خرید تور تابستان

شورای میانه‌روها و تحول مردم‌نهاد در ایران

مصطفی قهرمانی در یادداشتی که در اختیار انصاف نیوز قرار داده است، نوشت:

محسن هاشمی رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران گفته است، «در شرایطی که برخی به‌فکر یک‌دست‌سازی و فراتر از آن، خالص‌سازی هستند سیاست‌ورزان ارشد اعتدال و اصلاحات باید با شجاعت بیشتری پا به عرصه‌ی سیاسی بگذارند».

«شورای میانه‌روها» با محمدخاتمی، حسن روحانی، علی‌اکبر ناطق‌نوری، حسن خمینی و علی لاریجانی تنها آن‌گاه می‌توانند منشا اثری مؤثرتر و ماندگارتر در فضای عمومی سیاسی – اجتماعی ایران بشوند که بتوانند رهبری افکارعمومی و «گفتمان‌سازی» را از آن خود کنند. این امر مهم و نجات‌دهنده جامعه ایران در فضای «بیگ بنگ» محتوم که دیر یا زود رخ خواهد داد بیش از پیش برای تأثیرگذاری و ریل‌گذاری فرگشت مردم‌نهاد و دمکراتیک جامعه ایران ضروری و حیاتی می‌باشد.

صاحب این قلم در گذشته بارها برای آغاز یک فرآیند فرگشت مسالمت‌آمیز در ساختار قدرت سیاسی مطالبه مشخص و حداقلی «تعلیق نظارت استصوابی شورای نگهبان» را به‌عنوان شعار اجماع‌ساز پیشنهاد کرده است. این خواسته دمکراتیک حداقلی یقینا از اهمیت و جایگاه دیگری در مفاهمه سیاسی با حاکمیت برخوردار خواهد بود هنگامی که به‌مثابه یکی از موارد منشور حداقلی اصلاح‌طلبان در بیرون و درون حاکمیت و در داخل و خارج از کشور پذیرفته و منتشر شود. در جایی‌که میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی و مصطفی تاج‌زاده‌ها، سعید مدنی‌ها، کیوان صمیمی‌ها و نرگس محمدی‌ها و … با حصر و حبس‌های طویل‌المدت خود هزینه می‌دهند محافظه‌کاری و نرم‌خویی افراطی شاید دیگر توجیه‌پذیر نباشد.

در ساحت اندیشه و نظر محمد خاتمی با بیانیه پانزده ماده‌ای خود یقیناً توانسته است منشور نظری اصلاحات و آغازحرکت نظری قافله اصلاحات را سر دهد. فراتر از مشارکت در گفتمان‌سازی برای رهبری ستادی و عمیاتی در راستای فرگشت دمکراتیک ساختار قدرت سیاسی، این میهن اما به شخصیت‌هایی شیدا نیاز دارد که با قبول هزینه یقینا اجتناب‌ناپذیر آماده باشند به‌عنوان قافله سالار ندای «الرحیل» این کاروان را سر دهند.

تا نسوزد برنیاید بوی عود!

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا