خرید تور تابستان

بیانیه‌ی دفتر احمدی‌نژاد: تحریم دکتر مایه‌ی تعجب مردم ایران، آمریکا و جهان شد

دفتر محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت‌های نهم و دهم، با صدور بیانیه‌ای به تحریم او واکنش نشان داد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «اقدام غیراخلاقی و غیرمنصفانه جناب آقای جو بایدن در انتساب یک اتهام ضد انسانی به جناب آقای دکتر احمدی نژاد که افتخار دارد عمر خود را وقف گسترش اندیشه های بشر دوستانه کرده است، مایه تعجب مردم ایران، آمریکا و جهان گردید».

متن بیانیه را به نقل از کانال تلگرامی «دولت بهار»، رسانه‌ی جریان احمدی‌نژاد، می‌خوانید:

«به نام خداوند جان و خرد

بیانیه اخیر جناب آقای جو بایدن رئیس جمهور محترم آمریکا و اقدام غیراخلاقی و غیرمنصفانه ایشان در انتساب یک اتهام ضد انسانی به جناب آقای دکتر احمدی نژاد که افتخار دارد عمر خود را وقف گسترش اندیشه های بشر دوستانه کرده است، مایه تعجب مردم ایران، آمریکا و جهان گردید.

هرچند ادعای سخیف ایشان به دلیل مغایرت آشکار با ارزش های پذیرفته شده انسانی و موازین حقوقی بین المللی و نداشتن وجاهت نزد افکار عمومی جهانی و به ویژه در پیشگاه ملت بزرگ ایران، ارزش پاسخگویی ندارد، لکن به دلیل مطرح بودن جان یک شهروند محترم آمریکایی و لزوم پیگیری واقعی و جدی و غیر نمایشی سرنوشت او، لازم است بر موضع قاطع جناب آقای دکتر احمدی نژاد در محکومیت هر نوع تعرض به جان، مال و حیثیت آحاد انسان ها و نقض سطوح مختلف حقوق فردی و جمعی آنها یک بار دیگر تاکید گردد.

اقدام جناب آقای جو بایدن یک ظلم فاحش است و از آن جهت که از سوی رئیس جمهور کشور بزرگ آمریکا صورت گرفته، مایه اعجاب مضاعف است. این اقدام، آشکارا دون شان ملت بزرگ آمریکا و مخالف مصالح بشری و مغایر منافع دو ملت شریف ایران و آمریکاست.

از نحوه این اتهام زنی غیرمسئولانه، به روشنی می توان دریافت که این امر محصول توافقات پشت صحنه برخی از سیاست بازان در ایالات متحده و ایران است که با هدف تعمیق شکاف و قرار دادن مانع بر سر راه نزدیکی بیشتر و همکاری های گسترده تر بین دو ملت و دو دولت انجام شده است.

جناب آقای دکتر احمدی نژاد، همانطور که بارها در سخنرانی ها و مصاحبه های داخلی و خارجی خود آشکارا تاکید کرده است، خواهان رفع موانع و برقراری روابط کامل و بدون قید و شرط بین دو دولت آمریکا و ایران و توسعه همکاری های دو جانبه و بین المللی دو کشور و تعمیق دوستی و ارتباط بین دو ملت و گسترش هرچه بیشتر مناسبات اقتصادی، علمی و فرهنگی فیمابین است و صد البته اقداماتی نظیر آنچه آقای جو بایدن بر خلاف مصالح بشری، ملی و جهانی انجام داده، ایشان را از ادامه مسیر انسانی- الهی باز نخواهد داشت.

آقای دکتر احمدی نژاد با مشاهده اصرار بدخواهان دو ملت که برای رسیدن به اهداف پلید خود، به تنزل جایگاه ریاست جمهوری آمریکا و هزینه کردن این سرمایه بزرگ ملی آمریکا تن داده اند، از این پس بر تلاش های خود در راستای استیفای حقوق ملت ها، استقرار صلح و آزادی و عدالت در جهان و برقراری رابطه کامل و آزاد بین دو ملت بزرگ ایران و آمریکا بیش از پیش خواهد افزود.

آینده نشان خواهد داد که پیروزی متعلق به مردم و عشق، صلح، آزادی و عدالت است.

دفتر دکتر احمدی نژاد
۲۸ شهریور ۱۴۰۲»


بیانیه‌ی جو بایدن

جو بایدن

خبرگزاری ایسنا نوشت: «در پی اجرای توافق تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا، بایدن ضمن اتهام‌زنی به تهران، بیانیه‌ای صادر کرد و نوشت: امروز پنج زندانی آمریکایی محبوس در ایران بالاخره به وطن باز می‌گردند. سیامک نمازی، مراد طاهباز، عماد شرقی و ۲ شهروند دیگر که می‌خواهند ناشناس بمانند، پس از تحمل سال‌ها رنج، بلاتکلیفی و عذاب به زودی به عزیزان‌شان ملحق خواهند شد. من از شرکای‌مان در داخل و خارج به دلیل تلاش‌های خستگی‌ناپذیرشان در کمک رساندن به ما از جمله دولت‌های قطر، عمان، سوئیس و کره جنوبی سپاس‌گزارم.

وی ادامه داد: من تشکر ویژه‌ای از تمیم بن حمد، امیر قطر و هیثم بن طارق، سلطان عمان دارم که هر ۲ طی ماه‌ها دیپلماسی آمریکایی اساسی و سخت به تسهیل این توافق کمک کردند.

طبق این توافق، ایران در ازای آزادسازی ۶ میلیارد دلار منابع مالی مسدودشده خود در کره جنوبی، پنج جاسوس آمریکایی را از زندان آزاد کرد. آمریکا نیز پنج شهروند ایرانی را که به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران در آمریکا زندانی بودند، آزاد کرده است.

بایدن عنوان کرد: همزمان با اینکه بازگشت آمریکایی‌ها به وطن را جشن می‌گیریم، کسانی که بازنگشته‌اند را نیز به خاطر داریم. من از ایران می‌خواهم که توضیحات کاملی در رابطه با آنچه که برای باب لوینسون رخ داده، ارائه دهد. خانواده لوینسون نیازمند پاسخ است. امروز ما محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین و همچنین وزارت اطلاعات ایران را مطابق با قانون لوینسیون به دلیل دخالت‌های‌شان در دستگیری‌های غیرقانونی تحریم می‌کنیم. ما همچنین به اعمال هزینه‌های بیشتر علیه ایران به دلیل اقدام تحریک‌آمیز این کشور در منطقه ادامه می‌دهیم.

لوینسون شهروند آمریکایی و کارمند اف‌بی‌آی بود که آمریکا مدعی است سال ۱۳۸۵ در ایران ربوده شده است. وزارت خارجه ایران اما با رد این ادعا تاکید دارد که بنا بر اسناد معتبر، نامبرده سال‌ها قبل خاک ایران را به مقصد نامعلومی ترک کرده و وزیر امور خارجه وقت آمریکا هم به این واقعیت اذعان کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه عنوان کرد: ما از بازگشت شهروندان‌مان استقبال می‌کنیم و بار دیگر تهدید جدی سفر به ایران را به تمامی آمریکایی‌ها یادآور می‌شویم. دارندگان پاسپورت آمریکایی نباید به آنجا سفر کنند.

بایدن در ادامه اتهام‌های خود افزود: وزارت خارجه آمریکا از مدت‌ها پیش هشدار داده که «به دلیل تهدید آدم‌ربایی و بازداشت‌های خودسرانه و زندانی‌کردن شهروندان آمریکایی، از سفر به ایران پرهیز کنید. تمامی آمریکایی‌ها باید به این مسئله توجه کنند و اگر اینکار را نکردند، انتظار نداشته باشند که بتوانیم آزادی آن‌ها را تضمین کنیم».

رئیس‌جمهور آمریکا در انتها گفت: بازگرداندن آمریکایی‌های زندانی‌شده به طور غیرقانونی به جمع عزیزان‌شان از روز اول یکی از اولویت‌های دولت من بوده است. حال ما چند ده تن از شهروندان‌مان از افغانستان، برمه، هائیتی، روسیه، رواندا، ونزوئلا، غرب آفریقا و دیگر جاها در سرتاسر جهان را به وطن بازگردانده‌ایم. با این حال همچنان تعداد زیادی از آمریکایی‌ها به طور ناحق در روسیه، ونزوئلا، سوریه و سایر نقاط جهان حبس هستند. ما در تلاش‌های‌مان برای وفادار ماندن به آن‌ها و خانواده‌های‌شان ثابت‌قدم هستیم و تا زمانی که تک تک آمریکایی‌های گروگان گرفته شده یا به طور غیرقانونی بازداشت شده به وطن بازنگردند، از کارمان دست نخواهیم کشید»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا