خرید تور تابستان

پاسخ فائزه هاشمی به حسین مرعشی درباره انتخابات

فائزه هاشمی رفسنجانی، عضو حزب کارگزاران که در حال طی محکومیت حبس در زندان اوین است در یادداشت به سخنان اخیر سیدحسین مرعشی، دبیرکل این حزب درباره‌ی انتخابات پاسخ داد و در جایی از او پرسید: مردمی که شما به آنها امید دارید با چه اطمینانی به سیاستمدارانی رأی دهند که شما با سابقه ۴۰ ساله سیاسی از آنها بریده‌اید؟

متن یادداشت خانم هاشمی که برای انتشار در اختیار انصاف نیوز قرار گرفته است در پی می‌آید:

جناب آقای مرعشی
بخش‌هایی از مصاحبه جنابعالی درباره ضرورت شرکت در انتخابات در تاریخ ۲۸ تیر ماه را در روزنامه اعتماد خواندم. جملاتی تا حدودی متناقض و از سر استیصال. لازم دیدم در حد اطلاعات خود با توجه به حضورم در زندان اوین و با استفاده از عبارات خودتان به آن بپردازم.

۱- مقایسه شرایط انتخابات مجلس پنجم و امروزه قیاسی مع الفارق است. موضوعاتی مثل قدرت مطلق [رهبری]، تسلط کامل سپاه در همه حوزه ها، سیاست خارجی تهاجمی، وضعیت اسفبار اقتصادی، بی قانونی، دروغ و ریا و عوامفریبی، بی توجهی به منافع ملی و مطالبات عمومی و حقوق مردم، نبودن نگاه ملی، سیطره نگاه امنیتی بر تمامی امور، فقدان عقل و تدبیر در اداره کشور، فساد و تباهی گسترده و سیستمی، سرکوب شدید هرگونه نقد و اعتراض و محکومیت‌های ناعادلانه قضایی، ناامیدی و نفرت عمومی از [وضعیت] و …. که امروزه در اوج خود در طول سال‌های پس از انقلاب قرار دارد قابل مقایسه با دوران و زمانه انتخابات مجلس پنجم نمی‌باشد.
۲- از دست رفتن موقعیت‌های رسمی و محو اصلاح طلبان در نظام سیاسی کشور عمدتا به دلیل پشت کردن آنها به مطالبات عمومی و وعده‌های خود، قرار گرفتن نسبی در کنار حکومت، اعلام نظر شبهه دار و دو پهلو نسبت به اعتراضات عمومی از ۱۳۹۶ تا کنون بوده که سبب قطع امید مردم از اصلاح طلبان و عدم شرکت در انتخابات‌های ۱۳۹۸ و ۱۴۰۰ گردید. محو اصلاح طلبان از سیستم حکومتی زمانی اتفاق افتاد که برای حفظ جایگاه خود در حکومت به آرای مردم بی اعتنا شدند، از مردم عقب افتادند و تلاشی برای پر کردن این فاصله، غیر از زمان‌های انتخابات، نکردند. محو اصلاح طلبان زمانی شروع شد که در زمان قدرت، خودی و غیر خودی و انحصار داشتند، غیر شایسته‌ها را بر مسند نشاندند و بارها و بارها فرصت‌ها را هدر دادند.
۳- مردمی که پیروزی اصلاح‌طلبان را در انتخابات‌های متعدد پس از ۱۳۹۲ رقم زدند، از بی عملی منتخبین خود در اجرای خواسته‌های به حقشان پس از شهادت آقای هاشمی از سیاسیون بریدند و مبارزه برای به دست گرفتن سرنوشت خود را آغاز نمودند. اگر جنابعالی به تازگی از سیاسیون قطع امید کرده‌اید و در جلسات جبهه اصلاحات شرکت نمی‌کنید، این مردم به درستی از ۱۳۹۶ از اصلاح‌طلبان عبور کردند و آرای خود را به صندوقی نریختند تا از آن سوءاستفاده و به ناحق اعتبار و آبروی نظام تلقی شود. علاوه بر این، مردمی که شما به آنها امید دارید با چه اطمینانی به سیاستمدارانی رأی دهند که شما با سابقه ۴۰ ساله سیاسی از آنها بریده‌اید؟
۴- اگر اپوزیسیون خارج از کشور در جنبش زن، زندگی، آزادی برجسته و محور شدند به دلیل کناره گرفتن عمده اصلاح‌طلبان از این اعتراضات بوده است. در این میدان جا زدیم، مردم را تنها رها کردیم، با دست خود اصلاحات را به بن بست رساندیم و عملا به همراه حاکمان جامعه را به فضای رادیکال هدایت کردیم.
۵- جناب آقای مرعشی، مردم مد نظر شما سالهاست که با تجمعات، تحصنات، اعتراضات، مقابله با حجاب اجباری و سیاست‌های تحمیلی، انتخاب سبک زندگی، فعالیت در فضای مجازی، شرکت نکردن در انتخابات‌ها و هرگونه فراخوان حکومتی، صدور بیانیه‌ها، حضور در جنبش سبز و در جنبش زن-زندگی-آزادی، حضور در کمپین‌های دختران انقلاب و نه به اعدام، حمایت از آسیب دیده‌ها، ورود دختران به استادیوم‌ها و ….. بر بدن سیاستمداران شلاق زده، برای آنها هزینه ایجاد کرده و خود هزینه داده‌اند تا زندگی‌شان را درست کنند. آنها نه تنها صحنه را ترک نکرده اند، بلکه روز به روز مقاومتر و مبتکرتر حاکمان را به چالش کشیده‌اند.
آیا عمده اصلاح طلبانی که با توجیهات مختلف در خانه نشسته از مبارزه انصراف داده‌اند یا مردمی که هر روز زخم‌هایی عمیق‌تر و کاری‌تر بر پیکرشان وارد می‌شود ولی همچنان ایستاده‌اند؟
۶- راه حل مردم انجام نافرمانی‌های مدنی، بی اعتنایی به [مسئولان] در انجام خواسته‌های خود، افزایش فشار و به تنگ آوردن آنهاست. در دورانی که هر روز قانونی می‌نویسند تا بی عدالتی و فساد را قانونی کنند، چه چشم اندازی برای رقابتی بودن انتخابات، سلامت انتخابات، آزادی عمل منتخبین در تحقق وعده‌ها و مهمتر از همه وجود اراده‌ای در منتخبین برای انجام شعارها وجود دارد؟
۷- و بالاخره سلاح ما امتناع ماست و آزموده را آزمودن خطاست.

فائزه هاشمی – مرداد ۱۴۰۲ – زندان اوین


انصاف نیوز در تلاش است که پاسخ آقای مرعشی به ابهامات مطرح شده در این یادداشت را منعکس کند.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. مبارز واقعی راه مردم و آزادی وافردای که در گوشه امن بنشینند ومنتظر فرصت کسب قدرت باشند در همین است .ربطی به دایی و خواهر و برادر ندارد .درود بر شرفت

   18
   3
 1. خانم هاشمی دقیقا تا زمانی که این دو گروه به مردم محتاجند مردم‌دار هستند زمانی که بر مسند قدرت می نشینند مردم رو فراموش می‌کنند و دنبال حزب و گروه و جناح و حذف رقیب هستند و یک زمانی مردم مخصوصا به اصلاح طلبان امید اصلاح کشور و رفع مشکلات رو داشتند وبا حداکثر مشارکت در انتخابات شرکت میکردند و ساعتها در صف رای دادن می ایستادند ولی آزموده را آزمودن خطاست مردم دیگر از هر دو گروه عبور کردند و سرخور از آینده

  29
  3
 2. تندوری شاید هیجان را تخلیه کند اما اگر مبتنی بر فکر نباشد ره به جایی نمی‌برد فراموش کرده‌اند که خودشان از ترامپ حمایت کردند.
  جوری می‌گویند شهادت آقای هاشمی که کاملا ایشان را مبرا می‌کنند از هر مسأله‌ای.

  6
  8
 3. مواضع رادیکال و بیان سخنان تند قدری از خشم را تخلیه می‌کند اما اگر مبتنی بر فکر نباشد ره به جایی نمی‌برد؛ مانند حمایت شما از مواضع ترامپ و… . این کلمه مردم خیلی غلط اندازه چون مردم یه توده بیشکله که خواسته های متفاوتی داره.
  اینکه قسمتی از جریان اصلاحات درست عمل نکرده کاملا صحیح؛ اما جوری می‌گویند شهادت آقای هاشمی که انگار ایشون مبری از خطا بودند. و همه اتفاقات درست و مناسب فقط در ارتباط تنگاتنگی با ایشان قرار داشته.
  می‌گویند بعد از ۹۲ بر خلاف خواسته مردم عمل شده کاملا بدون تحلیل ارتباط با جهان و پاک کردن چهره ایران از ۸ سال قبل آن و همچنین توسعه شبکه اینترنت در دورترین روستاها( که نقش تاثیرگذاری در آگاهی از رخدادها و ارتباط میان عموم جامعه را دارد، و حتی در همگرایی اعتراضات مدنی مردمی همین گستردگی شبکه های اینترنتی بسیار مهم بوده است.) از دستاوردهای خوب آن دوره است.

  4
  9
 4. مردم را تا زمانی خاص میتوان با عقیده و دین بپای صندوق های رای اورد یا بی ادبی بلا نسبت همه است کشید کشان کشان. ارمان خواهی با دل گشنه هم تا حدودی جواب میدهد تلاش مردم بیشتر برای رسیدن به رفاه و کلا یک زندگی بهتر است با تکیه ئ برارِاِیه برنامه هایی از سوی دئلت مردان تحقق در اینده اگر اطمینان از راستگویی راست بوذن سلب شود محال است بتوان به مردم اطمینان سلب شده ار دولت مردان اطمینان کرد پای صندوق های رای بیاییند.ولی ولی مردم ایران مردمی نجیب و سازشکارند ببینیم در اینده چقدر برای شرکت در انتخابات اینده مایه میگذارند.

  0
  9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا