خرید تور تابستان

«روسیه در حمله 15 شهریور به بازار کنستانتینوفکا نقشی نداشته و عامل حمله موشک‌ پدافند اوکراین بود»

خبرگزاری فارس نوشت:

«روزنامه نیویورک‌تایمز با تحلیل‌ اسناد و شواهد خبر داد، روسیه در حمله 15 شهریور به بازار کنستانتینوفکا نقشی نداشته و موشک‌ پدافند اوکراینی بود که این حمله مرگبار را رقم زد.

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز گزارش کرد که حمله موشکی ۶ سپتامبر (۱۵ شهریور) به بازارچه «کنستانتینوفکا» در شرق اوکراین که یکی از مرگبارترین حملات چند ماه اخیر در این کشور محسوب می‌شود و به مرگ ۱۵ غیرنظامی و زخمی شدن ۳۰ نفر دیگر منجر شد، توسط یک موشک اوکراینی صورت گرفته است.

طبق این گزارش، کمتر از دو ساعت پس از این حمله موشکی، «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین، تصریح کرد که «تروریست‌های» روسیه عامل این حمله بوده‌اند و بسیاری از رسانه‌های خبری همین خط مشی را دنبال کردند.

روزنامه نیویورک‌تایمز با این‌حال گزارش کرد که شواهد جمع‌آوری شده و تجزیه و تحلیل‌های نیویورک‌تایمز از جمله تکه‌های موشک، تصاویر ماهواره‌ای، حساب‌های کاربری شاهدان و پست‌های رسانه‌های اجتماعی به طور محکم نشان می‌دهد که این حمله فاجعه‌بار در نتیجه شلیک یک موشک پدافند هوایی اوکراین بوده است که از سامانه پرتاب «باک» شلیک شده و از مسیر خود منحرف شده است.

سخنگوی نیروهای مسلح اوکراین اعلام کرد که سرویس امنیتی این کشور در حال تحقیق درباره این رخداد است و طبق قوانین ملی نمی‌تواند در این زمینه اظهارنظر کند.

بر اساس گزارش نیویورک‌تایمز، مقام های اوکراینی بلافاصله پس از حمله موشکی فوق، در ابتدا تلاش داشتند تا مانع دسترسی خبرنگاران نیویورک‌تایمز به بقایای موشک و مناطق آسیب دیده شوند اما خبرنگاران در نهایت موفق شدند در صحنه حاضر شده و با شاهدان ماجرا مصاحبه کنند و بقایای تسلیحات مورد استفاده را جمع‌آوری کنند.

تصاویر دوربین‌های امنیتی نشان می‌دهد که موشک فوق از سمت قلمرو تحت کنترل اوکراین به سمت کنستانتینوفکا و نه پشت خطوط روسیه شلیک شده است.

طبق این گزارش، با شنیدن صدای نزدیک شدن موشک، حداقل چهار عابر پیاده به نظر می رسد که همزمان سر خود را به سمت صدای ورودی چرخانده‌اند. آن‌ها در جهت قلمرو تحت کنترل اوکراین با دوربین مواجه می‌شوند.

در زمان وقوع این رخداد، رسانه‌های غربی از جمله شبکه «یورونیوز» گزارش کرد که در یکی از آخرین حملات هوایی روسیه به شرق اوکراین که به نظر می‌آید حمله‌ای موشکی بوده باشد، دستکم ۱۷ نفر کشته شدند. این حمله روز چهارشنبه ۶ سپتامبر به بازاری در « کنستانتینوفکا » واقع در دونتسک، همزمان بود با سفر «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا به کی‌یف. اتحادیه اروپا و آمریکا این حمله مرگبار روسیه را «وحشیانه» خواندند و آن را محکوم کردند.

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارش خود نوشته است که شواهد بیشتر نشان می‌دهد که دقایقی قبل از این حمله، ارتش اوکراین دو موشک سطح به هوا به سمت خط مقدم روسیه از شهرک دروژکیفکا، ۱۰ مایلی شمال غربی کنستانتینوفکا شلیک کرده است.

پس از این حمله موشکی مرگبار به بازار کنستانتینوفکا، مقام‌های اوکراینی گفتند که نیروهای روسیه از موشکی استفاده کرده‌اند که از سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ شلیک شده است اما موشک اس-۳۰۰، کلاهک متفاوتی با آن‌چه را که در کنستانتینوفکا منفجر شد، حمل می‌کند.

از طرف دیگر، اندازه‌گیری گودال‌ها و تکه‌های موشکی که در صحنه ماجرا پیدا شده است از نظر اندازه و شکل با موشک ۹ ام ۳۸ همخوانی دارد که از خودروی ضدهوایی متحرک باک شلیک می شود. و معروف است که ارتش اوکراین از این سامانه باک استفاده می کند.

نیویورک‌تایمز با اشاره به این موارد در بخش پایانی گزارش خود نوشت که دلیل این‌که این موشک با حداکثر برد بیش از ۱۷ مایل در کنستانتینوفکا فرود آمده است، نامشخص است و ممکن است که نقص فنی دخیل بوده باشد و این موشک قبل از آن‌که به هدف مورد نظر اوکراین برخورد کند، در این بازارچه سقوط کرده باشد»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا