متن بیانیه کنگره خبرگزاری های جهان | مبارزه با سرقت ادبی

شرکت کنندگان در پنجمین کنگره خبرگزاری های جهان،موانع و مشکلات تامین مالی برای انتشار خبرهای بی طرفانه را یک چالش بزرگ دانستند و ضمن فراخوان برای مبارزه با سرقت ادبی، برتعهد خود برای انتشار اطلاعات درست و احترام به ارزش های انسانی، تاکید کردند.

پنجمین کنگره خبرگزاری های جهان در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه با حضورخبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) و بیش از یکصد خبرگزاری و اتحادیه خبری در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، برگزار شد. شرکت کنندگان در پایان این نشست، بیانیه ای منتشر کردند که متن کامل آن را در زیر، مشاهده می کنید:

ما، مدیران ۱۳۰خبرگزاری جهان و اتحادیه های خبریِ منطقه ای که در روزهای ۱۶ و۱۷ نوامبر (۲۶ و ۲۷ آبان) برای شرکت در پنجمین کنگره خبرگزاری های جهان با عنوان ‘چالش های نوینِ خبرگزاری ها’ به میزبانی خبرگزاری ‘ آذرتاج’ جمهوری آذربایجان و با پشتیبانی بنیاد حیدر علی اف در باکو گرد آمده ایم:

– یادآور می شویم که ‘تامین مالی و حمایت از انتشار پایدار، مستقل و بی طرفانه خبر مبتنی بر اصل آزادی بیان در عصر دیجیتال’ بزرگترین چالش های پیش روی خبرگزاری ها است.

– بر ضرورت تامینِ امنیتِ خبرنگاران درهنگام انجام وظیفه، تاکید می کنیم.

– ضمن تاکید بر آزادی رسانه به عنوان ضرورت قرن بیست و یکم، تعهد سازمان های رسانه ایِ بین المللی، منطقه ای و ملی را به اصل انتشار اطلاعات، به رسمیت می شناسیم.

– تاکید می کنیم که با توجه به تغییراتی که در جامعه اطلاع رسانی در حال وقوع است، احترام به ارزش های جهانی، شان انسان ها، حاکمیت قانون، عدالت، برابری و احترام به تفاوت های نژادی، قومی و فرهنگی، دارای اهمیت فراوان و برای فعالیت رسانه ای، ضروری است.

– همه را به مبارزه با سرقت ادبی و تخطی از حقوق نشر، فرامی خوانیم و همگان را برای مبارزه با تولید و انتشار آگاهانه اطلاعات نادرست و مغرضانه دعوت می کنیم.

– اعلام می کنیم که ششمین کنگره خبرگزاری های جهان در شهر صوفیه بلغارستان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/mbttd

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن