خرید تور تابستان

تحریفِ تاریخ جنگ با فراموشیِ سهم روس‌ها در تجهیز دشمن | غلامرضا بنی‌اسدی

غلامرضا بنی‌اسدی، روزنامه‌نگار، در یادداشتی با عنوان «تحریفِ تاریخ جنگ با فراموشیِ سهم روس‌ها در تجهیز دشمن» که در اختیار انصاف نیوز قرار داده است، نوشت:

تحریف، بزرگترین دشمن حقیقت است حتی اگر ذیل شعار تبیین صورت گیرد. این اولین گزاره‌ای است که به ذهنم می‌رسد وقتی در یک خبرگزاری محترم و رسمی می‌خوانم “سه کشور آمریکا، آلمان و انگلیس در صدر فروش تسلحیات به صدام در جریان جنگ تحمیلی علیه ایران قرار داشتند.”

نه این که این سه کشور نقش کمی داشته باشند در جنگ علیه ما، نه. اینها هم جنایت را در حق ما تمام کردند اما حرف این است که وقتی از تبیین سخن می گوئیم، باید صادقانه همه ابعاد را بگشاییم. نسل امروز هم اگر نداند، نسل ما که خوب به یاد دارد که ارتش عراق اصولا، در بلوک شرق واقع و تجهیزاتش روس پایه بود. ساخت اتحادجماهیر شوروی.

ویکی پدیا در گزارشی می نویسد: “در حدود ۸۵٪ تجهیزات مورد استفاده عراق در جنگ ایران و عراق ساخت کشور شوروی بود.” این را هم تصریح می کند که “شوروی بزرگترین صادرکننده ادوات و تجهیزات نظامی به عراق بوده‌است.” مردم هم به یاد دارند که اکثر جنگنده هایی که شهرهای ما را بمباران می کردند از نوع توپولوف، میگ، سوخو بودند که جملگی ساخت شوروی بود. انواع موشک هایی که جنگ شهرها را به راه انداخته بودند نیز از نوع اسکاد و روسی بودند. تانک های آنان هم ساخت شوروی بود. غول های آهنی تی 72 که با هزار زحمت از کار می اندختیم مستقیم از کارخانه به خط مقابل ما می آمد.

نیروی دریایی عراق هم از ساخته های شرقی استفاده می کرد. 7-8 درصدی هم مرگ افزارهایشان چینی بود و می ماند 7-8 درصد دیگر که توسط غرب تامین می شد. میراژها و 5 سوپراتاندارد قرضی که فرانسه به عراق داد بخشی از سهم غرب است در جنگ علیه ما. مرگ افزارهای شیمیایی هم سرپنجه آلمان ها را به خون فرزندان ما آلوده می کند. سهم آمریکا اما مهمتر از همه بود نه به لحاظ مرگ افزار بلکه به خاطر حمایت سیاسی و به ویژه اطلاعاتی. اواکس های آمریکایی در اختیار عربستان، چشم دشمن بودند در رصد حرکات قوای ما.

همان زمان جنگ معروف بود که می توانند جهتِ دو پوتین را تشخیص دهند. همه این ظرفیت ها را بی هیچ اما و اگری در اختیار عراق می گذاشتند. آخر جنگ هم که علنا و با حمله به سکوها و ناوچه های ما وارد درگیری رو در رو شدند. انگلیس هم سهم خود را داشت که جملگی قابل دسترس است. ما جنایات غربی ها را نباید فراموش کنیم اما پررنگ کردن سهم آنان نباید کار را به جایی برساند که شرقی ها را از یاد ببرد.

تبیین یعنی گفتن صادقانه همه واقعیت ها. این که 85 درصد کتاب را برداریم تا صفحات دیگر بیشتر به نظر برسند نه تبیین که تحریف آشکار است. درست بگوئیم اصلا نیازی به درشت نمایی سهم بلوک غرب نیست. مردم همه چیز را به یاد دارند. می دانند حتی کلاش و سمینوف و گرینوف که در خط مقدم، تیر در جان فرزندان وطن می نشاند هم ساخت دست کمونیست ها بود.

تغییرات سیاسی و روابط در عرصه بین المللی یک واقعیت است که در گذر زمان براساس منافع ملی باید انجام شود اما دوستی امروز ما با روس ها دلیل نمی شود که سهم 85 درصدی شوروی در تجهیز جنگی عراق را از یاد ببریم. باری، امروز چیزی پوشیده نمی ماند آن هم چیزی که با جان مردم در ارتباط بوده است. با یک جستجوی ساده همه می توانند به واقعیت ها دست یابند حتی کسانی که چند دهه بعد از جنگ متولد شده اند بیشتر و دقیق تر می توانند بخوانند دیروز را.  به هر حال چه ما بگوئیم و چه پنهان داریم،  در واقعیت جنگ و سهم جنایت کاران تغییری ایجاد نمی شود.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. به عنوان یک رزمنده جبهه هالازم میدانم عنوان کنم که درتمامی جبهه های اصلی درجنوب حضورداشتم وهیچ نشانه ای ازکوچکترین سلاح انگلیسی وامریکایی وجودنداشت واین ادعاراردمیکنم وکذب میباشد.قریب به اتفاق مجروحین وشهداء ماباترکش وتیرهای روسی اصابت شدند.تقریباً همان هشتادوپنج درصدسلاح ومهمات روس بوده ومابقی متعلق بوده به چین وهندوفرانسه.هرگونه همراهی ویاهمکاری باروسها یک خیانت بزرگ ونابخشودنیست به کشوروخون شهداوزحمت رزمندگان میهن.ضمناً ازانبوه نیروهای فلسطینی درصفوف عراقیها وهجده هزارمستشارنظامی روسی وچینی وهندی وفرانسوی هم نمیشودگذشت.

  53
  5
 2. اولاً تحریف را شما می کنید که می خواهید ذهن جوانان را منحرف کنید آن زمان روسیه ای وجود نداشت دوما آن زمان طرف ا صلی عراق بود چرا دور برویم الان رابطه ما را بسنج که نزدیکترین کشور برای ما عراق است ومردمانش

  5
  47
  1. روسیه قدرت اصلی و مرکزی شوروی سابق بود و بقیه جماهیر شوروی سابق مستعمره روسیه بودند

 3. این ملاک نیست صد در صد تجهیزات ما هم آمریکایی بود که قبل از انقلاب در اختیار ما گذاشتند ولی فرانسه بود که در زمان جنگ جنگنده در اختیار صدام می گذاشت آلمان بود که شیمیایی در اختیار صدام می گذاشت در سقوط فاو ماهواره های آمریکایی بودند که اطلاعات ما به صدام منتقل می کردند هر چقدر هم بخواهید نمی تواند غرب را از گناه مبرا کنید مردم افغانستان و عراق و منطقه زیر چکمه های شوروی و کشورهای غربی له شدند اینها ربطی به روسیه ندارد

  8
  34
  1. توجیه نکن عزیز دل برادر
   ماله کش روس ها نباش !!!

   ملت ایران ، خصوصاً نسل جوان ایرانی باید شفاف و روشن با حقایق جنگ ناجوانمردانه ای که علیه ایران و ایرانیان صورت گرفت آشنا شوند و بدانند. .. تاریخ چراغ راه آیندکان است .. پاینده باد ایران .

   13
   1
  2. جناب آریا، چرا با اسم واقعیت کامنت ننوشتی!!؟ تو اصلا در متن جناب بنی اسدی دقت کردی!!؟در هیچ کجای مرقومه اش، غرب و آمریکا را تبرئه نکرده، فقط بدرستی می خواسته از شماها معشوقه های پوتین که ظاهراً معشوقگی اش بسیار به مذاقتان ساخته، رونمایی کنه که دمش گرم، بخوبی موفق شده.

   12
   2
  3. چه جالب!ما با عراق نجنگیدیم،بلکه با رژیم بعث جنگیدیم،شوروی بود و روسیه نبود!کی بود کی بود من نبودم ،تقصیر آستینم بود.

   7
   5
 4. بی انصاف نیوز ! در این چند روز گذشته هر چه در صدا و سیما در باره دفاع مقدس دیدیم بحث دست به دست هم دادن ابرقدرت شرق ( شوروی سابق ) و ابرقدرت غرب ( آمریکای جنایتکار ) برای نابودی جمهوری اسلامی و تحمیل جنگ بوده است . در مطبوعات و سایتها هم همین بحث است و اینکه بیش از سی کشور در جنگ پشت عراق بوده اند . کجای این گفتارهای تحریف تاریخ است؟ یک مورد مصاحبه بیاورید که کسی گفته باشد عراق را شوروی سابق تجهیز نکرده . جهت اطلاع دوستان بی اطلاع ، اغلب تجهیزات مخابراتی ارتش عراق انگلیسی و فرانسوی بودند .
  کمی انصاف بی انصاف

  2
  4
 5. کینه اصلاحاتیا از روسیه بخاطر برتری نظامی روسیه از امریکا هست روزی نیست که جنگنده های نسل پنج امریکایی سقوط نکنه و این اصلاحاتییا عقده شونو سر روسیه خالی نکنن

  2
  13
 6. روسیه نبود یعنی چی شوروی تجزیه شد وروسیه هم بخشی از ان مهم اینه که تفکرات همون تفکرات هست و حتی آدم ها هم همون ادما مثلا همین پوتیین که افسر کا گ ب بود والان هم رییس جمهور پس چیزی تغییر نکرده.

  10
  1
 7. نه غربی نه شرقی لعنت برهر دوتایی آنها هردو طرف خیانت‌های زیادی به مملکت ومردم ما کرده اند لطفاً چوب هیچکدام ازاین دوبلوک به سینه زنی منتهی نمی شود هم تا ابد با دنیاهم ارتباط قطع کردبالاخر هر برهه از زمان سر دامداران این کشور فرق کرده است امادرکل ماهیت این کشورها استعمارگرایانه است مسئولین باید مواظب باشند که کلاه سرشان نرود

  6
  1
 8. و فراموش کردن کمکهای کره شمالی و سوریه بعنوان تنها کشورهایی که در جنگ تحمیلی به ایران کمک کردند!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا