خرید تور تابستان

بازخوانی ماجرای حضور احسان حدادی در کمپ های متعدد آمریکایی

در روزهای سخت مالی فدراسیون های ورزشی احسان حدادی که در سال های اخیر دیسک هایش خارج از آسیا برای مدال پرتاب نشده است بازهم راهی آمریکا خواهد شد!

دیسک های احسان حدادی در آسیا فرود می آید؛ خودش در آمریکا!

به گزارش جی پلاس، شبنم روحی، هزینه های هنگفت بدون بازده برای احسان حدادی رکورددار پرتاب دیسک ایران و آسیا در سال های اخیر بارها انجام شده و او بدون آن که برای اردوها و مسابقاتی که که رفته اما نتیجه اش جز صفر مطلق چیزی نبوده، جوابی بدهد دائم از نخبه بودنش صحبت می کند و تمام هزینه ها را شایسته خود می داند.

بدون شک حدادی یکی از ماندگارترین ورزشکاران تاریخ ایران خواهد بود؛ کسی که 4 مدال طلای بازی های آسیایی را در کارنامه دارد و از همه مهم تر نقره با ارزش المپیک 2012 را به گردن انداخته اما سوال اینجاست که او بعد از 2012 لندن چه گلی بر سر دوومیدانی و ورزش ایران زده است که باید اردوهای پرشمار خارج از کشور و پرهزینه را برود؟

در جدیدترین اتفاق پیرامون حدادی، خزایی دبیر فدراسیون اعلام کرد که او به زودی راهی آمریکا می شود! خزایی به ایسنا گفت: او درخواستی برای ادامه تمرینات در آمریکا داشت. از شورای برون‌مرزی پیگیری کردیم تا او اعزام شود. حدادی نخبه‌ترین و پرافتخارترین ورزشکار دوومیدانی ایران است و باید شرایطی فراهم شود تا در بازی‌های آسیایی پنجمین مدالش را هم کسب کند.

در روزهایی که کمیته ملی المپیک از کمبود بودجه برای اعزام ها سخن می گوید؛ فدراسیون ها با مشکلات مالی برای پرداخت حقوق ورزشکاران روبه رو هستند و بسیاری از دوومیدانی کاران جوان کمترین امکانات را ندارند چرا احسان حدادی که بعد از المپیک لندن هیچ افتخاری فراتر از آسیا برای ایران نداشته باید اردوهای با کیفیتی برود؟ تک مدال نقره اش تا چه زمانی ملاکی برای هزینه های بی اساس و بی ثمر برای او خواهد بود؟ آیا ورزشکاری که 11 سال پیش به افتخاری رسیده و پس از آن هرگز به رکوردش هم نزدیک نشده باید تا زمان خداحافظی بهترین امکانات را در اختیار داشته باشد و همه استعدادها پشت او بمانند؟

او حتی انتقادات را هم تحمل نمی کند پیش از این گفته بود که به خاطر خصومت شخصی به او انتقاد می کنند و فقط برای مسابقه به آمریکا می رود اما همه می گویند فیلش یاد آمریکا کرده است! حدادی حتی بعد از ناکامی در قونیه درباره انتظاراتی که از او وجود داشت بازهم پای مدال المپیکش را وسط کشید و گفت: انتظارات به حق است چون من مدال المپیک دارم!

نکته جالب توجه اینکه احسان حدادی به واسطه همان مدال المپیک به جایگاهی رسیده که هیچ گاه نمی تواند با پاسخ “نه” مسئولان کنار بیاید و رئیس فدراسیون دوومیدانی نیز چاره ای جز پاسخ مثبت به خواسته های او ندارد. حدادی سال هاست بهترین امکانات را (در حد ورزش ایران و در مقایسه با دیگر ورزشکاران) در اختیار دارد اما تمام افتخارش به طلای بازی های آسیایی خلاصه شده است!

او که برای اردوی کیش خود حدود یک سال و نیم پیش شبی سه میلیون تومان فقط برای هزینه اتاق روی دست فدراسیون گذاشت و هاشم صیامی هم چاره ای جز پرداخت آن نداشت همیشه از شرایط نالان بود. حدادی بهمن 1399 هم با ناراحتی از روزهای سختش برای حضور در کمپ زیبا و حرفه ای چولاویستای آمریکا سخن گفت. حدادی درباره این اردو قبل از بازی های المپیک 2020 گفت: من باید به این نکته تاکید کنم که شرایط برای من در اردوی خارج از کشور بسیار سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود زیرا در آنجا من باید در یک اتاق کوچک آن هم با وجود یک هم اتاقی زندگی کنم و تمریناتم را پیگیری کنم اما در ایران می توانم در یک محل مناسب و با شرایط ایده‌آل تری زندگی و تمرین کنم. 

ادعاهای بی اساس حدادی در سال های اخیر بارها تکرار شده و او حتی برای درمان خارپاشنه اش جنجال بزرگی درست کرد و حاضر نشد مشکل خود را در ایران حل کند و در روزهای سخت کرونا که فدراسیون ها با مشکل مالی رو به رو بودند به آلمان رفت تا پای خود را به تیغ جراحان بسپارد. 

در نهایت درمان خارپاشنه در آلمان و حضور در کمپ حرفه ای چولاویستا به بیست و ششمی او در المپیک انجامید اما حدادی بازهم به جای پاسخگو بودن گفت “دوست داشتم در چهارمین حضور در  المپیک نتیجه بهتری بگیرم، اما از من خواستند در چهارمین المپیک شرکت کنم. از طرفی اگر نمی‌آمدم و کسی هم جایگزینم نمی‌شد، حالت خوبی نداشت. من به احترام المپیک آمدم و حالا خیلی هم ناراحت نیستم.” سیر ادعاهای احسان حدادی به المپیک توکیو ختم نشد و او در بازی های کشورهای اسلامی نیز عادت همیشگی خود را ترک نکرد و باد را عامل موثر در ناکامی اش عنوان کرد. 

رکورددار پرتاب دیسک ایران و آسیا هیچ گاه عامل شکست هایش را درون خودش جست و جو نکرد و هربار مدال هایش برای خودش دانست و ناکامی هایش را برای مسئولان.

شاید بیش از آن که احسان حدادی مورد نقد قرار بگیرد باید به مسئولان خرده گرفت؛ مسئولانی که قبل از هر المپیک حدادی را شانس مدال می دانند و مشخص نیست معیارشان برای این هدف گذاری سراسر غلط چیست و برای یک بار هم که شده درباره خروجی هزینه هایی برای او می شود جواب نمی خواهند. بدون شک همه ورزشکاران از جمله حدادی باید به مانند ورزشکاران بسیاری از کشورها هزینه های بیشتری برای آن ها شود و اگر شرایط مالی فدراسیون های ورزشی اجازه می داد امکانات و شرایط بهتری را داشتند اما وقتی فدراسیونی در معمولی ترین هزینه خود مانده چطور یک ورزشکار ناکام این چنین بودجه را به خود اختصاص می دهد که گویا فدراسیون برای احسان حدادی است؛ نه دوومیدانی! 


کمپ تمرینی حدادی در آمریکا کجاست؟/ احسان چولاویستای مدرن را دوست ندارد! +عکس و فیلم

احسان حدادی در کمپ چولاویستا کالیفرنیا آمریکا اردوی آماده سازی خود را برای حضور در المپیک توکیو برگزار خواهد کرد.

کمپ تمرینی حدادی در آمریکا کجاست؟/ احسان چولاویستای مدرن را دوست ندارد!  +عکس و فیلم

گروه ورزشی جی پلاس، شبنم روحی: احسان حدادی نایب قهرمان پرتاب دیسک المپیک لندن برای کسب آمادگی جهت حضور در المپیک 2020 توکیو اردوی آماده سازی خود را در کشور آمریکا برگزار خواهد کرد.

او قبل از اعزام به آمریکا در گفت وگویی اعلام کرد که برخلاف میل باطنی خود راهی این کشور خواهد شد و به دلیل تنهایی شرایط سختی را در این اردو تحمل خواهد کرد. او در ادامه صحبت های خود گفت: من باید به این نکته تاکید کنم که شرایط برای من در اردوی خارج از کشور بسیار سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود زیرا در آنجا من باید در یک اتاق کوچک آن هم با وجود یک هم اتاقی زندگی کنم و تمریناتم را پیگیری کنم اما در ایران می توانم در یک محل مناسب و با شرایط ایده‌آل تری زندگی و تمرین کنم.

اما نکته قابل توجه این است که حدادی پیش از این هم بارها در کمپ آمریکا تمرین کرده و شرایط خوبی را هم در آن جا داشته است؛ درواقع با وضعیت این کمپ غریبه نیست. با توجه به اعلام قبلی فدراسیون احسان حدادی باید در کمپ چولاویستای کالیفرنیا که جزو کمپ های قابل قبول المپیکی و پارالمپیکی هاست تمرین کند. او سال های گذشته نیز بارها در این محل تمرین کرده است.

پرتابگر دیسک ایران در کمپ چولاویستا
پرتابگر دیسک ایران در کمپ چولاویستا

تصاویری زیر از کمپ چولاویستای کالیفرنیای آمریکاست که به گفته فدراسیون قرار است احسان حدادی در آن تمریناتش را با مک ویلکینز انجام دهد؛ کمپی که بعید به نظر می رسد با اردوهای داخلی و حتی جزیره کیش برابری کند چرا که بسیاری از پرتابگران و دوومیدانی کاران هم در آن تمرین کرده اند.

البته به غیر از دوومیدانی کمپ قایقرانی، دوچرخه سواری، تیروکمان و … غیر نیز در مجموعه چولاویستا وجود دارد.

تصاویر زیبای کمپ تمرینی چولاویستا که از امکانات خوبی هم برخوردار است را در زیر مشاهده می کنید. با توجه به شرایط چولاویستا به نظر نمی رسد برگزاری اردوی دوماهه حدادی در آن خیلی دشوار باشد هرچند که قطعا هرقهرمانی درتمرینات خود سختی و فشار زیادی را تحمل می کند!

photo_2021-02-09_04-42-22
photo_2021-02-09_04-42-29
photo_2021-02-09_04-42-26

photo_2021-02-09_04-42-23
photo_2021-02-09_04-42-23 (2)
کمپ چولاویستا کالیفرنیا آمریکا

کمپ چولاویستا کالیفرنیا آمریکا
کمپ چولاویستا کالیفرنیا آمریکا
کمپ چولاویستا کالیفرنیا آمریکا

کمپ چولاویستا کالیفرنیا آمریکا
کمپ چولاویستا کالیفرنیا آمریکا
کمپ چولاویستا کالیفرنیا آمریکا

کمپ چولاویستا کالیفرنیا آمریکا
کمپ چولاویستا کالیفرنیا آمریکا
کمپ چولاویستا کالیفرنیا آمریکا

کمپ چولاویستا کالیفرنیا آمریکا

موضوع درمان خارپاشنه احسان حدادی در خارج از کشور منتقدان زیادی داشت و دارد اما سرانجام این پرتابگر برای ادامه درمان راهی آلمان شد اما او به تازگی مدعی شده است که اگر پول های ورزش برای احسان حدادی خرج نشود، برای چه کسی خرج شود؟

چه کسی مقصر مجرد ماندن احسان حدادی است؟!

گروه ورزشی جی پلاس،اعزام احسان حدادی به کشور آلمان برای عمل خارپاشنه از ماه ها پیش جنجال زیادی را برپا کرده بود و در حالی که او مصرانه به دنبال رفتن به این کشور برای انجام جراحی بود اما بسیاری با این موضوع مخالفت کردند.

دلیل منتقدان هم این بود که وضعیت اقتصادی کشور و فدراسیون ها به شکلی نیست که یک ورزشکار حتی اگر نامش حدادی باشد به خاطر چنین عملی با هزینه زیاد راهی اروپا شود.

در این میان حدادی با منطق خودش به دنبال گرفتن تاییدیه اعزام بود که سرانجام هم موفق شد. او قبل از قطعی شدن رفتنش به آلمان در مصاحبه ای اعلام کرده بود که من در ایران جراحی می کنم اما باید به من ضمانت بدهند که عمل نتیجه خوبی خواهد داشت!

در این میان برخی هم خطاب به حدادی اعلام کردند که تو هم باید بابت مدال آوری ضمانت بدهی تا هزینه لازم برای آمادگی ات صورت بگیرد.

حالا حدادی که در کشور آلمان به سر می برد جواب منتقدان را اینگونه داده که چه کسی برای مدال آوری ضمانت داده که من بدهم؟ سوال حدادی به جاست اما این سوال را می توان در برابر ادعای خودش مبنی بر ضمانت عمل خارپاشنه در ایران هم پرسید!

او در آخرین مصاحبه خود در آلمان نیز صحبت های عجیبی برزبان آورد و گفت: اگر پول های ورزش برای احسان حدادی خرج نشود، برای چه کسی خرج شود؟ بالاتر از ورزشکار هم مگر در دنیا داریم؟ چه کسی می تواند در آسیا، جهان و المپیک پرچم ایران را به اهتزاز در بیاورد؟ ما در ایران یک نفر را هم که در رشته سخت دوومیدانی داریم، می خواهیم خرابش کنیم. البته دیگر کسی نمی تواند مرا خراب کند. مرا قبلا خراب کردند و من بازهم توانستم برگردم و قهرمان شوم. من “بچه پرروی” ورزش ایران هستم. نه اینکه بی ادب باشم. بلکه همه ضررها را به جان خریدم تا در ورزش موفق باشم. به خاطر ورزش هم خیلی چیزها را از دست دادم. 35 ساله هستم و نه ازدواج کردم و نه بیزنسی برای خودم دارم. 

قطعا کسب مدال نقره المپیک لندن در هشت سال پیش اتفاق ارزشمند و البته بزرگی در تاریخ ورزش ایران است و هیچ کسی نمی تواند کار بزرگ احسان حدادی را زیر سوال ببرد. چه کسی می تواند چهار مدال طلای او در بازی های آسیایی را نادیده بگیرد اما چه کسی هم حدادی را مجبور کرده که ازدواج  نکند یا بیزنس نداشته باشد؟ هر تصمیمی  که صورت گرفته شخصی بوده و قطعا با اراده خود حدادی. اگر امروز حدادی از دوومیدانی خداحافظی کند چه کسی می تواند او را مجبور به ماند کند؟ آیا تقصیر مسئولان یا مردم ایران است که احسان حدادی در 35 سالگی مجرد است؟!

بسیاری از ورزشکاران در ایران هستند که بارها پرچم ایران را در میادین مهم بالا بردند اما کوچکترین توجهی به آن ها صورت نگرفته است. شاید در بسیاری از اوقات هم آن گونه که باید از حدادی تقدیر به عمل نیامده اما در شرایط فعلی کشور کدام جوان 35 ساله شرایط بهتری نسبت به حدادی دارد که اون اینگونه از خودگذشتگی اش صحبت می کند و منت ورزش کردنش می گذارد؟

تجربه ثابت کرده هرورزشکاری که از موفقیت هایش را بر سرمردم بزند یا فقط از خودش بگوید و دیگران را نادیده بگیرد؛ حتی اگر مدال های بیشتر و مهم تری هم کسب کند دیگر نمی تواند جایگاهش را حفظ کند. همان طور که کیانوش رستمی در یک مصاحبه موفقیت هایش را صرفا حاصل تلاش خود دانست و ضد او موضع گرفته شد قطعا درباره ورزشکاران دیگر هم این اتفاق رخ می دهد.

حال احسان حدادی هم اعلام کرده که جراحی او به تعویق افتاده و احتمالا سه شنبه آینده خارپاشنه اش را جراحی می کند، موضوعی که دوباره باعث انتقاد شد چرا که روز به روز هزینه های او بیشتر می شود؟ هزینه هایی که فدراسیون جدید دوومیدانی هیچ برنامه ریزی برای آن نداشت و به نظر می رسد مدیران قبلی برای پرکردن رزومه خود تصمیم به این کار گرفتند اما حالا هزینه زیادی باید بابت این سفر پرداخت شود.

200 میلیون که هیچ، اگر 200 میلیارد هم برای احسان حدادی هزینه شود کسی اعتراضی نمی کند اما نه در شرایطی که موانع اقتصادی وجود دارد و فدراسیون ها برای هزینه های معمولی دچار مشکل هستند. فدراسیون دوومیدانی بزرگ تر از احسان حدادی نداشته و ندارد اما وقتی قرار به هزینه کردن است فقط او تنها نیست. قطعا فدراسیون برابر تک تک دوومیدانی کاران مسئول است و باید به شکلی تصمیم بگیرد که هرکسی به حق حداقلی خود برسد.

احسان حدادی که سال ها با فدراسیون و مسئولانی رو به رو بود که به مربی و برنامه های شخصی او بدون هیچ گونه دخالتی مهره تایید می زدند و هزینه لازم را در اختیار او قرار می دادند نمی تواند به خاطر یک انتقاد این چنین تند صحبت کند و از مواردی بگوید که هر ورزشکاری در طول دوران حرفه ای خود با آن رو به رو بوده است.

حدادی که امروز حرف مجرد بودن و نداشتن بیزنس را پیش می کشد به خوبی می داند که در همین دوومیدانی جوانان مستعدی هستند که با یک مربی خارجی خوب می توانند نقره او را در المپیک طلا کنند اما شرایط به شکلی است که امکانات در اختیارش قرار ندارند. احسان حدادی اردوهایش بیشتر در خارج از کشور و در آلمان است و به قول خودش در اشتوتگارت امکانات خوبی در اختیار دارد و می گوید بیزنس هم ندارد، پس این هزینه ها توسط فدراسیون و مسئولان کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش پرداخت می شود؛ بنابراین او می تواند جزو ورزشکاران خوش شانس باشد که مسئولان به نسبت بقیه توجه بیشتری به او دارند!


احسان حدادی اظهارنظر جالبی در خصوص رکوردهای زده شده در دوومیدانی بازی های کشورهای اسلامی داشت که می تواند راز پیشرفت رکوردهای این دوره از بازی ها را برملا کند!

حدادی و ناگفته‌ای مهم از قونیه/ "باد" آمد و مدال احسان را برد!

جی پلاس، در روزهای اخیر و در دوومیدانی بازی های کشورهای اسلامی رکوردهای خوبی ثبت شد و بسیاری از ملی پوشان ایران هم عملکرد گاها خارق العاده برجای گذاشتند. در حالی که همه از سطح بالای آمادگی این نفرات و افزایش سطح کیفی آن ها صحبت کردند اما احسان حدادی پرتابگر دیسک ایران که در این رقابت ها ناکام ماند اظهارنظر جالب و تامل برانگیزی درخصوص شرایط برگزاری این مسابقات داشت.

او البته مثل همیشه غیرمستقیم و برای چندمین بار از مدال المپیکش گفت تا این چنین نقره با ارزش خود را روی تمام ناکامی هایش بگذارد.

حدادی درباره کسب جایگاه پنجمی این بازی ها گفت: متاسفانه عملکرد خوبی نداشتم. بدنم آماده بود و فکر می کردم بهتر پرتاب می کنم اما به خاطر بادی که می آمد اصلا نتوانستم درست پرتاب کنم و دیسک برمی گشت البته این باد برای بچه ها خوب بود چون اکثرا رکوردهایشان را زدند!

او با بیان اینکه مسابقه دادن در استادیوم با محل برگزاری مسابقات دوومیدانی در قونیه متفاوت است گفت: امیدوارم سال بعد در استادیوم بازی های آسیایی رقابت خوبی با این دوستان داشته باشم. حریف قطری که قهرمان شد رکورد خودش را زد و پرتابگر کویتی هم چنین عملکردی داشت. مسابقه برد و باخت دارد و برای من اینطور رقم خورد. متاسفانه اینجا استادیوم دوومیدانی نیست و نمی توانیم بگوییم رکوردهایی که اینجا زده می شود حتما در استادیوم هم تکرار می شود.

حدادی ادامه داد: اینجا فضا باز است و کاملا مشخص است که با استادیوم های دوومیدانی تفاوت دارد و کناره های استادیوم بالا نیست. به هرحال این شرایط برای یک سری از رشته ها خوب و برای یک سری بد است اما باید بگویم سطح مسابقات بالا بوده و کشورها در این رشته کار زیادی انجام داده اند.

احسان حدادی درباره انتظاراتی که از او وجود دارد گفت: انتظارات به حق است چون من مدال المپیک دارم! خودم هم انتظار بیشتری داشتم اما وقتی از در هتل بیرون آمدیم من گفتم که با این باد کارم سخت تر است. در این شرایط پرتابگر هرچقدر آماتور باشد راحت تر پرتاب می کند اما شاید من هم می توانستم بهتر از این وضعیت استفاده کنم.

به گزارش جی پلاس، هرچند نکات حدادی درباره شرایط محل برگزاری مسابقات دوومیدانی نکته درست و حرفه ای است و می توان صحبت هایش مبنی برتاثیر باد روی بهبود رکوردها را درست دانست اما شاید برای کسی که در سال های اخیر ناکامی تنها نشانش در دنیای دوومیدانی بوده بهانه ای بیش نیست؛آن هم وقتی می گوید باد به نفع همه بود جز من!


احسان حدادی که روزی نه فقط یک قهرمان در میدان مسابقه بلکه یک ورزشکار با رفتاری کاملا حرفه ای بود امروز هیچ شباهتی به سال های قبل ندارد و در مسیر فراموشی وتخریب گذشته قدم برداشته است.

آقای حدادی؛ لطفا خودت را نکُش!

گروه ورزشی جی پلاس، شبنم روحی؛ احسان حدادی سال های سال نه فقط یک قهرمان در میدان مسابقات بلکه یک ورزشکار با اخلاق حرفه ای بود. برخورد صمیمی او با مردم و حتی رسانه ها زبانزد شد و شاید بتوان گفت این موضوع برجسته تر از مدال های طلایی بود که برگردن می انداخت.

اما حالا از آن روزها هیچ چیز نمانده و همه با حدادی رو به رو هستند که به جای پختگی، رفتارهایی دور از شان خود انجام می دهد و اصلا شبیه گذشته نیست.

احسان حدادی صبح امروز در حاشیه مجمع انتخاباتی فدراسیون دوومیدانی با رسانه هایی که به خاطر اعزام او به اروپا به خاطر درمان خارپاشنه انتقاد کرده بودند مصاحبه نکرد و با کنار زدن تعدادی از آن ها با افرادی که دلش می خواست صحبت کرد و در واکنش به اعتراضات هم جملات خوبی به کار نبرد و با افرادی که سال ها کنارش بودند با بی احترامی برخورد کرد.

حدادی همان شب که نقره المپیک را به گردن انداخت محبوب شد؛ او همان ورزشکاری بود که بسیاری از رسانه ها سال های سال از او حمایت کردند و در سرما و گرما مسابقات او را پوشش دادند. زمانی که قرار بود به اردو برود و با مشکل رو به رو می شد؛ همین رسانه ها که او آن ها را کنار زد از برنام هایش حمایت کردند اما گویی حدادی مدت هاست رویه دیگری پیش گرفته است.

به نظر می رسد حدادی با رفتارهای اخیرش می خواهد ذهنیتی که از او وجود دارد را را در اذهان بکشُد و یک قهرمان زنده اما فراموش شده باشد و یک احسان حدادی جدید را بسازد!

تمام مدال ها و عناوین احسان حدادی قابل احترام و ستایش است اما او که به خوبی می دانست برای محبوب بودن باید رفتارهای حرفه ای داشته باشد این روزها تغییر نظر داده و می خواهد هر آن چه که در گذشته ساخته را خراب کند و اتفاقا در این مسیر موفق هم قدم برداشته است.

هر انتقادی که درخصوص اعزام او به خارج از ایران آن هم در این شرایط بد اقتصادی صورت گرفت بدون هیچ توهینی بود. شاید برای مردم عادی هم که برای خرید یک داروی معمولی دچار مشکل هستند سوال باشد که چگونه یک ورزشکار برای درمان خارپاشنه به اروپا می رود و وقتی قرار می شود در ایران عمل کند از پزشکان و مسئولان ضمانت می خواهد؟! کدام مسئول برای هزینه هایی که برای حدادی انجام داد از او ضمانت گرفت که او امروز اینطور صحبت می کند؟

به هرطریق و هر صورتی که هست احسان حدادی امروز بی شباهت تر از سال های قبل به خود است و به نظر می رسد مسیر او مسیر فراموشی است.

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا