خرید تور تابستان

مراقب کلمات‌مان باشیم!

غلامرضا بنی‌اسدی، روزنامه‌نگار در یادداشتی که در اختیار انصاف نیوز قرار داده است، نوشت:

حرف، اگر کنتور هم نداشته باشد – چنان که برخی ها باور کرده اند – اما حساب دارد. حتما هم دارد. به ویژه که ثبت و ضبط می شود و قابل رصد هم هست. مثل گفته فلان مقام وزارتی که گفته بود، “می‌توانیم آب مورد نیاز دو میلیارد نفر را تأمین کنیم”

اما هنوز 20 روز از این گزاره خبری نگذشته بود که تهران به آن وضعیت مبتلا شد. هرچند همان روز قطعی هم به گواه گفته های مجری رادیو، فلان مقام کلا اصل قطعی را منکر شد!

البته گوینده آب برای 2 میلیارد، کلامش مقدمه و موخره دارد هرچند در آنچه وایرال شد، همین تک جمله مورد توجه قرار گرفت اما او تحقق وعده ای چنین را به “حکمرانی درستِ آب” منوط کرده بود.

در هر صورت اگر آب را قطره چکانی هم مصرف کنیم باز عدد 2 میلیارد فراتر از بلندپروازی، فضایی، به نظر می رسد. گفته ای چنان و قطعی چنین آب و دیگر گفته ها اقتضا می کند، سنجیده سخن گفتن را.

فقط حوزه آب و بی آبی نیست، بی تابی کلمات در حوزه های دیگر هم مشکل آفرین است چنان که فلان مقام انتظامی، این گفته اش که” در این استان و این شهرستان‌های ما (سواحل ما)، خدای نکرده کسی خواست ناهنجاری کند، به حکم قانون گردنش را بشکنید پاسخش هم با من” با حرف و حدیث مواجه شد.

تا جایی که روابط عمومی شان به توضیح برخاست که منظور سردار شکستن گردن سارقان و اراذل بود نه بی‌حجابان. معاون اجتماعی فرمانده هم در احصایِ مصادیق این ناهنجاری، فساد اقتصادی، مواد مخدر وعملکردِ سارقان را فهرست کرده است.

مواردی از این دست می گوید باید حساب کلمات دست مان باشد. کلمه اگر در جای خود ننشیند، نه تنها کارکردِ مورد نظر را نخواهد داشت که نا به جا به ناروا بر خواهد خاست. ما فارسی زبانیم. نباید جوری سخن بگوییم که نیازمند ترجمه و توضیحِ این و آن و حتی روابط عمومی باشد.

اگر چه گاه توضیحات هم کمک چندانی به روشن شدن فضا نمی کند که غبار را از گوشه ای دیگر برمی آشوبد. اینجا اگر مراد نه دزدان و زورگیران، که قاتلان مسلح هم باشند، باز به این سوال باید پاسخ گفت که به کدام حق و به استناد کدام مواد قانون و حکمِ فقهی، حق داریم « گردن شان را بشکنیم». مجازات جنایتکاران با رایِ محکمه صالح است نه با بگیر و ببند و حالا شکستن گردن و…

باری، همه باید قانون را رعایت کنیم. به ویژه کسانی که لباس قانون را می پوشند. حتی اگر فلان نماینده سابق هم برای‌شان هورا بکشد. همه باید مراقب کلمات‌مان باشیم به خصوص آنهایی که حرف شان بر سرنوشت مردم تاثیر گسترده دارد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا