالایش نفت تهران به بازار دوم بورس انتقال یافت.

پس از پالایشی‌ها، گروه فلزات اساسی‌ با ارزشی معاملاتی بالغ بر 538 میلیارد ریال، سهم 17 درصدی و گروه حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات با دادوستد 470 میلیارد ریال، سهم 15 درصدی از ارزش کل معاملات را از آن خود کردند.صنایعی همچون بانک‌ها و موسسات اعتباری، سرمایه‌گذاری‌ و انبوه‌سازی‌ نیز در میان 10 صنعت پیشرو معاملات قرار گرفتند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا