خرید تور تابستان

هفت درنگ بر سخنان انسیه خزعلی درباره زنان ایرانی

سروش بامداد در عصر ایران نوشت: خانم انسیه خزعلی معاون رییس جمهوری در امور زنان گفته است: زنان ایرانی الگوی نه شرقی نه غربی را به دنیا ارایه می کنند.

هفت درنگ بر سخنان خانم خزعلی درباره زنان ایرانی

الگویی که تحجر و وادادگی در آن نیست و این یعنی زن مسلمان برنامه دارد. هم در اجتماع می درخشد و هم خانواده را قوی نگاه می دارد.

۱. اگر زنان ایران واقعا چنین اند چرا چند ماه است که دولت و مجلس همت خود را صرف آن کرده اند که به ضرب جریمه و محدودیت پوشش آنان به شکل مطلوب و مورد نظر درآید؟

۲. با توجه به غیبت نیمی از جامعه در انتخابات ۱۴۰۰ و شمار قابل توجه آرای باطله معاون محترم  رییس جمهوری می‌تواند از جانب همه زنان ایران سخن بگوید؟

۳. بخشی از دختران ایرانی ازدواج نکرده و خانواده تشکیل نداده اند و شماری هم جدا شده اند. آیا توصیف مشارالیها شامل این هم وطنان هم می شود؟

۴. به جز ایشان که معاون رییس جمهوری شده اند دیگر زنان ایران چگونه می توانند در عرصه های مدیریتی بدرخشند و این درخشش با توصیه به فرزند آوری بیشتر چگونه قابل جمع است؟

۵. روزنامه کیهان در دی ۱۴۰۰ با انتقاد از کسانی که شعار”نه شرقی نه غربی” را در باره مذاکرات با روسیه و چین مطرح می کردند نوشت: در شعار «نه شرقی، نه غربی» مراد از مفاهیم غرب و شرق جهت‌های جغرافیایی نیست بلکه این شعار ناظر بر جهان دو قطبی در آن روزگار بوده است. تعبیر «آن روزگار» یعنی نه شرقی نه غربی کارکرد گذشته را ندارد. سرکار خانم خزعلی آیا کیهان را نمی خوانند یا از زبان رییس خود و دیگر مقامات نشنیده‌اند که نظم گذشته تغییر کرده و با این نگاه مانند قبل نمی‌توان شعار نه شرقی نه غربی سر داد و بعید نیست آن را از سر در وزارت خارجه هم بردارند؟

۶. ۵۰ سال قبل دکتر شریعتی با تعبیر دو گانه زن مطبخی/ زن عروسکی الگوی زن اجتماعی مسلمان را ارایه داد و پس از آن پوشش مانتو روسری هم رواج یافت. مراد او از زن مطبخی زنان سنتی و غیر اجتماعی بودند که خانه را بر بیرون ترجیح می دادند و با زن عروسکی هم به مدل تبلیغی تلویزیون آن زمان و مجله زن روز طعنه می زد. اگر مراد خانم خزعلی همین باشد که ۵۰ سال است این اتفاق افتاده است و راستی یادشان رفت طبق تبلیغات معمول بگویند بیشتر داشنجویان ما دخترند. جمله ای که هر بار در بیان اهمیت به دختران و زنان تکرار می شود.

۷. هدف از تاسیس معاونت زنان در دولت اصلاحات با مسوولیت خانم زهرا شجاعی که در دولت سازندگی مشاور بود ارتقای جایگاه زنان در مسوولیت های اجتماعی و دفاع از حقوق زنان بود و موفقیت های قابل توجهی هم حاصل آمد. در دولت احمدی نژاد که همه امور وارونه شد نام معاونت زنان را به خانواده تغییر دادند یعنی حضور در اجتماع نه و خانه و خانواده ترجیح دارد. در دولت آقای روحانی کلمه زن را برگزداندند و دیدند اگر خانواده را بردارند متهم به ضدیت به خانواده می شوند و شد زنان و خانواده و در دولت آقای رییسی هم مانده است.

 منتها خانم خزعلی در فضایی که همه می دانند چقدر تغییر کرده  سراغ مفهومی رفته که کیهان هم حکم به منسوخ شدن‌ان داده است

!انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا