خرید تور تابستان

بله مطهری اشتباه کرد + دو یادداشت دیگر | احمد زیدآبادی

احمد زیدآبادی طی یادداشتی با تیتر «تعرض به حریم خصوصی شهروندان!» در کانال خود نوشت:

خبرگزاری فارس از دستگیری 10 زن و مرد به دلیل برگزاری مهمانی مختلط در یکی از روستاهای تفرش خبر داده است!
مگر عموم مسئولان و نهادهای حاکم مدعی نیستند که حکومت دخالتی در امور خصوصی شهروندان نمی‌کند و فقط اگر به قول آنان “فسق و فجوری” در ملأعام و در حوزهٔ عمومی صورت گیرد با آن برخورد می‌شود؟
خصوصی‌تر از خانه‌های مردم هم مگر جا و محلی هست؟ به حکومت چه مربوط است که شهروندان در چاردیواری منزل خود به چه کاری مشغولند که مأمورانش شبانه بر آنان شبیخون می‌زنند و حاضران را دستگیر می‌کنند؟
ایجاد هراس و اضطراب و ناامنی برای مردم در محیط‌های بسته، نامش اگر دخالت در امور خصوصی مردم نیست، پس چیست؟
آن کسانی که دستور اینگونه شبیخون‌ها را می‌دهند و یا از این قبیل هراس‌افکنی‌ها حمایت می‌کنند، اگر با مفاهیم مربوط به تفکیک حوزهٔ خصوصی از عمومی آشنایی ندارند، آیا آیهٔ “لاتجسّسو” ( لا تجسّسوا) هم به گوش‌شان نخورده است؟
جاسوسی در امور خصوصی مردم یکی از گناهان بزرگ است، بعد در کشور ما این گناه بزرگ را عده‌ای تحت عنوان اجرای شریعت مرتکب می‌شوند و هیچ مسئولی هم خم به ابرو نمی‌آورد و تشری به آنها نمی‌زند!
مگر دین و شریعت بازیچه‌اند که به اسم آنها بتوان حریم خصوصی شهروندان را مورد تجسس و تعرض قرار داد؟


خبری که خدا کند درست باشد!

امواج‌مدیا به نقل از منابع مختلف، از صدور مجوز مذاکرهٔ رویارو با آمریکا از طرف مقام‌های جمهوری اسلامی گزارش داده است.
امیدوارم این خبر درست باشد و مثل موارد قبل با تکذیب سخنگوی وزارت خارجه روبرو نشود.
همینطور امیدوارم که این تصمیم مورد استقبال تمام نیروهای منتقد و مخالفان مسالمت‌جوی جمهوری اسلامی بدون هرگونه نیش و طعن و ارجاع به نزاع‌های گذشته قرار گیرد.
گفتگوی مستقیم جمهوری اسلامی با آمریکا، مانع وارد شدن خسران‌های عظیم و غیرقابل جبران به ایران می‌شود و هر جناحی که آن را به انجام رساند، باید از آن استقبال کرد.
پیش از این، بارها تأکید کرده‌ام که دولتی که نتانیاهو با مشارکت احزاب افراطی و نژادپرست در اسرائیل تشکیل داده، فرصتی غیرمنتظره و خداداد در اختیار جمهوری اسلامی قرار داده است تا از طریق مذاکرات گسترده با آمریکا و اروپا و چین زمینه‌ساز اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد فلسطین شود و راه خاورمیانه را به سمت صلح و آرامش و همکاری و توسعه بگشاید و تمام نقشه‌های ضد ایرانی را در هم بشکند.
چنین فرصتی در هر قرن، شاید یک بار برای هر کشور پدید آید و اگر از دست رود، خواری و عذاب به دنبال خواهد داشت.
این فرصت، فقط تا هنگامی که ترکیب کنونی دولت اسرائیل پابرجاست، عمر دارد. به محض آنکه این دولت سقوط کند و یا ترکیب آن عوض شود، فرصت مذکور نیز به پایان خواهد رسید.
پس به هر که می‌پرستید، شتاب کنید. به قول مولاعلی فرصت چون ابر بهاری زودگذر است. آن را دریابید!

بله، مطهری اشتباه کرد!

علی مطهری مهمترین اشتباه پدرش را دعوت از دکتر شریعتی برای حضور و سخنرانی در حسینیهٔ ارشاد دانسته است.
به نظرم مرحوم مرتضی مطهری در کنار پاره‌ای آثار درخشان و مفید، اشتباهات بسیاری داشته که دعوت از مرحوم شریعتی برای سخنرانی در حسینیهٔ ارشاد فقط یکی از آنها بوده است.
اکنون که پس از گذرِ سالیان دراز به گذشتهٔ خود می‌نگریم، می‌توان چنین داوری کرد که ای کاش مرحوم دکتر شریعتی در دانشگاه مشهد می‌ماند و پروژهٔ فکری و فرهنگی خود را دنبال می‌کرد و با عزیمت به تهران، تحت تأثیر آن فضای ذهنی ناشی از حرکت چریکی و عواطف توفانی ناشی از کشتار چریک‌های زندانی قرار نمی‌گرفت.
اگر شریعتی در مشهد به کار فکری و فرهنگی خود ادامه می‌داد با توجه به استعداد و تیزهوشی بی‌مانندی که داشت، چه بسا آثاری در ردیف آثار دکتر محمد اقبال لاهوری خلق می‌کرد که برای قرن‌ها الهام‌بخش و روشنگر باشد.
شریعتی اما در تهران عمده وقت خود را صرف خلق ادبیاتی آغشته به خون و قیام کرد که نه امکان ماندگاری داشت و نه نتیجهٔ عملی دلخواهش را به دنبال آورد.
بنابراین، مطهری با دعوت شریعتی از مشهد به تهران، ناخواسته استعداد درخشانی را به حاشیه کشاند.
خداوند روح همهٔ بزرگان و رفتگان را غرق آرامش و شادی گرداند و بر نسیان‌ها و خطاهاشان قلم عفو کشد.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا