خرید تور تابستان

وزیر کشور حکومت طالبان: رهبران سیاسی هزاره‌ به افغانستان برگردند

وزیر کشور حکومت طالبان از رهبران سیاسی هزاره‌ خواست که به افغانستان بیایند و به عنوان «ریش‌سفید و رهبر قوم»، در وطن خود زندگی کنند.

خبرگزاری فارس نوشت: ««سراج‌الدین حقانی»، سرپرست وزارت کشور دولت موقت طالبان، در سفرش به بامیان از «محمد محقق» و «کریم خلیلی»، رهبران جهادی خواست تا به‌عنوان «موی‌سفید و بزرگ قوم‌» به افغانستان بازگردند.

وی این اظهارات را روز جمعه، ۱۷ شهریور، طی سفرش به بامیان در میان ساکنان این ولایت مطرح کرد.

حقانی خطاب به رهبران هزاره گفت: «قوم و مردم دارید، موی‌سفیدان و بزرگانی که اینجا هستند قدر دارند و شما هم بیایید که بیشتر قدر پیدا کنید.»

این مقام طالبان از محقق و خلیلی خواست تا با برگشت‌شان به افغانستان «پیام امنیت» به مردم بدهند.

به گفته حقانی، [طالبان] قصد انتقام از هیچ‌کس را ندارد و دروازه این گروه به‌روی تعامل جهانی باز است.

محمد محقق، رهبر جهادی و کریم خلیلی، معاون اسبق ریاست جمهوری افغانستان، با سقوط کابل به‌دست طالبان از افغانستان خارج شدند.

این رهبران جهادی تاکنون در مورد این اظهارات حقانی اظهارنظری نکرده‌اند.

طالبان در حالی از این رهبران جهادی پیشین می‌خواهند تا به افغانستان بازگردند که اخیرا اعلام کردند به کسانی‌ از‌ مقام‌های پیشین و سیاسیون که به افغانستان بازگردند، کارت مصونیت داده می‌شود.

این در حالی است که برخی گزارش‌ها مدعی رفتار خشونت‌بار حکومت جدید با نظامیانی که به ‌افغانستان بازگشته‌اند حاکی است.

همچنین ادعا می‌شود کسانی که از مقام‌های حکومت پیشین در ‌افغانستان باقی مانده‌اند، از جمله «حامد کرزی» ‌و «عبدالله عبدالله» با محدودیت‌های زیادی از سوی این گروه مواجه هستند.

گفتنی است که «محمد محقق» در‌ کنار برخی از رهبران جهادی عضو شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان است، شورایی که به مذاکره با طالبان باور دارد و خواستار تشکیل دولت موقت و‌ سپس ایجاد دولت فراگیر می‌باشد»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا