خرید تور تابستان

مصوبات سفر اوایل دهه ۸۰ رهبری به سیستان و بلوچستان چه بود؟

رهبری انقلاب در دیدار امروز با جمعی از مردم سیستان و بلوچستان با اشاره به مصوبات سفر اوایل دهه 80 اظهار داشتند: اگر آن مصوباتی که در اوائل دهه‌ی ۸۰، که بنده آمدم بلوچستان، تصمیم‌گیری شد اگر دولتها آن مصوبات را عمل میکردند امروز چهره‌ی استان فرق میکرد. تنبلی شد، بی‌توجهی شد از طرف بعضی از دولتها. امروز بحمدالله مشغولند، کار میکنند، تلاش میکنند. بنده امیدوارم و ان‌شاءالله که این امید به نتیجه برسد.

مصوبات سفر اوایل دهه ۸۰ رهبری به سیستان و بلوچستان چه بود؟

آیت الله خامنه‌ای در سخنرانی در جمع مردم زاهدان در دو اسفند 81 اشاره‌ی به کلیات مصوبات این سفر داشته‌اند که در ادامه می‌خوانید:

مصوبات سفر اوایل دهه ۸۰ رهبری به سیستان و بلوچستان چه بود؟
مصوبات سفر اوایل دهه ۸۰ رهبری به سیستان و بلوچستان چه بود؟
  • من دیشب تا پاسی از شب با وزرا نشستم، از یکایک آنها سؤال کردم: از وظایفی که بر عهده آنهاست، این‌که چقدر انجام گرفته و برنامه برای آینده چیست. این انگیزه و همّتی که امروز ما را نسبت به مسائل مردم این استان حسّاس میکند، به فضل پروردگار خواهد توانست گامهای بسیار بلندی را برای عمران و آبادانی و امنیت و پیشرفت فرهنگی این استان بردارد. شکّی نیست که خدمت زیادی شده است؛ اما شکّی هم نیست که محرومیت هنوز خیلی زیاد است. در این استان زمینه‌های عمران و پیشرفت فراوان است. این استان از لحاظ وضع هوا – که برای کشاورزی بسیار مساعد است – از لحاظ معدن، از لحاظ آبزیان و شیلات، از لحاظ مسیر ترانزیت تجاری، از لحاظ مردم با استعداد و از لحاظ داشتن مرزهای طولانی، استان حسّاسی است. مرز آبی و خاکی این استان، هزار و پانصد کیلومتر است. مسائل این استان در دل خود تهدیدهایی دارد که میشود آنها را به فرصتها تبدیل کرد و از فرصتها استفاده نمود تا تهدیدها را برطرف کرد.
  • در این استان، مسأله امنیت یک مسأله اساسی است. همسایگی با دو کشور و در مسیر قاچاق اجناس خطرناک و مواد مخدّر و غیره قرار گرفتن، برای این استان یک وسیله ناامنی است. یکی از وظایف حتمی مسؤولان، برخورد با این پدیده است. قاچاق مواد مخدّر یعنی سوداگری مرگ، سوداگری بیماری، سوداگرىِ از کار افتادگی انسانها و نابود کردن نسل جوان. هیچ مجوّز شرعی برای چنین کار جنایتکارانه‌ای وجود ندارد. همه قشرهای مردم عزیز این استان باید در قبال مسأله قاچاق مواد مخدّر حسّاس باشند. البته خطر قاچاق منحصر به قاچاق مواد مخدّر نیست؛ چرا که در کنار آن، اشرار و سوءاستفاده‌چیان و فرصت‌طلبان بیانصاف و بیرحم قرار دارند. قاچاقچیان کلان هم عامل تهدیدند؛ زیرا تجارت و داد و ستد سالم کشور را تهدید میکنند. دولت و مسؤولان خود را در قبال این مسائل موظّف میدانند، مردم هم باید کمک کنند. آحاد مردم عزیز این استان باید وظیفه همکاری نکردن با اشرار و قاچاقچیان را همیشه به کسانی که به این نکته توجّه ندارند، گوشزد کنند. راه صحیح و سالم بازرگانی – که مردم این استان دارای میل داد و ستد و بازرگانیاند – باید بر روی مردم باز شود.
  • . آنچه که امروز برای ما در منطقه سیستان و بلوچستان در درجه اوّل اهمیت قرار دارد، عمران آبادی و پیشرفت اقتصادی با ایجاد زیر بناهای لازم، با باز کردن راه تجارت سالم و جلوگیری از تجارتهای ناسالم، با مقابله با اشرار و مفسدان، با تأمین آب در حدّی که ممکن است، با ایجاد صنایع، با کشف و باروری و استخراج معادن – که این استان معادن خوبی هم دارد – و با توسعه کشاورزی و دامداری است. امروز نظام جمهوری اسلامی این کارها را بر عهده خود قرار داده است. ان‌شاءاللَّه با کمک مردم و با سرمایه‌گذاریهای دولتی و ملی این کارها باید بتدریج پیش برود. به نظر من، افق و آینده در سطح کشور و در این استان روشن است. امیدواریم که خدای متعال مسؤولان را توفیق دهد. من تأکید و سفارش زیادی کرده‌ام؛ باز هم ان‌شاءاللَّه از مسؤولان در استان و تهران پیگیری خواهد شد که آنچه را وظیفه آنهاست، انجام دهند.

خبرگزاری اصولگرای فارس در همین ارتباط نوشت:

«رهبر انقلاب در دیدار با هزاران نفر از مردم استان‌های «سیستان و بلوچستان» و «خراسان جنوبی» نکات مختلف و راهبردی را مورد اشاره قرار دادند اما در این میان به گله‌گذاری از عدم انجام دستورالعمل‌های سفرهای استانی در دهه 80 پرداختند که موضوع بسیار قابل توجهی است و به از دست رفتن فرصت‌ها و مغفول ماندن مصوبات و طرح‌های دولتی بازمی‌گردد.

رهبر انقلاب با بیان اینکه مسئولان باید قدر مردم سیستان و بلوچستان را بدانند و به آن‌ها خدمت کنند، فرمودند: «کارهای زیادی هم پیش‌روی ما هست که باید انجام بگیرد. اگر آن مصوباتی که در اوائل دهه‌ی ۸۰، که بنده آمدم بلوچستان، تصمیم‌گیری شد اگر دولت‌ها آن مصوبات را عمل می‌کردند امروز چهره‌ی استان فرق میکرد. تنبلی شد، بی‌توجهی شد از طرف بعضی از دولت‌ها. امروز بحمدالله مشغولند، کار می‌کنند، تلاش می‌کنند. بنده امیدوارم و ان‌شاءالله که این امید به نتیجه برسد.»

اما اشاره و یادآوری رهبر انقلاب به کدام سفر استانی و مصوبات در کدام دولت بوده است؟ اگر نگاهی به تاریخ سفرهای استانی ایشان بیندازیم به سفر رهبر انقلاب به سیستان و بلوچستان در اسفندماه سال 1381 در دولت اصلاحات می‌رسیم. در اثنای همین سفر بود که جلسه جمعی از مسئولان وقت نظام در حضور رهبر انقلاب برای بررسی راه‌های تسریع محرومیت‌زدایی سیستان و بلوچستان برگزار شد.

آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ در این‌ جلسه‌ با تأکید بر لزوم‌ پیگیری‌ جدی‌ و تسریع‌ در اجرای‌ طرح‌های‌ پیش‌بینی‌ شده‌ در این‌ سفر، بر تحقق‌ کامل‌ مصوبه‌ بسیار مفید دولت‌ و نیز اجرای‌ طرح‌ مقابله‌ با خشکسالی‌ در استان‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ پرداختند و بیان کردند: «سیستان‌ و بلوچستان‌ را باید با نگاهی‌ جدید و از زاویه‌ اهمیت‌ فراوان‌ این‌ منطقه‌ در ارتباط ایران‌ با اقتصاد و تجارت‌ جهان‌ مورد توجه‌ ویژه‌ قرار داد.»

ایشان‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ را دروازه‌ تجارت‌ کشور با مناطق‌ شرقی‌ جهان‌ و قاره‌ آسیا خواندند و افزودند: «بندر بسیار مهم‌ چا‌بهار در دریای‌ عمان‌، مرز دریایی‌ طولانی‌، همجواری‌ با دو کشور پاکستان‌ و افغانستان‌ و ظرفیت‌ بسیار خوب‌ ترانزیتی‌ از جمله‌ ویژگی‌هایی‌ است‌ که‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ را از اهمیتی‌ مضاعف‌ برخوردار می‌سازد.»

همچنین رهبر انقلاب‌ اسلامی‌ با اشاره‌ به‌ استعدادهای‌ طبیعی‌ و انسانی‌ این‌ منطقه‌، سیستان‌ و بلوچستان‌ را به عنوان‌ کلید عمران‌ شرق‌ کشور یاد کردند.

بهبود رونق استان‌های همجوار سیستان و بلوچستان با رونق این استان، رسیدگی به امر مقابله با خشکسالی در این استان و لزوم‌ اجرای‌ کامل‌ مصوبات‌ دولت‌ در مورد مقابله‌ با خشکسالی‌، تاکید بر‌ امنیت‌ عمومی‌ و مرزها در استان‌ سیستان‌ و بلوچستان، فعال‌ شدن‌ سازمان‌ عمران‌ سیستان‌، توجه‌ جدی‌ به‌ معادن‌ استان‌، حمایت‌ از صنایع‌ دستی‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ و ایجاد صنایع‌ کوچک‌ در منطقه‌، رسیدگی‌ به‌ مسئله‌ آبزیان‌، بهبود راه‌های‌ استان‌ از جمله‌ راه‌ زابل‌ به‌ نهبندان‌ و بیرجند، احداث‌ بنادر صیادی‌، رسیدگی‌ به‌ دامداری‌ منطقه‌، آغاز طرح‌ گازرسانی‌ به‌ استان‌، بهبود وضع‌ بهداشت‌ عمومی‌ و احداث‌ بازارچه‌های‌ مرزی‌ از جمله موضوعاتی بود که در این جلسه توسط رهبر انقلاب مطرح و مورد تاکید قرار گرفت.

رهبر انقلاب در این جلسه تاکید کردند: «ستاد توسعه‌ محور شرق‌ که‌ تشکیل‌ آن‌ در مصوبه‌ دولت‌، پیش‌بینی‌ شده‌ است‌ باید به طور جدی‌ فعال‌ شود و با پیگیری‌ کارها نظارت‌ بر روند اجرای‌ طرح‌ها، رفع‌ نواقص‌ احتمالی‌ و گزارش‌ مستمر فعالیت‌های‌ انجام‌ شده‌، روند حل‌ مشکلات‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ و پیشرفت‌ این‌ منطقه‌ را دنبال‌ کند.»

محمد ستاری‌فر رئیس وقت‌ سازمان‌ مدیریت‌ و برنامه‌ریزی‌ نیز در این‌ جلسه‌ با تشریح‌ طرح‌های‌ دولت‌ برای‌ توسعه‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ اعلام‌ کرد: «علاوه‌ بر افزایش‌ بودجه‌ عمرانی‌ این‌ استان‌ نسبت‌ به‌ بودجه‌ جاری‌ آن‌، برای‌ رفع‌ محرومیت‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ از بودجه‌ توسعه‌ استان‌، بودجه‌ توازن‌ منطقه‌ای‌ و بودجه‌ مقابله‌ با خشکسالی‌ نیز استفاده‌ می‌شود.»

وی در این جلسه به تشریح‌ مصوبات این سفر برای‌ توسعه‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ می‌پردازد و می‌گوید: «بر اساس‌ تصمیماتی‌ که‌ در پی‌ سفر رهبر انقلاب‌ به‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ اتخاذ شده‌ است‌ در سه‌ سال‌ آینده‌ در مجموع‌ 1040 میلیارد ریال‌ صرف‌ رفع‌ محرومیت‌ها و اجرای‌ طرح‌های‌ عمرانی‌، اقتصادی‌، بهداشتی‌، فرهنگی‌ این‌ استان‌ خواهد شد. 550 میلیارد ریال‌ از این‌ مبلغ‌ از بودجه‌ عمومی‌ دولت‌، 38 میلیارد ریال‌ از بودجه‌ دفتر مناطق‌ محروم‌، 280 میلیارد ریال‌ از محل‌ تسهیلات‌ بانکی‌ و 80 میلیارد ریال‌ آن‌ از بودجه‌ دستگاه‌های‌ اجرایی‌ تأمین‌ خواهد شد ضمن‌ آنکه‌ دفتر مقام‌ معظم‌ رهبری‌ نیز مبلغ‌ 90 میلیارد ریال‌ به‌ اجرای‌ طرح‌های‌ محرومیت‌ زدایی‌ در استان‌ اختصاص‌ داده‌ است.‌ احداث‌ کارخانه‌ سیمان‌، اجرای‌ طرح‌ چاه‌نیمه‌ چهارم‌، احداث‌ کتابخانه‌ مرکزی‌ دانشگاه‌، راه‌اندازی‌ شبکه‌ استانی‌ سیما، اجرای‌ طرح‌ آبیاری‌ تحت‌ فشار، ایجاد و اصلاح‌ شبکه‌های‌ آبرسانی‌، احداث‌ زمین‌های‌ ورزشی‌، خانه‌سازی‌ برای‌ محرومان‌، ایجاد استخرهای‌ پرورش‌ میگو و برق‌ رسانی‌ به‌ روستاها، از جمله‌ طرح‌های‌ پیش‌بینی‌ شده‌ برای‌ کاهش‌ محرومیت‌ها در سیستان‌ و بلوچستان‌ است‌.»

بر همین اساس طی سه سال باید این اقدامات انجام می‌شد؛ یعنی دستکم دولت سید محمد خاتمی باید در دو سال آخر خود بخش اعظمی از این مصوبات را انجام می‌داد و دولت بعد نیز اجرای این مصوبات را به پایان می‌برد که متاسفانه آنطور که رهبر معظم انقلاب اشاره فرمودند اجرای آن مغفول ماند تا مشکلات این استان به خوبی حل و فصل و استعدادهای مختلف آن آنطور که باید شکوفا نشود»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا