برادر رضا ضراب هم به دور زدن تحریم‌های ایران متهم شد

دویچه وله نوشت:

برادر رضا ضراب، تاجر ایرانی‌‌تبار ترکیه از سوی آمریکا متهم به دور زدن تحریم‌های این کشور علیه ایران و توطئه برای انجام معاملاتی به نفع شرکت‌ها و دولت ایران شده است.

دادستان‌های وزارت دادگستری آمریکا اتهام‌هایی علیه برادر رضا ضراب، تاجر ایرانی‌تبار ترکیه، مطرح کرده‌ا‌ند. رضا ضراب در حال حاضر در آمریکا با محاکمه روبروست.

دادستان‌ها دوشنبه ۷ نوامبر (۱۸ آبان) اعلام کردند که محمد ضراب، برادر رضا ضراب، متهم شده که نقل و انتقال‌های مالی را برای شرکت هواپیمایی ماهان ایران انجام داده است. شرکت ماهان به اتهام حمایت از گروه‌های تروریستی مورد تحریم قرار دارد.

آمریکا ماهان را به دلیل “فراهم آوردن خدمات برای نیروی قدس سپاه پاسداران و همچنین حز‌ب‌الله لبنان” تحریم کرده است.

در ادعانامه مطرح‌شده علیه محمد ضراب ۳۸ ساله گفته می‌شود که او صاحب شبکه‌ای از شرکت‌ها، از جمله “صرافی فلاش دوویز” است. رویترز می‌نویسد، نتوانسته به محمد ضراب دسترسی پیدا کند. دادستان‌های آمریکا می‌گویند، او آزاد است و در ترکیه به سر می‌برد.

دادستان‌ها می‌گویند، رضا ضراب و برادرش به همراه دو نفر دیگر در انجام معاملات و مبادلاتی به ارزش صدها میلیون دلار برای کمک به برخی شرکت‌ها و دولت ایران از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ شرکت داشته‌اند.

رضا ضراب که ۳۳ سال دارد اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران را رد کرده است. او در ماه مه در میامی دستگیر شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد، وکیل رضا ضراب هنوز به درخواست اظهار نظر در مورد اتهام‌ جدید پاسخی نداده است.

ضراب که بدون وثیقه در بازداشت به سر می‌برد باید در ۲۳ ژانویه سال ۲۰۱۷ (۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۵) دادگاهی شود.

او پیش از این نیز در سال ۲۰۱۳ متهم شده بود که همراه با عده‌ای دیگر با پرداخت رشوه به مقام‌های بلندپایه دولت ترکیه و مسئولان بانکی معاملاتی به سود ایران را تسهیل کرده است.

رجب طیب اردوغان که در آن زمان نخست‌وزیر ترکیه بود این مورد را تلاشی هماهنگ‌شده از سوی دشمنان سیاسی خود برای کودتا نامید. چندین دادستان و مأمور پلیس و بازرس این پرونده تعویض شدند و پرونده بسته شد.

رضا ضراب به دلیل ازدواج با ابرو گوندش، خواننده سرشناس پاپ ترکیه، چهر‌ه‌ای شناخته‌شده در این کشور محسوب می‌شود.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن